AVI 1995.6.87

A haszonélvezeti jog értékét a lakott ingatlan forgalmi értékéből kell levonni, ha a haszonélvező az ingatlanban lakik [1990. évi XCIII. tv 13. § (1) bek. és 15. § (4) bek.].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A p.-i 3691. számú tulajdoni lapon 19 037 hrsz. alatt feltüntetett 577 m2 területű, lakóház és udvar megnevezésű ingatlan a felperes szüleinek a tulajdonát képezte egymás közt egyenlő arányban.
A felperes szülei 1991. január 13-án kelt ajándékozási szerződésben a felperesnek ajándákozták ezen 2 lakásos és teljes egészében lakott ingatlan 1/2-ed tulajdoni illetőségét és pontosan meghatározták azt is, hogy természetben ez mely ingatlanrésznek felel meg. Ez pedig az általuk lakott udvari lakást...

AVI 1995.6.87 A haszonélvezeti jog értékét a lakott ingatlan forgalmi értékéből kell levonni, ha a haszonélvező az ingatlanban lakik [1990. évi XCIII. tv 13. § (1) bek. és 15. § (4) bek.].
A p.-i 3691. számú tulajdoni lapon 19 037 hrsz. alatt feltüntetett 577 m2 területű, lakóház és udvar megnevezésű ingatlan a felperes szüleinek a tulajdonát képezte egymás közt egyenlő arányban.
A felperes szülei 1991. január 13-án kelt ajándékozási szerződésben a felperesnek ajándákozták ezen 2 lakásos és teljes egészében lakott ingatlan 1/2-ed tulajdoni illetőségét és pontosan meghatározták azt is, hogy természetben ez mely ingatlanrésznek felel meg. Ez pedig az általuk lakott udvari lakást és a hozzá tartozó külön bejáratú lakrészt jelentette azzal, hogy az ajándékozók haszonélvezeti jogukat fenntartották. A felek az ajándék tárgyát képező ingatlanrész értékét 200 000 Ft-ban jelölték meg.
Az elsőfokon eljárt illetékhivatal az illetékkiszabás során az ingatlan forgalmi értékét 3 millió forintban, az ajándék forgalmi értékét 1,5 millió forintban, a lerovandó ajándékozási illetéket pedig 64 750 forintban határozták meg.
A felperes édesapja 1991. február 9-én elhunyt, a felperes és testvére megörökölte a perbeli ingatlan további 1/8-1/8 tulajdoni illetőségét a túlélő házastárs haszonélvezeti jogával terhelten.
Az elsőfokú illetékhivatal az öröklési illeték megállapításánál az egész ingatlan 3 millió forintos értékéből indult ki és a hagyaték tárgyát képező ingatlanrész forgalmi értékét 750 ezer forintban határozta meg, melyből - a haszonélvezeti jogra figyelemmel - levont 112 500 forintot és így fennmaradó 637 500 forint fele után 15 983 forint öröklési és 6375 forint eljárási, összesen 14 344 forint illetéket szabott ki a felperessel szemben.
Az elsőfokú határozatok ellen a felperes által benyújtott fellebbezéseket az alperes az 1992. június 30-án kelt határozatával bírálta el, mindkét elsőfokú határozatot megváltoztatta és egyrészről a felperes illetékfizetési kötelezettségét az ajándék tekintetében 43 500 forint összegre módosította, egyben a fizetési meghagyással előírt 64 750 forint illetékből 21 250 forintot törölni rendelt, míg más részről a felperes illetékfizetési kötelezettségét - az öröklést illetően - 14 344 forintról 9562 forintra szállította le és ennek folytán az előírt illetékből 4782 forintot törölni rendelt.
Határozatának meghozatalakor az alperes a perbeli ingatlan részben lakott állapotú forgalmi értékét 2 millió forintban határozta meg, az ajándékozási illeték alapjául 1 millió forintot, az öröklési illeték alapjául pedig 500 ezer forintot vett figyelembe. Ezen összeget csökkentette a haszonélvezeti jog értékeként 150 ezer, illetőleg 75 ezer forinttal és az ily módon adódó 637 500 forint 5%-át növelte 1000 forint eljárási illetékkel, ily módon adódott 32 875 forintos felperesi illetékfizetési kötelezettség az ajándékozás tekintetében, míg az öröklés esetén a 425 ezer forintos érték 1/2-ed része után számított 5%-os mértéket 50%-kal csökkentette, mivel lakástulajdon öröklése történt és az így adódó összeget növelte a 2%-os eljárási illetékkel. Ily módon a felperest terhelő illeték összegét 9562 forintra szállította le.
A felperes keresetében az alperesi közigazgatási határozat felülvizsgálatát kérte, sérelmezve, hogy az alperes az ingatlan beköltözhető értékét 3 millió, lakott forgalmi értékét 2 millió forintban állapította meg. Vitatta egyben a felperes az ajándékozással megszerzett ingatlanrész értékét is, azt 500 ezer forintban jelölte meg.
Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ítéletének indoklásában rámutatott arra, hogy az alperesi határozat jogszabályt nem sért, mert a beszerzett és aggálytalan - a bíróság által is elfogadott - igazságügyi szakértői vélemény szerint is az egész perbeli ingatlan lakott forgalmi értéke 1 500 000 forintban, részben lakott forgalmi értéke pedig 2 millió forintban határozható meg.
Az elsőfokú ítélet ellen a felperes nyújtott be fellebbezést.
A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet - az alperesi határozatra is kiterjedően - megváltoztatta és a felperes terhére előírt ajándékozási illetékfizetési kötelezettséget 32 875 forintra módosította.
A másodfokú bíróság az illeték meghatározásánál az egész ingatlan lakott 1,5 millió forintos forgalmi értékéből indult ki, melyből az ajándékozás tárgyát képezte 750 ezer forint érték. Ebből a haszonélvezetre tekintettel levonásba helyezett 112 500 forintot és az így adódó 637 500 forint 5%-át 31 875 forintot vett ajándékozási illetéknek, melyhez 1000 forint eljárási illetéket adva határozta meg a 32 875 forint felperesi illetékfizetési kötelezettséget.
Az öröklési illetéket illetően a lakottság értékcsökkenő hatását a másodfokú bíróság nem vette figyelembe, mert azt a felperes kellően nem bizonyította.
A másodfokú ítélet ellen felülvizsgálati kérelmet az alperes nyújtott be, annak hatályon kívül helyezése és az elsőfokú ítélet hatályában való fenntartása iránt. Álláspontja szerint törvénysértő módon járt el a másodfokú bíróság, amikor a Ptk. 157 §-ában foglaltakat figyelmen kívül hagyva állapította meg az ajándékozási illeték alapját, mivel a használat jogát nem tartotta a haszonélvezet részjogosítványának, hanem a haszonélvezeti jog melletti önálló jognak tekintette, és ezzel ugyanazon tényre kétfajta kedvezményt adott.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Az alperes által hivatkozott Ptk. 157. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint a haszonélvező jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot használni, illetőleg hasznosítani.
A felperesi illetékfizetési kötelezettség mértékének meghatározásánál irányadó 1990. évi XCIII. törvény 13. §-ának (1) bekezdése szerint az örökség és az ajándék tiszta értéke a megszerzett - illetékfizetési kötelezettség alá eső - vagyonnak a (2) bekezdésben foglaltak szerint csökkentett forgalmi értéke.
E törvény 102. §-a (1) bekezdésének e) pontja kimondja, hogy forgalmi érték az a pénzben kifejezett érték, amely a vagyontárgy eladása esetén - az illetékkötelezettség keletkezésekor volt állapotában, a vagyontárgyat terhelő adósságok figyelembevétele nélkül - árként általában elérhető.
Ezt az árként általában elérhető értéket kellett az alperesnek csökkentenie a törvény 72. §-a szerint értékelt haszonélvezeti jog mint vagyoni értékű jog ellenértékével, mert a 15. § (4) bekezdése szerint a haszonélvezet jogával terhelten megszerzett vagyon esetében a tulajdonszerzőt terhelő illeték alapja a haszonélvezet figyelembevétele nélkül megállapított forgalmi érték és a haszonélvezetnek a 72. § szerint számított értéke közötti különbözet.
Az ajándékozási szerződés megkötésének a napján a felperes tekintetében az egész perbeli ingatlan lakottnak minősült, így a forgalmi érték meghatározásánál nem részben lakott állapotból kellett kiindulni, hanem - ahogy azt a másodfokú bíróság helyesen értékelte - az egész ingatlan lakott forgalmi értékeként a beköltözhető forgalmi érték 50%-át kellett alapul venni. A kellő alapossággal és szakértelemmel elkészített és a bíróság által is elfogadott szakértői szakvélemény szerint pedig az ingatlan lakott forgalmi értéke 1,5 millió forint, így az ajándékozás tárgyát képező 1/2-ed tulajdoni illetőség 750 ezer forint forgalmi értéket képviselt. Ezt alapul véve pedig törvénysértés nélkül hozta meg a másodfokú bíróság a felülvizsgálati kérelemmel támadott határozatát, amikor a felperest terhelő ajándékozási illeték összegét 32 875 forintban állapította meg azzal, hogy egyidejűleg az elsőfokú bíróság ítéletét az alperesi határozatra is kiterjedően megváltoztatta. Mivel a megváltoztatás az alperesi határozatra is kiterjedt, ugyancsak helyesen tartalmazza az ítélet azt is, hogy a fizetési meghagyással előírt 64 750 forint illetékből 31 875 forintot rendel törölni.
(Legf.Bír.Kfv.II.25.246/1994. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.