adozona.hu
BH+ 2005.2.89
BH+ 2005.2.89
Ha a felmondási tilalom időtartama a harminc napot meghaladta, ezt követően a felmondási idő csak harminc nap elteltével kezdődhet el. Ennek betartása esetén a felmondás jogszerűségét az nem érinti, ha a munkáltató a munkavállaló munkakörének megszűnése miatt már korábban - a harminc nap alatt - mentesíti a munkavállalót a munkavégzési kötelezettség teljesítése alól a munkabérének megfizetése mellett [Mt. 90. §, 151. § (4) bekezdés].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes keresetében munkaviszonya rendes felmondással történt megszüntetése jogellenességének megállapítását és az elmaradt munkabére megfizetését kérte.
A munkaügyi bíróság a felperes keresetének helyt adott, megállapította a 2002. július 4-én kelt rendes felmondás jogellenességét és az alperest 895 130 forint elmaradt munkabér megfizetésére kötelezte. A bíróság a munkáltató intézkedését azért találta az Mt. 90. § (2) bekezdés b) pontjába ütközően jogellenesnek, mert a 2002. június 30-ái...
A munkaügyi bíróság a felperes keresetének helyt adott, megállapította a 2002. július 4-én kelt rendes felmondás jogellenességét és az alperest 895 130 forint elmaradt munkabér megfizetésére kötelezte. A bíróság a munkáltató intézkedését azért találta az Mt. 90. § (2) bekezdés b) pontjába ütközően jogellenesnek, mert a 2002. június 30-áig keresőképtelen felperes munkaviszonyát 2002. július 31-étől számított 45 nap felmondási idővel megszüntető felmondásban az alperes felperest már 2002. július 5-étől felmentette a munkavégzés alól.
A megyei bíróság megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, elutasította a felperes keresetét. A másodfokú bíróság megállapította, hogy az alperes nem sértette meg a törvény felmondási védelemre vonatkozó szabályait, mert a felmondási idő kezdete előtt a munkavégzés alóli felmentés a munkavállaló számára a törvénynél kedvezőbb eljárást jelentett.
A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatásával a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát kérte. Fenntartotta azt az álláspontját, hogy a munkavégzés alóli felmentés csak a felmondási idő részeként értelmezhető, ezért alperes jogellenesen, a keresőképtelenséget követő 30 napos védelmi időn belül mentette fel a munkavégzés alól.
A Pp. 273. § (1) bekezdése alapján elvégzett előzetes vizsgálat alapján a következők állapíthatók meg.
Az Mt. 90. § (2) bekezdés b) pontja szerint, ha a felmondási védelem - jelen esetben a betegség miatti keresőképtelenség - időtartama a harminc napot meghaladja, ezt követően a felmondási idő csak harminc nap elteltével kezdődhet el.
A vitatott rendes felmondás ennek a szabálynak megfelelt, mivel a 2002. június 30-áig fennállt keresőképtelenséget követően a felmondásban közölt felmondási idő 2002. július 31-étől kezdődött.
A munkáltatónak az az intézkedése, hogy a munkavállalót - a munkabére megfizetése mellett - már a felmondási idő kezdete előtt mentesítette a munkavégzési kötelezettség teljesítése alól a működési körében felmerült okból, jogszabályba nem ütközött [Mt. 151. § (4) bekezdés]. A munkavégzés alóli felmentés indokául megjelölt tényt (szervezeti átalakítás miatt a munkakör megszűnt, emiatt a foglalkoztatás nem volt lehetséges) a felperes a perben nem vitatta.
A kifejtettekre tekintettel - a felülvizsgálati kérelemben állított jogszabálysértés hiányában - a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 273. § (1) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelmet elutasította. (Legf.Bír. Mfv.E.10.719/2004. szám)