AVI 1996.3.39

Az áfa-visszaigénylésre csak a használatbavételi engedély kiadása után, a kész lakás értékesítése esetén kerülhet sor [1989. évi XL. tv 54. § (1) bek.].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes 1992. december 14-én megkötött adásvételi szerződésekkel az általa megépített társasházból négy lakást értékesített oly módon, hogy a vevők a vételárat 1992. december 31-ig, illetőleg 1993. január 10-ig fizetik meg. A vevők a tulajdonukat képező lakásra a használatbavételi engedélyt 1993. augusztus 30-án a megyei jogú város polgármesteri hivatala jegyzőjétől határozattal kapták meg.
Az APEH megyei igazgatósága határozatával a felperes terhére 4 272 000 Ft általános forgalmiadó-hiá...

AVI 1996.3.39 Az áfa-visszaigénylésre csak a használatbavételi engedély kiadása után, a kész lakás értékesítése esetén kerülhet sor [1989. évi XL. tv 54. § (1) bek.].
A felperes 1992. december 14-én megkötött adásvételi szerződésekkel az általa megépített társasházból négy lakást értékesített oly módon, hogy a vevők a vételárat 1992. december 31-ig, illetőleg 1993. január 10-ig fizetik meg. A vevők a tulajdonukat képező lakásra a használatbavételi engedélyt 1993. augusztus 30-án a megyei jogú város polgármesteri hivatala jegyzőjétől határozattal kapták meg.
Az APEH megyei igazgatósága határozatával a felperes terhére 4 272 000 Ft általános forgalmiadó-hiányt, 2 136 000 Ft bírságot és 1 827 000 Ft késedelmi pótlékot állapított meg és ennek megfizetésére kötelezte. A felperes az elsőfokú adóügyi határozat ellen fellebbezést nyújtott be, amelyre az alperes határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
A felperes keresetet nyújtott be a közigazgatási határozatok bírósági felülvizsgálata érdekében.
Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, azzal az indokolással, hogy a felperes által értékesített lakások után az általános forgalmi adóról szóló, a jogügylet időpontjában hatályos 1989. évi XL. törvény 54. §-ának (1) bekezdése értelmében érvényes használatbavételi engedély birtokában kerülhetett volna sor az áfa visszaigénylésére.
A felperes fellebbezést nyújtott be az elsőfokú bíróság ítélete ellen, amelyet a megyei bíróság alaptalannak talált, és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A jogerős bírósági ítéletben kifejtettek szerint az áfa-törvény 48. §-a értelmében lakásépítés esetén az adóalany akkor jogosult nulla kulccsal adózni, ha kész lakást értékesít.
A felperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a jogerős bírósági ítélet ellen és kérte annak hatályon kívül helyezését. A felülvizsgálati kérelemben előadottak szerint az 1989. évi XL. törvény 54 §-ának (1) bekezdése alapján kész lakás az, amelyre az építésügyi hatóság a használatbavételi engedélyt kiadta vagy amelyet műszaki átadás-átvételi eljárás során kész lakásként átvettek. Ennek megfelelően kész lakásokat értékesített, mivel a vevővel megkötött adásvételi szerződés vételárelőlegről, a lakás elkészültekor azaz a kész lakás átvételekor vételár-kiegyenlítésről, teljes értékesítésről szól. Az adásvételi szerződés értelmében is ez az a nap, amikor megtörténik a műszaki átadás-átvétel, a vevő birtokba veszi az ingatlant és kiegyenlíti a teljes vételárat így törvénysértő a jogerős bírósági ítélet, amikor figyelmen kívül hagyja azt, hogy a műszaki átadás-átvétel megtörtént, ezért az értékesített lakások után az áfa visszaigénylésére a felperes jogosult.
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.
Az indokolás szerint az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást és megalapozottan foglalt állást abban a kérdésben, hogy a felperes által az adásvételi szerződés keretei között lebonyolított műszaki átadás-átvétel nem minősül az építési és használatbavételi engedélyezési eljárásról szóló 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendeletben szabályozott használatbavételi, illetőleg helyszíni szemle keretében lefolytatott műszaki átadás-átvételi eljárásnak. A fent idézett rendelet szerint a használatbavételi engedélyezési eljárás, illetőleg a műszaki átadás-átvétel olyan hatósági eljárás, amelynek során a fél (építtető, az építési engedély jogosultja) kérelmére az építési hatóság szabályozott eljárás keretében győződik meg arról, hogy az elkészült építmény megfelel-e az építési engedélynek és az építésügyi előírásoknak, illetőleg műszaki átadás esetében a szakhatóságok közreműködésével állapítja meg, hogy az épület használata az építési szabályoknak és egyéb előírásoknak megfelel. A felperes által hivatkozott eljárás nem hatósági eljárás volt, hanem az a vevő és az eladó között az adásvétel részét képező olyan eljárás, amelynek során az eladó birtokba adta, a vevő pedig birtokba vette az adásvétel tárgyát képező lakást. Ez az eljárás nem alkalmas arra, hogy az ennek során átadott lakás az áfa-törvény 54. §-ának (1) bekezdésében pontosan meghatározott készlakás fogalmát kimerítse. Az eljárás nem vezethet a használatbavételi engedély megszerzéséhez és nem alkalmas arra sem, hogy az építésügyi hatóság a műszaki átadás-átvétel eredményeként az építmény használatbavételét engedélyezze.
Az alperes az általános forgalmi adót megállapító eljárása során a jogszabályoknak megfelelően járt el, ezért a Pp. 339. §-ának (1) bekezdése alapján a bírósági felülvizsgálatot végző első- és másodfokú bíróságnak az alperes határozatát helyben kellett hagynia.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv III.27.447/1995. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.