BH+ 2006.7.328

Bizonyítékok mérlegelésén alapuló ítélet csak akkor támadható felülvizsgálattal eredményesen, ha a tényállás iratellenes, a mérlegelés okszerűtlen volt [1952. évi III. tv. 206. §]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes 1999. augusztus 1-jétől 1999. október 31-ig az Sz. Alapítványnál végzett munkát. Ez a felperesi munkavégzés a társadalombiztosítás nyilvántartásába bejelentve nem volt és a foglalkoztató iratanyagában sem található az igénylőre vonatkozóan okirat. A rendelkezésre álló iratok szerint az alapítványnak a felperes megbízási szerződéssel dolgozott. Ilyen tényállásra tekintettel az alperes helybenhagyta elsőfokú szervének a rendszeres szociális járadék megállapítására vonatkozó igényt el...

BH+ 2006.7.328 Bizonyítékok mérlegelésén alapuló ítélet csak akkor támadható felülvizsgálattal eredményesen, ha a tényállás iratellenes, a mérlegelés okszerűtlen volt [1952. évi III. tv. 206. §]
A felperes 1999. augusztus 1-jétől 1999. október 31-ig az Sz. Alapítványnál végzett munkát. Ez a felperesi munkavégzés a társadalombiztosítás nyilvántartásába bejelentve nem volt és a foglalkoztató iratanyagában sem található az igénylőre vonatkozóan okirat. A rendelkezésre álló iratok szerint az alapítványnak a felperes megbízási szerződéssel dolgozott. Ilyen tényállásra tekintettel az alperes helybenhagyta elsőfokú szervének a rendszeres szociális járadék megállapítására vonatkozó igényt elutasító döntését. Álláspontja szerint a 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet 2. §-a határozza meg, hogy mely jogviszonyokra terjed ki a rendelet hatálya. A felperes az igény előterjesztését megelőzően nem munkaviszonyban, illetve munkaviszony jellegű jogviszonyban volt, mert a társadalombiztosítási nyilvántartásban nem szerepel és igazolni sem tudta az ilyen jogviszonyát. Minthogy társas vállalkozóra az említett számú rendelet hatálya nem terjed ki, ezért rendszeres szociális járadék megállapítására nem kerülhetett sor.
A felperes keresetében a határozat megváltoztatását és rendszeres szociális járadék megállapítását kérte. Kérte továbbá nem vagyoni kártérítés megítélését is.
A jogerős ítéletet hozó munkaügyi bíróság a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint a bizonyítékok arra utalnak, hogy a felperes az említett alapítványnál nem munkaviszonyban volt, ezért rendszeres szociális járadékra jogosulatlan.
Az ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve az ítélet hatályon kívül helyezésével. A jogerős ítéletet hozó bíróság új eljárásra utasítását, illetőleg a felperes keresetének helyt adását.
A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás lefolytatását a Pp. 253. §-a (6) bekezdése alapján elrendelte.
A felülvizsgálati kérelem alaptalan.
Az alperes jelen ügyben hozott határozata az R. 2. §-ának (1) bekezdésén alapult, mely szerint a rendelet hatálya a munkaviszonyban, közalkalmazotti és közszolgálati jogviszonyban, bedolgozói munkaviszonyban, vagy bedolgozói tagsági jogviszonyban álló dolgozóra, továbbá a szövetkezettel munkaviszony jellegű jogviszonyban álló szövetkezeti tagra terjed ki. Az alperesnek és a bíróságnak abban a körben kellett vizsgálatot lefolytatnia, hogy a felperes munkavégzése a fent említett jogviszonyoknak megfelelő volt-e. A munkaügyi bíróság ítéletével a bizonyítékok mérlegelése alapján (Pp. 206. §-a) azt állapította meg, hogy jogszerű döntést hozott az alperes, amikor a felperes igényének előterjesztése előtti utolsó jogviszonyát a felsorolt jogviszonyok körén kívül határozta meg. Ennélfogva a felperes nem jogosult rendszeres szociális járadékra, így az alperes igényt elutasító határozatát a bíróság jogszerűen tekintette a törvényeknek megfelelőnek. Rámutat a Legfelsőbb Bíróság arra is, hogy a bizonyítékok mérlegelésén alapuló ítélet csak akkor támadható eredményesen, ha a tényállást iratellenesen állapították meg, vagy a bizonyítékok mérlegelése okszerűtlen volt. Jelen ügyben a fentiek miatt ilyen kifogást alappal a felperes nem érvényesíthetett.
Minthogy a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott felülvizsgálati ok mégsem áll fenn, a Legfelsőbb Bíróság a jogerős határozatot a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alkalmazásával hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv/K.III.10.059/2005.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.