BH 1999.11.526

Ha a munkáltató a próbaidő kikötésével kezdődött munkaviszony egyoldalú megszüntetésére irányuló nyilatkozatát csak a próbaidő lejártát követően közli a munkavállalóval, e nyilatkozat jogellenes. A munkavállalót ezért elmaradt munkabér és végkielégítés illeti meg, amennyiben nem kívánja a munkaviszonya fenntartását [Mt. 81. §, 100. § (1) és (5) bek.].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes a munkaviszonyának az alperes által jogellenesen történt megszüntetése miatt - visszahelyezése mellőzésével - elmaradt munkabért és 2 havi átlagkeresetnek megfelelő végkielégítést igényelt.
Az alperes kérte a kereset elutasítását.
A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét. Megállapította, hogy a felek között 1997. január 1. napján jött létre munkaszerződés főkönyvelői munkakörre, havi 120.000,-Ft személyi alapbérrel és 60 nap próbaidővel. A felperes 1997...

BH 1999.11.526 Ha a munkáltató a próbaidő kikötésével kezdődött munkaviszony egyoldalú megszüntetésére irányuló nyilatkozatát csak a próbaidő lejártát követően közli a munkavállalóval, e nyilatkozat jogellenes. A munkavállalót ezért elmaradt munkabér és végkielégítés illeti meg, amennyiben nem kívánja a munkaviszonya fenntartását [Mt. 81. §, 100. § (1) és (5) bek.].
A felperes a munkaviszonyának az alperes által jogellenesen történt megszüntetése miatt - visszahelyezése mellőzésével - elmaradt munkabért és 2 havi átlagkeresetnek megfelelő végkielégítést igényelt.
Az alperes kérte a kereset elutasítását.
A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét. Megállapította, hogy a felek között 1997. január 1. napján jött létre munkaszerződés főkönyvelői munkakörre, havi 120.000,-Ft személyi alapbérrel és 60 nap próbaidővel. A felperes 1997. február 6-tól folyamatosan keresőképtelen állományban volt. Az alperes 1997. február 27-én téves címre küldött levelében arról tájékoztatta a felperest, hogy e napon a munkaviszonya - a próbaidő lejárta miatt - megszűnt. E levelet a posta "A címzett ismeretlen" jelzéssel visszakézbesítette az alperesnek, mire azt az alperes 1997. március 6-án a megfelelő címre küldte meg, azt a felperes március 10-én átvette, amikor még mindig keresőképtelen állományban volt. E tényállást a munkaügyi bíróság úgy értékelte, hogy az adott esetben a munkaszerződésben kikötött próbaidő 1997. február 28-ig terjedt. A próbaidőn belül február 6-án kezdődött és a megszüntetés közléséig terjedő keresőképtelen állomány azonban a próbaidő tartamába nem számít be. A megszüntető nyilatkozat közlése a próbaidőn belül történt, és ezért az munkaviszonyt megszüntette. Erre figyelemmel alaptalan felperesnek a munkaviszony jogellenesen történt megszüntetésére alapított keresete.
A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság közbenső ítéletével megváltoztatta a munkaügyi bíróság ítéletét. Megállapította, hogy az alperes a felperes munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, ezért a munkaviszony 1998. február 12. napján szűnt meg, egyebekben a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A másodfokú bíróság a munkaügyi bíróság által megállapított tények jogi értékelése alapján azt állapította meg, hogy az alperes a próbaidő lejárta után közölte a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozatát, ezért az jogellenesen szüntette meg a munkaviszonyt. A nyilatkozat közlése ugyanis csak 1997. március 10-én - a próbaidő lejártát követően - történt meg. Ezért ennek közbenső ítélettel történt megállapítása mellett, az összegszerűség kérdésében történő döntés végett új eljárásra utasította a munkaügyi bíróságot.
A jogerős ítélet ellen, annak hatályon kívül helyezése és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítása iránt az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Előadta, hogy a felperes 1997. április 3-án kelt keresetlevelében olyan nyilatkozatot tett, amely szerint "a megromlott kapcsolatra tekintettel nem kérem a munkaviszonyom helyreállítását". Ezért e nappal a felperes szüntette meg azonnali hatállyal a munkaviszonyát, amit az alperes tudomásul is vett, hiszen 1997 áprilisában megküldte részére a munkáltatói igazolást. Ezért a másodfokú bíróság jogszabálysértéssel határozta meg a munkaviszony megszűnésének időpontját 1998. február 12. napjában.
A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Az irányadó tényállást a másodfokú bíróság helytállóan értékelte. A munkaszerződésben meghatározott 60 napi próbaidő 1997. március 1. napján lejárt és az alperes csak ezt követően. 1997. március 10-én közölte a jogviszony megszüntetésére irányuló nyilatkozatát a felperessel. Ezért a megszüntetés az alperes által jogellenesen történt. Ennek következtében a munkaviszony a jogellenes megszüntetést megállapító határozat jogerőre emelkedése napján, adott esetben 1998. február 12-én szűnt meg, amint afelől a másodfokú bíróság helytállóan határozott [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 100. § (5) bekezdés]. Emiatt az alperes elmaradt munkabérrel és végkielégítéssel tartozik a felperesnek, amely összegek megállapítása az új eljárásra tartozik. A felperesnek a keresetlevelében tett nyilatkozata nem a munkaviszonynak általa történő megszüntetésére irányult, hanem arra, hogy a bíróság őt ne helyezze vissza, a megszüntetés felől határozó jogerős döntésének napját tekintse - a törvénynek megfelelően - a megszüntetés jogszerű időpontjának.
Minderre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság közbenső ítéletét hatályában fenntartotta. A felülvizsgálati eljárás költségére és illetékére is kiterjedő döntés az új eljárásra tartozik. (Legf. Bír. Mfv.II.10.449/1998. sz.)

Bírósági jogesetek

BH 2007.8.270 Amennyiben a munkáltatónak módja lett volna - a próbaidő alatti munkaviszony megszüntetésre irányuló - nyilatkozata határidőben történő közlésére, és ennek elmaradásában a felperes szándékos magatartása nem hatott közre, a határidő lejárta után két nappal történt közlés jogellenes [Mt. 6. § (4) bekezdés, 87. § (1) bekezdés d) pont, (3) bekezdés].

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.