BH+ 2006.11.513

A felek előzetes egyeztetésére és a kérelem elbírálására előírt rövid határidőre hivatkozva sem mellőzhetők a kifogás tárgyában indult nem peres eljárásban a Pp. 3. § (6) bekezdésében foglalt szabályok [Mt. 23. § (4) bekezdés, 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet 13. § (3) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A kérelmezett munkáltató vezérigazgatója utasításában 2005. február 15-ei hatállyal elrendelte az addig 36 órában foglalkoztatott több, mint 300 fő munkavállalót érintően a heti 40 órás munkahét teljes körű bevezetését.
Az intézkedés ellen az I. és II. r. kérelmező szakszervezetek kifogást jelentettek be azzal az indokolással, hogy az sérti az 1/1990. (VIII. 21.) IKM rendeletben és az Mt. 208. §-ában foglaltakat.
A felek közötti eredménytelen egyeztetést követően az I. és II. r. kérelmező a...

BH+ 2006.11.513 A felek előzetes egyeztetésére és a kérelem elbírálására előírt rövid határidőre hivatkozva sem mellőzhetők a kifogás tárgyában indult nem peres eljárásban a Pp. 3. § (6) bekezdésében foglalt szabályok [Mt. 23. § (4) bekezdés, 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet 13. § (3) bekezdés].
A kérelmezett munkáltató vezérigazgatója utasításában 2005. február 15-ei hatállyal elrendelte az addig 36 órában foglalkoztatott több, mint 300 fő munkavállalót érintően a heti 40 órás munkahét teljes körű bevezetését.
Az intézkedés ellen az I. és II. r. kérelmező szakszervezetek kifogást jelentettek be azzal az indokolással, hogy az sérti az 1/1990. (VIII. 21.) IKM rendeletben és az Mt. 208. §-ában foglaltakat.
A felek közötti eredménytelen egyeztetést követően az I. és II. r. kérelmező a munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítása érdekében a munkaügyi bíróságon kérelmet terjesztett elő.
A munkaügyi bíróság a kérelem tárgyában nemperes eljárásban végzéssel döntött, a kérelemnek helyt adott, és elrendelte az intézkedés végrehajtásának felfüggesztését a végzés jogerőre emelkedéséig.
A kérelmezett a végzés ellen előterjesztett fellebbezésében a határozatot nem csak érdemben, hanem eljárásjogi jogszabálysértés miatt is támadta azzal az indokolással, hogy a munkaügyi bíróság a kérelmet a kérelmezett munkáltatónak nem kézbesítette, és ezáltal nem biztosította, hogy az eljárásban valamennyi érdekelt részt vegyen.
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A kérelmező eljárásjogi kifogásának elutasítását azzal indokolta, hogy a nem peres eljárás sajátosságaira figyelemmel a kérelem kézbesítésének és a nyilatkozatra való felhívásnak a hiánya a konkrét esetben nem minősül az elsőfokú eljárás lényeges szabályai megsértésének. A kérelmezett előtt ismert volt, hogy a kérelmezők az eredménytelen egyeztetést követően bírósághoz fordulnak, és a kérelemből, valamint annak mellékleteiből a bíróság a kérelmezett álláspontját megismerhette, és a kérelmezettnek ezzel összefüggésben az érdemi bírói döntésben kifejezésre jutó hátránya nem származott.
A jogerős végzés ellen a kérelmezett felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Az ügy érdemét érintő jogszabálysértésre, és a nem peres eljárás szabályainak megsértésére is hivatkozott, mert a másodfokú bíróság tévedett, amikor a Pp. 3. § (6) bekezdésében foglaltaknak az elsőfokú bíróság részéről történt elmulasztását nem minősítette az eljárási szabályok lényeges megsértésének.
Az I. és II. r. kérelmező a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős végzés hatályában való fenntartását kérte a helyes tényállás és a helytálló jogi következtetés alapján.
A felülvizsgálati kérelem alapos.
A kérelmezett alappal hivatkozott a Pp. hatályba léptetése folytán szükséges rendelkezések tárgyában kiadott 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet 13. §-ának (3) bekezdésére, miszerint amennyiben az egyes nem peres eljárásokra vonatkozó jogszabályok másként nem rendelkeznek, vagy az eljárás nem peres jellegéből más nem következik - a nemperes eljárásokban is a Pp. szabályait kell megfelelően alkalmazni.
Az Mt. 23. §-ának (4) bekezdése szabályozza a kifogás elbírálásának rendjét. A kifogásról a bíróság nem peres eljárásban tizenöt napon belül dönt. Eltérő rendelkezés hiányában a kifogás elbírálásával kapcsolatos nem peres eljárásban a Pp. szabályai megfelelő alkalmazásának van helye. Eszerint - ahogyan erre a kérelmezett a felülvizsgálati kérelmében helyesen hivatkozik - az eljárás során irányadónak kell tekinteni a Pp. 3. §-ában foglaltakat. Ennek megfelelően a bíróság nem peres eljárásban is köteles gondoskodni arról, hogy a felek minden, az eljárás során előterjesztett kérelmet, jognyilatkozatot, valamint a bírósághoz benyújtott okiratot megismerhessenek, és azokra - törvényben előírt időn belül - nyilatkozhassanak [Pp. 3. § (6) bekezdés]. A kifogás bírósági elbírására előírt rövid határidő a bíróságot az előbbi szabály betartása alól nem mentesíti, és a szóban forgó nem peres eljárás jellegéből sem következik a polgári eljárás alapelvei körébe tartozó szabály mellőzhetősége. A kifogással való egyet nem értés esetére az Mt. 23. § (4) bekezdésében előírt egyeztetés a bírósági eljárást megelőzi és nem ad alapot olyan jogkövetkeztetés levonására, hogy emiatt szükségtelenné válna az ellenérdekű félnek a nem peres eljárásba való bevonása.
A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság eljárási szabályt sértett, tévedett azonban, hogy azt nem minősítette lényegesnek, és a fellebbezés érdemi elbírálásába bocsátkozott.
A fentiekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős végzést az elsőfokú bíróság végzésére is kiterjedően hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. (Legf.Bír. Mfv.II.10.770/2005. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.