adozona.hu
BH 1995.1.61
BH 1995.1.61
Az üzemitanács-választás lebonyolításával vagy eredményével kapcsolatos vita esetén a választási bizottság és a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezetek közösen határoznak. Ez ellen nyolc napon belül a bírósághoz lehet fordulni. Ez a jogosultság megilleti a munkáltatót is. A bíróság három napon belül, nem peres eljárásban határoz (1992. évi XXII. törvény 54. §).
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A szakszervezet 1993. szeptember 15-én kérelmet nyújtott be a munkaügyi bírósághoz az M. M. H. Rt.-nél 1993. augusztus 26-tól szeptember 2-ig megtartott üzemitanács-választás érvénytelenségének megállapítása iránt.
A munkaügyi bíróság végzésével elutasította a kérelmet. Az indokolás szerint a választás lebonyolítása megfelelt a felek 1993. augusztus 24-i azon megállapodásának, hogy a postai úton történő szavazás is szabályszerű.
A kérelmező ez ellen a végzés ellen fellebbezéssel élt. A fell...
A munkaügyi bíróság végzésével elutasította a kérelmet. Az indokolás szerint a választás lebonyolítása megfelelt a felek 1993. augusztus 24-i azon megállapodásának, hogy a postai úton történő szavazás is szabályszerű.
A kérelmező ez ellen a végzés ellen fellebbezéssel élt. A fellebbezést a másodfokú bíróság észrevételezés céljából kiadta az alperesként megjelölt kérelmezettnek. A kérelmezett kérte az eljárásból való elbocsátását, minthogy munkáltatóként a választásban nem vett és nem is vehetett részt.
A megyei bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, és megállapította, hogy "az alperesnél az üzemitanács-választás tárgyában 1993. augusztus hó 26. és 1993. szeptember hó 2. között tartott szavazás eredménytelen". Az indokolás szerint a megjelölt választás során megsértették az üzemitanács-választással kapcsolatos, titkos és közvetlen szavazást előíró rendelkezést, figyelmen kívül hagyták, hogy érvényes szavazat szavazólapon adható le, és hogy a szavazatokat a választási bizottságnak kell összeszámolnia, ezért a szavazás érvénytelen.
A jogerős végzés ellen a kérelmezettnek tekintett munkáltató felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Panaszolta az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 48. §-a (1) bekezdésének és a 49. §-a (1) bekezdésének megsértését és az eljárásból való elbocsátására irányuló kérelme figyelmen kívül hagyását. Mindkét fél hozzájárult a felülvizsgálati kérelem tárgyaláson kívül történő elbírálásához [Pp. 274. § (4) bek.].
A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos. A törvény értelmében, ha az üzemitanács-választás lebonyolításával vagy eredményével kapcsolatban vita merül fel, a választási bizottság és a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezetek közösen határoznak; ez ellen nyolc napon belül a bírósághoz lehet fordulni. Ez a jogosultság megilleti a munkáltatót is. A bíróság három napon belül, nem peres eljárásban határoz (Mt. 54. §). További rendelkezés értelmében a nem peres eljárásban - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a Polgári perrendtartás szabályait kell megfelelően alkalmazni [105/1952. (XII. 28.) MT r. 13. § (3) bek.].
E rendelkezések és az azok alapján kialakult ítélkezési gyakorlat szerint az üzemitanács-választás érvényessége felől a munkaügyi bíróság nem peres eljárásban határoz, amelyben kérelmezettként részt vesznek a választási bizottság és a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezetek mint pertársaság, továbbá részt vehet a munkáltató.
Ez az adott esetben elmaradt. A választási bizottság és a munkáltatónál - a kérelmezőn kívül - képviselettel rendelkező egyéb szakszervezetek az eljárásban nem vettek részt. Ugyanakkor á munkáltatót, amely - kifejezett nyilatkozata szerint - az eljárásban nem kívánt részt venni, a másodfokú bíróság "alperes"-nek tekintette. Ezek szerint az első és másodfokú eljárásban nem érvényesült a Pp. 64. §-a (2) bekezdésének rendelkezése, minthogy az eljárásban nem vettek részt azok, akikkel szemben az igény érvényesíthető.
Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság végzését - az elsőfokú bíróság végzésére is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az ügyben eljárt munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította [Pp. 275/A. § (2) bek.]. A perköltség megállapítását mellőzte (Pp. 78. §). (Legf. Bír. Mfv. I. 10. 311/1994. sz.)