BH+ 2006.5.232

Ha a köztisztviselő közszolgálati jogviszonyának megszűnése és nyugdíjazása időben egymással összefügg, a jubileumi jutalomra való jogosultságnál a nyugdíjazásra tekintettel biztosított időbeli kedvezmény megilleti [Ktv. 49/E. § (5) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az alperes a felperes 1962. március 9. napjától fennálló közszolgálati jogviszonyát a 2001. július 2. napján kelt felmentéssel 2002. január hó 2. napjával átszervezésre hivatkozva megszüntette. A felperes keresetében öt havi illetménynek megfelelő jubileumi jutalom megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság ítéletével 1 198 000 forint jubileumi jutalom és annak kamata megfizetésére kötelezte az alperest. Az ítéleti tényállás szerint a felperes a jogviszonya megszűnésekor ...

BH+ 2006.5.232 Ha a köztisztviselő közszolgálati jogviszonyának megszűnése és nyugdíjazása időben egymással összefügg, a jubileumi jutalomra való jogosultságnál a nyugdíjazásra tekintettel biztosított időbeli kedvezmény megilleti [Ktv. 49/E. § (5) bekezdés].
Az alperes a felperes 1962. március 9. napjától fennálló közszolgálati jogviszonyát a 2001. július 2. napján kelt felmentéssel 2002. január hó 2. napjával átszervezésre hivatkozva megszüntette. A felperes keresetében öt havi illetménynek megfelelő jubileumi jutalom megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság ítéletével 1 198 000 forint jubileumi jutalom és annak kamata megfizetésére kötelezte az alperest. Az ítéleti tényállás szerint a felperes a jogviszonya megszűnésekor 39 évi közszolgálati jogviszonyban eltöltött idővel rendelkezett, továbbá 2002. január 3. napjától előrehozott öregségi nyugdíjban részesül. Ezért a bíróság megállapította, hogy a Ktv. 49/E. § (5) bekezdés d) pontja alapján a 40 éves jubileumi jutalomra jogosult.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást kiegészítette azzal, hogy a felperes a Megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságnál már 2001. január 9. napján - tehát felmentését megelőzően - előterjesztette az előre hozott öregségi nyugdíj megállapítása iránt igényét, tehát felmentésének időpontjában igénye elbírálása folyamatban volt. Hangsúlyozta, a jubileumi jutalom szempontjából annak nincs jelentősége, hogy a felperes közszolgálati jogviszonya milyen jogcímen szűnt meg. A végkielégítés kifizetése nem érinti a jubileumi jutalomra való jogosultságot, emiatt a jogosultság feltételeinek fennállása nem mellőzhető.
Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és - tartalma szerint - a keresetet elutasító határozat hozatalát kérte. Arra hivatkozott, hogy a Ktv. 49/E. § (5) bekezdés a) illetve d) pontja alapján a 40 évi közszolgálati jogviszony után járó jubileumi jutalmat csak akkor lehet kifizetni, ha a jogviszony megszűnése esetén a nyugdíjazás ténye is fennáll. Amennyiben pedig a felperes nyugdíjazása megtörtént, azaz jogviszonya megszűnésekor nyugdíjasnak minősül, abban az esetben végkielégítésre nem lett volna jogosult.
A felperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte annak helyes indokai folytán.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A per tárgyát a felperes 40 éves jubileumi jutalomra való jogosultságának elbírálása képezte. A jogosultság feltételeit a Ktv. 49/E. § (5) bekezdés d) pontja úgy határozza meg, hogy a köztisztviselőnek a 40 év közszolgálati jogviszony után járó jubileumi jutalmat a közszolgálati jogviszonyának megszűnése esetén nyugdíjazásakor ki kell fizetni, ha a jubileumi jutalomra jogosító szolgálati idejéből 4 év vagy ennél kevesebb van hátra.
A felperesnek 39 év közszolgálati jogviszonya volt, amikor jogviszonya 2002. január 2-án megszűnt, és 2002. január 3-ától előrehozott öregségi nyugdíjban részesült. E tények alapján az eljárt bíróságok törvénysértés nélkül állapították meg a 40 éves jubileumi jutalomra való jogosultságát. A törvény hivatkozott rendelkezése ugyanis nem azt kívánja meg, hogy a köztisztviselő a jogviszonya megszűnésekor nyugdíjasnak minősüljön, hanem azt, hogy a jogviszony megszűnése és a nyugdíjazás összefüggjön. Ez az adott esetben megállapítható, hiszen a felperes közszolgálati jogviszonyának megszűnése és közvetlenül a "nyugdíjazása" (nyugdíjban részesülése) egybefüggő folyamat volt.
A felperes végkielégítésre való jogosultsága nem képezte a per tárgyát. Ezért annak a körülménynek, hogy végkielégítésben részesült, a perbeli jogkérdést illetően jelentőséget tulajdonítani nem lehet.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.I.10.459/2004. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.