BH+ 2004.7.333

Az átszervezésre alapított rendes felmondás jogszerű, ha az átszervezés a munkavállaló szerződéses vagy tényleges munkakörét érintette. Nem szükséges, hogy az átszervezés folytán annak a munkavállalónak a munkaköre szűnjön meg, akivel a felmondást közölték [Mt. 89. §].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes szállítási diszpécser munkakörben fennálló munkaviszonyát az alperes 2000. augusztus 22-én kelt rendes felmondással - létszámcsökkentéssel járó átszervezésre hivatkozva - megszüntette.
A felperes keresetében a rendes felmondás jogellenességének megállapítását, eredeti munkakörébe történő visszahelyezését kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.
A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint 2000. évben az M. Rt. logisztikai üzletágában ...

BH+ 2004.7.333 Az átszervezésre alapított rendes felmondás jogszerű, ha az átszervezés a munkavállaló szerződéses vagy tényleges munkakörét érintette. Nem szükséges, hogy az átszervezés folytán annak a munkavállalónak a munkaköre szűnjön meg, akivel a felmondást közölték [Mt. 89. §].
A felperes szállítási diszpécser munkakörben fennálló munkaviszonyát az alperes 2000. augusztus 22-én kelt rendes felmondással - létszámcsökkentéssel járó átszervezésre hivatkozva - megszüntette.
A felperes keresetében a rendes felmondás jogellenességének megállapítását, eredeti munkakörébe történő visszahelyezését kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.
A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint 2000. évben az M. Rt. logisztikai üzletágában nagyarányú létszámleépítés történt. A létszámleépítés a felperes munkahelyéül szolgáló bázistelepet is érintette, ahol 2000. év végére 35 fő állománylétszám került meghatározásra.
A felmondás indoka a valóságnak megfelelt, mert a munkáltatónál az átszervezés következtében a létszámleépítés megvalósult, a bázistelep vonatkozásában ez 5 fő - köztük a felperes - munkaviszonyát érintette. 2000. évben új munkavállaló felvétele nem történt. Az ítélet indokolása utalt a Legfelsőbb Bíróság MK 95. számú állásfoglalásában foglaltakra.
A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
A megyei bíróság szerint a peradatok alapján megállapítható volt, hogy a létszámleépítés alperesnél nem vitásan megtörtént, s ez a létszámleépítés a munka átszervezésével is járt. A konkrét munkahelyen elvégzendő munka ismeretében a munkahelyi vezető feladata volt annak kiválasztása, hogy az alkalmazottak közül kinek a munkaviszonyát kell megszüntetni. A perben a megtörtént átszervezés célszerűsége nem volt vitatható, mint ahogy az sem, hogy miért a felperes munkaviszonyát szüntették meg, miért nem egy másik munkavállalónak mondtak fel.
A felperes a jogerős ítélet ellen felülvizsgálati kérelemmel élt, melyben annak hatályon kívül helyezését, a munkaviszony helyreállítását kérte. Álláspontja szerint ténylegesen nem született olyan döntés, amely a bázistelepre vonatkozóan átszervezést rendelt volna el. Olyan intézkedés a felperes munkáltatójánál nem készült, melynek keretében konkrétan meghatározták volna azokat a munkaköröket, amelyeket az átszervezés érint. A felperes által tényleges betöltött munkakör tisztázása nélkül nem állapítható meg, hogy az átszervezés a munkakörét érintette-e.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A perben nem volt vitás, hogy munkáltatói döntés született a bázistelep létszámának csökkentésére. Az írásbeli értesítés szerint 5 fővel kellett csökkenteni a létszámot, amelyet végrehajtottak.
Az átszervezésre alapított felmondás jogszerű, ha az átszervezés a munkavállaló szerződéses, vagy attól eltérő, tényleges munkakörére kihat. Nem feltétlenül szükséges azonban, hogy az átszervezés folytán annak a munkavállalónak a munkaköre szűnjék meg, akivel a felmondást közölték. Elégséges, ha a létszámcsökkentéssel járó átszervezés a munkáltatónak azt a szervezeti egységét is érintette, ahol a munkavállaló tevékenykedett, akinek a munkaviszonyát felmondták, s ezért a munkáltató jogosan választhatta ki az érintett munkavállalók közül azokat, akiknek a munkaviszonyát meg kívánta szüntetni. A létszámcsökkentéssel járó átszervezésre alapított rendes felmondás általában nem kíván előzetes különös intézkedést, ahhoz a munkáltató elhatározása szükséges.
Ezért a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. § (1) bekezdés alapján - jogszabálysértés hiányában - hatályában fenntartotta. (Legf.Bír. Mfv.I.10.074/2002.sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.