adozona.hu
BH 1998.8.399
BH 1998.8.399
A közalkalmazotti jogviszonyban állókat meghatározott feltételek esetén megillető jubileumi jutalom a munka díjazásának sajátos formája. Az átlagilletmény kiszámításánál ennek ellenére nem vehető figyelembe, mert az átlagszámítási időszakra, nem pedig az időszak alatt fizetett díjazásokat kell figyelembe venni [1992. évi XXXIII. tv. 78. §, Mt. 152. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az alperes 1997. április hó 30. napjára - nyolchavi felmentési idővel - megszüntette a felperes közalkalmazotti jogviszonyát. A felmentési idő teljes tartamára felmentette a munkavégzés alól, és részére tizenkét havi átlagilletménynek megfelelő végkielégítést fizetett.
A felperes az eredménytelen egyeztetést követően illetménykülönbözet megfizetése iránt keresetet indított az alperes ellen, mert az átlagkereset kiszámításánál az irányadó időszakban kifizetett jubileumi jutalmát nem vette fig...
A felperes az eredménytelen egyeztetést követően illetménykülönbözet megfizetése iránt keresetet indított az alperes ellen, mert az átlagkereset kiszámításánál az irányadó időszakban kifizetett jubileumi jutalmát nem vette figyelembe.
A munkaügyi bíróság az ítéletével az alperest 410.698,-Ft megfizetésére kötelezte, mert a jubileumi jutalom összege munkadíj, ezért az átlagkereset számításánál figyelembe kell venni.
Az ítélet ellen az alperes fellebbezett.
A megyei bíróság az ítéletével megváltoztatta a munkaügyi bíróság ítéletét, és elutasította a felperes keresetét. A megyei bíróság szerint a jubileumi jutalom nem az elvégzett munka díjazása, hanem a munkáltatóhoz való hűség megbecsülését szolgálja, jogi természete ezért eltér a jutalomtól, a prémiumtól. Az átlagkerest-számítás indoka, hogy megbecsülhető legyen az a díjazás, amit a munkavállaló egy adott időszakban kapott volna, ha munkát végez. A felperes a perbeli időszakban nem kaphatott volna még egyszer jubileumi jutalmat, mert azt már az átlagkereset számításánál irányadó időszakban megkapta, ezért az az átlagkeresetbe sem számítható be.
A felperes a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és a munkaügyi bíróság ítéletének helybenhagyása iránt felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Álláspontja szerint a megyei bíróság az Mt. 152. §-ának (1) bekezdésében foglaltakkal ellentétesen döntött, amikor a jubileumi jutalmat nem vette figyelembe az átlagkereset-számítás alapjául szolgáló utolsó négy naptári negyedévre kifizetett munkabérnél.
Az alperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A közalkalmazotti jogviszonyban állókat meghatározott feltételek esetén megillető jubileumi jutalom a munka díjazásának sajátos formája. Az átlagkereset - közalkalmazottak esetén az átlagilletmény - kiszámításánál ennek ellenére nem vehető figyelembe, mert a beszámítása ellentétes a jogintézmény céljával, amint arra a megyei bíróság is utalt.
Az Mt.-nek a közalkalmazotti jogviszonyban is alkalmazandó 152. §-ának (1) bekezdése szerint az átlagszámítási időszakra, nem pedig az időszak alatt fizetett díjazásokat kell figyelembe venni.
A jubileumi jutalom a 25, 30, illetőleg 40 évi jogviszonyban töltött időre tekintettel jár, nem pedig az átlagátszámítás alapjául szolgáló időre. Ettől függetlenül az átlagolásnál csak olyan díjazásokat lehet egyébként is számításba venni, amire a munkavállaló vagy a közalkalmazott munkavégzés esetén is feltehetően jogot szerezne. A jubileumi jutalom kifizetése meghatározott időpontban esedékes, ugyanarra a fokozatú jutalomra a közalkalmazott a jogviszony megszüntetése és a munkavégzés alóli felmentés hiányában sem válhat ismét jogosulttá. Ellenkező esetben a jubileumi jutalom meghatározott részét kétszeresen kapná meg, ami nyilvánvalóan ellenkezik az átlagszámítás céljával.
Az előbbiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-a alapján hatályában fenntartotta, és a felperest marasztalta az alperes felülvizsgálati eljárással kapcsolatos költségében. (Legf. Bír. Mfv. II.10 521/1997. sz.)