adozona.hu
BH+ 2003.8.398
BH+ 2003.8.398
Ha a munkavállaló gerincelfajulásos természetes eredetű betegsége nem okozott korábban keresetveszteséget, de az állapotának rosszabbodását okozó munkakörülményekre tekintettel utóbb kárt szenvedett, ezért a munkáltató teljes kártérítési felelősséggel tartozik [Mt. 174. § (1) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A felperes a munkaviszonyával összefüggésben keletkezett egészségség-károsodásra hivatkozással előterjesztett keresetében vagyoni és nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.
A munkaügyi bíróság az ítéletével az alperest 300 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan elutasította a felperes keresetét. A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva elutasította a felperes keresetét. A felperes felülvizsgálati kérelme folytá...
A munkaügyi bíróság az ítéletével az alperest 300 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan elutasította a felperes keresetét. A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva elutasította a felperes keresetét. A felperes felülvizsgálati kérelme folytán hozott határozatával a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet - a munkaügyi bíróság ítéletének a felperes keresetét elutasító részére is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és a munkaügyi bíróságot a felperes vagyoni és a már megítélt 300 000 forintot meghaladó nem vagyoni kártérítési igénye tekintetében új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A munkaügyi bíróság ítéletének az alperest 300 000 forint nem vagyoni kártérítés, perköltség és eljárási illeték megfizetésére kötelező rendelkezését hatályában fenntartotta.
A munkaügyi bíróság - a megismételt eljárásban hozott - ítéletével az alperest elmaradt jövedelem (837 055 forint) és kamatai, havi járadék (29 325 forint), továbbá 700 000 forint nem vagyoni kártérítés, valamint perköltség és eljárási illeték megfizetésére kötelezte.
A felülvizsgálati kérelemmel érintett tényállás körében a bíróság megállapította, hogy felperes gerincelfajulásos megbetegedése természetes eredetű ugyan, de ez korábban keresetveszteséget nem okozott. Ennek figyelembevételével - az állapotának rosszabbodását okozó munkakörülményekre tekintettel - a felperes egészségkárosodásából eredő kárért az alperes teljes kártérítési felelősségét állapította meg (MK 30. számú állásfoglalás). A felperes viszonylag fiatalon elvesztett 50%-os munkaképessége, mozgáskorlátozottsággal járó, fájdalomérzetet okozó megbetegedése miatt a jövőben megnehezült életvitele folytán elszenvedett nem vagyoni hátrány csökkentésére, további 700 000 forint nem vagyoni kártérítést talált alkalmasnak.
Az alperes a fellebbezésében a kártérítési felelősségének megállapítását és marasztalását vitatta.
A megyei bíróság 2.Mf.20.694/2001/2. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helyes indokainál fogva helybenhagyta.
A másodfokú bíróság hangsúlyozta, hogy a felülvizsgálati határozatban foglaltak figyelembevételével az alperes a felelősségét az okozati összefüggés hiányára hivatkozva már nem vitathatta. A teljes kártérítési felelősség megállapítása a gerincbetegségből adódó korábbi keresetveszteség hiányában helyesen történt. A nem vagyoni kártérítéssel kapcsolatban kifejtette, hogy az összes körülmény mérlegelésével megállapított összeg alkalmas a felperest ért hátrány kiküszöbölésére.
Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatásával a 700 000 forint nem vagyoni kártérítés, továbbá az első- és másodfokú perköltségre, valamint eljárási illeték megfizetésére való kötelezésének mellőzését kérte. Álláspontja szerint a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati határozatában a már megítélt 300 000 forint nem vagyoni kártérítés összegét azért nem emelte meg, mert ezt az összeget tartotta megfelelőnek, és utóbb sem merült fel olyan körülmény, amely a kártérítési összeg megemelését indokolta volna. Arra hivatkozott, hogy az 50 %-os munkaképesség-csökkenés mellett a felperesnek lehetősége van újabb munkaviszonyt létesíteni. A munkahelyi körülményekkel való részokozati összefüggés miatt sem tartotta indokoltnak a 300 000 forintot meghaladó további összeg megítélését. Az első- és másodfokú perköltség túlzott összegét támadta, törvénysértésre hivatkozva. Az 1990. évi XCIII. törvény 5. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján személyes illetékmentességére tekintettel jogszabálysértést panaszolt az illetékfizetési kötelezettsége megállapítása miatt is.
A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A korábbi felülvizsgálati határozatában a Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy az alperes felelősségét a felperes betegségének a munkavégzéssel való részokozati összefüggése megalapozza. Az alperes kártérítési felelőssége mértékének elbírálásához azonban a tényállás további kiegészítését tartotta szükségesnek, és ennek figyelembevételével a már megítélt nem vagyoni kártérítés összegét meghaladó felperesi igény elbírálására utasította az elsőfokú bíróságot. Ehhez képest a felülvizsgálati kérelem nyilvánvalóan alaptalanul, tévesen vitatta a további nem vagyoni kártérítés megállapítását a felülvizsgálati határozatra hivatkozva.
A kártérítési felelősségre vonatkozó szabályok téves értelmezésén alapul az a felülvizsgálati támadás, amely önmagában a részokozati összefüggésből alperes részbeni felelősségére következtet. A munkaügyi bíróság a bírói gyakorlatnak megfelelően (MK 30. számú állásfoglalás), jogszabálysértés nélkül állapította meg az alperes teljes felelősségét a kiegészített tényállás alapján.
A nem vagyoni kártérítés mértékét a megállapított körülmények okszerű mérlegelésével, a mértéktartás és arányosság követelményei szem előtt tartásával állapította meg a munkaügyi bíróság. Az értékelt körülmények között a bíróság nem hivatkozott arra, hogy a felperes esetében kizárt újabb munkaviszony létesítése. Ennélfogva a felülvizsgálati kérelem az elhelyezkedési lehetőségből kiindulva okszerűen nem következtethetett a megállapított kártérítési összeg törvénysértő voltára.
Az első- és másodfokú eljárási költség mértékét a bíróságok a pertárgyérték (1 566 370 forint) alapulvételével - a megállapított 10 000 forint felülvizsgálati eljárási költségre is tekintettel - jogszabálysértés nélkül állapították meg [a perbeli időben hatályos 12/1991. (IX. 29.) IM rendelet 1. § (1) és (2) bekezdés].
A peres iratok alapján megállapítható, hogy az alperes sem az első-, sem a másodfokú eljárásban személyes illetékmentességére nem hivatkozott, és az 1990. évi XCIII. törvény 5. §-a (2) bekezdésében meghatározott feltétel meglétéről írásban nem nyilatkozott. Ennélfogva az eljárási illeték megfizetésére kötelezését - saját mulasztása folytán - jogszabálysértés hiányában alaptalanul vitatta.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelemmel támadott részében - a 700 000 forint nem vagyoni kártérítés, perköltség és eljárási illeték tekintetében az első fokú ítéletet helyben hagyó részében, valamint a másodfokú perköltségről és illetékről szóló rendelkezéseit - a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. Egyebekben a jogerős ítéletet nem érintette.
A pervesztes alperes a Pp. 78. §-a (1) bekezdése alapján köteles a felperes felülvizsgálati eljárási költségét megfizetni.
Az alperes személyes illetékmentessége folytán (1990. évi XCIII. törvény 5. §. (1) bekezdés d) pont) a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli [6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 14. §.]. (Legf. Bír. Mfv. I. 11.098/2001. sz.)