BH 2001.2.88

A köztisztviselő a negyven évnél rövidebb, de legalább harmincöt évi közszolgálati jogviszonyban töltött idő alapján akkor jogosult jubileumi jutalomra, ha a közszolgálati jogviszonya megszűnik, és a megszűnéskor nyugdíjra jogosult [170/1992. (XII. 22.) Korm. r. 4. § (3) bek. c) pont].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A jegyző felperesnek a II. rendű alperessel fennálló közszolgálati jogviszonya 1997. április 15. napjával közös megegyezéssel megszűnt. Hat hónapig munkanélküli-járadékban részesült, majd előrehozott öregségi nyugdíjat állapítottak meg a részére.
A felperes a nyugdíj megállapítását követően a több mint 37 év közszolgálati jogviszonyára tekintettel jubileumi jutalom kifizetését kérte az I. rendű alperestől. Az I. rendű alperes a kérés teljesítését megtagadta, mert azzal a feltétellel járult h...

BH 2001.2.88 A köztisztviselő a negyven évnél rövidebb, de legalább harmincöt évi közszolgálati jogviszonyban töltött idő alapján akkor jogosult jubileumi jutalomra, ha a közszolgálati jogviszonya megszűnik, és a megszűnéskor nyugdíjra jogosult [170/1992. (XII. 22.) Korm. r. 4. § (3) bek. c) pont].
A jegyző felperesnek a II. rendű alperessel fennálló közszolgálati jogviszonya 1997. április 15. napjával közös megegyezéssel megszűnt. Hat hónapig munkanélküli-járadékban részesült, majd előrehozott öregségi nyugdíjat állapítottak meg a részére.
A felperes a nyugdíj megállapítását követően a több mint 37 év közszolgálati jogviszonyára tekintettel jubileumi jutalom kifizetését kérte az I. rendű alperestől. Az I. rendű alperes a kérés teljesítését megtagadta, mert azzal a feltétellel járult hozzá a jogviszony megszüntetéséhez, hogy a felperes minden további igényéről lemond.
A felperes keresetet indított az öthavi illetményének megfelelő jubileumi jutalom megfizetése iránt az I. rendű alperessel szemben, majd a II. rendű alperest is perbe vonta. A perben az I. rendű alperes viszontkeresetet indított a felperessel szemben 600 000 Ft kártérítés megfizetése iránt.
A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét és az I. rendű alperes viszontkeresetét elutasította. A felperes keresetével kapcsolatban a munkaügyi bíróság arra hivatkozott, hogy a közszolgálati jogviszonya nem nyugdíjazása folytán szűnt meg, emiatt a jogviszonyban töltött ideje alapján nem jogosult a jubileumi jutalomra. A viszontkeresetet azért utasította el, mert a felperes nem okozott kárt az I. rendű alperesnek.
Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.
A megyei bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét a fellebbezéssel érintett részében helybenhagyta, mert a felperes a jubileumi jutalom kifizetésére irányuló kérelme előterjesztésekor nem volt köztisztviselő, nyugdíjazására nem a közszolgálati jogviszonyának megszűnése miatt került sor.
A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az alpereseknek a kereseti kérelem szerinti egyetemleges marasztalása iránt a felperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. A közszolgálati jogviszonyát azért kérte közös megegyezéssel megszüntetni, mert csak így vehette igénybe az előnyugdíjat 1997. év végéig, a hat hónapi munkanélküli-járadék folyósítását követően. A jogviszony megszűnésekor a többi járandóságával együtt ki kellett volna fizetni a jubileumi jutalmát, a kérelem előterjesztésének időpontja közömbös.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A felperes jubileumi jutalomra való jogosultsága szempontjából kizárólag annak van jelentősége, hogy a közszolgálati jogviszonyának megszűnésekor, vagyis 1997. április 15. napján rendelkezett-e a jubileumi jutalom kifizetésének a 170/1992. (XII. 22.) Korm. rendelet 4. §-ában meghatározott feltételeivel. Az, hogy a felperes később, de az elévülési időn belül kérte a jutalom kifizetését, a jogosultság szempontjából közömbös. A hivatkozott kormányrendelet 4. §-a (3) bekezdésének c) pontja szerint a köztisztviselőnek a nyugdíjazásakor ki kell fizetni a 40 év közszolgálati jogviszony után járó jubileumi jutalmat, ha a jubileumi jutalomra jogosító szolgálati idejéből 5 év vagy ennél kevesebb van hátra. Az előbbi rendelkezésből következően negyven évnél rövidebb, de legalább harmincöt évi közszolgálati jogviszonyban töltött idő alapján akkor jogosult a köztisztviselő jubileumi jutalomra, ha a közszolgálati jogviszonya megszűnik és a megszűnéskor nyugdíjra jogosult. A felperes a közszolgálati jogviszonya megszűnésekor nyugdíjra nem volt jogosult. Az akkori rendelkezéseknek megfelelően a jogviszonyának megszűnését követő hathavi munkanélküli-járadék folyósítása után vált jogosulttá előnyugdíjra. Ekkor azonban a felperes már közszolgálati jogviszonyban nem állt, a később bekövetkezett feltételt - a nyugdíjazást - pedig nem lehet úgy tekinteni, hogy az már a korábbi időpontban fennállt. Ezen nem változtat az a körülmény sem, hogy az előnyugdíj megállapításának feltétele közvetett módon a közszolgálati jogviszony megszűnése volt, mert különben munkanélküli-járadékot sem kaphatott volna.
Mivel a felperes a közszolgálati jogviszonyának megszűnésekor a jubileumi jutalomra nem szerzett alanyi jogot, a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. A felülvizsgálattal kapcsolatban az alpereseknek költsége nem volt, emiatt erről nem kellett rendelkezni. A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.
(Legf. Bír. Mfv.II.11.002/1998. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.