EH 1999.164

A munkaügyi bíróság rendelkezik hatáskörrel a polgármester tekintetében az összeférhetetlenség kimondása tárgyában keletkezett vita elbírálására [1992. évi XXIII. tv. 59. §].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az 1994. évi önkormányzati választásokon az alperesi önkormányzatnál polgármesterré megválasztott felperes 1996. február 5-én keresetet nyújtott be a munkaügyi bírósághoz, melyben az alperes 1995. január 24-én kelt önkormányzati határozatának hatályon kívül helyezését, polgármesteri tisztsége és foglalkoztatási jogviszonya helyreállítását, valamint elmaradt munkabér és egyéb járandóságának kifizetését kérte.
A munkaügyi bíróság 1995. június 22-én kelt ítéletével - a felperes keresetének hely...

EH 1999.164 A munkaügyi bíróság rendelkezik hatáskörrel a polgármester tekintetében az összeférhetetlenség kimondása tárgyában keletkezett vita elbírálására [1992. évi XXIII. tv. 59. §].
Az 1994. évi önkormányzati választásokon az alperesi önkormányzatnál polgármesterré megválasztott felperes 1996. február 5-én keresetet nyújtott be a munkaügyi bírósághoz, melyben az alperes 1995. január 24-én kelt önkormányzati határozatának hatályon kívül helyezését, polgármesteri tisztsége és foglalkoztatási jogviszonya helyreállítását, valamint elmaradt munkabér és egyéb járandóságának kifizetését kérte.
A munkaügyi bíróság 1995. június 22-én kelt ítéletével - a felperes keresetének helyt adva - megállapította, hogy a felperes polgármesteri tisztségének betöltéséhez összeférhetetlenségi ok nem áll fenn. A felperes jogviszonya ezért az összeférhetetlenség kimondásának a napjával az alperesnél nem szűnt meg.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság mint másodfokú bíróság az 1996. január 12-én kelt végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és a keresetlevelet, valamint az iratokat a Budakörnyéki Bírósághoz rendelte áttenni, kifejtve, hogy a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 33/A. §-a rendelkezik a felperes mint polgármester összeférhetetlenségéről, míg az Ötv. 111. §-ában írtak szerint a törvény alapján indított perben a Polgári Perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) XX. fejezetének rendelkezéseit kell alkalmazni, ezért a Pp. 326. § (2) bekezdésében írtakra figyelemmel a kereset elbírálására a Budakörnyéki Bíróság az illetékes.
A Budakörnyéki Bíróság 1997. november 27-én hozta meg ítéletét, melyben a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolásában kifejtettek szerint az alperes testületi határozatát törvényesnek és megalapozottnak ítélte az Ötv. 33/A. § (2), (4) és (5) bekezdése alapján.
A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az 1998. május 13-án kelt végzésében az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, hatáskörének hiányát állapította meg és az iratokat az eljáró bíróság kijelölése végett a Legfelsőbb Bíróságra rendelte el felterjeszteni, mert álláspontja szerint a felperes mint polgármester foglalkoztatási jogviszonyára az 1994. évi LXIV. törvény 13. § (1) bekezdése értelmében a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) rendelkezéseit kell alkalmazni. A Ktv. 59. §-a értelmében pedig a munkaügyi vitában a sérelmet szenvedett fél munkaügyi bírósághoz fordulhat.
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős határozatok között felmerült hatásköri összeütközést a Pp. 45. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján eljárva a Pest Megyei Munkaügyi Bíróság kijelölésével oldotta fel az alábbi indokok szerint.
A felperes mint polgármester felett a munkáltatói jogokat az Ötv. 33. §-a szerint a képviselő-testület gyakorolja. A képviselő-testület mint munkáltató 1995. január 24-ei ülésén hozta meg önkormányzati határozatát, melyben a felperes tekintetében az összeférhetetlenséget kimondta.
A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról rendelkező 1994. évi LXIV. törvény 2. § (1) bekezdés g) pontjában írtak szerint a polgármester e tisztsége az összeférhetetlenség kimondásával megszűnik. Ugyanezen törvény 13. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a polgármesteri foglalkoztatási jogviszonyra megfelelően alkalmazni kell a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 58-59. §-át. A Ktv. 1997. december 31-éig hatályban volt 59. §-a értelmében pedig a köztisztviselő a közszolgálati jogviszonyból származó igényének érvényesítése érdekében, valamint a munkáltatói jogkör gyakorlójának sérelmes intézkedése miatt 15 napon belül közvetlenül a munkaügyi bírósághoz fordulhat.
Mivel a felperes az alperesi önkormányzat mint munkáltató sérelmes intézkedése miatt nyújtotta be keresetét, ezért annak elbírálására - a fent kifejtettek szerint - a Pest Megyei Munkaügyi Bíróság rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel, melyre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 45. § (1) és (2) bekezdése alapján eljárva a hatásköri és illetékességi összeütközést a Pest Megyei Munkaügyi Bíróság kijelölésével oldotta fel. (Legf. Bír. Kk. II. 28. 235/1998. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.