BH 1999.7.334

A jogszabály az egyeztetés eredménytelensége megállapításától számított 15 napon belül teszi lehetővé a keresetlevél előterjesztését. A perindítási határidő tekintetében azonban nem a keresetlevél postára adása időpontjának, hanem a munkaügyi jogvitát megindító beadvány munkaügyi bírósághoz érkezése időpontjának van jelentősége, miután az adott esetben nem perbeli cselekmény teljesítési határidejének betartásáról van szó [Mt. 202. § (1) bek., 12. § (5) bek., Pp. 105. § (4) bek., 130. § (1) bek. h) pont].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes rendes felmondás jogellenessége jogkövetkezményei megállapítása és az Mt. 100. §-ában meghatározott jogkövetkezmények iránt indított keresetet.
A felek közötti egyeztetés 1997. október 9-én eredménytelenül zárult. A felperes a keresetlevelét 1997. október 28-án nyújtotta be a munkaügyi bírósághoz.
A munkaügyi bíróság a végzésével a keresetlevelet a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének h) pontja alapján idézés kibocsátása nélkül elutasította. Álláspontja szerint a bírósághoz 1997. októbe...

BH 1999.7.334 A jogszabály az egyeztetés eredménytelensége megállapításától számított 15 napon belül teszi lehetővé a keresetlevél előterjesztését. A perindítási határidő tekintetében azonban nem a keresetlevél postára adása időpontjának, hanem a munkaügyi jogvitát megindító beadvány munkaügyi bírósághoz érkezése időpontjának van jelentősége, miután az adott esetben nem perbeli cselekmény teljesítési határidejének betartásáról van szó [Mt. 202. § (1) bek., 12. § (5) bek., Pp. 105. § (4) bek., 130. § (1) bek. h) pont].
A felperes rendes felmondás jogellenessége jogkövetkezményei megállapítása és az Mt. 100. §-ában meghatározott jogkövetkezmények iránt indított keresetet.
A felek közötti egyeztetés 1997. október 9-én eredménytelenül zárult. A felperes a keresetlevelét 1997. október 28-án nyújtotta be a munkaügyi bírósághoz.
A munkaügyi bíróság a végzésével a keresetlevelet a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének h) pontja alapján idézés kibocsátása nélkül elutasította. Álláspontja szerint a bírósághoz 1997. október 28-án érkezett keresetlevél elkésett. Az Mt. 202. §-a (1) bekezdésének b) pontjában előírt 15 napos keresetindítási határidő ugyanis október 27-én lejárt, figyelemmel arra, hogy október 24-e munkaszüneti nap volt. Hivatkozott arra, hogy az Mt. 12. §-ának (5) bekezdése és az Mt. 202. §-a értelmében a kimentésre nincs lehetőség, és a keresetindítási határidő anyagi jellegénél fogva a Pp. 105. §-ának (4) bekezdése nem alkalmazható.
A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság a végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Kifejtette, hogy a munkaügyi bíróság álláspontja megfelel az állandó bírói gyakorlatnak, mely szerint a Pp. 105. §-ának (4) bekezdésében írt rendelkezés a Pp. szerinti perbeli cselekmények teljesítési határidejének elmulasztása esetén alkalmazható, és nem vonatkozik a keresetlevélre. Annak postára adása ugyanis nem minősül perbeli cselekménynek. Az anyagi jogszabály által a perindításra előírt jogvesztő határidő annak utolsó napján lejár.
A jogerős végzés ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Kérte a másodfokú bíróság határozatának hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság új eljárásra utasítását. A felülvizsgálati érvelés szerint a perbeli keresetindítási határidő eljárási határidő, a keresetlevél benyújtása perbeli cselekmény, tehát a Pp. 105. §-ának (4) bekezdése alkalmazandó. Ennek alátámasztására hivatkozott a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének h) pontjára, amely megengedi az igazolási kérelem előterjesztését a külön jogszabályban előírt keresetindítási határidő elmulasztása esetére, igazolással pedig csak eljárásjogi határidő vagy cselekmény orvosolható.
Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős végzés hatályban tartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
Az első- és a másodfokú határozatban kifejtett jogi álláspont helytálló, és megfelel az állandó bírói gyakorlatnak.
Az Mt. 202. §-ának (1) bekezdése az egyeztetés eredménytelensége megállapításától számított 15 napon belül teszi lehetővé a keresetindítást.
Az adott ügyben abban a kérdésben kellett dönteni, hogy a keresetlevélre mint a peres eljárást kezdeményező beadványra alkalmazni kell-e a Pp. 105. §-ának (4) bekezdését, figyelemmel arra, hogy a felperes igazolási kérelmet nem terjesztett elő. Ebben a kérdésben az eljáró bíróságok helytálló álláspontra helyezkedtek.
A Pp. 105. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezést csak a Pp. szerinti perbeli cselekmények teljesítési határidejének betartása tekintetében lehet alkalmazni, az tehát nem vonatkozik a keresetlevél benyújtására. Ennélfogva az Mt. 202. §-ának (1) bekezdésében meghatározott perindítási határidő tekintetében nem a keresetlevél postára adása időpontjának, hanem a munkaügyi jogvitát megindító beadvány munkaügyi bírósághoz érkezése időpontjának van jelentősége. A felperes keresetlevele ehhez képest elkésett, a keresetlevelet tehát idézés kibocsátása nélkül el kellett utasítani [Pp. 130. §-a (1) bekezdésének h) pontja].
A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős végzést a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta, és kötelezte az alperes felülvizsgálati eljárási költségei megfizetésére [Pp. 78. §-ának (1) bekezdése].
A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli [6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 14. §].
(Legf. Bír. Mfv.I.10.336/1998. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.