adozona.hu
AVI 1996.5.67
AVI 1996.5.67
I. A munkáltató által kötött biztosítás kapcsán - vita esetén - vizsgálni kell, hogy a kifizetések a biztosítási jogviszony keretei között történtek-e, és a jogviszony keretében kifizetett segélyek rászorultsági alapon kerültek-e kiutalásra. II. A tulajdonjog fenntartása önmagában nem igazolja azt, hogy a felek lízingszerződést kötöttek [1990. évi XCI. tv 1. § (7) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú adóhatóság határozatával a felperes terhére 5 120 000 Ft adóhiánynak minősülő adókülönbözetet állapított meg, mely után 2 331 000 Ft bírság és 1 957.000 Ft késedelmi pótlék is kiszabásra került. Az adóhatóság a számviteli rend és bizonylati fegyelem megszilárdítása érdekében kötelezte a felperest, hogy a személyi jövedelemadóval kapcsolatos 1990-1991. évi adatszolgáltatását a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően pótolja. A határozat ellen a felperes fellebbezéssel élt, azonban...
A VARIA Biztosítás szociális segélyezési rendszerének keretében történő kifizetése kapcsán a bíróság álláspontja szerint azt kellett vizsgálni, hogy ezek a biztosítási jogviszony keretein belül maradtak-e és ennek megfelelő biztosításszolgáltatás teljesítésnek tekinthetők-e. A rendelkezésre álló dokumentumok alapján az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az előre meghatározott biztosítási eseményeken túlmenően a felperes szociális segélyezési rendszer keretében üdülési és karácsonyi segélykifizetéseket eszközölt 50 000, illetve 100 000 Ft-os értékhatárig. A szerződés záradékában a H. Biztosító rögzítette, hogy a VARIA Biztosítás kötvényén megnevezett szociális segélyezési rendszer csak a hazai gyakorlatban kialakult segélyezési elveknek és gyakorlatnak megfelelően működhet. Ellenkező esetben túllépi a magyarországi segélyezési normákat. Minden eltérő esetleges kifizetésekért a szerződő viseli a felelősséget az adó-, illetve más hatóságok előtt. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a záradékból kitűnik, hogy a szerződéses keretek a hazai gyakorlatban általánosan megszokott elveket és gyakoriságokat jelentették, azaz a kifizetések kapcsán nem lehetett elvonatkoztatni attól, hogy alapvetően segélyezési rendszerről van szó. Az ítélet szerint bár lényegében nem szociális segély, hanem biztosítási összeg kifizetése történik, a biztosítási esemény bekövetkezésekor a biztosítási összeg szolgáltatása a segélyezési elvnek kell hogy megfeleljen. A bizonyítékok szerint a segélyezésre való jogosultságot mindenkor a felperes bírálta el, a biztosítási szolgáltatást nyújtó biztosítás a szerződő írásbeli utasítása alapján teljesített. A szociális segélyezési rendszerelem csupán egy keretrendelkezés, amelyet főként a felperes töltött ki tartalommal, tehát neki volt kötelezettsége a biztosítási események bekövetkezésének vizsgálata, a segélyezési elvek figyelembevétele és a kereteken belüli fizetési összeg meghatározása tekintetében.
Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása azt is rögzíti, hogy az adóhatóság helytállóan minősítette a felperes, illetőleg a P. L. Részvénytársaság között létrejött szerződéseket adásvételi szerződésnek. Az indokolás szerint az a körülmény, hogy a fizetendő ellenérték 85%-15%-os mértékben megbontásra került, alátámasztja, hogy a perbeli esetben az adásvétel különös nemével, a részletvétellel állunk szemben.
Az elsőfokú bíróság megítélése szerint az Á. Biztosítóval megkötött "Életút" biztosításokkal kapcsolatos alperesi megállapítások téves jogértelmezésen alapultak, így e vonatkozásban az adatszolgáltatás teljesítésére való kötelezés jogszabályt sértett.
Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, azonban a megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett rendelkezését helybenhagyta. Az indokolás szerint az elsőfokú bíróságnak a VARIA csoportos személybiztosítással kapcsolatos szolgáltatásai helyesek, és az elsőfokú bíróság a felperes által kötött lízingszerződést is helyesen minősítette adásvételi szerződésnek.
Az ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő és kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság az ítéletet részben helyezze hatályon kívül és az adóhatósági határozatot részben változtassa meg akként, hogy a H. Biztosító társasággal kötött VARIA csoportos személybiztosítási szerződéssel kapcsolatban megállapított személyi jövedelemadó-hiányt, késedelmipótlék-fizetési kötelezettséget, valamint a P. L. Részvénytársasággal létrejött szerződés kapcsán megállapított vállalkozási nyereségadó-hiányt, bírságot és késedelmi pótlékot törölje és állapítsa meg, hogy ezekkel kapcsolatban az adatszolgáltatás pótlására és a könyvviteli helyesbítések elvégzésére a felperes nem köteles. Felperesi megítélés szerint az első- és másodfokú bíróság ítélete a tényállást iratellenesen és helytelenül állapította meg, továbbá nem vette figyelembe a jogszabályi rendelkezéseket sem. A felperes emlékeztetett arra, hogy a VARIA biztosítási szerződés a biztosított valamennyi munkavállalója javára szólt. A záradék segélyezési elvekre utal és nem a jogszabályok rendelkezéseire. A szerződésre vezetett záradékot a felülvizsgálati kérelem szerint csak a szerződéskötéskor érvényes jogszabályok és segélyezési elvek szerint lehet értelmezni. A szerződéskötéskor nem ismert, később hatályba lépő jogszabálynak a biztosítási jogviszonyra egyébként sem alkalmazható szabályát a szerződés tartalmának meghatározására a felperesi álláspont szerint nem lehet figyelembe venni. A felperes felhívta a figyelmet arra, hogy a megkötött szerződés biztosítási szerződés és annak alapján szerződésszerűen kifizetett szolgáltatásokról volt szó.
A felperes megítélése szerint tévedett az első- és másodfokú bíróság a P. L. Részvénytársasággal kötött lízingszerződés megítélése tekintetében is. A szerződésben ki volt kötve a tulajdonjog fenntartása a futamidő végéig, a lízingbeadó jogaként a lízing követelése mellett az ellenőrzés joga, a felmondás joga és az árváltozások miatt az áremelés joga. A lízingbevevőt a szerződés fő kötelezettségei mellett mellékkötelezettségek is terhelték. A felperes szerint a vizsgált lízingszerződésekkel kapcsolatban kizárólag a díjfizetés arányossága vagy aránytalansága miatt a szerződések színlelt voltát megállapítani és azokat adásvétellé minősíteni jogi szempontból téves, a szerződések tartalmi elemeit tekintve pedig megalapozatlan döntés. A felperes nem ért egyet azzal a jogi állásponttal, amely megengedi alízingszerződések egyes rendelkezéseinek a szerződésből kiragadott értelmezését. A lízing komplett szerződés, egyes elemei nem dönthetik meg a szerződés lízing jellegét, ha a felek magatartása a többi elemet is megvalósítja.
Az alperes ellenkérelmében indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában tartsa fenn.
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. Az indokolás rámutat, hogy az 56/1986. (XII,. 10.) MT rendelet 1. §-ának (3) bekezdése értelmében az Állami Biztosításfelügyelet állásfoglalása irányadó abban a kérdésben, hogy valamely tevékenység biztosítási tevékenységnek minősül-e.
A VARIA csoportos személybiztosítás, illetőleg ennek elemét a szociális segélyezési rendszer a H. Biztosító Rt., az Állami Biztosításfelügyelet 11/1990. számú engedélyezési határozata alapján alkalmazta. Mindezek alapján a H. Biztosító Rt.-vel megkötött VARIA biztosítás érvényes biztosítási jogviszonynak tekintendő.
Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása utal arra, hogy az Állami Biztosításfelügyelet 63.118/1991. számú állásfoglalásával a szociális segélyezési módozat ismételt megvizsgálása során korábbi álláspontjától eltért és rögzítette, hogy a szerződés nem felel meg a biztosítás kritériumainak. Helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása azt, hogy az állásfoglalás kiadása nem jelenti azt, hogy a korábban megadott felhatalmazás alapján és annak keretein belül létrejött szerződés visszamenőlegesen semmissé válna. A bíróságoknak tehát a bizonyítási eljárás során azt kellett tisztázniuk, hogy a VARIA biztosítás segélyezési rendszerének keretében történt kifizetések biztosítási szolgáltatás teljesítésnek minősülnek-e.
Az elsőfokú bíróság által helyesen megállapított tényállás egyértelműen rögzíti, hogy a szociális segélyezési rendszeren csupán egy keretrendelkezés volt, amelyet a felperes töltött ki tartalommal, és a H. Biztosító Rt. csak bizonyos kereteken belül minősíthette az általa megkötött szerződést biztosítási jogviszonynak, illetve a kifizetéseket biztosítási díjfizetésnek. A felperes bármikor rendelkezhetett a befizetett összeg felett, a biztosítási esemény bekövetkeztét nem kellett igazolni és a H. Biztosító a rendelkezésre álló összeg keresetein belül feltétel nélkül kifizetéseket eszközölt. A kifizetések ténylegesen nem tekinthetők segélynek, hiszen az összegek mértékét a felperes nem a rászorultság, hanem az elért kereset arányában osztotta szét. Az alperesi ellenkérelem utalt arra, hogy a legnagyobb összegű "segélyben" éppen a kiemelkedően magas jövedelmű vezetők részesültek, akik semmiképpen nem minősültek szociálisan rászorultnak. A felperes ugyanakkor az alacsonyabb jövedelmű szövetkezeti tagok és alkalmazottak esetében sem vizsgálta a rászorultság kérdését. A biztosítónak átutalt összegek felett megmaradt a felperes rendelkezési joga és e joggal a felperes nyomban élt is.
Az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény 1. §-ának (7) bekezdése értelmében a szerződést, ügyletet és más hasonló cselekményeket valódi tartalmuk szerint kell minősíteni.
A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján helyesen minősítette a felperes és a P. L. Részvénytársaság között létrejött szerződést adásvételnek, illetőleg részletvételnek. A felperes a P. L. Részvénytársaság költségeit és nyereségét is magában foglaló "lízingdíjat" valójában a szerződéskötést követően nyomban kifizette. Helyesen utal az alperesi ellenkérelem arra, hogy a tulajdonjog fenntartása az adásvétel tárgyát képező dologra vonatkozó szerződéseknek is gyakori eleme.
Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása is kiemelte, hogy a szövetkezet a megkötött szerződés alapján a bruttó lízingdíjat egy időpontban teljes egészében átutalta a szerződő partner számára és ez a körülmény a tizenhárom hónapos futamidő kikötését névlegessé tette. Az a körülmény, hogy a fizetendő ellenérték 85%-15%-os mértékben megbontásra került, valóban alátámasztja, hogy a perbeli esetben részletvétellel állunk szemben.
A felperes a felülvizsgálati kérelemben utalt arra, hogy a vizsgált időszakra vonatkozó jogi szabályozás hiányában az adóhatóságok és a bíróságok a szerződéskötést követően alkotott jogszabályok szerint kialakult értelmezési gyakorlatot a korábban megkötött szerződések minősítésére visszamenőlegesen alkalmazták.
A Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint a felperes idézett álláspontja nem helytálló. Kétségtelen tény, hogy a Ptk. nem határozta meg a lízingszerződés fogalmát, ezért a szerződések minősítésénél az adózás rendjéről szóló törvény idézett rendelkezéseit, valamint a Ptk. ide vágó szabályait kellett figyelembe venni. A Ptk. 207. §-ának (1) bekezdése értelmében a szerződési nyilatkozatot vita esetén úgy kell értelmezni, ahogy azt a másik félnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset körülményeire tekintettel a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint értenie kellett. A Ptk. 200. §-ának (1) bekezdése szerint a szerződés tartalmát a felek szabadon állapíthatják meg. A szerződésre vonatkozó rendelkezésektől egyező akarattal eltérhetnek, ha a jogszabály az eltérést nem tiltja.
A szerződéseket tehát az említett rendelkezések értelmében attól függetlenül vizsgálhatta az adóhatóság és a bíróság, hogy a vizsgált időszakban a lízingszerződés fogalmát a törvény nem határozta meg. Nem az utóbb hatályba lépett törvényi rendelkezések visszamenőleges alkalmazását jelenti az, hogy a szerződés valamennyi elemét megvizsgálva állást foglal a hatóság, illetve a bíróság abban a kérdésben, hogy a jogügylet az elnevezésétől függetlenül valójában milyen szerződésnek minősül. Nem sértettek tehát jogszabályt a hatóságok, illetve az első- és másodfokú bíróság a szerződés minősítése kapcsán, hiszen a minősítésre az akkor hatályban lévő jogszabályok alapján került sor, tekintettel arra is, hogy a Ptk. 376. §-ának (1) bekezdése a vizsgált időszakban is hatályban volt.
A felperes a felülvizsgálati kérelemben nem tudta igazolni a jogszabálysértés tényét, ezért a Legfelsőbb Bíróság az alaptalan felülvizsgálati kérelmet elutasította és a Pp. 275/A. §-a alapján a megtámadott határozatot hatályában fenntartotta.
(Legf. Bír. Kfv.I.27.142/1995. sz.)