BH+ 2006.1.40

A munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményei iránt előterjesztett kereset elutasítására irányuló fellebbezési kérelem - mint több a kevesebbet - magába foglalja a jogellenességre tekintettel megállapított marasztalási összeg mérséklésére vonatkozó kérelmet is [Pp. 253. § (3) bekezdés].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes a keresetében a munkaviszonya szóbeli rendkívüli felmondással történt megszüntetése jogellenességének megállapítását és ennek jogkövetkezményei alkalmazását, továbbá március havi munkabére, műszakpótléka és szabadságmegváltás megfizetését kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította az alperes rendkívüli felmondásának jogellenességét, az alperest elmaradt munkabér, 15 napi felmentési időre járó átlagkereset (13 750 forint), 5 havi átlagkeresetnek megfelelő összeg (137 500 ...

BH+ 2006.1.40 A munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményei iránt előterjesztett kereset elutasítására irányuló fellebbezési kérelem - mint több a kevesebbet - magába foglalja a jogellenességre tekintettel megállapított marasztalási összeg mérséklésére vonatkozó kérelmet is [Pp. 253. § (3) bekezdés].
A felperes a keresetében a munkaviszonya szóbeli rendkívüli felmondással történt megszüntetése jogellenességének megállapítását és ennek jogkövetkezményei alkalmazását, továbbá március havi munkabére, műszakpótléka és szabadságmegváltás megfizetését kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította az alperes rendkívüli felmondásának jogellenességét, az alperest elmaradt munkabér, 15 napi felmentési időre járó átlagkereset (13 750 forint), 5 havi átlagkeresetnek megfelelő összeg (137 500 forint), továbbá elmaradt március havi munkabér, műszakpótlék és ennek kamatai megfizetésére kötelezte.
Az ítéleti tényállás szerint az alperes 2000. február 7-étől alkalmazta a felperest pultos munkakörben. 2000. március 27-én este az alperes telefonon közölte a felperessel, hogy a jövőben már nem kell bemennie a sörözőbe dolgozni, miután hiányt mutatott ki vele szemben. Ezt követően néhány nap múlva a felek négyszemközti megbeszélést folytattak, és az alperes 2000. március 31-én a megyei egészségbiztosítási pénztárnál bejelentette felperes munkaviszonyának a megszűnését.
A felperes keresetét a szóbeli, indokolás nélküli azonnali hatályú munkaviszony megszüntetés jogellenességére alapította. Az alperes először arra hivatkozott, hogy bár felperes 2000. március 27-étől a munkahelyén nem jelent meg, munkaviszonya ennek ellenére változatlanul fennáll. Utóbb nem vitatta a munkaviszony megszűnését, de arra hivatkozott, hogy a munkaviszonyt nem a munkáltató, hanem a munkavállaló szüntette meg.
A munkaügyi bíróság a felek nyilatkozatai és a perbeli bizonyítékok mérlegelése alapján tényként állapította meg, hogy az alperes szüntette meg a felperes munkaviszonyát rendkívüli felmondással, amely szóbelisége miatt jogellenes volt.
A jogsértés súlyát úgy értékelte, hogy a jogellenesség jogkövetkezményeként 5 havi átlagkeresetnek megfelelő összeget kell alperesnek megfizetnie.
Az alperes a fellebbezésében a 2000. március havi elmaradt munkabér és műszakpótlék tekintetében történt marasztalását meghaladóan a felperes keresetének elutasítását kérte a munkaviszony megszüntetés jogellenességének téves megállapítására hivatkozva.
A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta: mellőzte az alperes felmentési időre járó átlagkereset megfizetésére való kötelezését, továbbá a jogellenességre tekintettel fizetendő átlagkereset összeget 3 havi mértékűre (82 500 forint) leszállította, a felperes ezt meghaladó keresetét elutasította, és a perköltség összegét is ennek megfelelően leszállította. Egyebekben a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta.
A másodfokú bíróság a tényállás támadását alaptalannak találta. Kifejtette, hogy az alperes nem bizonyította a munkaviszony felperes által történt megszüntetését. A helyesen megállapított tényállásból levont jogi következtetéssel is egyetértett.
Tévesnek találta azonban az Mt. 100. §-a (4) bekezdése alapján megállapított 5 havi átlagkeresetnek megfelelő marasztalás mértékét, mivel a munkaügyi bíróság a munkaviszony rövid időtartamát nem vette figyelembe. Erre tekintettel e joghátrányként fizetendő átlagkereset összegét a törvényben meghatározott időtartam alsó határához közelítve állapította meg.
A megyei bíróság álláspontja szerint az alperest az elmaradt munkabér és a felmentési időre járó átlagkereset jogcímén ugyanazon időszakra kétszeresen kötelezte átlagkereset megfizetésére az elsőfokú ítélet. Ezért az Mt. 100. §-a (7) bekezdése alapján adott esetben az alperesnek a felmentési időre járó átlagkereset megfizetésére kötelezését tévesnek ítélte, ennélfogva e marasztalást mellőzte.
Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és - a március havi munkabér, illetve műszakpótlék kivételével - a felperes keresetét elutasító határozat hozatalát kérte. Jogszabálysértőnek tartotta azt az ítéleti következtetést, hogy felperes munkaviszonyát ő szüntette meg jogellenesen. Vitatta az ennek alapjául szolgáló tényállás megállapítását. Arra hivatkozott, hogy a perbeli tanúvallomások alátámasztották azt az előadását, miszerint a felperes szüntette meg saját nyilatkozatával a munkaviszonyát, amikor kijelentette, hogy nem hajlandó többet megjelenni a munkahelyén. Tévesnek tartotta azt az érvelést, hogy neki kellett volna mint munkáltatónak a munkaviszonyt megszüntetnie azért, mert felperes nem jelent meg a munkahelyén.
A felperes is felülvizsgálati kérelemmel élt, amelyben a Pp. 253. §-ának (3) bekezdésébe és az Mt. 100. §-ának (7) bekezdésébe ütköző törvénysértésre hivatkozva kérte a jogerős ítéletnek az első fokú ítéletet megváltoztató rendelkezései hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet említett rendelkezéseinek a helybenhagyását. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a csupán a jogalapot sérelmező fellebbezés alapján nem változtathatta volna meg az összegszerű marasztalásra vonatkozó részében a munkaügyi bíróság ítéletét. A jogerős ítélet a fellebbezési kérelem korlátait figyelmen kívül hagyva szállította le az Mt. 100. §-a (4) bekezdése alapján megállapított 5 havi átlagkeresetnek megfelelő marasztalás összegét 3 havi átlagkeresetre. Jogszabálysértőnek tartotta az Mt. 100. §-a (7) bekezdésében rögzített felmentési időre járó átlagkereset mellőzését, mert e "szankció" alkalmazását a törvény külön "objektív jogkövetkezményként" írja elő az elmaradt munkabértől függetlenül.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében az ítéleti tényállás támadását alaptalannak tartotta és a jogerős ítéletet az alperes felülvizsgálati kérelmével támadott részében hatályában fenntartani kérte.
Az alperes felülvizsgálati kérelme nem alapos, a felperes felülvizsgálati kérelme a következők szerint részben alapos.
1. A bíróság az egyes bizonyítékok kellően indokolt elfogadásával - mérlegeléssel - olyan tényállást is megállapíthat, amely a fél által vitatott bizonyíték tartalmával nem áll ugyan összhangban, a per egyéb adataira figyelemmel azonban nem okszerűtlen [Pp. 206. § (1) bekezdés].
A munkaügyi bíróság a tényállást a felek nyilatkozatai és a perbeli tanúvallomások, illetve okirati bizonyítékok egybevetésével és értékelésével, azokat meggyőződése szerint elbírálva jogszabálysértés nélkül állapította meg. A bizonyítékok körében az alperes felülvizsgálati kérelmében említett tanúvallomásokat is értékelte, és részletesen indokolta, hogy F. I. és F. B. tanúvallomásával szemben miért fogadta el N. I.-né, P. S., B. Gy.-né és V. Gy.-né tanúvallomásában foglaltakat, amelyek szerint az alperes szüntette meg a felperes munkaviszonyát. Ez az indokolás nem okszerűtlen.
Az előbbiek alapján a Legfelsőbb Bíróság az alperesnek a jogerős ítéleti döntés alapjául elfogadott tényállást vitató felülvizsgálati érvelését megalapozatlannak találta. Ily módon jogszabálysértés hiányában a munkaviszony megszüntetés jogellenességének megállapítását alaptalanul támadta az alperes.
2. A felperes a felülvizsgálati kérelmében a fellebbezési kérelem korlátainak figyelmen kívül hagyását a jogszabály téves értelmezésével panaszolta. A felülvizsgálati álláspont ellentétes az e tekintetben követett bírói gyakorlattal. A jogalap elleni fellebbezés kihat az összegszerűségre is, a marasztalási összeg tehát a jogalapot sérelmező fellebbezés alapján is mérsékelhető. A kereset teljes elutasítására irányuló fellebbezési kérelem ugyanis - mint több a kevesebbet - magába foglalja a marasztalás mérséklésére irányuló kérelmet is. Ennek megfelelően a másodfokú bíróság az alperesnek a kereset elutasítására irányuló fellebbezési kérelme alapján a jogellenesség jogkövetkezményeként megállapított 5 havi átlagkeresetnek megfelelő összeget - a jogsérelem súlyának helyes értékelése alapján - a Pp. 253. §-a (3) bekezdésének sérelme nélkül mérsékelte 3 havi átlagkeresetre.
Az Mt. 100. §-ának (7) bekezdése a munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményeként - a (6) bekezdésben előírt elmaradt munkabér és egyéb járandóságok megtérítésén kívül - írja elő a felmentesítési időre járó átlagkereset megfizetését arra az esetre, ha a munkaviszony nem rendes felmondással szűnt meg. A felperes felülvizsgálati kérelmében helyesen hivatkozott arra, hogy a törvény e jogellenességi jogkövetkezményt kifejezetten az elmaradt munkabértől függetlenül - azon kívül - állapítja meg. Ezért a másodfokú bíróság az elmaradt munkabér megfizetésére tekintettel tévesen, jogszabálysértően mellőzte e jogcímen az alperes marasztalását.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján a jogerős ítéletnek azt a rendelkezését, amellyel az elsőfokú ítéletet megváltoztatva a felmentési időre járó átlagkereset címén alperes marasztalását mellőzte, hatályon kívül helyezte és az elsőfokú ítélet érintett rendelkezését helybenhagyta. A jogerős ítéletet egyebekben a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.I.10.551/2001. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.