adozona.hu
BH+ 2005.5.236
BH+ 2005.5.236
Ha a felek a munkaviszonnyal kapcsolatos lakásbérleti jogviszonyból eredő jövőbeni jogvitájuk esetére érvényesen meghatározott polgári bíróság illetékességét kötötték ki, az e jogviszonyra alapított igényt érvényesítő fél adhéziós munkaügyi perként nem választhat más bíróságot [Pp. 41. § (3) bekezdés, 349. § (3) bekezdés].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes a kerületi bírósághoz benyújtott fizetési meghagyás iránti kérelmében az alperest munkabér túlfizetés címén 11 364 forint, lakásbérleti jogviszonyból eredő költségek és kártérítés címén 213 694 forint megfizetésére kérte kötelezni.
A kerületi bíróság végzésével - az alperes ellentmondása folytán perré alakult eljárásban az alperes m.-i állandó lakhelyére tekintettel - megállapította illetékességének hiányát, és az iratokat áttette a M.-i Városi Bírósághoz.
A városi bíróság végzés...
A kerületi bíróság végzésével - az alperes ellentmondása folytán perré alakult eljárásban az alperes m.-i állandó lakhelyére tekintettel - megállapította illetékességének hiányát, és az iratokat áttette a M.-i Városi Bírósághoz.
A városi bíróság végzésével megállapította hatáskörének hiányát és elrendelte az iratok áttételét a M.-i Munkaügyi Bírósághoz. Ezt azzal indokolta, hogy a felperes követelése a Pp. 349. § (1) bekezdése szerinti munkaügyi pernek minősül.
A munkaügyi bíróság végzésével a lakásbérleti jogviszonyból és a munkaviszonyból eredő igény iránti kereseti kérelem tárgyalását elkülönítette és a lakásbérleti jogviszonyból eredő költségek és kártérítés megfizetése iránti kereseti kérelem vonatkozásában megállapította illetékességének hiányát és az iratoknak a Legfelsőbb Bírósághoz való felterjesztéséről rendelkezett. A végzés indokolásában megállapította, hogy a módosított lakásbérleti szerződésben (2/c. pont) a felek a lakásbérleti jogviszonnyal kapcsolatos jogvita esetére a M.-i Városi Bíróság illetékességét kötötték ki, amely a Pp. 41. § (3) bekezdése alapján kizárólagos illetékesség, és ezzel szemben a felperest a Pp. 349. § (3) bekezdése szerinti választási lehetőség nem illette meg.
A Legfelsőbb Bíróság - figyelemmel arra, hogy a munkaügyi bíróság adott esetben a munkaviszonnyal kapcsolatos lakásbérleti jogviszonyra alapított igénynek a munkaügyi perben való érvényesíthetőségét zárta ki, tehát tartalma szerint hatáskörének hiányát is megállapította - a kijelölés indokának a hatásköri összeütközést tekintette, amelyet a M.-i Városi Bíróság kijelölésével szüntetett meg.
A Pp. 349. § (3) bekezdése a munkaviszonnyal közvetlen kapcsolatban levő jogra alapított igény munkaügyi perben való érvényesítését teszi lehetővé (adhéziós munkaügyi per). Ez a lehetőség az igényt érvényesítő fél választásán alapul.
A munkaügyi bíróság helyesen indult ki abból, hogy ha a felek munkaviszonnyal kapcsolatban levő lakásbérleti jogviszonyból eredő jövőbeni jogvitájuk esetére már érvényesen kikötötték valamely polgári bíróság illetékességét, amely a felek eltérő megállapodása hiányában kizárólagos [Pp. 41. § (3) bekezdés], az e jogviszonyra alapított igényt érvényesítő fél adhéziós munkaügyi perként nem választhat más perbíróságot, munkaügyi perben nem érvényesítheti a lakásbérleti jogviszonyból eredő követelését.
A peres iratok tanúsága szerint egyébként a felperes a lakásbérleti jogviszonnyal kapcsolatos igényét az általános hatáskörű bírósághoz benyújtott keresetében (fizetési meghagyásban) érvényesítette, és a városi bíróság e követelést a Pp. 349. § (1) bekezdés alapján tévesen minősítette munkaügyi pernek.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a felperes lakásbérleti jogviszonyból eredő költségek és kártérítés iránti kereseti kérelme tárgyában eljáró bíróságul a M.-i Városi Bíróságot jelölte ki a Pp. 45. § (1) bekezdése alapján. (Legf.Bír. Mfv.II.10.433/2004. sz.)