adozona.hu
BH+ 2006.7.324
BH+ 2006.7.324
A jubileumi jutalomra jogosító szolgálati idő tekintetében a nyugdíjazásra figyelemmel adott kedvezmény a köztisztviselőt megilleti, ha a közszolgálati jogviszony megszűnése és a nyugdíjazás egybefüggő folyamatban történt. E jogosultság szempontjából annak nincs jelentősége, hogy a közszolgálati jogviszony milyen jogcímen szűnt meg [Ktv. 49/E. § (5) bekezdés].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes a keresetében a 40 éves jubileumi jutalom megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest 954 315 forint megfizetésére kötelezte.
Az ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes közszolgálati jogviszonyát az alperes 2004. június 15-ei hatállyal felmentéssel megszüntette. A felperes részére 2004. június 16-ától előrehozott öregségi nyugdíjat folyósítanak. A jogviszonya megszűnésekor felperes 36 évnél több közszolgálati jogviszonyban tö...
A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest 954 315 forint megfizetésére kötelezte.
Az ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes közszolgálati jogviszonyát az alperes 2004. június 15-ei hatállyal felmentéssel megszüntette. A felperes részére 2004. június 16-ától előrehozott öregségi nyugdíjat folyósítanak. A jogviszonya megszűnésekor felperes 36 évnél több közszolgálati jogviszonyban töltött idővel rendelkezett. A Ktv. 49/E. § (5) bekezdés d) pontja alapján a bíróság megállapította a felperes 40 éves jubileumi jutalomra való jogosultságát.
Az alperes fellebbezésében a kereset elutasítását kérte a törvényben meghatározott együttes feltételek hiányára hivatkozva.
A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a keresetet elutasította. A másodfokú bíróság álláspontja szerint mivel felperes közszolgálati jogviszonya nem nyugdíjazására tekintettel szűnt meg, csak jogviszonyának megszűnését követően vált nyugdíjassá, részére a jubileumi jutalom nem jár.
A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte azzal a kiegészítéssel, hogy alperes a marasztalási összeg után késedelmi kamat megfizetésére is köteles. A másodfokú határozatot azért tartotta jogszabálysértőnek, mert az igényelt jubileumi jutalomra való jogosultság jogszabályi feltételei fennállnak.
Az alperes felülvizsgálati kérelme - tartalma szerint -a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem túlnyomórészt alapos.
A Ktv. 49/E. § (5) bekezdés d) pontja szerint a köztisztviselőnek a 40 év közszolgálati jogviszony után járó jubileumi jutalmat a közszolgálati jogviszonyának megszűnése esetén nyugdíjazásakor ki kell fizetni, ha a jubileumi jutalomra jogosító szolgálati idejéből 4 év vagy ennél kevesebb van hátra.
Az irányadó tényállás szerint a felperesnek 36 évnél több közszolgálati jogviszonya volt, amikor jogviszonya 2004. június 15-én megszűnt, és 2004. június 16-ától előrehozott öregségi nyugdíjban részesült.
Az előbbi tények alapján a munkaügyi bíróság a felperes 40 éves jubileumi jutalomra való jogosultságát a törvénynek megfelelően állapította meg. A hivatkozott szabály ugyanis a jogviszony szükséges időtartamán felül a közszolgálati jogviszony megszűnését és a köztisztviselő nyugdíjazását határozza meg jogosultsági feltételként. E feltételek az adott esetben fennálltak, mivel a felperes közszolgálati jogviszonyának megszűnése és nyugdíjazása egybefüggő folyamat volt, összefüggött.
A másodfokú bíróság téves jogszabály értelmezéssel következtetett arra, hogy a nyugdíjazásra tekintettel történt jogviszony megszüntetés a jogosultság feltétele. A törvény a "nyugdíjazást" és nem az e címen való felmentést kívánja meg. A hosszú közszolgálat elismeréseként járó juttatás rendeltetése szerint nem köthető a jogviszony megszüntetés jogcíméhez.
A felülvizsgálati eljárásban keresetváltoztatásra nincs lehetőség. Ezért a késedelmi kamatra vonatkozó részében a felülvizsgálati kérelem nem alapos, minthogy a perben felperes ilyen kereseti kérelmet nem terjesztett elő.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta. (Legf.Bír. Mfv.II.10.589/2005. szám)