BH 1999.8.387

A fegyveres szerv hivatásos állományú tagja jogviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetésénél a felek egybehangzó és írásba foglalt nyilatkozata szükséges. Ez azonban nemcsak egyetlen iratba foglalva lehetséges, hanem külön-külön készült okiratokkal is, amennyiben azok tartalma a megszüntetés lényegét tekintve - azonos [1996. évi XLIII. tv. (Szt.) 54. §].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A hivatásos állományban lévő felperes szolgálati jegyen kérte, hogy az alperes 1997. január 15. napjával közös megegyezéssel szüntesse meg a jogviszonyát. Az alperes parancsnoka ennek megfelelően a parancsával a felperes szolgálati viszonyát megszüntette.
A felperes a megállapodás hatályon kívül helyezése és 300.000,-Ft kamatmentes kölcsön megfizetése iránt keresetet indított az alperes ellen.
A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a keresetet, mert a felperes megtámadásra okot adó ...

BH 1999.8.387 A fegyveres szerv hivatásos állományú tagja jogviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetésénél a felek egybehangzó és írásba foglalt nyilatkozata szükséges. Ez azonban nemcsak egyetlen iratba foglalva lehetséges, hanem külön-külön készült okiratokkal is, amennyiben azok tartalma a megszüntetés lényegét tekintve - azonos [1996. évi XLIII. tv. (Szt.) 54. §].
A hivatásos állományban lévő felperes szolgálati jegyen kérte, hogy az alperes 1997. január 15. napjával közös megegyezéssel szüntesse meg a jogviszonyát. Az alperes parancsnoka ennek megfelelően a parancsával a felperes szolgálati viszonyát megszüntette.
A felperes a megállapodás hatályon kívül helyezése és 300.000,-Ft kamatmentes kölcsön megfizetése iránt keresetet indított az alperes ellen.
A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a keresetet, mert a felperes megtámadásra okot adó körülményt nem tudott bizonyítani. A jogviszony megszűnésére tekintettel a felperesnek a kölcsönt egy összegben kellett volna visszafizetnie, ezért azt a beavatkozó okkal nem folyósította.
Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.
A megyei bíróság az ítéletével az elsőfokú ítéletet - annak helytálló indokaira tekintettel - helybenhagyta.
A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az alperesnek a kereset szerint történő marasztalása iránt a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet a megegyezés semmissége és az alperes joggal való visszaélése miatt. Előadta, hogy a szolgálati jegyet a munkáltatói jogkörrel nem rendelkező parancsnokhelyettes kezdeményezésére és szóbeli üzenetére írta. Ezt a körülményt a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (Szt.) 9. §-ának (2) bekezdése szerint hivatalból kellett volna figyelembe venni. Nyilatkozatát nem a parancsnok, hanem a helyettese fogadta el szóban, mert a parancs nem tekinthető elfogadó nyilatkozatnak, az csak a létrejött megállapodás egyoldalú kinyilvánítása lehet. A közös megegyezés semmis azért is, mert a szolgálati viszonyból eredő jogokat és kötelezettségeket nem foglalták írásba (Szt. 54. §), noha ez a felperes kölcsönével kapcsolatban fontos lett volna. Az alperes a jogviszony megszüntetésének felajánlásával visszaélt a jogával [Szt. 5. § (1) bekezdés], mert gyorsan és könnyen meg akart tőle szabadulni, célját pedig fegyelmi úton nem érhette el.
Az alperes kérte a jogerős ítélet hatályban tartását.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésénél a felek egybehangzó és írásba foglalt nyilatkozata szükséges. Ez nemcsak egyetlen iratba foglalva lehetséges, hanem külön-külön készült okiratokkal is, amennyiben azok tartalma a megszüntetés lényegét tekintve azonos.
A felperes írásban kérte a szolgálati viszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetését, amiről a parancsnok a parancsával döntött. A két nyilatkozat a jogviszony megszűnésének jogcímét és időpontját illetően megegyezik, ezért az az Szt. 54. §-ában foglaltaknak megfelel. Nincs jelentősége annak, hogy a megszüntetést a parancsnokhelyettes ajánlotta a felperesnek, mert a jogviszony megszüntetése szempontjából jogilag értékelhető nyilatkozatot először a felperes tett.
Az Szt. 54. §-a szerint a szolgálati viszony közös megegyezéssel történő megszüntetésének nem feltétele, hogy a felek a szolgálati viszonyból származó jogokról és kötelességekről megállapodjanak, ezért ennek hiánya a megállapodás érvényességét nem érinti.
A felperes a perben nem hivatkozott arra, hogy az alperes a jogviszony megszüntetésekor visszaélt a jogával, ezért ezt a körülményt a felülvizsgálati eljárásban nem lehet vizsgálni.
Az előbbiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta, és a felperest az alperes felülvizsgálati eljárási költségének megfizetésére kötelezte.
(Legf. Bír. Mfv.II.10.398/1998. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.