EH 2001.458

Kifogás esetén a bírósághoz fordulás határidejét az egyeztetés megkezdésétől számított hét nap elteltétől kell számítani, ha addig a tárgyalás eredménytelenség miatt nem fejeződött be, kivéve, ha ezt megelőzően nyilvánvalóvá válik, hogy az egyeztetés eredménytelen [Mt. 23. § (4) bek.].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A kérelmező kifogást nyújtott be a kérelmezetthez a kollektív szerződés megsértése miatt. A felek 2000. május 3-án egyeztettek, majd a kérelmező május 10. napján a munkaügyi bírósághoz fordult.
A munkaügyi bíróság végzésével a kérelmet elutasította, mert a kérelmező az Mt. 23. §-ának (4) bekezdésében meghatározott határidő letelte után fordult bírósághoz, a késedelem pedig nem menthető ki.
A kérelmező fellebbezése nyomán eljárt megyei bíróság végzésével a munkaügyi bíróság határozatát helyb...

EH 2001.458 Kifogás esetén a bírósághoz fordulás határidejét az egyeztetés megkezdésétől számított hét nap elteltétől kell számítani, ha addig a tárgyalás eredménytelenség miatt nem fejeződött be, kivéve, ha ezt megelőzően nyilvánvalóvá válik, hogy az egyeztetés eredménytelen [Mt. 23. § (4) bek.].
A kérelmező kifogást nyújtott be a kérelmezetthez a kollektív szerződés megsértése miatt. A felek 2000. május 3-án egyeztettek, majd a kérelmező május 10. napján a munkaügyi bírósághoz fordult.
A munkaügyi bíróság végzésével a kérelmet elutasította, mert a kérelmező az Mt. 23. §-ának (4) bekezdésében meghatározott határidő letelte után fordult bírósághoz, a késedelem pedig nem menthető ki.
A kérelmező fellebbezése nyomán eljárt megyei bíróság végzésével a munkaügyi bíróság határozatát helybenhagyta, mert az egyeztetés eredménytelenségét a bíróság is megállapíthatja.
A jogerős végzés hatályon kívül helyezése iránt a kérelmező felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, mert az egyeztetési eljárás során megtartott tárgyalás eredménytelensége önmagában még nem jelenti az egyeztetési eljárás eredménytelenségét. Az egyeztetésre nyitva álló hétnapos határidő letelte előtt egyik fél sem állapíthatja meg önállóan az egyeztetés eredménytelenségét, kivéve, ha a másik fél elzárkózik az egyeztetéstől. A kérelmezettel együttesen az egyeztetés eredménytelenségét nem állapították meg, így az egyeztetési határidő leteltétől számított ötnapos határidőn belül fordulhatott a bírósághoz.
A kérelmezett felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős végzés hatályban tartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Az Mt. 23. §-ának (4) bekezdése a kifogás elbírálására rövid, jogvesztő határidőket állapít meg: a kifogással kapcsolatos egyeztető tárgyalást a kifogás benyújtásától számított három munkanapon belül kell megkezdeni és legfeljebb hét nap alatt be kell fejezni. Ha a felek nem tudnak megegyezni, az eredménytelenség megállapításától számított öt napon belül a szakszervezet bírósághoz fordulhat.
A rendelkezés helyes értelme szerint a bírósághoz fordulás határidejét attól az időponttól kell számítani, amikor nyilvánvalóvá válik, hogy az egyeztetés eredménytelen. Az egyeztetés megkezdésétől számított hét nap elteltétől akkor kell számítani a határidőt, ha addig a tárgyalást eredménytelenség miatt nem fejezték be. A felek az egyeztetés eredménytelenségét közös nyilatkozattal megállapíthatják, ennek hiányában a körülményekből kell arra következtetni, hogy az egyeztetést mikor fejezték be, mert az nem vezetett eredményre.
A felek 2000. május hó 3-án egyeztettek a kifogásról. Az erről készült jegyzőkönyvből megállapíthatóan mind a kérelmező, mind a kérelmezett fenntartotta eredeti álláspontját, a tárgyalást a nélkül fejezték be, hogy annak folytatásáról megállapodtak volna. Ez egyértelműen arra utal, hogy egyikük sem látott reményt a megegyezésre, a tárgyalások folytatását szükségtelennek tartotta. Ebből következően a kérelmező a tárgyalás befejezésekor tudta, hogy a kérelmezett a kifogásolt intézkedését nem hajlandó megváltoztatni, vagyis az egyeztetés a számára eredménytelenül fejeződött be. Ettől az időponttól számítva a kérelem benyújtására előírt ötnapos határidő már eltelt, amikor a kérelmező bírósághoz fordult.
Az előbbiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. § (1) bekezdése alapján a jogerős végzést hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mpk. II. 10. 847/2000. sz.).
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.