adozona.hu
BH 2003.6.261
BH 2003.6.261
Ha az egyházi iskolai igazgató tanár búcsúlevelet írt, lemondott, összecsomagolt, a személyes tárgyait hazavitte, és a munkavégzéssel felhagyott, a jogviszonyát megszüntetettnek kell tekinteni. [Mt. 89. § (1) bek.]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes az igazgató és tanár munkakörben határozott időre létesített munkaviszonyát a "lemondására" hivatkozással jogellenesen szüntette meg. Az eredeti munkakörébe visszahelyezése mellőzésével kérte az alperes kötelezését elmaradt munkabér, egyévi átlagkereset és szabadságmegváltás megfizetésére, valamint kéthavi végkielégítést is igényelt.
A munkaügyi bíróság az ítéletével megállapította, hogy az alperes az 1997. november 24-én kel...
A munkaügyi bíróság az ítéletével megállapította, hogy az alperes az 1997. november 24-én kelt intézkedésével a munkaviszonyt jogellenesen szüntette meg, és a munkaviszony - a keresetnek megfelelően - 1999. július 31-én szűnt meg. Kötelezte az alperest 1 182 360 forint egyévi átlagkereset, valamint 502 150 forint szabadságmegváltás és ezek kamatai megfizetésére. A felperes ezt meghaladó keresetét elutasította.
A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes az 1997. október 1-jén tartott igazgatótanácsi ülésen és a tantestület tagjaihoz eljuttatott levelében arról nyilatkozott, hogy a szabadsága kivételét követően kérni fogja a munkaviszonya megszüntetését, és az igazgatói megbízásáról pedig lemondott. Az alperes az 1997. november 24-én kelt jognyilatkozatával a felperes munkaviszonyát "lemondás a dolgozó részéről" megjelöléssel december 8-ával megszüntette.
A munkaügyi bíróság e tényállásból a munkáltató intézkedésének jogellenességére következtetett, mert álláspontja szerint a felperes "feltételes" nyilatkozatában a szabadsága kivétele után kívánta a munkaviszonyát megszüntetni, a munkáltatói intézkedéskor a munkaviszonyát még nem akarta megszüntetni. Ezért az alperest az Mt. 88. §-ának (2) bekezdése szerinti jogkövetkezményben marasztalta.
A szabadságmegváltás iránti kereset tekintetében az elsőfokú bíróság elfogadta a felperes előadását arról, hogy 1994-1997. évekre összesen 121 nap szabadsága nem került kiadásra. Utalt az ítélet indokolása arra, hogy az alperes a perben a felperes által aláírt szabadság-nyilvántartást, amivel a szabadság kiadását bizonyíthatta volna, nem csatolt.
Az alperes fellebbezése alapján eljárt megyei bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítélete nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett részét részben megváltoztatta, a felperes "közalkalmazotti jogviszonyának" jogellenes megszüntetése, a "közalkalmazotti jogviszony" megszűnése 1999. július 31-i időpontjának megállapítása és az elmaradt illetmény tekintetében elutasította a felperes keresetét, egyebekben helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.
A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítette az igazgatótanács 1997. október 1-jei ülésén készült jegyzőkönyvben foglaltakkal, mely szerint a felperes az igazgatótanács elnöke kijelentésére, hogy választhat a fegyelmi eljárás vagy a lemondás között, arról nyilatkozott - egyebek között -, hogy "tanárként sem marad ... fél a tanárok bosszújától". Több igazgatótanácsi tag tanárként marasztalta, de a felperes végül is határozottan úgy nyilatkozott, hogy "fenntartja álláspontját, tanárként sem kíván az iskolában maradni". Az igazgatótanács határozattal elfogadta a felperes "lemondását". A felperes másnap az új megbízott igazgatóhoz és a tanárokhoz eljuttatott kézzel írt levelében hivatkozott a "lemondására", arra, hogy kérte a munkaviszonya megszüntetését az új igazgatótól a szabadsága letelte után, "...és a tantestület minden tagját, diákját jól emlékezetében őrzi". A másodfokú bíróság a tényállást a nagyszámú kihallgatott tanú, az igazgatótanács 1997. október 1-jei jegyzőkönyve, a felperes ún. búcsúlevele alapján egészítette ki, és az így kiegészített tényállásból a felperesnek a "közalkalmazotti jogviszonya" megszüntetésére irányuló nyilatkozattételére következtetett. Eszerint a felperes - bár a vezető testület és kollégái marasztalták - mind az igazgatói, mind a tanári munkaköréről "lemondott". A felperes akaratelhatározását alátámasztotta az október 2-ai levelének búcsújellege is. Mindezek alapján megalapozatlannak találta az elsőfokú bíróság megállapítását arról, hogy a jogviszonyt az alperes szüntette meg jogellenesen.
A másodfokú bíróság a szabadságmegváltás tekintetében az ítélete indokolásában csupán a helybenhagyásra utalt.
A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel, az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelemmel élt.
A felperes a jogviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményei iránti keresetet elutasító jogerős ítéleti rendelkezést támadta. A Pp. 235. §-ának (1) bekezdése megsértésére hivatkozott amiatt, hogy a másodfokú bíróság új bizonyítékokat vett figyelembe, továbbá a bizonyítékok mérlegelését támadta. Az igazgatótanács elnökével fennállt rossz viszonyára hivatkozott, amely miatt igazgatói megbízásáról lemondott, a munkaviszonyáról később, a szabadsága "kivétele" után "kipihenten" kívánt dönteni. Az alperes ezt nem várta meg, hanem jogellenesen úgy intézkedett a jogviszony megszüntetéséről, mintha a felperes "mondott volna fel ".
Az alperes a csatlakozó felülvizsgálati kérelmében megalapozatlanság miatt támadta a szabadságmegváltás tekintetében az elsőfokú ítéletet helybenhagyó ítéletet. Sérelmezte a szabadság igénybevételére vonatkozó alperesi TÁKISZ-jelentések figyelmen kívül hagyását.
Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a felperes felülvizsgálati kérelme alaptalanságára hivatkozott.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos, a csatlakozó felülvizsgálati kérelem alapos.
1. A felperes a keresetét 1998. március 25-én nyújtotta be. A 2000. január 1-jén már folyamatban volt ügyekben a Pp. 235. §-a (1) bekezdésének akkor hatályos rendelkezése nem zárta ki, hogy a fél a fellebbezésében érdemben elbírálható új tényelőadást tegyen, illetve új bizonyítékra hivatkozzon. A felperes ezért a felülvizsgálati kérelmében tévesen hivatkozott a 2000. január 1-jét követően indult ügyekben alkalmazandó Pp. 235. §-ának (1) bekezdése megsértésére.
2. A másodfokú bíróság a felperes jogviszonyát tévesen minősítette közalkalmazotti jogviszonynak. Mindez azonban a jogviszony megszüntetésére vonatkozó - a keresetet elutasító - döntése érdemi helyességét nem érinti.
A perben eljárt bíróságoknak a felperes keresete megalapozottságának elbírálásához abban a kérdésben kellett állást foglalniuk, hogy a felek között igazgató tanár munkakörben fennállt határozott idejű munkaviszonyt a felperes szüntette-e meg a "lemondásnak" nevezett jognyilatkozatával és a munkavégzéssel felhagyó magatartásával, vagy arra az alperes 1997. október 10-ei jognyilatkozata alapján került sor. Ennek a ténynek a megállapításához nincs jelentősége annak, hogy akár a felperes, akár az alperes jogviszonyt megszüntető jognyilatkozata jogszerű-e.
A felülvizsgálati eljárásban a jogerős ítélet eljárási jogszabálysértés miatt is támadható. A felperes felülvizsgálati kérelmében lényegében a bizonyítékok téves mérlegelésére hivatkozott.
A Pp. 206. §-ának (1) bekezdésébe ütköző jogszabálysértés megállapítására a rendkívüli jogorvoslati eljárásban a bizonyítékok kirívóan okszerűtlen, iratellenes, logikailag ellentmondásos értékelése alapján kerülhet sor. A felülvizsgálati eljárásban a felülmérlegelés tilalma folytán a bizonyítékok újramérlegelése nem lehetséges.
Az adott esetben a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelemben felhozottak alapján jogszabálysértés megállapítására nem talált kellő alapot.
Tény, hogy az alperes nem kívánta a felperes munkaviszonyát megszüntetni. Az elsőfokú bíróság a döntését arra alapozta, hogy az alperes a munkáltatói jogkört gyakorló igazgatótanács 1997. október 1-jei ülésének jegyzőkönyvét nem csatolta, és egymagában a felperesnek a tanárokhoz írt ún. búcsúlevelét a megszüntetés megállapítására elégtelennek találta.
A másodfokú bíróság a jogi következtetését a másodfokú eljárásban kiegészített tényállás alapján vonta le, mert a bizonyítékok egyenkénti és együttes mérlegelése alapján azt a megállapítást tette, hogy a felperes szüntette meg az alperesnél fennállt jogviszonyát. A másodfokú bíróság az egyes bizonyítékok értékelésére vonatkozó álláspontját részletesen és meggyőzően indokolta. [Pp. 206. § (1) bekezdés, 221. § (1) bekezdés]. A perbeli bizonyítékokból - így különösen az igazgatótanács 1997. október 1-2-ai ülésének jegyzőkönyve, a felperes jognyilatkozatai és magatartása tekintetében teljesen egybehangzó tanúvallomások, a felperes mindenkihez eljuttatott "búcsúlevele", az a magatartása, hogy az igazgatói és tanári munkaköre tekintetében a munkáltatói jogkör gyakorlójánál "lemondott", összepakolt, személyes holmijait a munkáltatótól hazavitte, és az igazgatótanács ülését követően nyomban felhagyott a munkavégzéssel - a másodfokú bíróság okszerűen és az életszerűség, a logika követelményeinek megfelelően következtetett a felperes félreérthetetlen és határozott szándékára a jogviszonya megszüntetése tekintetében. Mindezt nem érinti, hogy a felek a közalkalmazotti jogviszonyra vonatkozó téves jogértelmezésük miatt a felperes jognyilatkozatát lemondásként értelmezték, és az alperes ennek megfelelően lemondási időt biztosított, amelynek tartamára a felperest a munkavégzés alól mentesítette. Ezért a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú ítéletnek a felperes jognyilatkozatának a közalkalmazotti jogviszonyról való lemondásként megjelölését mellőzi.
A Legfelsőbb Bíróság a jognyilatkozathoz való kötöttség és a jóhiszemű joggyakorlás követelményével sem találta összeegyeztethetőnek, hogy a felperes utóbb, több mint fél év múlva a saját jognyilatkozata értelmezését megváltoztatva, a munkáltatói intézkedés jogellenességére hivatkozva jogkövetkezmények alkalmazását kérte. A felperes ugyanis azt követően, hogy az alperes fegyelmi eljárást kívánt ellene indítani olyan magatartás miatt, amire vonatkozóan az alperes nyilatkozatait, tényelőadását a perben nem vitatta, a tanárként is fennálló jogviszonya megszüntetésére a vezető testület előtt, a testület tagjai, kollégái, az új igazgató kérése ellenére egyértelmű nyilatkozatot tett, azt követő magatartásával pedig a végleges szándékát egyértelműen kifejezésre juttatta.
3. Alapos az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelme a szabadságmegváltásra vonatkozó kereseti kérelemnek helyt adó rendelkezés tekintetében.
A munkaügyi bíróság a szabadságmegváltásra vonatkozó döntését a felperes ezzel kapcsolatos előadására, továbbá arra alapozta, hogy az alperes alakszerű (a felperes által aláírt) szabadság-nyilvántartást nem csatolt. Nem értékelte viszont a felperes által vezetett iskolának a kérdéses időszakokban a TÁKISZ részére a munkából való távolmaradásról adott jelentéseit, amelyekben a felperes szabadsága kiadásáról nyilatkozott, és a felperes a per adatai szerint ennek megfelelő juttatásban részesült. A másodfokú bíróság az alperes fellebbezésében ezzel összefüggésben előadottakra, a per ellentmondó adataira ugyancsak nem tért ki, ezért a jogerős ítélet a szabadságmegváltás tekintetében megalapozatlan.
A megismételt eljárásban az okirati bizonyítékkal szemben a felperest terheli a bizonyítás, hogy a jelentés szerinti időszakokban a szabadság igénybevételére ténylegesen nem került sor (Pp. 164. §).
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a szabadságmegváltás tekintetében a keresetnek helyt adó elsőfokú ítéletet helybenhagyó jogerős ítéleti rendelkezést hatályon kívül helyezte, és ebben a körben a megyei bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította [Pp. 275/A. § (2) bekezdés]. A közalkalmazotti jogviszonyra utalást mellőzte.
A felperest a Pp. 78. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte a felülvizsgálati eljárási részköltség megfizetésére. A felülvizsgálati eljárás részilletékét az állam viseli [6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 14. §-a).
A hatályon kívül helyezett rész tekintetében a felek felülvizsgálati eljárási részköltségét csupán megállapította azzal, hogy annak viselése felől az új határozatot hozó bíróság dönt [Pp. 275/A. § (3) bekezdés].
(Legf. Bír. Mfv. 10.616/2001. sz.)