adozona.hu
BH 2001.8.398
BH 2001.8.398
A nyugdíjazás ténye önmagában nem alapozza meg a nem vagyoni kártérítésre irányuló igényt, mert a nyugdíjazásból nem következik az egyén aktivitásának megszűnése [Mt. 177. § (2) bek., 186. § (1)-(2) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes szolgálati viszonya az I. rendű alperesnél 1995. július 31-én nyugállományba helyezéssel megszűnt, mert hivatásos szolgálatra egészségügyi okból alkalmatlanná vált. Ezt követően a felperes az 1987. október 17-én munkavégzés közben elszenvedett balesetére hivatkozással kártérítési igényt terjesztett elő, majd annak elutasítása után keresettel élt. Módosított kereseti kérelme elmaradt munkabér címén a nyugellátás és átlagkereset különbözete, utazási költségek, valamint 700 000 forint...
A munkaügyi bíróság az ítéletével az I. rendű alperest lejárt kártérítés címén 215 547 forint és kamatai, 1998. február 1-jétől havi 8520 forint járadék megfizetésére kötelezte. A mezőgazdasági és gyógyszerköltségek tekintetében - illetőleg a II. rendű alperessel szemben valamennyi kereseti kérelem vonatkozásában - a pert megszüntette. Ezt meghaladóan a felperes keresetét az I. rendű alperessel szemben elutasította.
Az ítéleti tényállás szerint a felperes a hivatásos tűzoltó szolgálati viszonya keretében 1987. október 15-én balesetet szenvedett, emiatt hasi műtétre került sor, 1998. január 20-ig volt keresőképtelen. Ezt követően az I. rendű alperes változatlan munkakörben foglalkoztatta. A felperes részére 1987. október 15-től 16 százalékos munkaképesség-csökkenés mellett I. fokozat szerinti, majd 1989. szeptember 1-jétől 26 százalékos munkaképesség-csökkenés mellett II. fokozat szerinti baleseti járadékot folyósítottak. 1995. július 20-án a BM Központi Felülvizsgáló Bizottsága a felperes összmunkaképesség-csökkenését 50 százalékban - ebből a baleseti munkaképesség-csökkenést 26 százalékban - állapította meg, és a felperest hivatásos szolgálatra alkalmatlannak minősítette. Ezt követően az alperes szolgálati viszonya megszűnt, és szolgálati nyugellátásban részesül.
A munkaügyi bíróság a nyugellátás és az átlagkereset különbözete iránt előterjesztett vagyoni igényt megalapozottnak találta az összmunkaképesség-csökkenésen belül a baleset okozta munkaképesség-csökkenés 52 százalékos aránya szerint. A nem vagyoni kárigénnyel kapcsolatban megállapította, hogy a felperes baleset okozta állapotának végleges kialakulásától (1989. szeptember l.) az elévülési idő eltelt. Önmagában a nyugdíjazásra alapozottan pedig a nem vagyoni kárigényt nem találta alaposnak, mivel az ezzel kapcsolatos hátrány kifejezetten anyagi jellegű volt, amely az elérhető kereset és nyugdíj különbözeteként jelentkezett.
A per során a felperes egyes igényeitől elállt. E kereseti kérelmek, valamint a munkáltatói minőség hiányában a II. rendű alperes tekintetében a bíróság a pert megszüntette.
A felperes fellebbezésében az útiköltség és nem vagyoni kártérítés iránti kereseti kérelme elutasítását sérelmezte, a II. rendű alperes pedig az I. rendű alperessel szembeni kereset elutasítása iránt fellebbezett.
A megyei bíróság az ítéletével a II. rendű alperes fellebbezését hivatalból elutasította; a munkaügyi bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta. A másodfokú bíróság egyetértett a munkaügyi bíróság álláspontjával a nem vagyoni kártérítési igény elutasításával kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy a balesettel összefüggésben a felperes egészségi állapota kialakulásának időpontjához képest a nem vagyoni kártérítési igény elévült, és ezt hivatalból kell figyelembe venni. Önmagában a nyugdíjazás tényei mint a szolgálati viszony jogszerű megszüntetése a munkáltató kártérítési felelősségét nem alapozza meg.
A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítéletet a nem vagyoni kártérítés iránti igénye elutasítása tekintetében támadta, erre nézve a jogerős határozat megváltoztatását, a kereseti kérelmének helyt adó határozat hozatalát kérte. Vitatta e követelése elévülését. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok tévesen, nem a kár bekövetkezésétől számították az elévülést. A nem vagyoni kára 1995 júliusában keletkezett, amikor az elszenvedett balesetével összefüggésben nyugdíjazták, és emiatt a társadalmi életben való részvétele súlyosan megnehezült, életvitelében változás következett be.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A felperes a nem vagyoni kártérítés iránti igényét a keresetében azzal indokolta, hogy 1995. július 31-ével a részben baleseti okból, egészségügyi alkalmatlansága folytán a nyugállományba helyezésével, azaz a munkájának elvesztésével a társadalmi életben való részvétele tartósan és súlyosan megnehezült. Ezt az előkészítő iratában annyiban konkretizálta, hogy az állása elvesztése folytán munkanélkülivé vált, tőkehiány miatt vállalkozásba nem tud kezdeni, ezen a nehéz helyzeten segítené őt a nem vagyoni kártérítés. Fellebbezésében hátrányos helyzetét abban jelölte meg, hogy aktív élete közepén keresőfoglalkozást nem talál, tétlenségre van kárhoztatva.
Az előbbiek szerint a felülvizsgálati kérelem arra helyesen hivatkozott, hogy a felperes a perben érvényesített nem vagyoni kárigényét a nyugdíjazáskor bekövetkezett hátrányra alapozta, tehát az elévülési időt a nyugállományba helyezés időpontjától kell számítani [Mt. 186. § (1)-(2) bekezdés]. A nyugdíjazásával kapcsolatosan elszenvedett sérelmet azonban a munkája, a keresőfoglalkozása elvesztésében jelölte meg, amely valójában vagyoni hátrányként jelentkezett, így azt a keresetveszteséget pótló megítélt vagyoni kártérítés kompenzálta. A nyugdíjazás ténye azonban önmagában - amint azt az eljárt bíróságok is helyesen megállapították - a nem vagyoni kárigényt nem alapozza meg, mert a nyugdíjazásból nem következik az egyén aktivitásának megszűnése, a felülvizsgálati kérelemben jelzett "tétlenségre való kárhoztatás". Tehát az adott esetben nem áll fenn valamely személyiségi jogsérelem, amely vagyoni szolgáltatással kiegyensúlyozható.
Ezért a nem vagyoni kártérítés iránti igényt - a nem vagyoni kár hiányában - megalapozatlansága miatt a munkaügyi bíróság jogszabálysértés nélkül utasította el, és az ezt helybenhagyó jogerős ítélet sem törvénysértő.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet - az elévülés tekintetében az indokolás előbbi módosításával, illetve kiegészítésével - a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelemmel támadott részében, a nem vagyoni kártérítés iránti kereseti kérelem elutasítását helybenhagyó rendelkezése tekintetében hatályában fenntartotta, egyebekben a jogerős ítéletet nem érintette.
Az alpereseknek felülvizsgálati költsége nem merült fel, ezért e tárgyban határozni nem kellett.
(Legf. Bír. Mfv.I.10.805/1998. sz.)