adozona.hu
BH+ 2001.6.293
BH+ 2001.6.293
A megőrzési feltételek hiánya akkor ad alapot a mentesülésre, ha a megőrzésre átadott dologban bizonyítottan emiatt következett be hiány, vagyis ha a megfelelő megőrzési körülmények biztosítása megakadályozhatta volna a hiány bekövetkezését [Mt. 169. § (2) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A periratokból megállapítható tényállás szerint az otthonban főnővérként dolgozó alperes évek óta karácsonyi bevásárlást végzett a gondozottak részére a gondnoktól felvett készpénzből. A gondozottak részére történő ajándékok vásárlására 1997. november 26-án 979.000 forintot, ugyanaz nap 170.000 forintot, majd december 11-én 945.000 forintot, összesen 2.094.000 forintot vett át elismervény ellenében.
A felperes munkáltató fizetési meghagyás kibocsátását kérte az alperes ellen 1.416.125 forint...
A felperes munkáltató fizetési meghagyás kibocsátását kérte az alperes ellen 1.416.125 forint megfizetése iránt azzal az indokolással, hogy az alperes elismervény ellenében vette át a készpénzt, amellyel elszámolni nem tudott, ezért a hiányként kimutatott összeget teljes egészében tartozik megfizetni.
Az alperes a fizetési meghagyás ellen benyújtott ellentmondásban kérte az összeg megfizetése alóli mentesítését azzal az indokolással, hogy a készpénzt vásárlás közben tőle ellopták, a készpénz eltulajdonítása rajta kívül álló és elháríthatatlan okból következett be, ezért a munkáltató által kimutatott pénzhiányért az anyagi felelősségét nem lehet megállapítani.
A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét, és a felperest az alperes javára perköltség megfizetésére kötelezte. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a bizonyítási eljárás alapján megállapítható: a munkáltató a pénz biztonságos őrzésére, illetve szállítására vonatkozó kötelezettségét teljesítette, az alperes nem vette igénybe a vásárlás céljára szolgáló készpénz szállításához a riasztóval ellátott táskát. Az alperest azért mentesítette a hiányként kimutatott 1.416.125 forint megfizetése alól, mert a korábbi gyakorlatnak megfelelően járt el: a készpénzt a vállszíjjon lévő táskájában helyezte el olymódon, hogy még nyitott állapotában sem lehetett a készpénzt meglátni. A munkaügyi bíróság megítélése szerint a készpénznek a válltáskában történő elhelyezése és annak módja a biztonságos őrzési feltételeknek megfelelt, az alperes megfelelő őrzési módot választott. Biztonságosabb volt a készpénznek ily módon történő elhelyezése, mintha az alperes a csuklóra erősíthető biztonsági füllel és riasztóval ellátott diplomata táskához hasonló táskába tette volna el a pénzt.
A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.416.125 forintot, valamint ennek az összegnek 1998. július 28. napjától a kifizetés napjáig esedékes évi 20%-os kamatát, továbbá 40.000 forint össz eljárási perköltséget.
A másodfokú bíróság egyetértett azzal, hogy a táska eltulajdonításával előállt kárt az alperes személyétől független, külső ok idézte elő, ez azonban az alperes részéről nem volt elháríthatatlan. Az alperesnek a készpénz elhelyezésére és szállítására olyan biztonságos őrzési módot kellett volna választania, amely megakadályozza a kár bekövetkezését. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a kár bekövetkezésének oka az volt, hogy az alperes nem a megfelelő őrzési módot választotta. Ellentmondásosnak tartotta a munkaügyi bíróságnak azt a következtetését, hogy mivel senki nem tudhatta, hogy a kézitáskában készpénz van és milyen összegű készpénz, mégis eltulajdonították a táskát, ezért ez az eltulajdonítás az alperes részéről elháríthatatlan volt. A rendelkezésre álló adatok szerint ugyanis a pénz a válltáskában kevésbé volt biztonságban, mintha azt az alperes a ruhájában - belső zsebben -, vagy az erre a célra szolgáló, riasztóval ellátott, csuklóra rögzíthető táskában helyezte volna el.
A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében az alperes a másodfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását kérte. Továbbra is azt állította, hogy a munkáltató nem biztosította a biztonságos őrzés feltételeit, és a perbeli káreset a részéről elháríthatatlan volt. Állította, nem tudott arról, hogy a munkáltató pénzszállító táskával rendelkezik. A biztonságos pénzkezelésről nem oktatták ki, az intézetvezető sem figyelmeztette arra, hogy nem biztonságos a pénzösszeg saját táskájában történő elhelyezése. Másodlagosan arra hivatkozott a felülvizsgálati kérelmében, hogy az ellopott pénz a gondozottaké volt, tehát a gondnokoknak lett volna módja vele szemben megtérítési igényt előterjeszteni, nem a munkáltatónak.
A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A munkavállaló a hiány megtérítése alól akkor mentesül, ha a munkáltató a megőrzési feltételeket nem biztosítja, vagy azt elháríthatatlan külső ok idézte elő [Mt. 169. §-ának (2) bekezdése].
A megőrzési feltételek hiánya akkor ad alapot a mentesülésre, ha a megőrzésre átadott dologban bizonyítottan emiatt következett be a hiány, vagyis ha a megfelelő megőrzési körülmények biztosítása megakadályozhatta volna a hiányt.
Az alperes a biztonságos őrzés feltételeinek hiányát abban jelölte meg, hogy a felperes nem biztosított pénzszállító táskát és a pénzkezelés módjára nem oktatta ki. Ennek a körülménynek csak akkor lenne a felelősségre kiható jelentősége, ha az alperesre bízott pénzt a tulajdonát képező és megőrzésre alkalmatlan táskájából más kivette, de pénzszállító táska használata ezt megakadályozta volna.
A perbeli esetben nem ez történt: nem az alperes táskájából vették ki a pénzt, maga a táska tűnt el vásárlás közben. Az alperes által tett feljelentésből is csak az derül ki, hogy amikor ki akart menni az üzletből rágyújtani, akkor vette észre, nincs meg a táskája. Ebből következően nem a táska megőrzésre való alkalmatlansága játszott szerepet a hiány bekövetkezésében, hanem a felperes figyelmetlensége. A nagy összegű pénzt nem tartotta magánál, eltűnését később vette észre, annak okára emiatt nem tudott magyarázatot adni. Ilyen körülmények mellett sem a feltételek hiányára, sem elháríthatatlanságra alappal nem hivatkozhat a bekövetkezett hiánnyal kapcsolatban.
Nem mentesíti a felelősség alól az alperest az a körülmény, hogy az intézetvezetővel együtt ment el vásárolni, ugyanis a pénzt egyedül az alperes vette fel, azzal ő tartozott elszámolni, tőle volt elvárható, hogy teljes felelőssége alapján a biztonságos pénzkezelésről gondoskodjon.
Nem helytálló a felülvizsgálati kérelemnek az a hivatkozása sem, hogy a gondnokoknak lett volna módja az alperessel szemben megtérítési igényt érvényesíteni. Tény, hogy a felperes a teljes összeget a gondnokoknak megtérítette, az alperes a munkaviszonya alapján vette fel és tartozott elszámolni a pénzösszeggel, ezért a megtérítés jogalapja az Mt. 169. §-a.
A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.
Az alperes a Pp. 78. §-ának (1) bekezdése alapján köteles a felülvizsgálati eljárási perköltséget megfizetni.
A felülvizsgálati eljárás illetékét a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 2. §-a (2) bekezdésének f) pontja alapján az állam viseli. (Legf. Bír. Mfv. II. 10.653/1999. sz.)