BH+ 2005.2.93

A köztisztviselő által a közszolgálati jogviszonnyal összefüggésben okozott kárral kapcsolatos kártérítési igény a közszolgálati jogviszony megszűnése után is a kártérítési eljárás szabályai szerint érvényesíthető, a munkáltató nem fordulhat közvetlenül a bírósághoz [Ktv. 58. §, 71. § (2) bekezdés a) pont].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az alperes a Ktv. 58. §-ába, 59. § (3) bekezdés d) pontjába, a Ktv. 55/A. § (1) bekezdés a) pontjába és 71. § (2) bekezdés a) pontjába ütköző jogszabálysértés miatt nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Érvelésének lényege szerint a másodfokú bíróság tévesen jutott arra a jogi következtetésre, hogy a közszolgálati jogviszony megszűnése után a volt köztisztviselővel szemben a munkáltató csak keresettel érvényesítheti a kártérítésre vonatkozó igényét. Az alperes álláspontja értelmében közszolgá...

BH+ 2005.2.93 A köztisztviselő által a közszolgálati jogviszonnyal összefüggésben okozott kárral kapcsolatos kártérítési igény a közszolgálati jogviszony megszűnése után is a kártérítési eljárás szabályai szerint érvényesíthető, a munkáltató nem fordulhat közvetlenül a bírósághoz [Ktv. 58. §, 71. § (2) bekezdés a) pont].
Az alperes a Ktv. 58. §-ába, 59. § (3) bekezdés d) pontjába, a Ktv. 55/A. § (1) bekezdés a) pontjába és 71. § (2) bekezdés a) pontjába ütköző jogszabálysértés miatt nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Érvelésének lényege szerint a másodfokú bíróság tévesen jutott arra a jogi következtetésre, hogy a közszolgálati jogviszony megszűnése után a volt köztisztviselővel szemben a munkáltató csak keresettel érvényesítheti a kártérítésre vonatkozó igényét. Az alperes álláspontja értelmében közszolgálati jogviszonynál nincs helye a munkáltató részéről keresetindításnak akkor sem, ha a közszolgálati jogviszony már nem áll fenn, de az igény a korábban fennállt jogviszonyból származik.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem alapos.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes közszolgálati jogviszonya az alperesnél lemondása folytán 1999. július 12-én szűnt meg. Az alperes 2002. február 7-én kártérítési eljárást rendelt el a felperessel szemben a közszolgálati jogviszonyából származó kötelezettsége vétkes megszegésével okozott kár miatt. Az eljárás 2002. április 24-én a felperest 141 405 forint kár (24 havi részletben történő) megfizetésére kötelező határozattal zárult. Az alperes megállapította, hogy a felperes a revizori munkaköréhez tartozó kötelezettségét két nyugdíjüggyel összefüggésben megszegte és ezáltal kárt okozott.
A felperes a keresetében a kártérítési határozat hatálytalanítását kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével a kártérítési határozatot hatálytalanította. Az elsőfokú bíróság a Ktv. 57. § (1) bekezdéséből, 58. §-ából és 55/A. § (1) bekezdés a) pontjából arra következtetett, hogy kártérítési eljárás a köztisztviselővel szemben csak a közszolgálati jogviszonyának fennállása alatt lehetséges, a jogviszony megszűnését követően ilyen eljárást az alperes jogszabálysértően folytatott a felperessel szemben. Az alperes az igényét elsősorban fizetési meghagyással érvényesíthette volna.
Az ítélet ellen az alperes fellebbezést nyújtott be.
A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróságnak az ügy érdemét érintő jogi következtetésével arról, hogy a felperessel szemben az alperes nem indíthatott kártérítési eljárást. A Pp. 349. § (4) bekezdés alapján az igényérvényesítés módjaként kizárólag a keresetet határozta meg.
A Ktv. 71. § (1) bekezdése, továbbá a (2) bekezdés a) pontja értelmében a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a közszolgálati jogviszonyban nincs helye az Mt. 173. § alkalmazásának, ebből következően a másodfokú bíróság e jogszabályokba ütközően mondta ki, hogy az alperes az igényét kizárólag a bíróságnál benyújtott keresettel érvényesítheti. A Ktv. 59. §-ából megállapítható, hogy a köztisztviselő munkáltatója a közszolgálati jogviszonyból származó igény érvényesítése érdekében nem fordulhat közvetlenül bírósághoz, ez a jogosultság a törvényben előírt módon és esetekben csak a köztisztviselőt illeti meg.
A fentiekből következően a köztisztviselő által okozott kár megtérítése iránti munkáltatói igény érvényesítésének a kártérítési eljárás szabályai szerint van helye, amelynél a Ktv. 58. § alapján a fegyelmi eljárás szabályait kell alkalmazni. E jogszabálynak az a rendelkezése, miszerint a fegyelmi és a kártérítési eljárás között csupán az elévülésre vonatkozóan van eltérés - a Ktv. 71. § (2) bekezdés a) pontjára, továbbá a Ktv. kifejezett rendelkezésének hiányára is tekintettel - nem értelmezhető akként, hogy a közszolgálati jogviszonynak a kártérítési eljárás alatt történő megszűnése miatt a kártérítési eljárás megszüntetésének van helye. A jogszabályokból tehát nem vonható le olyan következtetés, hogy a közszolgálati jogviszonnyal összefüggésben okozott kár megtérítése csak a közszolgálati jogviszony fennállása alatt lehetséges. Mivel a törvény a munkáltató számára a közvetlen keresetindítást nem engedi meg, a kártérítési igény érvényesítésére a kártérítési eljárás szabályai szerint van lehetőség, amelyet a felperes az adott esetben nem vitatott, és az eljárásban részt is vett.
A kifejtettek miatt a jogerős ítélet a Ktv. 71. § (2) bekezdés a) pontjába ütközik, illetve tévesen alkalmazta a Ktv. 58. §-át, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a másodfokú bíróság ítéletét - a munkaügyi bíróság ítéletére is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította [Pp. 275. § (4) bekezdés]. (Legf.Bír. Mfv.I.10.606/2003. szám)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.