BH 2002.4.164

A megalapozatlanságra hivatkozás önmagában nem alkalmas a sérelmezett ítélet hatályon kívül helyezésére a felülvizsgálati eljárásban, mert a felülvizsgálati kérelemben pontosan meg kell jelölni a jogszabálysértést [Pp. 270. § (1) bek.].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A periratokból megállapítható tényállás szerint a felperes gondnokként dolgozott az alperesnél az 1996. május 28-án kötött határozatlan idejű munkaszerződés alapján. A munkaszerződésben rögzítették, hogy a szolgálati lakás használatára a felek külön lakásbérleti szerződést kötnek. A munkaszerződés mellékletét képező munkaköri leírás tartalmazta a felperes feladatait, az ugyanezen a napon megkötött lakásbérleti szerződésben a szolgálati lakás használatának feltételeit szabályozták. A szerződés...

BH 2002.4.164 A megalapozatlanságra hivatkozás önmagában nem alkalmas a sérelmezett ítélet hatályon kívül helyezésére a felülvizsgálati eljárásban, mert a felülvizsgálati kérelemben pontosan meg kell jelölni a jogszabálysértést [Pp. 270. § (1) bek.].
A periratokból megállapítható tényállás szerint a felperes gondnokként dolgozott az alperesnél az 1996. május 28-án kötött határozatlan idejű munkaszerződés alapján. A munkaszerződésben rögzítették, hogy a szolgálati lakás használatára a felek külön lakásbérleti szerződést kötnek. A munkaszerződés mellékletét képező munkaköri leírás tartalmazta a felperes feladatait, az ugyanezen a napon megkötött lakásbérleti szerződésben a szolgálati lakás használatának feltételeit szabályozták. A szerződés szerint a közös képviselő hozzájárulásával a felperes a lakást elcserélheti, ha a társasház a cserepartnerrel munkaszerződést köt. Amennyiben a házfelügyelői munkaviszony bármely okból megszűnik, megszűnik a lakásbérlet is.
A felperes 1997. szeptember 16-án kérte az alperes közös képviseletét ellátó J-ZS Bt.-től, hogy a lakáscsere-kérelméhez járuljanak hozzá. A munkáltatói jogkört gyakorló az 1997. október 6-án kelt írásbeli válaszával e kérelemhez nem járult hozzá. A felperes 1997. december 2-án írásban kérte a közös képviselőtől a munkaviszonya közös megegyezéssel történő megszüntetését 1998. január 1-jei hatállyal. Ebben bejelentette, hogy a munkaviszony megszűnését követően lakáscsere-igénye lesz. A közös képviselő az 1997. december 3-ai írásbeli nyilatkozattal tudomásul vette a munkaviszony megszüntetését, azonban a lakáscsere-kérelemhez nem járult hozzá. A felperes ezt követően két ízben is visszavonta a korábbi nyilatkozatát és kérte a munkaviszonya helyreállítását, az alperes azonban a kérelem teljesítése elől elzárkózott.
Az eredménytelen egyeztetést követően benyújtott keresetében a felperes a munkaviszony megszüntetését kérő nyilatkozatának érvénytelenségét állította, hivatkozva arra, hogy a nyilatkozat megtételekor téves feltevésben volt, a közös képviselő megtévesztette. Kérte az eredeti munkakörébe való visszahelyezését, és elmaradt munkabére megfizetését. Az alperes kérte a kereset elutasítását.
A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét, és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte. Megállapította, hogy az alperes a felmondás visszavonásához nem járult hozzá, a felperes pedig a megtévesztést, a megállapodás érvénytelenségét nem tudta bizonyítani. A felperes maga is elismerte, hogy az eredeti szakmájában szeretett volna elhelyezkedni, és az volt az elképzelése, hogy a lakáscseréhez a munkáltató hozzájárul, mivel a megnevezett átvette volna a munkakörét. Ugyanakkor előadta azt is, hogy ha a lakáscsere lebonyolódik, nem állt volna szándékában az alperesnél tovább dolgozni, mert tudta: a lakáscserével együtt a munkaviszonya is megszűnik. Minthogy a felperesnek a munkaviszony megszüntetésére irányuló nyilatkozata a lakáscseréhez való hozzájárulást nem tartalmazta feltételként, azt külön levélben kérte a felperes, ezért a felek között a közös megegyezés a lakáscserével kapcsolatos beleegyezés hiányában is létrejött.
A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, és a felperest a másodfokú perköltség megfizetésére kötelezte. Az ítéletének indokolásában a felperes fellebbezésében írtakra tekintettel az elsőfokú bíróság által kialakított, helytállónak tekintett tényállást néhány vonatkozásban kiegészítette. Rámutatott arra, hogy a felperesnek a munkaszerződés és a lakásbérleti szerződés alapján tisztában kellett lennie azzal is, hogy ha fel kívánja számolni az alperesnél a munkaviszonyt, nem feltétlenül tarthat igényt elhelyezésre, hanem le kell adnia a szolgálati lakást. A felperes kellő alap nélkül bízott abban, hogy az alperes az általa kezdeményezett lakáscseréjéhez hozzájárul. A másodfokú bíróság szerint a felperes távozási szándéka nem vitatható, azonban az általa elképzelt körülmények nem úgy alakultak, ahogy ő szerette volna, tehát a lakáscsere meghiúsulása nem az alperes, hanem a felperes oldaláról bekövetkező oknak tudható be. Helytállóan döntött tehát a munkaügyi bíróság, amikor a felperes által kezdeményezett, a munkaviszony megszüntetésére irányuló közös megegyezés létrejöttét megállapította.
A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében a felperes mindkét fokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte. Arra hivatkozott, hogy az ítéletek által megállapított tényállás iratellenes, logikai ellentmondást tartalmaz; nem fogadták el a felperes előadását, és nem hitték el, hogy a munkaviszonyának megszüntetésére úgy került sor, ahogy azt ő előadta. Nem fogadták el azt a tényt, hogy a felperesnek van igaza, ugyanakkor nem tudták egyértelműen megcáfolni a felperesnek a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó előadását. A bizonyítékok értékelésének nem kellő indokolása miatt kérte a felperes az ítéletek hatályon kívül helyezését.
Az alperes a jogerős ítélet hatályban tartását és a felperesnek a felülvizsgálati eljárás költségében való marasztalását kérte. Rámutatott arra, hogy a felperes a felülvizsgálati kérelmében jogszabálysértést nem jelölt meg, csupán a bizonyítékok mérlegelését támadja. Nem hivatkozott a jogerős ítélet megalapozatlanságára, ennek ellenére kérte annak hatályon kívül helyezését. Álláspontja szerint a felülvizsgálati kérelem nem alkalmas arra, hogy azt a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásban felülbírálja.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A Pp. 270. §-ának (1) bekezdése szerint a felülvizsgálati kérelmet jogszabálysértésre lehet alapítani. Ha a bíróság ítéletének a megállapított tényállása iratellenes vagy okszerűtlen, logikai ellentmondást tartalmaz, a jogszabálysértés megállapítható. Nem állapítható meg jogszabálysértés, ha a felülvizsgálati kérelem a bizonyítékok okszerű mérlegelését támadja.
A felperes a felülvizsgálati kérelmében nem jelölte meg konkrétan, hogy mennyiben ellentétes az eljárt bíróságok által kialakított ítéleti tényállás az iratok tartalmával, a bizonyítékok mérlegelése mennyiben okszerűtlen, vagy mennyiben tartalmaz logikai ellentmondásokat. Önmagában a megalapozatlanságra hivatkozás nem alkalmas a sérelmezett ítélet hatályon kívül helyezésére, mert a felülvizsgálati kérelemben pontosan meg kell jelölni a jogszabálysértést.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta a jogerős ítéletet, és a Pp. 78. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel kötelezte a felperest az alperes felülvizsgálati eljárási költségének megfizetésére.
A 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 14. §-a alapján a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.
(Legf. Bír. Mfv.II.10.739/1999. sz.)

Bírósági jogesetek

BH+ 2014.3.129 A védett korban lévő munkavállaló munkaviszonyának létszámcsökkentésre alapított rendes felmondással történt megszüntetése jogellenes, ha a felmondás különös indokoltságát a munkáltató kizárólag abban jelölte meg, hogy a kiválasztás azért esett az érintett munkavállalóra, mert neki volt a legmagasabb munkabére [1992. évi XXII. tv. (Mt.) 89. § (7) bek.; MK 10. számú állásfoglalás].

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.