adozona.hu
BH 1995.1.70
BH 1995.1.70
A polgári perrendtartásról szóló törvény hatálybaléptetéséről és végrehajtásáról szóló törvényerejű rendelet szerint a Pp. hatálybalépése előtt megindított perben az addigi szabályoknak megfelelő hatáskör, illetékesség, valamint a meghatározott jogosultság a per jogerős befejezéséig akkor is változatlanul fennmarad, ha a kérdést a Pp. eltérően szabályozza. Ez a jogelv érvényesül az 1992. július 1-jével módosított Pp.-ben foglaltak alkalmazásánál is, mert a módosítás nem érintette azt a rendelkezést, hogy az
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperesek az alperes m. elektromos részlegénél dolgoztak. Az alperes a munkaviszonyukat 1991. július 1-jén és július 24-én hozott intézkedéseivel felmondással megszüntette.
A felpereseknek a felmondás hatályon kívül helyezése iránti kérelmeit az F.-i Önkormányzat munkaügyi döntőbizottsága érdemi elbírálás végett 1991. október 2-án az F.-i Munkaügyi Bírósághoz tette át.
A munkaügyi bíróság a per érdemi elbírálásába bocsátkozott, majd végzésével illetékességének a hiányát állapította meg, ...
A felpereseknek a felmondás hatályon kívül helyezése iránti kérelmeit az F.-i Önkormányzat munkaügyi döntőbizottsága érdemi elbírálás végett 1991. október 2-án az F.-i Munkaügyi Bírósághoz tette át.
A munkaügyi bíróság a per érdemi elbírálásába bocsátkozott, majd végzésével illetékességének a hiányát állapította meg, és a peres iratokat érdemi elbírálás végett az M.-i Munkaügyi Bírósághoz tette át.
Arra hivatkozott, hogy a módosított Pp. 351. §-ának (1) bekezdése szerint a munkaügyi perben az eljárásra a munkáltató székhelye szerinti, illetőleg a munkáltató azon telephelye szerinti munkaügyi bíróság az illetékes, ahol a munkavállaló a munkaszerződése alapján munkát végez. Ha megállapítható a munkáltatónak olyan más munkaügyi bíróság illetékességét megalapozó telephelye, ahol a munkavállaló munkát végez, akkor az e telephely szerinti bíróságnak kell eljárnia (MK 157. számú állásfoglalás). A bíróság az illetékesség hiányát hivatalból veszi figyelembe [Pp. 43. § (1) bek.]. A munkaügyi bíróság az illetékessége hiányát a keresetlevél benyújtásakor nem észlelte, tévedett, és a per érdemi tárgyalásába bocsátkozott. Az illetékesség hiányát hivatalból észlelte.
Az M.-i Munkaügyi Bíróság végzésével ugyancsak megállapította az illetékességének a hiányát, és az iratokat eljáró bíróság kijelölése végett a Legfelsőbb Bírósághoz terjesztette fel.
Az M.-i Munkaügyi Bíróság álláspontja helytálló.
A Pp. 42. §-a szerint a bíróság illetékességének megállapításánál a keresetlevél beadásának időpontja az irányadó. Tény, hogy a felperesek a keresetleveleiket 1991. október 2-án nyújtották be az F.-i Munkaügyi Bírósághoz.
A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) hatálybaléptetéséről és végrehajtásáról szóló 1952. évi 22. tvr. 23. §-ának (1) bekezdése szerint a Pp. hatálybalépése előtt megindított perben az addigi szabályoknak megfelelő hatáskör, illetékesség, valamint a meghatározott jogosultság a per jogerős befejezéséig akkor is változatlanul fennmarad, ha a kérdést a Pp. eltérően szabályozza.
Ez a jogelv érvényesül az 1992. július 1-jével módosított Pp. 351. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alkalmazásánál is, mert a módosítás nem érintette a Pp. 42. §-ának azt a rendelkezését, hogy az illetékesség megállapításánál a keresetlevél beadásának időpontja az irányadó. Az F.-i Munkaügyi Bíróság a Pp. 42. §-ának rendelkezése alapján vonta illetékességi körébe a per elbírálását, és a kereset jogszerű érdemi elbírálásába bocsátkozott. A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 45. §-ának (2) bekezdése alapján ezt a bíróságot jelölte ki az eljárásra. (Legf. Bír. Mpk. II. 10 224/1994. sz.)