adozona.hu
BH+ 2003.11.551
BH+ 2003.11.551
Ha a felülvizsgálati kérelem nem jelöli meg a törvényben meghatározott feltételei fennállását megalapozó tényeket, a Legfelsőbb Bíróság elutasítja a kérelmet.
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 2001. évi CV. törvény 9. §-ával megállapított Pp. 270. § (1) bekezdése szerint a jogerős ítélet vagy az ügy érdemében hozott jogerős végzés felülvizsgálatát a Legfelsőbb Bíróságtól a (2) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetében a fél, a beavatkozó, valamint a rendelkezés rá vonatkozó része tekintetében az kérheti, akire a határozat rendelkezést tartalmaz.
A (2) bekezdés előírja, hogy a felülvizsgálati kérelem akkor terjeszthető elő, ha a felülvizsgálni kért határozat az ügy...
A (2) bekezdés előírja, hogy a felülvizsgálati kérelem akkor terjeszthető elő, ha a felülvizsgálni kért határozat az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő és
a) a határozat eltér a Legfelsőbb Bíróság jogegységi határozatától, vagy
b) felülvizsgálata a joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése érdekében szükséges, mivel
ba) a határozattal kapcsolatban elvi jelentőségű jogkérdés merül fel és a Legfelsőbb Bíróság a jogkérdést illetően - a Legfelsőbb Bíróság határozatainak hivatalos gyűjteményében közzé tett módon - még nem hozott döntést, illetve
bb) a határozat olyan elvi jelentőségű jogkérdést dönt el, amelyre vonatkozóan a Legfelsőbb Bíróság a Legfelsőbb Bíróság határozatainak hivatalos gyűjteményében korábban eltérő tartalmú elvi határozatot tett közzé.
A Pp. 272. §-ának (2) bekezdése szerint a felülvizsgálati kérelemben meg kell jelölni azt a határozatot, amely ellen a felülvizsgálati kérelem irányul, továbbá elő kell adni, hogy a fél a határozat megváltoztatását mennyiben és milyen okból kívánja. A felülvizsgálati kérelemben meg kell jelölni azokat a tényeket is, amelyek a 270. §-ban meghatározott feltételek fennállását megalapozzák.
A felperes a felülvizsgálati kérelmében nem jelölte meg azokat a tényeket, amelyek a felülvizsgálat fent hivatkozott feltételeinek fennállását megalapozzák, mert nem hivatkozott olyan jogegységi határozatra, amelytől a támadott határozat eltér, illetve nem határozta meg azt az elvi jelentőségű - a joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése céljából fontos - jogkérdést, amelyben a Legfelsőbb Bíróság még nem hozott közzé tett elvi határozatot (irányelvet, elvi döntést, állásfoglalást), és nem határozta meg azt az elvi jelentőségű - a joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése céljából fontos - jogkérdést, amelyet a támadott határozat a Legfelsőbb Bíróság iránymutatásától eltérően döntött el, konkrétan megjelölve azt az elvi határozatot, amellyel a határozat ellentétes.
Mindezekre figyelemmel a felülvizsgálati kérelem tartalma nem felel meg a törvényben előírt követelményeknek, ezért azt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 273. §-ának (1) bekezdése alapján hivatalból elutasította.
A határozat ellen a jogorvoslat lehetőségét a Pp. 263. §-ának (5) bekezdése zárja ki. (Legf.Bír. Mfv.II.10.497/2002.)