adozona.hu
BH 2001.4.193
BH 2001.4.193
A munkavállaló örököse a munkavállalónak csak azokat a vagyoni jogait szerzi meg, amelyek az öröklés tárgyai lehetnek. Ha a munkavállaló a munkáltató munkaviszonyt megszüntető intézkedése miatt - annak jogellenességére hivatkozva - nem érvényesített vagyoni igényt, az örökös alaptalanul perlekedik az örökség tárgyát nem képező anyagi követelések megszerzése iránt [Mt. 100. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperesek mint az alperessel munkaviszonyban állt, elhunyt H. J. örökösei kezdeményeztek munkaügyi jogvitát. Kereseti kérelmük a munkáltató rendkívüli felmondásának hatályon kívül helyezésére és az alperes háromszoros végkielégítés megfizetésére való kötelezésére irányult.
A munkaügyi bíróság az ítéletével a felperesek keresetét kereshetőségi jog hiányában elutasította. Megállapította, hogy az alperes 1998. február 5-én kelt rendkívüli felmondását H. J. munkavállaló ugyanezen a napon átve...
A munkaügyi bíróság az ítéletével a felperesek keresetét kereshetőségi jog hiányában elutasította. Megállapította, hogy az alperes 1998. február 5-én kelt rendkívüli felmondását H. J. munkavállaló ugyanezen a napon átvette, és 1998. február 8-án bekövetkezett haláláig munkaügyi jogvitát a munkáltató intézkedése ellen nem kezdeményezett. Ezért a bíróság úgy ítélte meg, hogy a jogutódként fellépő felpereseknek a rendkívüli felmondás hatályon kívül helyezése és ennek jogkövetkezményei iránt nincs kereshetőségi joguk, minthogy a felmondással kapcsolatos jogorvoslat a munkavállaló személyéhez fűződő jog.
A felperesek fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta.
A megyei bíróság egyetértett a munkaügyi bíróság jogi álláspontjával a kereshetőségi jog hiánya tekintetében. Kifejtette, hogy a munkavállaló jogosult a munkaviszonyát megszüntető munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítását, és választásától függően a jogviszonya fenntartását, az eredeti munkakörében való továbbfoglalkoztatását vagy ennek mellőzését és ennek jogkövetkezményei alkalmazását kérni. Ez a jog csak a munkavállalót illeti meg, jogutódlásra hivatkozással másra nem szállhat át.
A felperesek a felülvizsgálati kérelmükben a perben hozott ítéletek hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság új eljárásra utasítását kérték. Vitatták az ítéletekben kifejtett jogi álláspontot. Azzal érveltek, hogy a munkaviszony jogellenes megszüntetésével kapcsolatos munkavállalói jog nem tekinthető olyan jognak, amelyet csak személyesen lehet érvényesíteni. Az anyagi természetű igényeket a meghalt munkavállaló örökösei érvényesíthetik, függetlenül attól, hogy a jogutódlás az igény érvényesítése előtt vagy azt követően következett be. Az adott esetben pedig az anyagi igény, a háromszoros végkielégítés érvényesítéséhez szükséges a felmondás jogellenességének megállapítása.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A jogerős ítélet - az elsőfokú ítélettel egyezően helytállóan fejtette ki, hogy mivel a munkaviszony munkavállalói oldalon személyhez kötött jogviszony, a munkaviszony tekintetében a munkavállaló örökösei nem jogutódok. Ezért a munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése miatt az örökösök munkaügyi jogvitát nem kezdeményezhetnek.
Ennek megfelelően a felpereseknek - mint az alperessel munkaviszonyban állt elhunyt munkavállaló örököseinek - az elhunyt munkaviszonyának rendkívüli felmondással történt megszüntetése miatt előterjesztett keresetét kereshetőségi jog hiányában törvénysértés nélkül utasította el a munkaügyi bíróság, illetve hagyta helyben e határozatot a másodfokú bíróság.
Az ezzel ellentétes felülvizsgálati érvelés téves, mert figyelmen kívül hagyta, hogy a munkavállaló örököse a munkavállalónak csak azokat a vagyoni jogait szerzi meg, amelyek az öröklés tárgyai lehetnek, a munkaviszonyát nem folytathatja. Tekintettel arra, hogy a munkáltató munkaviszonyt megszüntető intézkedésével kapcsolatban a munkavállaló a jogellenességre hivatkozva vagyoni igényt nem érvényesített, így ilyen munkavállalói vagyoni követelés, amikor az örökség megnyílt, nem állt fenn, tehát az örökség tárgyát sem képezhette.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.
Az alperesnek felülvizsgálati eljárási költsége nem merült fel, ezért e tárgyban határozni nem kellett.
A felülvizsgálati eljárás illetékét a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 14. §-a alapján az állam viseli.
(Legf. Bír. Mfv.I.10.066/1999. sz.)