BH 1998.1.56

Diagnosztikai laboratóriumban diagnosztikai tevékenységet végző orvosnak és egyéb egyetemi vagy főiskolai végzettséggel rendelkező munkatársnak, továbbá az asszisztensnek munkahelyi pótlékként a jogszabályban meghatározott illetménye száz százaléka jár [113/1992. (VII. 14.) Korm. r. 18. § (1) bek. a) pont].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A felperes 1987 februárjától az alperes különálló kislaboratóriumában asszisztensként dolgozik. Munkaköri feladata az általa levett vér vizsgálatra történő előkészítése, a szükséges vizsgálatok elvégzése, illetőleg azoknak a vizsgálatoknak az előkészítése, amelyeket a megyeszékhely laboratóriuma végez.
A felperes 1994. január 1-jétől a módosított 113/1992. (VII. 14.) Korm. rendelet alapján kérte a munkahelyi pótléka megállapítását, a pótlék havi összegét az A1 fokozat illetményének száz száz...

BH 1998.1.56 Diagnosztikai laboratóriumban diagnosztikai tevékenységet végző orvosnak és egyéb egyetemi vagy főiskolai végzettséggel rendelkező munkatársnak, továbbá az asszisztensnek munkahelyi pótlékként a jogszabályban meghatározott illetménye száz százaléka jár [113/1992. (VII. 14.) Korm. r. 18. § (1) bek. a) pont].
A felperes 1987 februárjától az alperes különálló kislaboratóriumában asszisztensként dolgozik. Munkaköri feladata az általa levett vér vizsgálatra történő előkészítése, a szükséges vizsgálatok elvégzése, illetőleg azoknak a vizsgálatoknak az előkészítése, amelyeket a megyeszékhely laboratóriuma végez.
A felperes 1994. január 1-jétől a módosított 113/1992. (VII. 14.) Korm. rendelet alapján kérte a munkahelyi pótléka megállapítását, a pótlék havi összegét az A1 fokozat illetményének száz százalékában jelölte meg.
A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest az 1994. január 1-jétől 1996. március 31-éig eltelt időre 67.050,-Ft munkahelyi pótlék megfizetésére kötelezte.
A munkaügyi bíróság az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) véleménye alapján megállapította, hogy a felperes munkahelye ugyan nem tartozik a szakellátáshoz, de a teljes munkaidejében az ott dolgozó asszisztensekkel azonos munkát végez. A módosított 113/1992. (VII. 14.) Korm. rendelet 18. §-a alapján, mivel nem rendelkezik felsőfokú végzettséggel, a munkahelyi pótléka az A1 fokozat illetményének harminc százaléka.
Az ítélet megváltoztatása iránt mindkét fél fellebbezett.
A megyei bíróság ítéletével helybenhagyta a munkaügyi bíróság ítéletét. A megyei bíróság szerint a pótlékra jogosultságot nem az intézmény besorolása, hanem az ott dolgozók tevékenysége dönti el. A felperest nem a 18. § a) pontja - helytállóan az (1) bekezdés a) pontja -, hanem a c) pontja alapján illeti meg a pótlék, mert nem vér és vérkészítmények előállításával foglalkozik, a vér kezelése és ellenőrzése a feladata. E tevékenységre tekintettel harminc százalék a felperes munkahelyi pótléka.
A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati, az alperes pedig csatlakozó felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. A felperes szerint a pótléka az A1 fokozat illetményének száz százaléka, mert a laboratóriumban diagnosztikai tevékenységet végez. Az alperes szerint a felperest nem illeti meg a munkahelyi pótlék, mert a laboratórium nem szakellátási intézet része.
A felülvizsgálati kérelem alapos, a csatlakozó felülvizsgálati kérelem alaptalan.
Az eljárt bíróságok az ÁNTSZ véleménye alapján állapították meg, hogy a felperes a munkahelyén a speciális munkafeladatokra és azok napi tartamára tekintettel olyan tevékenységet végez, mint a szakellátási intézményben dolgozók. Nem jogszabálysértő ebből eredően, hogy a pótlékra való jogosultságát ennek megfelelően, a végzett tevékenység alapján állapították meg. Tévedtek azonban a felperest megillető pótlék mértékében.
A módosított 113/1992. (VII. 14.) Korm. rendelet 18. §-a (1) bekezdésének a) pontjának harmadik francia bekezdése szerint munkahelyi pótlékként az A1 fokozat illetményének száz százaléka jár a diagnosztikai laboratóriumban diagnosztikai tevékenységet végző orvosnak és egyéb egyetemi vagy főiskolai végzettséggel rendelkező munkatársnak, továbbá az asszisztensnek.
A Népjóléti Minisztérium helyettes államtitkárának a periratokhoz csatolt tájékoztatása szerint a kormányrendelet alkalmazásában diagnosztikai laboratóriumnak minősül minden olyan laboratórium, ahol a dolgozók közvetlen kapcsolatba kerülnek vérrel, vérkészítménnyel, szövetekkel, testnedvekkel. A felperes munkaköri feladatai erre tekintettel diagnosztikai tevékenységnek minősülnek, ezért a pótlékának mértéke az A1 fokozat illetményének száz százaléka. A többször hivatkozott kormányrendelet 18. §-a (1) bekezdése a) pontjának harmadik bekezdése ugyanis az asszisztens tekintetében nem kíván meg felsőfokú végzettséget, ez a képesítési követelmény a nem orvos munkatársra vonatkozik.
Az előbbiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, és a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatva, az alperest az 1994. január 1-jétől a másodfokú ítélet meghozatalának napjáig terjedő időre, az A1 fokozat mindenkori illetményének száz százalékát alapul véve, kötelezte a munkahelyi pótlék megfizetésére.
(Legf. Bír. Mfv.II.10.990/1996. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.