adozona.hu
T/27. számú törvényjavaslat indokolással - a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről
T/27. számú törvényjavaslat indokolással - a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
- Jogszabály indoklása: 2022. évi V. törvény
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az Országgyűlés annak érdekében, hogy a Kormány a SARS-CoV-2 koronavírus okozta tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzésére, illetve következményeinek elhárítására a veszélyhelyzet idején tett rendkívüli intézkedésekkel összefüggő szabályozási környezetet biztosítsa, szem előtt tartva különösen a jogbiztonság érvényesülésének követelményét, a következő törvényt alkotja:
E törvény alkalmazásában veszélyhelyzet:
a) a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rende...
a) a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet, valamint
b) a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet] szerinti veszélyhelyzet.
a) a biztosított elektronikus úton - így különösen e-mailben - is továbbíthatja a foglalkoztató részére,
b) az a) pont szerinti esetben a foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.
(2) Ha az érintett társadalombiztosítási azonosító jele az EESZT-ben nem áll rendelkezésre, a kiállító szerv jogosult a társadalombiztosítási azonosító jelet az azt képző szervtől - szükség esetén az összerendelési nyilvántartás szolgáltatás útján - átvenni.
(3) A kiállító szerv az uniós digitális Covid-igazolvány kiállítása érdekében jogosult - ha az nem áll a rendelkezésére - az (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott, az uniós digitális Covid-igazolványon feltüntetendő adatokat az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény szerinti elsődleges információforrásból - a technikai lehetőségek fennállása esetén automatikus információátadással -átvenni.
(4) A kiállító szerv az (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott, az uniós digitális Covid-igazolványon feltüntetendő adatokat az elsődleges információforrás akadályoztatása esetén másodlagos információforrásból is átveheti.
(5) Az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény 60. § (3) bekezdésétől eltérően e § alkalmazásában elsődleges információforrásnak kell tekinteni bármilyen olyan közfeladatot ellátó vagy egészségügyi tevékenységet végző szervet vagy személyt, amelynél vagy akinél az adat
a) az általa vezetett közhiteles nyilvántartásban szerepel,
b) közfeladata ellátása vagy egészségügyi tevékenysége során keletkezett, vagy
c) tekintetében jogszabály az elsődleges információforrás megjelölésével így rendelkezik.
(6) Az uniós digitális Covid-igazolvány kiállításának részletes szabályait, valamint a kiállító szervet a Kormány rendeletben határozza meg.
(7) Az (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendelet 8. cikk (1) bekezdése szerinti, az oltottságot igazoló digitális Covid-igazolványt a kiállító szerv annak állítja ki, aki - az egészségügyért felelős miniszter és a közbiztonságért felelős miniszter egyetértésével - a külpolitikáért felelős miniszter által megjelölt országban kapta meg Covid-19-oltását.
(2) Felhatalmazást kap a külpolitikáért felelős miniszter, hogy az egészségügyért felelős miniszter és a közbiztonságért felelős miniszter egyetértésével rendeletben határozza meg az 5. § (7) bekezdése szerinti országokat.
6. Az igazságügyi szakértők statisztikai adatszolgáltatási kötelezettségének teljesítési határidejére, valamint az igazságügyi szakértői névjegyzéket vezető hatóság ellenőrzési tevékenységének megindítási határidejére vonatkozó átmeneti szabályok
(2) A Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: Kamara) a Szaktv. 43. § (3) bekezdésében meghatározott kötelezettségének teljesítési határideje a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő 210. napig meghosszabbodik.
(3) 2022. december 31. napjáig a kamarai költségátalányt azon naptári negyedévet követő hónap huszadik napjáig kell befizetni vagy átutalni a Kamara részére, amely naptári negyedévben a szakértő részére a kamarai költségátalányt megfizették.
(4) Az igazságügyi szakértői névjegyzéket vezető hatóság a Szaktv. 69. § (7) bekezdése szerinti statisztikai adatszolgáltatás elmulasztása miatti felfüggesztési ok megállapítására szolgáló hatósági ellenőrzést - az (1) bekezdésben előírt határidő elmulasztása esetén - a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő 210. napig nem indítja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kérelem alapján indult közigazgatási hatósági eljárásban sommás eljárásnak és az eljárás szünetelésének nincs helye.
(3) Ha a szabályozott szakma folytatására vonatkozó jogosultság időtartama a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő 120. napon vagy a 120. napot megelőzően jár le, a szabályozott szakma a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő 210. napig vagy a szabályozott szakma folytatására vonatkozó jogosultság időtartamának meghosszabbítására, folyamatosságának megállapítására irányuló kérelem benyújtása esetén a döntés véglegessé válásáig gyakorolható, ha a szabályozott szakma folytatására vonatkozó jogosultság ezt megelőzően egyéb ok miatt nem szűnik meg.
(2) Az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó foglalkoztatott munkáltatója 2022. június 15-ig dönthet arról, hogy az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet alapján elrendelt vagy alkalmazott fizetés nélküli szabadság nem szűnik meg az (1) bekezdés alapján a járványügyi készültség bevezetéséről szóló 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet] hatályvesztésének napjáig, de legfeljebb a fizetés nélküli szabadság elrendelésétől számított egy évig.
(3) A (2) bekezdés szerinti esetben, ha a foglalkoztatott a fizetés nélküli szabadság ideje alatt felveszi a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet hatálya alatt az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet alapján elrendelt védőoltást (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: védőoltás), és a védőoltás felvételének tényét az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. § (7) bekezdése szerint igazolja, a munkáltató a fizetés nélküli szabadságot haladéktalanul megszünteti.
(4) A munkáltató - a foglalkoztatásra irányadó jogszabálytól eltérően - a (2) bekezdés hatálya alá tartozó foglalkoztatott jogviszonyát - a foglalkoztatott végkielégítésre való jogosultsága nélkül -felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti, továbbá a (9) bekezdés szerinti foglalkoztatott esetében a törvény erejénél fogva a jogviszony megszűnik, a járványügyi készültség megszűnésének napjával, vagy ha a fizetés nélküli szabadság 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti elrendelésétől számítva egy év eltelt, ha
a) a foglalkoztatott a védőoltás felvételét nem igazolta a munkáltató felé a munkáltató által meghatározott módon, vagy
b) a foglalkoztatott az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. § (6) bekezdése szerinti orvosi szakvéleményt nem mutatja be.
(5) A foglalkoztatásra irányuló jogviszony (4) bekezdés szerint meghatározott okból történő megszűnése vagy megszüntetése esetén a megszüntetés okát és jogkövetkezményeit haladéktalanul közölni kell a foglalkoztatottal. A foglalkoztatásra irányuló jogviszony (4) bekezdés szerint meghatározott okból történő megszűnése vagy megszüntetése a foglalkoztatottnak felróható okból történő megszűnésének vagy megszüntetésének minősül.
(6) Azt a foglalkoztatottat, aki az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet 2. § (12) bekezdése alapján az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti oltási kötelezettség teljesítésének határidejét megelőzően mentesült a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól, a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítés alóli mentesülés megszűnését követően, a 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet hatálya alatt - az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. § (13) bekezdése szerint határidő tűzésével - kötelezheti a munkáltató a védőoltás felvételére.
(7) Az (1) és a (6) bekezdéstől eltérően, azon foglalkoztatottal szemben, aki számára fizetés nélküli szabadság elrendelésnek volt helye az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet szerint, de a fizetés nélküli szabadság letöltését egyéb okból nem kezdte meg, a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítés alóli mentesülés jogcímétől függetlenül alkalmazhatóak a (4) bekezdés rendelkezései.
(8) A (6) bekezdés szerinti azon foglalkoztatottal szemben, aki a (6) bekezdés szerinti védőoltás felvételére vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. § (8) bekezdése szerinti, valamint a (4) bekezdés szerinti jogkövetkezmény alkalmazható.
(9) Az (1) bekezdéstől eltérően, azon foglalkoztatott esetében, aki a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény hatálya alá tartozókra vonatkozó rendkívüli intézkedésekről szóló 548/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 548/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet] alapján az 548/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet hatályvesztését megelőző napon a számára elrendelt fizetés nélküli szabadságból eredően rendelkezési állományban van, ezen alcím hatálybalépésének napjától a 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet hatályvesztésének napjáig, de legfeljebb az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti fizetés nélküli szabadság elrendelésétől számított egy évig - külön munkáltatói intézkedés nélkül - a fizetés nélküli szabadság nem szűnik meg, és a foglalkoztatott egyidejűleg rendelkezési állományban marad.
(10) Az (1) bekezdéstől eltérően, azon foglalkoztatott, aki a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény hatálya alá tartozik és a számára fizetés nélküli szabadság elrendelésnek volt helye az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet szerint, de a fizetés nélküli szabadság letöltését egyéb okból nem kezdte meg és ezzel egyidejűleg az 548/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet szerinti rendelkezési állományba sem került, ezen alcím hatálybalépésének napjával a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény 46/A. §-a szerinti rendelkezési állományba kerül, azzal, hogy a számára elrendelt fizetés nélküli szabadság az egyéb ok megszűnését követően indul. Az ilyen foglalkoztatottal szemben a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítés alóli mentesülés jogcímétől függetlenül alkalmazhatóak a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény 46/A. §-a és 68. § (1) bekezdés q) pontja szerinti jogkövetkezmények.
(11) A (9) és (10) bekezdés szerinti foglalkoztatott esetében az állományilletékes parancsnoki jogköröket a Magyar Honvédség központi személyügyi szerv vezetője gyakorolja, személyügyi és pénzügyi ügyeinek intézését a fizetés nélküli szabadságot elrendelő honvédelmi szervezet végzi.
(12) A (9) és (10) bekezdés szerinti azon foglalkoztatott esetében, aki a (3) bekezdés szerint felveszi a védőoltást, és a védőoltás felvételének tényét az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. § (7) bekezdése szerint igazolja, továbbá az a foglalkoztatott, aki már felvette a védőoltást és igazolta annak tényét, de ezen alcím hatálybalépéséig nem került szolgálati beosztásba helyezésre
a) szolgálati beosztásba helyezéssel a (9) és (10) bekezdés szerinti rendelkezési állomány további külön munkáltatói döntés nélkül megszűnik, vagy
b) szolgálati beosztásba helyezés hiányában a rendelkezési állományba tartozás fennmarad úgy, hogy az illetményként kizárólag az 548/2020. (XII. 2.) Korm. rendelet szerinti rendelkezési állományba helyezést megelőző napon érvényes illetmény-megállapítás alapján számított alapilletmény illeti meg.
(13) A (12) bekezdés b) pontja szerinti esetben a foglalkoztatott szolgálati viszonya a védőoltás felvétele tényének az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. § (7) bekezdése szerinti igazolását követő 60. napon vagy amennyiben ezen alcím hatálybalépésekor már eltelt az igazolás benyújtásától számított 60 nap, úgy ezen alcím hatálybalépésétől számított 60. napon, e törvény erejénél fogva megszűnik. Ebben az esetben a foglalkoztatott végkielégítésre nem jogosult.
(14) Azzal a honvéd tisztjelölttel, aki 2022. augusztus 20. napjáig nem igazolja a védőoltás felvételének tényét vagy az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. § (6) bekezdése szerinti orvosi szakvéleményt nem mutatja be, és a 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet szerinti járványügyi készültség fennáll, ha a munkáltató rá nézve elrendelte a védőoltás felvételének kötelezettségét, a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény 247/G. § (3) bekezdése szerint a tisztjelölti szolgálati viszonya nem alakul át 2022. augusztus 20-án szerződéses katonai szolgálati viszonnyá, függetlenül attól, hogy nyilatkozata alapján hozzájárult volna a tisztjelölti szolgálati viszonyának átalakulásához.
(15) A (2) bekezdés szerinti döntés esetén a munkáltató irányítása alá rendelt valamennyi foglalkoztatott vonatkozásában alkalmazni kell az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/H. §-át azzal, hogy a határidők számítása nem kezdődik újra.
(16) A munkáltató elektronikus úton (ideértve az e-mail használatát) vagy papír alapon haladéktalanul tájékoztatja az érintett foglalkoztatottat
a) a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség helyreállásának az (1) bekezdés szerinti kezdő időpontjáról, vagy
b) a (2) bekezdés szerinti döntéséről.
(2) A jogosult az oltóponton a védőoltás felvételekor az alábbi adatokat köteles megadni:
a) viselt név,
b) születési idő,
c) személyazonosító igazolvány okmányazonosítója,
d) útlevél okmányazonosítója,
e) - védettségi igazolvány igénylése esetén - a védettségi igazolvány kézbesítési címe,
f) elektronikus elérhetőség (e-mail és telefonszám).
(3) A jogosult az oltóponton a (2) bekezdésen túl köteles a szomszédos országban kiállított, nevére szóló közokirattal igazolni, hogy 2021. június 14-én a szomszédos állam 1. melléklet szerinti közigazgatási egysége területén található településen lakóhellyel rendelkezett.
(4) Ha a jogosult olyan védőoltásban részesül, amely esetében az alapimmunizáláshoz két dózis védőoltás beadása szükséges, az első dózis védőoltás beadásakor az oltóponton a jogosultat tájékoztatni kell a második dózis védőoltás beadásának helyéről és időpontjáról.
(5) A jogosult a védőoltás típusát nem választhatja meg.
(6) A jogosult oltópontra szállításához a magyar állam közlekedési eszközt biztosíthat az államhatár magyar oldala és a kijelölt oltópont közötti oda-vissza utazáshoz. Ha a magyar állam közlekedési eszközt biztosít, azt a jogosult köteles igénybe venni.
(2) Az EESZT működtetője az oltottság adatai rögzítésének érdekében a jogosult számára az EESZT-ben az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 35/F. § (1) bekezdés a) pontja szerinti azonosítót (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: technikai azonosító) hoz létre, amelyhez a jogosult 12. § (2) bekezdése szerinti adatait hozzárendeli. Az EESZT működtetője a jogosultra vonatkozó technikai azonosítót, valamint a jogosult 12. § (2) bekezdése szerinti adatait a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő részére átadja.
(3) A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő a technikai azonosítót a járványügyi feladatai ellátása érdekében kezeli és továbbítja az oltást végző egészségügyi szolgáltatónak.
"(1a) Az (1) bekezdésben meghatározott személy magyarországi foglalkoztatása tekintetében a Kormány rendeletben az Mt. 214. § (1) bekezdés f) pontja szerinti minősített kölcsönbeadónál történő foglalkoztatás esetére is megállapíthat munkavállalási engedély alóli mentességet."
(Ez a törvény)
"j) a munkaerő-kölcsönzés keretében történő munkavégzésről szóló, 2008. november 19-i 2008/104/EK parlamenti és tanácsi irányelvnek"
(való megfelelést szolgálja.)
a) 7. § (6) bekezdésében a "foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter)" szövegrész helyébe a "harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért felelős miniszter" szöveg,
b) 7. § (6) bekezdés a) pontjában a "Magyarországon egyidejűleg összesen" szövegrész helyébe a "foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszterrel (a továbbiakban: miniszter) egyetértésben a Magyarországon egyidejűleg összesen" szöveg
lép.
2. 63/B. § (2) bekezdésében az "Amennyiben az (1) bekezdés szerinti felhívások eredménytelenek, és az eljárás a felszámolási eljárás általános szabályai szerint nem folytatható le, a felszámoló erről írásbeli jelentést készít, és kérelmet, illetve javaslatot nyújt be a bíróságnak az adós vagyonának, illetve be nem hajtott követeléseinek a hitelezők közötti felosztására. A felszámoló záró adóbevallást is készít," szövegrész helyébe az "Amennyiben az (1) bekezdés szerinti felhívások eredménytelenek, és az eljárás a felszámolási eljárás általános szabályai szerint nem folytatható le, a felszámoló erről írásbeli jelentést készít, és az egyszerűsített felszámolás lefolytatása iránti kérelmet nyújt be a bíróságnak, továbbá javaslatot tesz az adós vagyonának, illetve be nem hajtott követeléseinek a hitelezők közötti felosztására. A felszámoló mellőzi az egyszerűsített felszámolás lefolytatása iránti kérelem benyújtását, ha a felszámolási eljárásban bűnügyi hitelezői igényt érvényesítenek, vagy ha az adós felszámolási nyitó mérleg szerinti vagyona eléri a 400 000 forintot, vagy ha az adós 400 000 forintot meghaladó követelésének érvényesítésére irányuló eljárás van folyamatban, vagy ha az adós nevében a felszámoló a 40. § alapján keresetet nyújtott be, és a keresetlevelet a bíróság nem utasította vissza vagy nem utasította el. Ha a felszámoló az egyszerűsített felszámolás lefolytatása iránti kérelmet nyújt be a bíróságnak, záró adóbevallást is készít," szöveg,
3. IV. Fejezet címében a "gazdálkodó szervezetekre" szövegrész helyébe a "csődeljárásokra és felszámolási eljárásokra" szöveg,
4. 65. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősítheti azokat a (3) bekezdésben meghatározott körbe tartozó gazdálkodó szervezeteket," szövegrész helyébe az "az e fejezetben foglaltak alkalmazásáról hozhat döntést azokra a gazdálkodó szervezetekre vonatkozóan," szöveg,
5. 65. § (3) bekezdés nyitó szövegrészében a "Stratégiailag kiemelt jelentőségűnek minősíthető az a gazdálkodó szervezet," szövegrész helyébe az "Az (1) bekezdés szerinti döntés hozható arra a gazdálkodó szervezetre," szöveg,
6. 66. § (1) bekezdésében a "stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet csődeljárása és felszámolása esetén az" szövegrész helyébe a "stratégiailag kiemelt csődeljárásokra és felszámolási eljárásokra" szöveg,
7. 66/A. §-ában az "A stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet csődeljárásában" szövegrész helyébe az "Az e fejezet alkalmazásával lefolytatott csődeljárásban" szöveg,
8. 67. § (4) bekezdésében az "A stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet felszámolása esetén" szövegrész helyébe az "Az e fejezet alkalmazásával lefolytatott felszámolási eljárásban" szöveg,
9. 67. § (5) bekezdésében a "felszámolóbiztos köteles figyelembe venni az adós stratégiailag kiemelt," szövegrész helyébe a "felszámolóbiztos köteles figyelembe venni az adós 65. § (3) bekezdése szerinti," szöveg,
10. 68. § (1) bekezdésében az "Amennyiben a stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet" szövegrész helyébe az "Amennyiben a gazdálkodó szervezet" szöveg,
11. 68. § (1) bekezdésében a "közműszolgáltatással való ellátása szempontjából stratégiailag kiemelt" szövegrész helyébe a "közműszolgáltatással való ellátása szempontjából kiemelt" szöveg,
12. 68. § (2) bekezdésében a "stratégiailag kiemelt gazdálkodó szervezet az (1) bekezdés" szövegrész helyébe a "gazdálkodó szervezet az (1) bekezdés" szöveg,
13. 68. § (2) bekezdésében a "tevékenysége folyamatosságának és folytatásának érdekében közérdek fűződik" szövegrész helyébe a "tevékenysége folyamatosságának és folytatásának érdekében kiemelt közérdek fűződik" szöveg,
14. 69. § (2) bekezdésében az "eljárás olyan, a Kormány által rendeletben stratégiailag kiemeltnek nyilvánított gazdálkodó szervezet ellen folyik, amelynek esetében a jelen törvény 68-70. §-át is alkalmazni kell" szövegrész helyébe az "eljárás olyan gazdálkodó szervezet ellen folyik, amelynek esetében e fejezet rendelkezéseit alkalmazni kell" szöveg,
15. 69. § (10) bekezdésében az "az eljárás olyan, a Kormány által rendeletben stratégiailag kiemeltnek nyilvánított gazdálkodó szervezet ellen folyik, amelynek esetében a jelen törvény 68-70. §-át is alkalmazni kell" szövegrész helyébe az "az eljárás olyan, a Kormány által a 65. § (1) bekezdése szerinti rendeletben meghatározott gazdálkodó szervezet ellen folyik, amelynek esetében e fejezet rendelkezéseit is alkalmazni kell" szöveg,
16. 84/A. § (2) bekezdés a) pontjában a "stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezeteket, és azon belül a 68-70. § szerinti gazdálkodó szervezeteket" szövegrész helyébe a "65. és 68-70. § szerinti gazdálkodó szervezeteket" szöveg lép.
"(5a) A 27/A. § (4) bekezdés a) pont ad) alpontja és 27/A. § (4) bekezdés b) pont bl) alpontja nem alkalmazható a stratégiailag kiemelt csődeljárásokra és felszámolási eljárásokban."
"24/L. §
A nyilvántartást kezelő szerv a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervében megvalósuló, az önellátásra korlátozottan képes emberek biztonságát és életvédelmét szolgáló digitalizációs program (a továbbiakban: Program) megvalósítása céljából a Nemzeti Szociálpolitikai Intézetről szóló 610/2020. (XII. 18.) Korm. rendelet 6. § e) pontjában foglalt szakmatámogatási feladatának elősegítése és a Program igénybevételére jogosult célcsoport tagjainak bevonása, a kapcsolattartás elősegítése és a Programban biztosított szolgáltatás nyújtásának érdekében átadja a Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: SZIN Nonprofit Kft.) részére a Program időtartama alatt minden év december 15. napjáig azon Magyarországon élő magyar állampolgárságú személyek természetes személyazonosító adatait, érvényes lakcímadatait, akik a tárgyévet követő év december 31-éig betöltik a 65. életévüket."
"24/M. §
(1) A halottvizsgálatot végző orvos az elhunyt személy azonosítása érdekében az elhunyt személy
a) természetes személyazonosító adatairól,
b) arcképmásáról,
c) a személyazonossága igazolására alkalmas hatósági igazolvány okmányazonosítójáról
adatot igényelhet.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adatigénylés az elhunyt viselt neve, születési neve, születési helye és ideje, anyja neve adatok közül a halottvizsgálatot végző orvos tudomására jutottak, de legalább a viselt név, a születési hely és idő és az anyja családi neve adatok megadásával történik."
"(5) Az adatszolgáltatásért, valamint a 18. § (4) bekezdése szerinti kapcsolatfelvétel céljából való megkeresésért, értesítésért fizetendő igazgatási díj megfizetése alól - ide nem értve a hatóságnak az eljárás során felmerült igazolt költségét - mentesség illeti meg a helyi önkormányzatot, a költségvetési szervet, a közjegyzőt, az önálló bírósági végrehajtót, valamint a SZIN Nonprofit Kft.-t, továbbá törvényben, kormányrendeletben vagy önkormányzati rendeletben meghatározott ügyfajtákban az ügyfelet."
"24/C. §
(1) A Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: SZIN Nonprofit Kft.) a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervében megvalósuló, az önellátásra korlátozottan képes emberek biztonságát és életvédelmét szolgáló digitalizációs program (e § alkalmazásában a továbbiakban: Program) megvalósításához kapcsolódó, a Nemzeti Szociálpolitikai Intézetről szóló 610/2020. (XII. 18.) Korm. rendelet 6. § e) pontjában foglalt feladatai ellátása során, a Program megvalósításának ideje alatt kezeli
a) a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 24/L. §-a szerinti személy (a továbbiakban: Programban részt vevő személy) természetes személyazonosító és lakcímadatait, elhalálozás esetén az elhalálozás és holttá nyilvánítás tényére és idejére vonatkozó adatokat, a külföldön történő letelepedés esetén e tényre vonatkozó adatokat, valamint
b) a Programban részt vevő személy által megjelölt, a Programban való részvételt vállaló kontaktszemélynek a természetes személyazonosító és lakcímadatait.
(2) Az (1) bekezdés szerinti időtartam elteltével, illetve ha a Program keretében nyújtott szolgáltatást a Programban részt vevő személy vagy az általa megjelölt kontaktszemély nem kívánja igénybe venni, illetve a kapcsolattartáshoz a továbbiakban nem járul hozzá, az (1) bekezdés szerinti adatokat a SZIN Nonprofit Kft. haladéktalanul törli.
(3) A SZIN Nonprofit Kft. az elhalálozás és holttá nyilvánítás tényének bejegyzését követően az elhunyt személy (1) bekezdés szerinti adatait a halálesetről történő hivatalos tudomásszerzést követő 60 napig kezeli, ezt követően haladéktalanul törli.
(4) A SZIN Nonprofit Kft. a külföldön történő letelepedésről való hivatalos tudomásszerzést követő 60 napig kezeli a külföldön letelepedett személy (1) bekezdés szerinti adatait, ezt követően haladéktalanul törli.
(5) A SZIN Nonprofit Kft. a Programban részt vevő személyekről és az általuk tett jelzésekről -személyazonosításra alkalmatlan módon - statisztikai adatokat szolgáltat a szociál- és nyugdíjpolitikáért felelős miniszter részére."
"(4) A (3) bekezdéstől eltérően a magyar légtérben a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvény 136. §-a szerinti jogi személy pilóta nélküli légijárművel jogosult lakott terület felett eseti légtér kijelölése nélkül UAS-műveletet végrehajtani, továbbá a környezetvédelmi érdekből korlátozott légtérben is pilóta nélküli légijárművel UAS-műveletet végrehajtani, a kormányhivatal előzetes tájékoztatása mellett."
(A személyiadat- és lakcímnyilvántartás szerve - kapcsolati kód alkalmazásával - köteles rendszeres adatszolgáltatást teljesíteni:)
"n) a Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: SZIN Nonprofit Kft.) részére az Nytv. 24/L. §-ában meghatározott polgár családi és utónevének, születési nevének, anyja nevének, születési helyének és idejének, lakóhelyének és tartózkodási helyének változásáról, továbbá az érintett külföldön történő letelepedéséről, valamint elhalálozása, holttá nyilvánítása tényéről és idejéről."
(2) A személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és az azonosító kódok használatáról szóló 1996. évi XX. törvény 37. § (3) bekezdése a következő l) ponttal egészül ki:
[Az adatszolgáltatást az (1), (1a) és (2) bekezdés alapján igénybe vevő szervek -]
"l) az (1) bekezdés n) pontja szerinti SZIN Nonprofit Kft.,"
(kivételével - az adatátadást kizárólag akkor kezdeményezhetik, ha jogszabályban előírt feladataik ellátása érdekében az általuk kezelt adatok időszerűségét biztosítani kell, és csak azokra az érintettekre vonatkozóan, akiknek az adataira nézve az időszerűséget biztosítani kell.)
"(3c) A kormányablak, továbbá - ha a halál körülményeinek vizsgálatára hatósági vagy büntetőeljárás indult - a temetőkről és a temetkezésről szóló törvény szerinti, az eltemettetéshez és elhamvasztáshoz szükséges engedélyt kiadó hatóság az egészségügyről szóló törvény szerinti halottvizsgálati bizonyítványról készített papíralapú másolat kiállítása céljából, az ehhez szükséges ideig kezeli a halottvizsgálati bizonyítványról készített papíralapú másolat kiállításához szükséges adatokat."
"III/D. Fejezet
A Covid-19 megbetegedés ellen külföldön kapott védőoltásoknak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe történő bejelentése
35/S. §
A külpolitikáért felelős miniszternek - az egészségügyért felelős miniszter és a közbiztonságért felelős miniszter egyetértésével - kiadott rendeletében megjelölt országban, az Európai Unióban, illetve a Magyarországon engedélyezett és a lakosság oltására felhasznált Covid-19 elleni védőoltással beoltott
a) magyar állampolgár, valamint
b) a Magyarország területén 180 napon belül 90 napot meghaladóan jogszerűen tartózkodó nem magyar állampolgár
e fejezet szerint kérheti Covid-19 elleni védőoltásának bejegyzését az EESZT-be.
35/T. §
(1) A Covid-19 elleni védőoltás EESZT-be történő bejegyzésére a 2. § a) vagy b) pontja szerinti személy (a továbbiakban együtt: bejelentő) bejelentése alapján kerül sor.
(2) A bejelentő az (1) bekezdés szerinti bejelentését a Kormány rendeletében meghatározott szervnél és módon teheti meg.
(3) Az (1) bekezdés szerinti bejelentésnek tartalmaznia kell
a) a bejelentő természetes személyazonosító adatait,
b) a bejelentő személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványa számát,
c) az oltás tényének külföldi hatóság vagy az oltást végző egészségügyi szolgáltató által kiállított magyar vagy angol nyelvű igazolását, más idegen nyelvű igazolás esetén annak hiteles magyar fordítását, azzal, hogy az igazolásnak tartalmaznia kell a Covid19-világjárvány idején a szabad mozgás megkönnyítése érdekében az interoperábilis, Covid19-oltásra, tesztre és gyógyultságra vonatkozó igazolványok (uniós digitális Covid-igazolvány) kiállításának, ellenőrzésének és elfogadásának keretéről szóló, 2021. június 14-i (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: EUr.) Melléklet (1) bekezdés c)-j) pontjában meghatározottakat, valamint
d) a bejelentő TAJ számát, ha azzal rendelkezik.
(4) A bejelentő a (3) bekezdés c) pontja szerinti adatokat az EUr. szerinti, külföldi állam által kiállított digitális Covid-igazolvánnyal is igazolhatja.
35/U. §
A 35/T. § (2) bekezdése szerinti szerv bejelentés esetén haladéktalanul intézkedik, hogy a feladat- és hatáskörrel rendelkező egészségügyi szolgáltató a 35/T. § (3) bekezdés c) pontja szerinti igazolás adatait az EESZT-ben rögzítse. A 35/T. § (3) bekezdése szerinti adatokat a 35/T. § (2) bekezdése szerinti szerv azok továbbításáig kezeli.
35/V. §
A 35/T. § (1) bekezdése szerinti bejelentés illeték- és díjmentes."
"(3a) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy a 35/T. § (2) bekezdése szerinti szervet és módokat rendeletben határozza meg."
"(3b) Felhatalmazást kap a külpolitikáért felelős miniszter, hogy az egészségügyért felelős miniszter és a közbiztonságért felelős miniszter egyetértésével rendeletben határozza meg a 35/S. § szerinti országokat."
"82/S. §
(1) E törvénynek a Magyarország 2022. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2021. évi LXXXIX. törvénnyel megállapított
a) 5/B. § f) pontjában,
b) "Utazási költségtérítési támogatás" című alcímében,
c) 29. § (7) bekezdésében, valamint
d) 62. § (2a) és (2b) bekezdésében
foglalt rendelkezései helyett az Ebtv. 2021. december 31-én hatályos 5/B. § f) pontjában, "Utazási költségtérítési támogatás" című alcímében, 29. § (7) bekezdésében, valamint 62. § (2a) és (2b) bekezdésében foglalt rendelkezéseit kell alkalmazni 2022. július 1-jéig.
(2) A biztosított az utazási költségeihez nyújtott támogatásra való jogosultságát 2022. július 1-jéig a beutaló orvos által, vagy ha az ellátásra - azonnali ellátás szükségessége miatt - beutaló nélkül került sor, az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató orvosa által kiállított igazolással igazolja.
(3) E törvénynek a Magyarország 2022. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2021. évi LXXXIX. törvénnyel megállapított 61. § (6) bekezdését 2022. július 1-jéig nem kell alkalmazni."
"Fertőző betegség elleni védettség igazolása
74/C. §
(1) Az emberi egészségre kiemelten veszélyes vagy az emberi életre veszélyes, járványos megbetegedés okozására alkalmas fertőzés esetében a Kormány rendeletben elrendelheti, hogy a rendeletben meghatározott fertőző betegség elleni védettség igazolása hatósági igazolvány, illetve applikáció útján
a) a fertőző betegségből a Kormány rendeletében meghatározott esetekben a Kormány rendeletében meghatározott időn belül történő felgyógyulás,
b) az Európai Unióban, illetve a Magyarországon engedélyezett és a lakosság immunizálására felhasznált, a fertőző betegség elleni oltóanyaggal történt védőoltás (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: oltottság), illetve
c) a fertőző betegség mikrobiológiai laboratóriumi diagnózisát igazoló vizsgálat hiteles negatív eredménye
tényének az igazolásával történhet.
(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a Kormány rendeletben határozza meg, hogy a hatósági igazolvány, illetve az applikáció mely (1) bekezdés szerinti tényt igazolja.
74/D. §
(1) Az (1) bekezdés szerinti tényt igazoló hatósági igazolvány (a továbbiakban: védettségi igazolvány) - a Kormány rendeletében meghatározottak szerint - legfeljebb a következő adatokat tartalmazhatja:
a) az érintett nevét,
b) az érintettnek a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány megnevezését és okmányazonosítóját,
c) a védettségi igazolvány sorszámát,
d) védőoltás esetében az oltóanyag típusát, az oltás dátumát,
e) a védettség érvényességét,
f) az a)-e) pont szerinti adatokból képzett, informatikai eszközzel optikailag olvasható adattároló kódot,
g) szöveges jelzésként a Kormány rendeletében meghatározott feliratokat,
h) a fertőző betegség megnevezését.
(2) Az (1) bekezdés e) pontja szerinti adatot a Kormány rendeletében meghatározottak szerint kell számítani. A védettség érvényességének ténye kizárólag az (1) bekezdés f) pontja szerinti adat segítségével is feltüntethető.
(3) Ha az (1) bekezdés e) pontja szerinti adat az érintett felgyógyultságából származtatható, az EESZT működtetője jogosult automatikus információátadás útján átvenni a járványügyi szakrendszerből az érintett felgyógyultságának idejét.
(4) Ha a védettségi igazolvány tartalmazza az oltóanyag típusát, oltás dátumát, a Kormány rendeletében előírhatja, hogy az oltóanyag típusára és az egyes oltások dátumára vonatkozó adatot csak az (1) bekezdés f) pontja szerinti adat tartalmazza.
(5) Ezen alcím felgyógyultságra vonatkozó szabályait akkor kell alkalmazni, ha a Kormány rendeletében meghatározottak szerint a felgyógyultság az (1) bekezdés szerinti védettséget igazol.
74/E. §
(1) A védettségi igazolványt a Kormány rendeletében meghatározott hatóság (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban: kiállító hatóság) állítja ki.
(2) A kiállító hatóság adatfeldolgozóként a Kormány rendeletében megjelölt szerveket köteles bevonni.
(3) A védettségi igazolványt a kiállító hatóság a Kormány rendeletében meghatározott esetekben hivatalból, a Kormány rendeletében meghatározott esetekben kérelemre állítja ki.
(4) A hivatalbóli kiállítás díjmentes, a védettségi igazolvány kérelemre történő kiállításáért - az (5) bekezdésben meghatározott kivétellel - igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.
(5) Az érintett a hatósághoz benyújtott kérelmében díjmentesen kérheti a védettségi igazolvány kiállítását, ha a kérelmező a védettségi igazolványt a hivatalbóli kiállításra rendelkezésre álló határidőt követő 30 napon belül nem kapta kézhez. A kérelmező részére ebben az esetben akkor is új igazolványt kell kiállítani, ha a részére korábban került kiállításra védettségi igazolvány, de az érintett jelzésére vélelmezhető, hogy az nem került kézbesítésre.
(6) Ha a védettségi igazolvány tartalmazza az érintett magyar hatóság által kiállított személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványának okmányazonosítóját vagy nevét, és a Kormány rendeletében előírja, hogy ezen adatok megváltozása esetén az érintett számára hivatalból kell kiállítani új védettségi igazolványt, a személyazonosító igazolvány esetében a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Nytv.) szerinti nyilvántartást kezelő szerv, útlevél esetében az útiokmány-nyilvántartást vezető szerv, vezetői engedély esetén a vezetői engedély nyilvántartást vezető szerv (ezen alcím alkalmazásában a továbbiakban együtt: nyilvántartó szerv) annak érdekében, hogy a kiállító hatóság számára jelezze, hogy új védettségi igazolványt kell kiállítani - jogosult megismerni, hogy az érintett személy rendelkezik-e védettségi igazolvánnyal.
74/F. §
(1) Oltottság esetén az egészségügyi szolgáltató
a) a védőoltás beadását, az oltás dátumát, a védőoltás típusát,
b) - ha az érintett jelzése szerint a levelezési címe a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szereplő lakcímétől eltér - az érintett levelezési címét,
c) - ha az érintett magyar hatóság által kiállított személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvánnyal nem rendelkezik - az érintett nevét, a külföldi hatóság által kiállított személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványának okmányazonosítóját,
d) ha az érintett a védettségi igazolvány kiküldését hivatalos iratként kéri, ennek tényét az EESZT-ben rögzíti, és az EESZT útján haladéktalanul továbbítja a kiállító hatóság részére.
(2) A kiállító hatóság
a) az EESZT működtetőjétől
aa) - ha a védettségi igazolvány érvényessége a Kormány rendelete szerint az érintettnek a fertőző betegségből történő felgyógyulásától, vagy a fertőzés igazolásától számítandó - a felgyógyult személy Társadalombiztosítási Azonosító Jelét (a továbbiakban: TAJ szám), a 74/D. § (1) bekezdés f) pontja szerinti adatot, valamint a Kormány rendeletében meghatározottak szerint az érintettnek a fertőzés igazolásának, vagy a fertőző betegségből történt felgyógyulásának időpontját,
ab) az oltott személy TAJ számát, a 74/D. § (1) bekezdés d) és f) pontja szerinti adatot, valamint az (1) bekezdés szerinti adatokat,
b) a személyiadat- és lakcímnyilvántartást kezelő szervtől az érintett személy természetes személyazonosító adatait, nemét, állampolgárságát, személyi azonosítóját, lakcímét, a személyiadat- és lakcímnyilvántartásból kikerülésének oka és időpontja adatait, továbbá az állandó személyazonosító igazolványának az Nytv. 11. § (1) bekezdés n) pontja és 29. § (2) bekezdése szerinti adatait,
c) az útiokmány-nyilvántartást vezető szervtől az érintett személy természetes személyazonosító adatait, személyi azonosítóját, nemét, állampolgárságát, az útlevél típusát, fajtáját és okmányazonosítóját, valamint érvényességére vonatkozó adatokat,
d) a vezetői engedély nyilvántartást vezető szervtől az érintett személy természetes személyazonosító adatait, állampolgárságát, a vezetői engedélye típusát és okmányazonosítóját, valamint érvényességére vonatkozó adatokat
automatikus információátadással - szükség esetén az összerendelési nyilvántartás szolgáltatás útján -átveszi.
(3) A kiállító hatóság az (1) és (2) bekezdés szerinti adatokat - a TAJ szám kivételével - a védettségi igazolvány megszemélyesítése és az érintett részére történő továbbítása érdekében az állandó személyazonosító igazolvány megszemélyesítésért felelős szervezetnek továbbítja.
(4) A kiállító hatóság csak abban az esetben veszi át az érintett személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány adatait a nyilvántartó szervtől, ha a Kormány rendelete értelmében a védettségi igazolvány azt tartalmazza.
(5) A védettségi igazolványt csak akkor kell személyes átadással kézbesíteni, ha azt az érintett kérte, egyebekben a védettségi igazolványt a levélszekrénybe kell kézbesíteni.
(6) Az érintett (címzett) kérése alapján személyes átadással kézbesítendő - hivatalos iratként feladott - védettségi igazolványokat tartalmazó könyvelt küldeményeken - a küldemény esetleges visszakézbesítése során - mellőzhető a postai szolgáltató által figyelembe veendő feladói adatok feltüntetése, amennyiben azokat a feladást igazoló elektronikus okirat tartalmazza.
(7) Ha a Kormány rendelete alapján a fertőző betegségből történő felgyógyulás után, a szervezetben a fertőző betegség ellen jelen lévő ellenanyag esetén is van helye védettségi igazolvány kiállításának, a Kormány rendeletében meghatározottak szerint az ellenanyag jelenlétének igazolására a kiállító hatóság - megfelelő szintű ellenanyag kimutatása esetén - a vizsgálati eredményből az orvosszakmai szempontokat is figyelembe véve a vizsgálat értékelését, valamint az érintett TAJ számát az EESZT-ben rögzíti.
(8) Ha a Kormány rendelete alapján a fertőző betegség mikrobiológiai laboratóriumi diagnózisát igazoló vizsgálat hiteles negatív eredménye esetén is van helye védettségi igazolvány kiállításának, a kiállító hatóság - a vizsgálati módszer megfelelősége esetén - a vizsgálati leletből az orvosszakmai szempontokat is figyelembe véve a vizsgálat értékelését, valamint az érintett TAJ számát az EESZT-ben rögzíti.
74/G. §
(1) Az EESZT működtetője a Kormány rendeletében meghatározottak szerint a 74/C. § (1) bekezdése szerinti tényt igazoló applikációt (a továbbiakban: applikáció) biztosít az érintettek számára.
(2) Az applikáció az érintett azonosítását követően - az EESZT-ből szerzett adatok alapján - a Kormány rendeletében meghatározottak szerint igazolja a 74/C. § (1) bekezdése szerinti tényt.
(3) Az applikáció a Kormány rendeletében meghatározottak szerint legfeljebb a 74/D. § (1) bekezdése szerinti adatokat, valamint az érintett TAJ számát tartalmazhatja.
(4) Ha a Kormány rendeletében megjelölt fertőző betegség a SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 betegség, a Kormány rendeletében kijelölheti az (1) bekezdés szerinti applikációt a Covid19-világjárvány idején a szabad mozgás megkönnyítése érdekében az oltásra, tesztelésre és gyógyultságra vonatkozó interoperábilis igazolványok (uniós digitális Covid-igazolvány) kibocsátásának, ellenőrzésének és elfogadásának keretéről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: EUr.) szerinti uniós digitális Covid-igazolványnak. Ebben az esetben az applikáció az EUr.-ben meghatározott, az uniós digitális Covid-igazolványon feltüntetendő adatokat jeleníti meg.
74/H. §
(1) A 74/C-74/G. § rendelkezéseit a TAJ számmal nem rendelkező személyek esetében az e §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Ha a Kormány rendelete előírja a védettségi igazolványon a 74/D. § (1) bekezdés b) pontja szerinti adat szerepeltetését, és ha a nem magyar állampolgár érintett nem rendelkezik személyazonosító igazolvánnyal vagy útlevéllel vagy a magyar hatóság által kiállított vezetői engedéllyel, a védettségi igazolvány útlevél száma rovata az érintett tartózkodási engedélyének számát tartalmazza.
(3) A (2) bekezdésben foglalt esetben az egészségügyi szolgáltató az EESZT-ben az érintett neve mellett a (2) bekezdés szerinti számot is rögzíti.
(4) A felgyógyultság igazolására vonatkozó kérelemben a kérelmező
a) a nevét,
b) az útlevelének okmányazonosítóját,
c) személyazonosító igazolványának okmányazonosítóját.
d) a (2) bekezdésben szerinti esetben a tartózkodási engedélyének számát,
e) a levelezési címét, valamint
f) a felgyógyultság igazolását a Kormány rendeletében meghatározott módon
adja meg.
(5) A (4) bekezdés szerinti kérelmet csak személyesen lehet benyújtani.
(6) A 74/F. § (2) bekezdésétől eltérően a kiállító hatóság a TAJ szám helyett a (2) bekezdés szerinti adatot adja át az EESZT működtetőjének.
(7) A TAJ számmal nem rendelkező érintett számára az EESZT működtetője nem biztosít applikációt.
(8) A TAJ számmal nem rendelkező, oltottság vagy a fertőző betegség mikrobiológiai laboratóriumi vizsgálattal történt igazolása miatt védettségi igazolványra jogosult személy esetében - ha az érintett azzal még nem rendelkezik - az EESZT működtetője az EESZT-ben technikai azonosítót képez és az érintett nevét, valamint az EESZT-ben rögzítendő adatait ezen azonosítóhoz rendeli.
(9) Az EESZT működtetője a TAJ szám helyett az érintett technikai azonosítóját, valamint a - (2) bekezdésben foglalt esetben - a tartózkodási engedélyének számát adja át a kiállító hatóságnak.
(10) Ha az érintett kéri, a védettségi igazolványt a külképviselet útján kell kézbesíteni.
(11) A (10) bekezdés szerinti feladatok ellátása érdekében a külpolitikáért felelős miniszter, valamint a külképviselet az érintett nevét és értesítési adatát a kézbesítés megtörténtéig kezeli.
74/I. §
(1) Az EESZT-csatlakozásra kötelezett egészségügyi szolgáltató a védőoltást igazoló védettségi igazolvány kiállítása érdekében a védőoltás beadását követő egy évig kezeli az érintett 74/D. § (1) bekezdés b)-f) pontja, valamint 74/F. § (2) bekezdése szerinti adatait.
(2) A kiállító hatóság a védettségi igazolvány kibocsátása érdekében az adatok beérkezésétől számított három évig kezeli az érintett 74/F. § (1) és (2) bekezdése szerinti adatait.
(3) Az EESZT működtetője az applikáció működtetése érdekében - ha törvény az adatkezelésre hosszabb időt nem állapít meg - az érintett 74/G. § (3) bekezdése szerinti adatait az adatok beérkezésétől számított három évig kezeli.
74/J. §
(1) A Kormány rendeletében meghatározott, a fertőző betegség ellen Magyarország területén kívül kapott védőoltások esetében a 74/C-74/I. §-t az e §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A külpolitikáért felelős miniszternek a közbiztonságért felelős miniszterrel egyetértésben kiadott rendeletében megjelölt országban kapott, a Kormány rendeletében meghatározott védőoltás esetén a magyar állampolgár és a Magyarország területén 180 napon belül 90 napot meghaladóan jogszerűen tartózkodó nem magyar állampolgár részére a kiállító hatóság a védettségi igazolványt 15 napon belül díjmentesen állítja ki.
(3) A kérelemhez csatolni kell a Kormány rendeletében meghatározott iratokat.
(4) A (3) bekezdés szerinti kérelemhez a kérelmező megadja
a) a természetes személyazonosító adatait,
b) a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványának okmányazonosítóját,
c) a postai címét (a védettségi igazolvány kézbesítési címe) és
d) ha azzal rendelkezik, a TAJ számát.
(5) A kiállító hatóság a (4) bekezdés szerinti adatokat - a védettségi igazolvány kiállítása és annak ellenőrzése érdekében - három évig kezeli.
74/K. §
(1) A 74/C. § (1) bekezdése szerinti körülmény fennállásakor, a fertőző betegség terjedésének megakadályozása érdekében a Kormány rendeletében meghatározhatja azon szolgáltatásokat, üzlethelyiségeket, egyéb helyeket, amelyek kizárólag érvényes védettség igazolásával vehetőek igénybe, illetve amelyekbe az érintett kizárólag érvényes védettség igazolásával léphet be. A Kormány rendeletében meghatározott esetekben az érvényes védettség igazolása mentesítést adhat jogszabályban előírt járványügyi korlátozó intézkedések betartása alól.
(2) A Kormány rendeletében meghatározhatja azon személyek körét, akiknek nem kell védettséget igazolnia.
(3) A Kormány rendeletében előírhatja, hogy az érvényes védettség igazolása során az érintett a védettség igazolásához előírt vagy más, a személyazonosság igazolására alkalmas igazolványát felhívásra köteles bemutatni. Az érvényes védettséget ellenőrző szerv vagy személy jogosult a védettségi igazolványban, illetve az applikációban foglalt adatok, valamint az érintett személyazonosság igazolására alkalmas igazolványán szereplő adatok megismerésére.
(4) Az ellenőrző szerv vagy személy a (3) bekezdésben szereplő igazolványok és applikáció adatait -ha törvény eltérően nem rendelkezik - semmilyen módon nem rögzítheti."
"(2) Halálozás esetén - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - halottvizsgálati bizonyítványt kell kiállítani. A halottvizsgálati bizonyítvány - a Kormány rendeletében meghatározottak szerint - az (1) bekezdés szerinti célból tartalmazza
a) az elhunyt
aa) azonosításához szükséges természetes személyazonosító adatokat, a lakcím-, illetve okmányadatokat, valamint az elhunyt állampolgárságára, Társadalombiztosítási Azonosító Jelére vonatkozó adatokat,
ab) elhalálozásásának körülményeire, boncolására, halálának okaira vonatkozó egészségügyi adatokat, valamint az elhunyt temetésével összefüggő adatokat, valamint
b) az eltemettetésre kötelezett, illetve az eltemetést intéző személy azonosításához szükséges természetes személyazonosító és kapcsolattartási adatokat."
(2) Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 217. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) A halottvizsgálati bizonyítvány kiállítására jogszabályban kijelölt eHVB működtetője a (2) bekezdés szerinti, a halottvizsgálati bizonyítvány kiállításához szükséges,
a) az elhunytra vonatkozó adatokat a halottvizsgálati bizonyítvány kiállítását követő 30 évig,
b) az eltemettetésre kötelezettre, illetve a temetést intézőre vonatkozó adatokat a halottvizsgálati bizonyítvány kiállítását követő 5 évig
kezeli."
"231/A. §
(1) Egészségügyi válsághelyzetben a megbetegedések megelőzéséhez és kezeléséhez szükséges,
a) az Állami Egészségügyi Tartalék Kezelője által határozatban meghatározott mértékű és fajtájú gyógyászatisegédeszköz- és orvostechnikaieszköz-igényt és
b) a gyógyszerészeti államigazgatási szerv által határozatban meghatározott mértékű és fajtájú gyógyszerigényt
a miniszter döntése alapján a kötelezett gyártó egyéb vállalásait megelőzően - gyártókapacitása erejéig - köteles teljesíteni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti határozatból következő elsőbbségi szolgáltatás teljesítése miatt a kötelezett gyártó más szerződéses kötelezettségei teljesítését megtagadhatja, és ezzel összefüggésben vele szemben szerződésszegésre alapított jog nem gyakorolható, és szerződésszegésen alapuló igény nem érvényesíthető.
(3) Ha a kötelezett gyártó a (2) bekezdés alapján más szerződéses kötelezettségei teljesítését megtagadja, e döntéssel összefüggésben harmadik fél tekintetében felmerült kártalanítási igény a kötelezett gyártóval szemben nem érvényesíthető."
"(7) A (2)-(4) bekezdés alapján az Operatív Törzs az érintett azonosítását lehetővé tevő egészségügyi adatot - a 228. § (2) bekezdése szerinti körülménnyel való érintettség tényét ide nem értve - kizárólag a (8) bekezdésben meghatározott módon akkor ismerheti meg és akkor kezeli, ha az a 228. § (2) bekezdése szerinti körülmény megelőzése, megismerése, felderítése és továbbterjedésének megakadályozása céljából valamely halaszthatatlan intézkedés vagy a 228. § (2) bekezdése szerinti körülménynek az emberi egészségre gyakorolt hosszú távú hatásai kutatásához szükséges intézkedés megtételéhez elengedhetetlenül szükséges, és egyúttal megalapozottan feltehető, hogy
a) az intézkedés az érintett azonosítását lehetővé tevő egészségügyi adat személyazonosításra alkalmatlanná tétele, álnevesítése vagy más - az érintett azonosítását nem igénylő - adat megismerése útján nem volna megtehető, vagy
b) az intézkedés az a) pont szerinti módon való megtétele az intézkedés sikeressége szempontjából aránytalan nehézséggel vagy sérelemmel járna."
(2) Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 232/B. §-a a következő (14)-(18) bekezdéssel egészül ki:
"(14) Működésének befejezése esetén az Operatív Törzs a (4)-(8) bekezdés alapján kezelt adatokat -az egészségügyi válsághelyzetre okot adó körülmény vizsgálata, ezen körülménynek az emberi egészségre gyakorolt hosszú távú hatásai elemzése és kutathatósága céljából - a Kormány rendeletében kijelölt egészségügyi államigazgatási szervnek átadja.
(15) A (14) bekezdés szerint átadott személyes adatok kezelését a Kormány rendeletében kijelölt egészségügyi államigazgatási szerv korlátozza. A korlátozás alá eső személyes adatokat kizárólag az érintett, a személyes adatainak védelméhez fűződő jogainak gyakorlása során ismerheti meg, azok kizárólag a törvényben, az adatok megismerésére feljogosított szervnek továbbíthatóak. A korlátozás alá eső adatokkal azok tárolásán kívül - a (17) és (18) bekezdésben foglalt kivételekkel - más művelet nem végezhető.
(16) A (14) bekezdés szerint átadott személyes adatok tekintetében az adatkezelés szükségességét az egészségügyi államigazgatási szerv az adatok átvételétől kezdve legalább ötévente felülvizsgálja.
(17) A (14) bekezdés szerinti, az érintett azonosítását lehetővé tevő egészségügyi adathoz - a 228. § (2) bekezdése szerinti körülménnyel való érintettség tényét ide nem értve - a (14) bekezdés szerinti egészségügyi államigazgatási szerv kutatási célból hozzáférést biztosít az általa a kutatás elvégzésére megbízott, a Kormány rendeletében meghatározott feltételeknek megfelelő adatfeldolgozónak, ha a kutatás célja a 228. § (2) bekezdése szerinti körülmény megelőzése, megismerése, felderítése vagy a járványnak a társadalmat érintő egészségügyi hatásainak vizsgálata és a kutatáshoz az adat elengedhetetlenül szükséges, és egyúttal megalapozottan feltehető, hogy
a) a kutatás az érintett azonosítását lehetővé tevő egészségügyi adat személyazonosításra alkalmatlanná tétele, álnevesítése vagy más - az érintett azonosítását nem igénylő - adat megismerése útján nem volna végezhető vagy
b) a kutatás az a) pont szerinti módon való megtétele a kutatás sikeressége szempontjából aránytalan nehézséggel vagy sérelemmel járna.
(18) A közegészségügyi-járványügyi veszélynek kitett személy, az ilyen személlyel kapcsolatban álló vagy kapcsolatba került és ezért közegészségügyi-járványügyi szempontból veszélyeztetett személy (14) bekezdés szerinti adataihoz a (14) bekezdés szerinti egészségügyi államigazgatási szerv
a) az érintett kezelését végző orvos,
b) az egészségügyi államigazgatási szerv keretében dolgozó tisztiorvos,
c) a közegészségügyi-járványügyi felügyelő,
d) a közegészségügyi-járványügyi célból adatkezelésre jogosult más személy vagy szerv, valamint
e) a NER végrehajtása körében a NER végrehajtásában közreműködő szerv feladatkörrel rendelkező alkalmazottja részére - kérésükre - hozzáférést biztosít, ha a megkereső igazolja, hogy az adatot más szervtől beszerezni nem tudja és az adat az érintett kezeléséhez vagy a megkereső szerv járványügyi feladatai ellátásához elengedhetetlenül szükséges."
"232/H. §
(1) Járványügyi készültség esetén az állami, illetve önkormányzati fenntartásban vagy tulajdonban működő szervnél, intézménynél vagy gazdasági társaságnál foglalkoztatottak tekintetében - a (16) bekezdés szerinti kivétellel - az alapvető munkáltatói jogokat gyakorló személy (e § alkalmazásában a továbbiakban: munkáltató) a fenntartó, illetve a tulajdonos jóváhagyásával - az egészség megóvása érdekében, a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel - a járványügyi készültség bevezetésének alapjául szolgáló járványt okozó kórokozó elleni - Magyarországon alkalmazott - védőoltást (e § alkalmazásában a továbbiakban: védőoltás) a munkavégzés feltételeként állapíthatja meg, kivéve, ha a foglalkoztatott a védőoltás alól az (5) bekezdés szerint mentesül.
(2) Az állami, illetve önkormányzati fenntartásban vagy tulajdonban működő szerv, intézmény vagy gazdasági társaság fenntartója, illetve tulajdonosa határidő tűzésével kötelezheti a munkáltatót az (1) bekezdés szerinti intézkedés megtételére, ha azt az egészség megóvása érdekében, a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel indokoltnak tartja.
(3) A munkáltató az (1) bekezdés szerinti intézkedésben meghatározza a védőoltás felvételének határidejét, ami egydózisú oltóanyag esetén a védőoltás, többdózisú oltóanyag esetén a védőoltás első dózisa tekintetében legalább 45 nap kell, hogy legyen. Többdózisú oltóanyag esetén a védőoltás következő dózisait az oltóorvos által meghatározott időpontban kell megkapni.
(4) A munkáltató elektronikus úton (ideértve az e-mail használatát) vagy papír alapon tájékoztatja a foglalkoztatottat az (1) bekezdés szerinti intézkedésről, a (3) bekezdés szerinti határidőről és a védőoltás felvétele elmaradásának lehetséges jogkövetkezményeiről.
(5) Nem kötelezhető a védőoltásra az a foglalkoztatott, aki részére egészségügyi indokból a védőoltás ellenjavallt, és ezt a (6) bekezdés szerinti orvosi szakvélemény is alátámasztja.
(6) A védőoltás egészségügyi indokból történő ellenjavallatáról szóló orvosi szakvéleményt a foglalkoztatott kezdeményezésére a munkáltatója szerint illetékes foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakorvosa, ennek hiányában a foglalkoztatott jogviszonyának keretében végzett tevékenységre való egészségi alkalmasságának elbírálására jogosult más orvos, ennek hiányában a foglalkoztatott háziorvosa adja ki.
(7) A védőoltást a foglalkoztatott - az (5) bekezdésben meghatározott kivétellel - a munkáltató felhívására, a munkáltató által meghatározott módon köteles igazolni.
(8) Ha a foglalkoztatott a védőoltást a munkáltató által meghatározott határidőn belül nem kapta meg, a foglalkoztatott részére a munkáltató fizetés nélküli vagy illetmény nélküli szabadságot (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: fizetés nélküli szabadság) rendelhet el, kivéve, ha a foglalkoztatott a védőoltás felvétele alól az (5) bekezdés szerint mentesül.
(9) A munkáltató - a foglalkoztatásra irányadó jogszabálytól eltérően - a foglalkoztatott jogviszonyát - a foglalkoztatott végkielégítésre való jogosultsága nélkül - felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti a járványügyi készültség megszűnésének napjával, de legkorábban hat hónap elteltével, vagy a járványügyi készültség ideje alatt a fizetés nélküli szabadság (8) bekezdés szerinti elrendelésétől számított egy év leteltével, ha
a) a foglalkoztatott a védőoltást nem igazolta a munkáltató felé a munkáltató által meghatározott módon, vagy
b) a foglalkoztatott a (6) bekezdés szerinti orvosi szakvéleményt nem mutatja be.
(10) A foglalkoztatásra irányuló jogviszony (9) bekezdés szerint meghatározott okból történő megszüntetése esetén a megszüntetés okát és jogkövetkezményeit haladéktalanul közölni kell a foglalkoztatottal. A foglalkoztatásra irányuló jogviszony (9) bekezdés szerint meghatározott okból történő megszüntetése a foglalkoztatottnak felróható okból történő megszüntetésnek minősül.
(11) Amennyiben a jogviszony megszűnésére, megszüntetésére nem kerül sor a (9) bekezdés alapján, vagy törvény eltérő rendelkezése szerint, úgy a járványügyi készültség utolsó napjával a fizetés nélküli szabadság megszűnik.
(12) Ha a foglalkoztatott a fizetés nélküli szabadság elrendelését követően felveszi a védőoltást, a munkáltató a fizetés nélküli szabadságot az igazolás benyújtását követően haladéktalanul megszünteti.
(13) Azt a foglalkoztatottat, aki az (1) bekezdés szerinti oltási kötelezettség teljesítésének határidejét megelőzően mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól, a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítés alóli mentesülés megszűnését követően - (3) bekezdés szerint határidő tűzésével - kötelezheti a munkáltató a védőoltás felvételére.
(14) A munkáltató kezeli a foglalkoztatottnak a védőoltás felvételére vonatkozó adatait, valamint a védőoltás ellenjavallatára vonatkozó - (6) bekezdése szerinti orvosi szakvéleményben szereplő -adatokat.
(15) A munkáltató a (14) bekezdés szerinti adatokat csak az adatkezelés céljának megvalósításához szükséges mértékben és ideig kezelheti.
(16) A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény hatálya alá tartozó rendvédelmi feladatokat ellátó szervnél foglalkoztatottak esetében a munkavégzés feltételeként védőoltás felvételét az (1) bekezdéstől eltérően a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 2. § 18. pontja szerinti országos főigazgató, illetve 19. pontja szerinti országos parancsnok állapíthatja meg a rendvédelmi szervet irányító miniszter jóváhagyásával."
"(18a) A (18) bekezdés szerinti tájékoztatással kapcsolatos feladatokat az átvevő szolgáltató helyett az egészségügy irányításáért felelős szerv is végezheti. Az in vitro fertilizációs eljárások egyes veszélyhelyzeti szabályairól szóló 55/2022. (IV. 14.) Korm. rendelet alapján átadott adatokat a (18) bekezdés szerinti tájékoztatás megtörténtét követően legkésőbb 8 napon belül törli."
(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy)
"c) 232/B. § (14) bekezdése szerinti egészségügyi államigazgatási szervet,
d) 232/B. § (17) bekezdése szerinti feltételeket"
(rendeletben kijelölje.)
"(1c) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg
a) a 74/C. § (1) bekezdése szerinti esetben a fertőzés típusát,
b) a 74/C. § (1) bekezdése szerinti körülmény fennállására tekintettel a védettség igazolása milyen módon - védettségi igazolvány, illetve applikáció útján - történik,
c) a 74/C. § (1) bekezdése szerinti fertőzés elleni védettség igazolása melyik, a 74/C. § (1) bekezdése szerinti tény igazolásával történhet,
d) - ha a 74/C. § (1) bekezdés a) pontja szerinti tény igazolása is védettség igazolásának módja - a felgyógyultság igazolásának részletes szabályait,
e) a védettségi igazolvány adattartalmát, annak megjelenítésének módját,
f) az applikáció adattartalmát,
g) a védettségi igazolvány kiállításával, illetve az applikáció működésével kapcsolatos részletes szabályokat,
h) a védettség érvényességének számítását,
i) a 74/E. § (1) bekezdése szerinti kiállító hatóságot,
j) az eljárásban közreműködő adatfeldolgozókat,
k) a 74/K. § (1) bekezdése szerinti szolgáltatásokat, üzlethelyiségeket, egyéb helyeket, eseteket,
l) a 74/K. § (2) bekezdése szerinti személyeket."
(2) Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. §-a a következő (5a) bekezdéssel egészül ki:
"(5a) Felhatalmazást kap
a) a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter, hogy - az adópolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben - a védettségi igazolvány kiállításáért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjat, a díj megfizetésével, beszedésével, kezelésével, nyilvántartásával és visszatérítésével kapcsolatos részletes szabályokat,
b) a külpolitikáért felelős miniszter, hogy - a közbiztonságért felelős miniszterrel egyetértésben -a 74/J. § (2) bekezdése szerinti országokat
rendeletben állapítsa meg."
a) a "felajánlott embrió" szövegrész helyébe a "felajánlott, valamint a saját reprodukciós eljárás céljából letett embrió" szöveg,
b) az "5" szövegrészek helyébe a "15" szöveg,
c) az "A letétbe helyezett embrió tárolásának leghosszabb időtartama 10 év." szövegrész helyébe az "A letétbe helyezett embrió tárolásának leghosszabb időtartama 30 év. Ezen időtartamon belül a tárolás idejéről a rendelkezésre jogosult dönt." szöveg
lép.
"(8) Az előzetes régészeti dokumentáció készítésének költségei - ide nem értve azt az esetet, ha a beruházó ennél magasabb összeg megfizetését vállalja - nem haladhatják meg a beruházás teljes bekerülési költségének az alábbi értékét:
a) nagyberuházás esetén a beruházás teljes bekerülési költségének 0,35 százalékát,
b) a 23/G. § (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti kiemelt nagyberuházás esetén
ba) a 30 milliárd forintot meghaladó kiemelt nagyberuházás esetében, a beruházás teljes bekerülési költségének 0,065 százalékát,
bb) a 60 milliárd forintot meghaladó kiemelt nagyberuházás esetében, a beruházás teljes bekerülési költségének 0,035 százalékát."
(2) A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 23/F. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(9) A teljes felületű feltárás költségei - ide nem értve azt az esetet, ha a beruházó ennél magasabb összeg megfizetését vállalja - nem haladhatják meg a beruházás teljes bekerülési költségének az alábbi értékét:
a) nagyberuházás esetén a beruházás teljes bekerülési költségének 1 százalékát,
b) a 23/G. § (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti kiemelt nagyberuházás esetén
ba) a 30 milliárd forintot meghaladó kiemelt nagyberuházás esetében, a beruházás teljes bekerülési költségének 0,5 százalékát,
bb) a 60 milliárd forintot meghaladó kiemelt nagyberuházás esetében, a beruházás teljes bekerülési költségének 0,1 százalékát."
(3) A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 23/F. §-a a következő (9a) bekezdéssel egészül ki:
"(9a) A (9) bekezdés szerinti összeg
a) tartalmazza a teljes felületű feltárás terepi munkavégzésén túl - beleértve a feltárás munkafeltételei biztosítását is - a jogszabályban meghatározott tartalmú dokumentálás és az elsődleges leletfeldolgozás, valamint a végleges leletbefogadás költségeit,
b) nem tartalmazza a jogszabályban meghatározottak szerint feltárásra alkalmas napon kívüli régészeti feltárás végzéséhez a beruházó által kötelezően biztosítandó szükséges technikai felszerelés biztosításának költségét."
(E törvény alkalmazásában)
"e) egészségügyi ügyelet: a d) pontban meghatározott ügyeleti feladatellátás egészségügyi szolgálati jogviszonyban, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban vagy munkaviszonyban,"
[A (2a) bekezdés szerinti feltételek fennállása esetén, a (2f)-(2h) bekezdésben foglaltak szerint, a megbetegedés feltételezett vagy igazolt terjedésének megakadályozása érdekében az állami egészségügyi tartalék kezeléséért felelős szerv kérelmére a gyógyszerészeti államigazgatási szerv engedélyezheti]
"a) EGT-megállapodásban részes államban, az EGT-megállapodásban nem részes, de a klinikai vizsgálatok, illetve a gyógyszergyártás tekintetében a Magyarországon hatályos szabályozással egyenértékű szabályozást alkalmazó államban, vagy az Egészségügyi Világszervezet veszélyhelyzeti alkalmazási ajánlással rendelkező gyógyszereket tartalmazó listáján szereplő gyógyszer forgalomba hozatali, illetve alkalmazási engedélye szerinti államban,"
(a betegek számára hozzáférhetővé tett, illetve alkalmazásra engedélyezett gyógyszer behozatalát, adományozását, a betegek számára történő hozzáférhetővé tételét, illetve alkalmazását.)
"(2) A cégbíróság a felszámolási eljárást követően az eltiltásról a kényszertörlési eljárás iratai, különösen a törvénysértő működésben való közrehatás vizsgálata során keletkezett bizonyítási eszközök alapján dönt, azonban szükség esetén további bizonyítást is lefolytathat."
"(3a) Azon kényszertörlési eljárásokban, amelyek e törvénynek a 2021. évi LXX. tv.-nyel megállapított rendelkezései alkalmazásával folynak - ideértve a (3) bekezdés a) pontjának hatálya alá tartozó eljárásokat is -, ha a cég 2022. június 30-ig a cégbíróság felé igazolja, hogy a 117/C. § (2) bekezdés a) és d) pontjában foglalt feltételeknek megfelel, a cégbíróság a kényszertörlési eljárást a céggel szemben megszünteti. E rendelkezés nem érinti a (3) bekezdés b) pontjában foglaltakat."
"(1) A 86/J. § (4) bekezdésében meghatározott esetben az eljáró idegenrendészeti hatóság az eljárás során a foglalkoztatóval is kapcsolatot tarthat, de a foglalkoztatónak küldött irat tartalmáról az ügyfelet értesíteni kell. Ha az eljáró idegenrendészeti hatóság nem a foglalkoztatóval tart kapcsolatot, az ügyfélnek küldött irat tartalmáról a foglalkoztatót értesíteni kell."
(E törvény)
"d) a munkaerő-kölcsönzés keretében történő munkavégzésről szóló, 2008. november 19-i 2008/104/EK parlamenti és tanácsi irányelvnek"
(való megfelelést szolgálja.)
"(3a) A (3) bekezdésében foglaltakat nem kell alkalmazni a vasúti építmények azon építésügyi hatósági engedélyezési eljárása vonatkozásában, ahol a nyomvonal által érintett ingatlanokat kormányrendelet állapítja meg."
"(2) Az (1) bekezdésben meghatározott élelmiszer-kiskereskedőn kívüli más élelmiszer-vállalkozó a minőségmegőrzési időtartam lejárta előtt legalább 48 órával a kereskedelmi forgalmazás céljából a birtokában lévő élelmiszert jogosult karitatív szervezet javára felajánlani, valamint az ÉMK részére önkéntesen felajánlhatja az ÉMK-val történt megegyezés alapján. Az ÉMK logisztikai indokok alapján megjelölheti a felajánlott élelmiszer átadásának helyszínét és időpontját, ahova a felajánló élelmiszer-kiskereskedő az élelmiszert elszállítja. Az ÉMK az átadás helyszínét úgy határozza meg, hogy a felajánlott élelmiszer szállítása a lehető legkisebb káros környezeti hatással járjon, és a felajánló élelmiszer-kiskerekedőnek a lehető legkisebb hátrányt okozzon, figyelembe véve a felajánló élelmiszer-kiskereskedő és az élelmiszert lejegyző karitatív szervezet telephelyeinek földrajzi elhelyezkedését, és biztosítja, hogy a karitatív szervezet az ÉMK élelmiszermentési adatbázisán keresztül lejegyzett élelmiszert a lejegyzés időpontjától számított 24 órán belül átvehesse."
(Az országos főállatorvos rendkívüli élelmiszerlánc-eseményre vonatkozó)
"f) a lakosság élelmiszerrel való ellátásának zavartalan biztosítása érdekében élelmiszer- vagy takarmány összetevő, -termék vagy -termékcsoport átmeneti helyettesítését lehetővé tevő -termék vagy -termékcsoport átmeneti helyettesítését lehetővé tevő"
(határozatát a miniszter által vezetett minisztérium hivatalos lapjában, honlapján, valamint a nemzeti hírügynökségen keresztül kell közzétenni. A határozat közlése időpontjának az első közzététel időpontja minősül.)
"(5) Az Alkotmánybíróság Hivatalában foglalkoztatott köztisztviselőkre és munkavállalókra a különleges jogállású szervekről és az általuk foglalkoztatottak jogállásáról szóló 2019. évi CVII. törvény (a továbbiakban: Küt.) rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni. Az elnök a közszolgálati jogviszony létesítését meghatározott iskolai végzettséghez, képesítéshez, illetve gyakorlati időhöz kötheti."
(2) Az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény 22. §-a a következő (9)-(11) bekezdéssel egészül ki:
"(9) A gazdasági főigazgatóra alkalmazható a Küt. 101. § (3) bekezdése az e törvényben foglalt eltérésekkel.
(10) Az Alkotmánybíróság Hivatala gazdasági főigazgatójának a (9) bekezdés szerinti foglalkoztatása esetén a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 117. § (1) bekezdése nem alkalmazható.
(11) Az Alkotmánybíróság Hivatala gazdasági főigazgatójának a (9) bekezdés szerinti foglalkoztatása esetén a Küt. 50. §-át, 51. §-át és az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény 3. § (2) bekezdését megfelelően alkalmazni kell."
"(4a) Az (1c) és a (2) bekezdés szerinti személyes meghallgatásra a polgári perrendtartásról szóló törvény elektronikus hírközlő hálózat útján történő meghallgatásra vonatkozó szabályait megfelelően alkalmazni kell."
"(2a) A (2) bekezdést azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a magyar állam által belföldön nyomdai úton előállított értékpapírként kibocsátásra kerülő állampapírok okiratán a kibocsátó magyar állam képviseletében eljárva az államháztartásért felelős miniszter vagy a miniszterelnök aláírása szerepel."
"111/K §
(1) A támogatott tevékenység időtartama a támogató egyedi mérlegelése alapján meghozott - a támogatott tevékenység időtartamának meghosszabbítására irányuló - eltérő döntése (e § alkalmazásában a továbbiakban: döntés) hiányában a központi költségvetés terhére nyújtott költségvetési támogatásból megvalósuló programokkal, projektekkel összefüggő,
a) 2021. január 1-je előtt létrejött és azóta fennálló támogatási jogviszonyokban 2022. június 30. napjáig,
b) 2021. január 1 -je és 2021. december 31 -e között létrejött támogatási jogviszonyokban 2022. december 31. napjáig
meghosszabbodik. E rendelkezést nem kell alkalmazni, ha az 53. § szerinti beszámolási kötelezettség teljesítése már megtörtént, vagy a támogatott tevékenység - támogatási szerződésben vagy támogatói okiratban meghatározott - időtartama későbbi, mint az a) és b) pontban meghatározott időpont.
(2) Ha központi költségvetés terhére nyújtott költségvetési támogatásból megvalósuló program, projekt támogatói okiratban, támogatási szerződésben meghatározott támogatott tevékenység időtartama az (1) bekezdés a) vagy b) pontjában meghatározott határidőnél korábban jár le, akkor
a) a támogató indokolt esetben - ideértve különösen azt az esetet, ha a Kormány rendeletében járványügyi okból veszélyhelyzetet hirdetett ki és ezen járványüggyel összefüggő veszélyhelyzeti ok vagy körülmény már nem áll fenn, vagy annak elhárítása már megtörtént -egyedi mérlegelés alapján a támogatott tevékenység időtartamát az (1) bekezdés szerint meghosszabbodott határidőnél korábbi időpontban is meghatározhatja, vagy
b) a támogatott tevékenység támogatói okiratban, támogatási szerződésben meghatározott időtartamát nem szükséges módosítani,
feltéve, hogy a kedvezményezett (1) bekezdés a) vagy b) pontjában meghatározott határidő előtti teljesítése a támogatási cél teljesítését nem veszélyezteti.
(3) Az egyes államháztartási szabályok veszélyhelyzet ideje alatti eltérő alkalmazásáról szóló 709/2020. (XII. 30.) Korm. rendelet módosításáról szóló 742/2021. (XII. 21.) Korm. rendelet hatálybalépésével érintett támogatási jogviszonyokat 2021. december 21. napját követően - az (1) és (2) bekezdésben foglaltakra tekintettel - fennálló támogatási jogviszonynak kell tekinteni a támogató döntése hiányában is, és ezzel összefüggésben nem kell alkalmazni az 53/A. § (2)-(4) bekezdését.
(4) Ha a központi költségvetés terhére nyújtott költségvetési támogatásból megvalósuló támogatási jogviszonyokban meghatározott támogatott tevékenység megvalósításának időtartama az (1) és (2) bekezdés alapján a tárgyéven túl nyúlik, és a kifizetések elhúzódását a Kormány rendeletével járványügyi okból kihirdetett veszélyhelyzettel összefüggő ok idézte elő, akkor a kötelezettségvállalások ezen indokok alapján keletkezett állományát
a) az (1) bekezdés a) pontja szerinti határidő-hosszabbodás esetében 2022. december 31-éig,
b) az (1) bekezdés b) pontja szerinti határidő-hosszabbodás esetében 2023. december 31-éig lehet az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szerv és a fejezeti kezelésű előirányzat kötelezettségvállalással terhelt költségvetési maradványának tekinteni."
"111/L. §
Ha az államháztartás önkormányzati alrendszerébe tartozó adatszolgáltatásra kötelezett a 108. § (1) bekezdés b) pontja szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét a veszélyhelyzet ideje alatt el nem hárítható ok vagy körülmény (a továbbiakban: veszélyhelyzeti ok) miatt nem vagy késedelmesen teljesítette, az adatszolgáltatásra kötelezett az adatszolgáltatási kötelezettségét a koronavírusvilágjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény hatályvesztését követő hónap utolsó napjáig teljesítheti azzal, hogy a kincstár a 108. § (3) bekezdés b) pontja szerinti bírság kiszabásától eltekinthet. A bírság mellőzése során a kincstár azt mérlegeli, hogy a veszélyhelyzeti ok a koronavírus-világjárvánnyal összefüggésben merült-e fel."
"111/M. §
A veszélyhelyzet ideje alatt támogató által a támogatási szerződésben, támogatói okiratban kikötött biztosíték rendelkezésre állását a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény hatályvesztését követő 30 napon belül kell biztosítani azzal, hogy ha azt nem az államháztartási jogszabályoknak és a támogató által előírtaknak megfelelően biztosítja a kedvezményezett, a támogató az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendelet szerint jogosult a támogatás visszavonásáról rendelkezni."
(E törvény alkalmazásában)
"f) minősített kölcsönbeadó: az a b) pont és a 215. § szerinti kölcsönbeadó, aki harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatására egyéb jogszabályokban foglalt feltételek alapján jogosult."
"(5) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy a munkaerő-kölcsönzési tevékenység folytatásának, a munkaerő-kölcsönzésért a kölcsönbeadónak és minősített kölcsönbeadónak fizetendő minimális kölcsönzési díjat, a kölcsönbeadó és a minősített kölcsönbeadó nyilvántartásba vételének feltételeit és részletes szabályait, a kölcsönzöttek részére nyújtandó szolgáltatásaikra, valamint az általuk létesített, munkavégzésre irányuló jogviszony egyes feltételeire vonatkozó szabályokat rendeletben állapítsa meg, és ennek során vagyoni biztosíték meglétét írja elő."
(E törvény az Európai Unió alábbi jogi aktusainak való megfelelést szolgálja:)
"r) az Európai Parlament és Tanács 2011/98/EU irányelve (2011. december 13.), a harmadik országbeli állampolgárok valamely tagállam területén való tartózkodására és munkavállalására vonatkozó összevont engedélyre irányuló összevont kérelmezési eljárásról, valamint a harmadik országból származó, valamely tagállam területén jogszerűen tartózkodó munkavállalók közös jogairól."
(E törvény alkalmazásában)
"8. értéknyilvánítás-szolgáltatás: járulékos szolgáltatásnak minősülő postai többletszolgáltatás, amely alapján a postai szolgáltatót a személyes átadással kézbesítendő könyvelt küldeménnyel kapcsolatos szolgáltatás szerződésszerű teljesítéséért a feladó által a feladáskor - a postai küldemény tartalmának értékeként - meghatározott összeg erejéig terheli kártérítési felelősség;"
(2) A postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény 2. § 22. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában)
"22. könyvelt küldemény: olyan postai küldemény, amelynek felvételét a postai szolgáltató írásban vagy más bizonyítható módon a feladó irányában elismeri és kézbesítését
a) a jogosult átvevővel az erre szolgáló okiraton, vagy az aláírást rögzítő vagy a jogosult átvevő személyét azonosító egyéb technika alkalmazásával elismerteti vagy
b) rögzített ajánlott levélküldemény esetében elismeri;"
(3) A postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény 2. §-a a következő 37a. ponttal egészül ki:
(E törvény alkalmazásában)
"37a. rögzített ajánlott levélküldemény: az a könyvelt levélküldemény, amelynek kézbesítését a postai szolgáltató a 22. pont b) alpontja szerint ismeri el és amelyhez az ajánlott szolgáltatáson túl egyéb többletszolgáltatás nem vehető igénybe;"
(4) A postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény 2. § 40. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában)
"40. tértivevény-szolgáltatás: járulékos szolgáltatásnak minősülő postai többletszolgáltatás, amely alapján a postai szolgáltató a könyvelt küldemény személyes átadással történt kézbesítése napját, valamint a jogosult átvevő nevét és aláírását rögzítő okiratot vagy erre irányuló szerződés esetén annak digitalizált változatát a feladónak visszajuttatja, vagy az aláírást rögzítő technikai eszközzel készített adatokat a feladó rendelkezésére bocsátja;"
(5) A postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény 2. § 42. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában)
"42. utánvétel-szolgáltatás: az a többletszolgáltatás, amely teljesítése során a postai szolgáltató a postai küldeményt a feladó által meghatározott összeg készpénzben vagy egyéb módon történő beszedését követően személyes átadással kézbesíti, és az így beszedett összeget a címzett megbízásából a feladó részére a Hpt. 6. § (1) bekezdésében meghatározott valamely pénzforgalmi szolgáltatás keretében juttatja el;"
"(3) Könyvelt postai küldeményt - ide nem értve a rögzített ajánlott levélküldeményt - a címzettnek vagy az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben meghatározott egyéb jogosult átvevőnek történő személyes átadással kell kézbesíteni. A szerződő felek nem állapodhatnak meg olyan szerződéses kikötésben, amely az e törvény alapján személyes átadással kézbesítendő könyvelt postai küldemények személyes átadása mellőzésével történő kézbesítését lehetővé teszi. A személyes átadással kézbesítendő könyvelt postai küldemény címen való sikertelen kézbesítése esetén kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában a postai szolgáltató a küldemény fajtájáról, a kézbesítés megkísérlésének napjáról, valamint arról, hogy a küldemény hol és mikor vehető át, írásbeli értesítőt hagy hátra. Az értesítő elhelyezésére a nem könyvelt postai küldemény kézbesítésének a szabályai az irányadóak."
b) 41. § (8) bekezdésében a "Könyvelt postai küldemény átvételének" szövegrész helyébe a "Könyvelt postai küldemény személyes átvételének" szöveg és a "nem könyvelt postai küldemény kézbesítése" szövegrész helyébe a "nem könyvelt postai küldemény, valamint rögzített ajánlott levélküldemény kézbesítése" szöveg,
c) 42. § (1) bekezdésében az "A könyvelt postai küldeménynek" szövegrész helyébe az "A személyes átadással kézbesítendő könyvelt postai küldeménynek" szöveg
lép.
"46/A. §
(1) Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 232/H. § (8) bekezdése szerinti illetmény nélküli szabadság állományilletékes parancsnok általi elrendelésével egyidejűleg -legfeljebb az illetmény nélküli szabadság időtartamára - az állomány tagja külön munkáltatói intézkedés nélkül rendelkezési állományba tartozik, a rá vonatkozó állományilletékes parancsnoki jogköröket a Magyar Honvédség központi személyügyi szerv vezetője gyakorolja, személyügyi és pénzügyi ügyeinek intézését az illetmény nélküli szabadságot elrendelő honvédelmi szervezet végzi.
(2) Az Eütv. 232/H. § (12) bekezdése szerinti esetben
a) szolgálati beosztásba helyezéssel az (1) bekezdés szerinti rendelkezési állomány további külön munkáltatói döntés nélkül megszűnik, vagy
b) szolgálati beosztásba helyezés hiányában ennek megtörténtéig, de legfeljebb a járványügyi készültség megszűnését követő 60. napig az állomány érintett tagja az (1) bekezdés szerinti rendelkezési állományban tartható úgy, hogy illetményként kizárólag az (1) bekezdés szerinti rendelkezési állományba helyezést megelőző napon érvényes illetmény-megállapítás alapján számított alapilletmény illeti meg."
"(2) A munkáltatói jogkört gyakorló az állomány 46. § (1) bekezdés f)-i), k), l), p)-r) és u) pontja, valamint a 46/A. § (2) bekezdés b) pontja hatálya alá tartozó tagját megfelelő szolgálati feladat ellátására vezényli. A vezénylés időtartama a 46. § (1) bekezdés r) pontja esetén nem haladhatja meg a rendelkezési állomány időtartamának felét."
(E törvény erejénél fogva szűnik meg az állomány tagjának szolgálati viszonya)
"q) az Eütv. 232/H. § (9) bekezdésétől eltérően, a 46/A. § (1) bekezdése, valamint a 46/A. § (2) bekezdés b) pontja szerinti rendelkezési állományban tartás utolsó napjával, amely szolgálati viszony megszűnés az állomány tagjának felróható oknak minősül."
(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy rendeletben állapítsa meg)
"36. a 99/E. § szerinti árvák kiegészítő támogatása megállapításának és folyósításának szabályait."
"99/E. §
E törvénynek a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről szóló 2022. évi ... törvény (a továbbiakban: Módtv.) hatálybalépését megelőző napon hatályos 82/A. §-a és 82/B. §-a alapján a 2020. július 1-je és a Módtv. hatálybalépése közötti időszakra járó árvák kiegészítő támogatását utólag, egy összegben, miniszteri rendeletben meghatározottak szerint kell megállapítani és folyósítani, és 2022. december 31-ig, de legkésőbb a jogosultság jogerős megállapítását követő 60. napig kell kifizetni."
b) 82/B. §-a,
c) 93. § 28. pontjában a "valamint az árvák kiegészítő támogatása megállapításának és folyósításának szabályait," szövegrész,
d) 99/C. §-a.
"(10) A (9) bekezdés szerinti körre nem kell alkalmazni az Mt. 198-211. §-át és 228. §-át."
"(4a) A (3) bekezdés szerinti egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy esetében nem alkalmazható az Eütev. 13/B. §-a és 14-14/C. §-a."
"(3) A szolgálati elismerés a (2) bekezdés szerinti egészségügyi szolgálati jogviszonyban töltött idő betöltésének a napján esedékes.
(4) A szolgálati elismerésre való jogosultság szempontjából egészségügyi szolgálati jogviszonyban töltött időnek kell tekinteni a 8. § (9) bekezdés a)-l) pontja, valamint a 8. § (9a) bekezdés c) és e) pontja szerinti jogviszonyban töltött időtartamot, függetlenül attól, hogy az adott jogviszony 2020. november 18. napja előtt vagy azt követően jött létre.
(5) A (4) bekezdés alkalmazása során nem vehető figyelembe az az időtartam, ami az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy fizetési fokozatának megállapításakor nem került figyelembevételre.
(6) A (4) bekezdés alkalmazásában az e törvény hatálya alá tartozó egészségügyi szolgáltatónak minősülnek az alábbi szolgáltatók is:
a) a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény szerinti felsőoktatási intézmény részeként működő klinikai központ,
b) az egyházi jogi személy fenntartásában vagy tulajdonában álló egészségügyi szolgáltató az ezen egészségügyi szolgáltatónál foglalkoztatott egészségügyi dolgozó vonatkozásában,
c) a többségi vagy kizárólagos állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaság.
(7) A szolgálati elismerést az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy részére
a) a szolgálati elismerésre való jogosultság beálltát követő hónap utolsó napjáig kell kifizetni,
b) ha az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy jogviszonya a nyugdíjazásra tekintettel szűnik meg, a megszűnés évében esedékessé váló szolgálati elismerést az utolsó munkában töltött napon kell kifizetni.
(8) A szolgálati elismerés több egészségügyi szolgáltatónál fennálló egészségügyi szolgálati jogviszony esetén is csak egy alkalommal illeti meg az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személyt.
(9) A szolgálati elismerést az az egészségügyi szolgáltató köteles kifizetni, amelyik szolgáltatóval az érintett személy egészségügyi szolgálati jogviszonya a szolgálati elismerésre való jogosultság beálltának időpontjában fennáll, vagy a (8) bekezdés szerinti esetben hamarabb létrejött."
(E törvény alkalmazásában)
"c) munkáltató: az állami fenntartású egészségügyi szolgáltató esetén a törvényben vagy a Kormány rendeletében kijelölt szerv, a nem állami fenntartású egészségügyi szolgáltató esetén az egészségügyi szolgáltató vezetője."
"20. §
(1) Azon személy esetében, aki 2021. december 31 -én egészségügyi szolgálati jogviszonyban állt, a szolgálati elismerés 9. § (2) bekezdése szerinti soron következő fokozatainak megállapításához szükséges szolgálati idő számítása során az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személyek szolgálati elismerésével kapcsolatos egyes intézkedésekről szóló 664/2021. (XII. 1.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 664/2021. (XII. 1.) Korm. rendelet] 2021. december 31-én hatályos 1. §-a alapján megállapított szolgálati idejét szolgálati elismerésre jogosító szolgálati időként 2022. január 1-jét követően is figyelembe kell venni.
(2) Ha az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy a 664/2021. (XII. 1.) Korm. rendelet alapján 2021. december 31-éig szolgálati elismerésre jogosulttá vált, de az részére még nem került kifizetésre, a szolgálati elismerést 2022. június 30-áig kell kifizetni.
(3) Az egészségügyi szolgáltató a (2) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítéséhez felhasználhatja az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól szóló 43/1999. (III. 3.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdése alapján részére kifizetett összeget.
(4) A 664/2021. (XII. 1.) Korm. rendelet 2021. december 31-én hatályos 2/A. § (1) bekezdése, valamint a (3) bekezdés szerinti összeg jogszerű felhasználását a kormányzati ellenőrzési szerv 2022. szeptember 30-ig ellenőrzi. Az ellenőrzés eredményéről a kormányzati ellenőrzési szerv tájékoztatja az egészségügyért felelős minisztert. A kormányzati ellenőrzési szerv ellenőrzése eredményeképpen feltárt, a (3) bekezdés szerinti összeg felhasználásával kapcsolatos szabálytalanságok esetén visszatérítendő összeg mértékét és a visszatérítés határidejét az egészségügyért felelős miniszter állapítja meg.
(5) A visszatérítendő összegről és a visszatérítés határidejéről az egészségügyi szolgáltatót és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőt (a továbbiakban: finanszírozó) az egészségügyért felelős miniszter értesíti. A finanszírozó jogosult a támogatás kiutalása napján érvényes jegybanki alapkamat kétszeresével terhelt visszatérítendő összeget három egyenlő részletben levonni az egészségügyi szolgáltató részére esedékes havi finanszírozási összegből.
(6) A 664/2021. (XII. 1.) Korm. rendelet 2021. december 31-én hatályos 1. § c) pontja alkalmazásában az egyes, az egészségügyi szolgálati jogviszonnyal összefüggő veszélyhelyzeti szabályokról szóló 69/2021. (II. 19.) Korm. rendelet 16. § (5) bekezdése alatt az e törvény 8. § (9a) bekezdését kell érteni."
a) 19. § (1) bekezdésében a "2020. december 31." szövegrész helyébe a "2021. február 28." szöveg,
b) 19. § (2) és (3) bekezdésében a "2021. január 1." szövegrész helyébe a "2021. március 1." szöveg,
c) 19. § (3) bekezdésében a "2020. november 30. napjáig" szövegrész helyébe az "az országos kórház-főigazgató által előírtak szerint" szöveg,
d) 19. § (3) bekezdésében a "2020. december 31-ig" szövegrész helyébe a "2021. február 28-ig" szöveg,
e) 19. § (18) bekezdésében az "e törvény hatálybalépését" szövegrész helyébe a "2021. március 1. napját" szöveg
lép.
"(2) Jogszabályban meghatározott feladatainak ellátása érdekében a hatóság, az ügyészség, a bíróság és a felügyeletet ellátó szerv az (1) bekezdés alapján megismert adatokat kiadhatja
a) más európai uniós tagállam hatóságának, ügyészségének, bíróságának, felügyeletet ellátó szervének,
b) a Bűnügyi Együttműködés Európai Uniós Ügynökségének (Europol) és az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF), valamint
c) harmadik ország hatóságának, ügyészségének, bíróságának, felügyeletet ellátó szervének, ha az adatkezelés megfelel a harmadik országok részére történő adatátadásra vonatkozó szabályokban foglalt feltételeknek."
(2) A pénzügyi és egyéb szolgáltatók azonosítási feladatához kapcsolódó adatszolgáltatási háttér megteremtéséről és működtetéséről szóló 2021. évi XLIII. törvény 8. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) Jogszabályban meghatározott feladatainak ellátása érdekében az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos irányító hatósági vagy közreműködő szervezeti feladatokat ellátó szerv, szervezet és az európai uniós források felhasználásáért felelős miniszter által vezetett minisztérium jogosult ingyenesen, a nyilvántartó szerv által meghatározott módon megismerni az általa a 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti adatokkal meghatározott, az 1. § (1) bekezdése szerinti adatszolgáltató tényleges tulajdonosának 4. § (1) bekezdés g) pontja szerinti adatait, ide nem értve a 10. § (2) bekezdése és 11. § (2) bekezdése szerint közölt adatokat és azok rögzítésének időpontját."
(A széfszolgáltató tájékoztatja a nyilvántartó szervet a széfszolgáltatási szerződés alábbi adatairól:)
"e) a széfszolgáltatási szerződés alapján bérelt széf azonosítója, ilyen azonosító hiányában a széfszolgáltatási szerződés száma."
"(2) Jogszabályban meghatározott feladatainak ellátása érdekében a hatóság, az ügyészség, a bíróság és a felügyeletet ellátó szerv az (1) bekezdés alapján megismert adatokat kiadhatja
a) más európai uniós tagállam hatóságának, ügyészségének, bíróságának, felügyeletet ellátó szervének,
b) a Bűnügyi Együttműködés Európai Uniós Ügynökségének (Europol) és az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF), valamint
c) harmadik ország hatóságának, ügyészségének, bíróságának, felügyeletet ellátó szervének, ha az adatkezelés megfelel a harmadik országok részére történő adatátadásra vonatkozó szabályokban foglalt feltételeknek."
"IV/A. Fejezet
NAPLÓZÁSI TEVÉKENYSÉG, ADATVÉDELMI ELŐÍRÁSOK, REGISZTRÁCIÓ
12/A. A nyilvántartó szerv által végzendő naplózási tevékenység
21/A. §
(1) A nyilvántartó szerv
a) a hatóság, az ügyészség, a bíróság és a felügyeletet ellátó szerv által a 8. § (1) bekezdése szerint,
b) a hatóság, az önkormányzati adóhatóság, a gazdasági kamarák, az ügyészség, a bíróság és a felügyeletet ellátó szerv által a 20. § (1) bekezdése szerint, valamint
c) a 8. § (3)-(7) bekezdése szerint
végzett adathozzáféréseket naplózza.
(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti naplóban a nyilvántartó szerv rögzíti a) az adathozzáféréshez rendelt ügyiratszámot,
b) az adathozzáférés dátumát és időpontját,
c) az adathozzáférés indításához használt adatok típusát,
d) az adathozzáférés eredményeként megkapott adatok megjelölését és azok egyedi azonosítószámát,
e) az (1) bekezdésben meghatározott, az adathozzáférést végző szerv nevét,
f) az adathozzáférést végző tisztviselő nevét és egyedi felhasználói azonosítóját,
g) az adathozzáférést elrendelő vezető nevét és egyedi felhasználói azonosítóját, amennyiben az adathozzáférésre egyedi vezetői utasítás alapján kerül sor,
h) - amennyiben lehetséges - az adathozzáférés eredménye címzettjének egyedi felhasználói azonosítóját.
(3) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti naplóban a nyilvántartó szerv rögzíti
a) az adathozzáféréshez rendelt ügyiratszámot,
b) az adathozzáférés dátumát és időpontját,
c) az adathozzáférés indításához használt adatok típusát,
d) az adathozzáférés eredményeként megkapott adatok megjelölését és azok egyedi azonosítószámát,
e) szolgáltató által kezdeményezett adat-hozzáférés esetén
ea) az adathozzáférést végző szolgáltató nevét,
eb) ha az adathozzáférést végző szolgáltató jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, a szolgáltató nevében eljáró, hozzáféréssel rendelkező természetes személy nevét,
f) adatszolgáltató által vagy a tényleges tulajdonos által adatszolgáltató útján kezdeményezett adat-hozzáférés esetén
fa) az adathozzáférést végző adatszolgáltató vagy tényleges tulajdonos nevét,
fb) az adathozzáférési igényt előterjesztő természetes személy nevét,
g) a harmadik személyek által kezdeményezett adathozzáférés esetén
ga) az adathozzáférést kezdeményező természetes személy nevét,
gb) az adathozzáférést kezdeményező természetes személy regisztrációja során megadott elektronikus elérhetőségét.
(4) A nyilvántartó szerv adatvédelmi tisztviselője az (1) bekezdés szerinti napló megfelelő vezetését rendszeresen, de legalább félévente ellenőrzi. Az ellenőrzés eredményét az adatvédelmi tisztviselő dokumentálja, valamint e dokumentációt a (6) bekezdés szerinti időtartamig megőrzi.
(5) Az (1) bekezdés szerinti naplóhoz kizárólag a törvényben meghatározott feladatkörében, az adathozzáférés jogszerűsége ellenőrzése céljából eljáró bíróság, nyomozó hatóság, ügyészség, illetve közigazgatási hatóság férhet hozzá.
(6) A nyilvántartó szerv az (1) és (2) bekezdésben meghatározott nyilvántartásban rögzített adatokat öt évvel keletkezésük után törli, kivéve, ha az adott adatok tekintetében már megkezdett ellenőrzési eljárás a naplóbejegyzés további kezelését indokolja. Ha az adott naplóbejegyzés törlésére a folyamatban levő ellenőrzésre figyelemmel nem került sor, a törlést az ellenőrzési eljárás lezárultát követően kell végrehajtani.
(7) A nyilvántartó szerv a tényleges tulajdonosi nyilvántartás és a központi bankszámla- és széfnyilvántartás működtetésében közreműködő tisztviselők számára olyan speciális képzést nyújt, amely ismereteket ad a nyilvántartás vezetésével összefüggő hatályos uniós és nemzeti jogszabályokról, ideértve a hatályos adatvédelmi szabályokat is.
12/B. Az adathozzáféréshez szükséges regisztrálás
21/B. §
(1) A hatóság, az ügyészség, a bíróság és a felügyeletet ellátó szerv a 8. §-ban és a 20. §-ban, az önkormányzati adóhatóság és a gazdasági kamarák a 20. §-ban, a szolgáltató a 8. §-ban meghatározott adathozzáférés érdekében regisztrál a nyilvántartó szervnél.
(2) A regisztráció során az adathozzáférést igénylő természetes személy közli
a) családi és utónevét,
b) születési családi és utónevét,
c) születési helyét, idejét,
d) anyja születési nevét.
(3) A regisztráció során az adathozzáférést igénylő jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet közli
a) nevét, rövidített nevét,
b) - ha ilyennel rendelkezik - adószámát,
c) cégbírósági nyilvántartásban szereplő jogi személy esetén cégjegyzékszámát, egyéb jogi személy esetén a létrejöttéről (nyilvántartásba vételéről, bejegyzéséről) szóló határozat számát vagy nyilvántartási számát,
d) az adathozzáférésre jogosult természetes személynek (a továbbiakban: regisztráció kezdeményezésére jogosult) a (2) bekezdés a)-d) bekezdésében meghatározott adatait.
(4) A regisztráció során a szolgáltató nyilatkozik arról, hogy az adathozzáférés a 8. § (3) bekezdésének megfelelően a Pmt. 7-10. §-ában meghatározott ügyfél-átvilágítási intézkedések vagy a Pmt. 12. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott adatellenőrzési kötelezettsége teljesítéséhez és a 11. §-ban meghatározott eltérésjelzési kötelezettsége teljesítéséhez szükséges.
(5) A (3) bekezdés d) pontja alapján a regisztráció kezdeményezésére jogosult lehet
a) a 8. § (1) bekezdése szerinti hatóságok, ügyészség, bíróság, és felügyeletet ellátó szervek, és a 20. § (1) bekezdése szerinti önkormányzati adóhatóság és a gazdasági kamarák regisztráció kezdeményezésére kijelölt tagja, képviselője,
b) a 8. § (3) bekezdése szerinti szolgáltató törvényes képviselője és az általa eljárásra meghatalmazott harmadik személy.
(6) Sikeres regisztráció esetén a regisztráció kezdeményezésére jogosult személy a nyilvántartó szerv által meghatározott módon kijelölheti azt az (1) bekezdésben meghatározott szervezettel szolgálati viszonyban, munkaviszonyban vagy más munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló természetes személyt, aki a szervezet nevében hozzáféréssel rendelkezhet a 4. § (1) bekezdése, 18. § (1) bekezdése és 19. § (1) bekezdése szerinti nyilvántartásokhoz. A kijelölés során a regisztráció kezdeményezésére jogosult személy megadja a hozzáférésre jogosult természetes személy (2) bekezdés a)-d) pontokban meghatározott adatait.
(7) A hozzáférés megszűnik:
a) a természetes személy halálával,
b) a regisztráció alapjául szolgáló jogviszony megszűnésével vagy az adathozzáférésre jogosult személy által ellátott feladatok körének olyan változásával, amely az (5) bekezdésben nevesített nyilvántartásokhoz történő hozzáférést a továbbiakban nem indokolja,
c) ha a regisztráció kezdeményezésére jogosult személy a (6) bekezdés szerinti személy hozzáférési jogosultságát visszavonja.
(8) A hozzáférés megszűnéséről a nyilvántartó szervet haladéktalanul értesíteni kell. A bejelentéssel érintett személy hozzáférésének megszüntetése érdekében a nyilvántartó szerv az értesítésről való tudomásszerzést követően intézkedik.
(9) A sikeresen regisztrált szolgáltatók esetében a nyilvántartó szerv minden adathozzáférés kezdeményezése esetén vizsgálja az (5) és (6) bekezdés szerinti jogosultságok fennállását, és a pénzügyi és egyéb szolgáltatók azonosítási feladatához kapcsolódó adatszolgáltatási háttér megteremtéséről és működtetéséről szóló 2021. évi XLIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 803/2021. (XII. 28.) Korm. rendelet 1. §-a szerinti szolgáltatói minőséget, amelyek hiányában a hozzáférést megtagadja.
21/C. §
(1) 2022. július 1 -től a harmadik személy a 8. § (5) bekezdésében meghatározott adathozzáférés érdekében regisztrál a nyilvántartó szervnél.
(2) A regisztráció során a harmadik személy közli
a) a természetes személy családi és utónevét,
b) elektronikus levelezési címét.
(3) 2022. július 1 -től a 8. § (6) és (7) bekezdése szerinti adatigénylés esetén az adathozzáférést igénylő harmadik személy a regisztráció során becsatolja a 9. § (3) bekezdése alapján kiadott előzetes engedélyt."
"26/A. §
A 19. § (1) bekezdés e) pontja szerinti adatot is tartalmazó adatszolgáltatást a nyilvántartásban már szereplő széfszolgáltatási szerződésekhez kapcsolódóan a számlavezetők első alkalommal a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről szóló 2022. évi ... törvény hatálybalépését követő 180 napon belül teljesítik a nyilvántartó szerv felé. Az ezt követő változások bejelentésére a 19. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók."
"27/A. §
Ez a törvény
a) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. szeptember 11-i európai parlamenti és tanácsi 883/2013/EU, Euratom rendelet 7. cikk (3a) bekezdésének,
b) a Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynökségéről (Europol), valamint a 2009/371/IB, a 2009/934/IB, a 2009/935/IB, a 2009/936/IB és a 2009/968/IB tanácsi határozat felváltásáról és hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. május 11-i (EU) 2016/794 európai parlamenti és tanácsi rendelet 7. cikk (6) és (7) bekezdésének
végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg."
"(5) A (4) bekezdés alkalmazásában az önfoglalkoztatók egyszeri kompenzációs támogatásában részesült személy a vállalkozását nem szüntetheti meg 2022. június 30-ig."
"(1a) A veszélyhelyzet ideje alatt esedékes felülvizsgálatra hivatkozva pénzbeli szociális ellátásra való jogosultság legkorábban 2022. augusztus 31 -ével szüntethető meg."
"98/A. §
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak a veszélyhelyzet fennállása miatt elmaradt, 2020. december 5-e és 2021. november 9-e között esedékes felülvizsgálatát a rehabilitációs hatóság 2022. október 31-ig folytatja le.
98/B. §
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 130. §-a szerinti támogatás a fejlesztő foglalkoztatásban részt vevő személy napi munkavégzésétől függetlenül érvényesíthető azon személyek után, akik
a) a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet kihirdetése napján, vagy
b) a támogatási rendszerbe 2021. január 1-jétől bevont fenntartók esetén a 2021. január 15-ig
megkötött egyéni munka-, illetve fejlesztési szerződés alapján a fejlesztő foglalkoztatónál fejlesztési jogviszonyban vagy munkaviszonyban álltak, és jogviszonyuk a veszélyhelyzet ideje alatti elszámolási időszakban, valamint 2022. június 30-ig fennállt."
"(7) A (2) bekezdést nem kell alkalmazni az (1) bekezdés szerinti szervezet által fenntartott, a szolgáltatói nyilvántartásba 2020. december 17-ét követően bejegyzett, bölcsődei ellátást nyújtó intézmény vagy szolgáltató által biztosított ellátásért - ideértve a gondozásért, étkezésért, intézményi gyermekétkeztetésért - fizetett térítési díj tekintetében.
(8) A (2) bekezdést nem kell alkalmazni az (1) bekezdés szerinti szervezet által fenntartott, 2020. december 17-ét követően nyilvántartásba vett óvodában a gyermekétkeztetésért fizetendő térítési díj tekintetében."
"(9) Az (1) és (2) bekezdést a közfürdők létesítéséről és működéséről szóló 121/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet szerinti, az (1) bekezdés szerinti szervezet tulajdonában vagy üzemeltetésében álló közfürdő által felszámított térítési díj tekintetében nem kell alkalmazni."
a) 74. § (2) bekezdésében a "Fővárosi Törvényszék kizárólagosan illetékes a Kormány Cstv. 65. § -a alapján kihirdetett rendeletében stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősített szervezet csődeljárására és felszámolási eljárására (Cstv. IV. Fejezet)," szövegrész helyébe a "Fővárosi Törvényszék kizárólagosan illetékes a Cstv. IV. Fejezetének hatálya alá tartozó," szöveg,
b) 74. § (7) bekezdésében a "c) pontja alkalmazásában a Kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítheti azt a szervezetet is," szövegrész helyébe a "c) pontja szerinti kormánydöntés hozható arra a gazdálkodó szervezetre is," szöveg,
c) 74. § (8) bekezdésében a "d) pontja alkalmazásában a Kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítheti azt a gazdálkodó szervezetet is," szövegrész helyébe a "d) pontja szerinti kormánydöntés hozható arra a gazdálkodó szervezetre is," szöveg,
d) 74. § (9) bekezdésében az "A Cstv. 68. § (1) bekezdésében foglaltak alapján nyilváníthatja a Kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté azt a szervezetet is, amely" szövegrész helyébe az "A Cstv. 68. § (1) bekezdésében foglaltak szerinti kormánydöntés hozható arra a gazdálkodó szervezetre is, amelynek" szöveg,
e) 75. §-ában a "stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet felszámolási eljárásában" szövegrész helyébe a "stratégiailag kiemelt jelentőségű felszámolási eljárásban" szöveg,
f) 76. § (1) bekezdésében a "stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezet felszámolási eljárásában" szövegrész helyébe a "stratégiailag kiemelt jelentőségű felszámolási eljárásban" szöveg
lép.
a) 96. § (1) bekezdésében az "e törvény hatálybalépésének hónapját követő második hónap utolsó napjáig" szövegrész helyébe a "2022. október 31-éig" szöveg,
b) 96. § (3) bekezdésében a "2020. november 4-e és e törvény hatálybalépését követő 30. nap között lejáró" szövegrész helyébe a "2020. november 4-e és 2022. június 30-a között lejáró" szöveg, az "az e törvény hatálybalépésének hónapját követő második hónap utolsó napjáig" szövegrész helyébe a "2022. augusztus 31-éig" szöveg,
c) 96. § (4) bekezdésében a "2020. november 4-e és e törvény hatálybalépését követő 30. nap között lejáró közgyógyellátásra való jogosultság, valamint a 2020. november 4-e és e törvény hatálybalépését követő 30. nap között lejáró közgyógyellátási igazolvány" szövegrész helyébe a "2020. november 4-e és 2022. június 30-a között lejáró közgyógyellátásra való jogosultság, valamint az ezen időszakban lejáró közgyógyellátási igazolvány" szöveg, az "e törvény hatálybalépését követő 90. napig" szövegrész helyébe a "2022. szeptember 30-áig" szöveg, az "e törvény hatálybalépését követő 30. napon" szövegrész helyébe a "2022. június 30-án" szöveg,
d) 96. § (5) bekezdésében az "e törvény hatálybalépésének hónapját követő harmadik hónap utolsó napjáig" szövegrész helyébe a "2022. október 31-éig" szöveg,
e) 97. § (1) bekezdésében az "az e törvény hatálybalépésének hónapját követő második hónap utolsó napján" szövegrész helyébe a "2022. augusztus 31 -én" szöveg,
f) 98. §-ában a "96. §-ban meghatározottak kivételével" szövegrész helyébe a "96. §-ban meghatározottak és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak felülvizsgálata kivételével" szöveg, az "az e törvény hatálybalépésének hónapját követő második hónap utolsó napjáig" szövegrész helyébe a "2022. augusztus 31-éig" szöveg,
g) 99. § (1) bekezdésében az "a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnésének hónapját követő első hónap végéig" szövegrész helyébe a "2022. július 31-éig" szöveg,
h) 99. § (2) bekezdésében az "a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő 30. nap" szövegrész helyébe a "2022. július 1-je" szöveg és az "a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnésének hónapját követő második hónap végéig" szövegrész helyébe a "2022. augusztus 31-éig" szöveg
lép.
a) 26. alcíme,
b) 27. alcíme,
c) 45. alcíme.
"(1) A magyar hatóság által kiállított, Magyarország területén hatályos,
a) 2020. március 11. és 2020. július 3. között lejárt, vagy
b) 2020. november 4. és 2022. május 31. között lejárt vagy lejáró
hivatalos okmány, ideértve a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényességi időt is - az (1a) bekezdés és a 13. § (1) bekezdése szerinti okmányok kivételével - 2022. június 30-ig érvényes."
(2) A veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvény 12. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) A 2020. március 11. és 2022. május 31. között lejárt vagy lejáró személyazonosító igazolvány, vezetői engedély és útlevél 2022. június 30-ig érvényes."
a) 27. § (1) bekezdése,
b) 27. § (2) és (3) bekezdése és
c) 27. § (4) és (5) bekezdése.
a) 13. alcíme,
b) 64. és 65. §-a.
(2) A 43. alcím 2022. június 2-án lép hatályba.
(3) A 18. § és a 40. alcím 2022. július 1-jén lép hatályba.
(4) A 20. §, a 22. §, a 27. §, a 35. § és a 43. § 2022. szeptember 1-jén lép hatályba.
(5) E törvény hatálybalépésének naptári napját a miniszterelnök annak ismertté válását követően a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett egyedi határozatával állapítja meg.
a) 29. alcíme az Alaptörvény 24. cikk (9) bekezdése alapján,
b) 102. § a) pontja az Alaptörvény 31. cikk (3) bekezdése alapján,
c) 102. § b) pontja az Alaptörvény XXIX. cikk (3) bekezdése alapján,
d) 107. § a) pontja az Alaptörvény XXIX. cikk (3) bekezdése és 31. cikk (3) bekezdése alapján,
e) 107. § b) pontja az Alaptörvény XXIX. cikk (3) bekezdése, 2. cikk (1) bekezdése és 35. cikk (1) bekezdése alapján
sarkalatosnak minősül.
a) 11. alcíme, 26. alcíme és 32. alcíme a munkaerő-kölcsönzés keretében történő munkavégzésről szóló, 2008. november 19-i 2008/104/EK parlamenti és tanácsi irányelvnek,
b) 11. alcíme, 26. alcíme és 32. alcíme a harmadik országbeli állampolgárok valamely tagállam területén való tartózkodására és munkavállalására vonatkozó összevont engedélyre irányuló összevont kérelmezési eljárásról, valamint a harmadik országból származó, valamely tagállam területén jogszerűen tartózkodó munkavállalók közös jogairól szóló, 2011. december 13-i 2011/98/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek,
c) 39. alcíme a pénzügyi rendszerek pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről szóló (EU) 2015/849 irányelv, valamint a 2009/138/EK és a 2013/36/EU irányelv módosításáról szóló, 2018. május 30-i (EU) 2018/843 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek,
d) 39. alcíme a pénzügyi és egyéb információk bizonyos bűncselekmények megelőzése, felderítése, nyomozása és a vádeljárás lefolytatása céljából történő felhasználásának megkönnyítését szolgáló szabályok megállapításáról, valamint a 2000/642/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. június 20-i (EU) 2019/1153 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek
való megfelelést szolgálja.
(2) E törvény
a) 5. alcíme a Covid19-világjárvány idején a szabad mozgás megkönnyítése érdekében az interoperábilis, Covid19-oltásra, tesztre és gyógyultságra vonatkozó igazolványok (uniós digitális Covid-igazolvány) kiállításának, ellenőrzésének és elfogadásának keretéről szóló, 2021. június 14-i (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek,
b) 39. alcíme az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. szeptember 11-i európai parlamenti és tanácsi 883/2013/EU, Euratom rendelet 7. cikk (3a) bekezdésének,
c) 39. alcíme a Bűnüldözési Együttműködés Európai Uniós Ügynökségéről (Europol), valamint a 2009/371/IB, a 2009/934/IB, a 2009/935/IB, a 2009/936/IB és a 2009/968/IB tanácsi határozat felváltásáról és hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. május 11-i (EU) 2016/794 európai parlamenti és tanácsi rendelet 7. cikk (6) és (7) bekezdésének
a végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapít meg.
A Kormány elsődleges célja - csakúgy, mint eddig -, hogy megvédje a magyar emberek életét és egészségét, valamint mérsékelje a gazdasági károkat és megőrizze a munkahelyeket. A világjárvány elleni védekezés elmúlt két éve bebizonyította, hogy a korábban elfogadott rendkívüli és átmeneti jogi keretek jól szolgálták ezeket a célokat.
Abban az esetben, ha a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet] szerinti veszélyhelyzet megszűnik, az Alaptörvény 53. cikk (4) bekezdése szerint a Kormánynak az Alaptörvény 53. cikk (2) bekezdése szerinti rendelete hatályát veszti. A jogbiztonság követelménye megkívánja, hogy a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnése és a veszélyhelyzeti kormányrendeletek hatályvesztése ne történjen meg annak hiányában, hogy megfelelő átmeneti rendelkezések megalkotásra kerülnének.
A javaslat célja ezért, hogy a veszélyhelyzeti jogalkotás által érintett tárgykörökben az Országgyűlés a jogbiztonság érvényesülése érdekében a veszélyhelyzet idején létrejött jogviszonyokat, illetve jogi várományokat úgy szabályozza, hogy a szabályozási átmenet egyértelműen és kiszámíthatóan - a bizalomvédelem követelményére is figyelemmel - biztosított legyen, és a szabályozási környezet változatlansága törvényben garantált legyen. Ezek a rendelkezések a javaslatban a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnésével lépnek hatályba.
További célja a javaslatnak emellett a teljes funkciójú Elektronikus Halottvizsgálati Bizonyítványt kiállító rendszerben személyazonosítási, illetve egyéb adatkezelési feladatokkal rendelkező személyek és szervek feladat ellátásukhoz kapcsolódó jogosultságainak megteremtése, illetve az új rendszer szerinti adattovábbítási feladatkörök átvezetése a vonatkozó törvényi rendelkezésekben.
Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-a alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
A keresőképtelenségi igazolások elektronikus úton történő továbbítása lehetővé tette, hogy a beteg részére nem kellett átadni a vonatkozó nyomtatványt, hanem azt az orvos elektronikus úton - így különösen e-mailben - is továbbíthatta a beteg részére. A rendelkezés célja az volt, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt csökkenjen az adminisztratív jellegű orvos-beteg találkozás.
A Rendelet célja annak biztosítása, hogy amennyiben egy tagállam a járványhelyzet miatt korlátozásokat vezet be a beutazás szempontjából és a korlátozások alól bizonyos esetekben (oltottság, teszt, gyógyultság) felmentés lehetséges, a felmentéseket az uniós polgárok egységesen igazolhassák.
A Rendelet nem határozza meg, hogy egy tagállam milyen korlátozásokat vezethet be, az a tagállami hatáskörben marad.
A Rendelet háromféle igazolványt határoz meg:
- az oltottsági igazolványt,
- a gyógyultsági igazolványt és
- a tesztigazolványt.
Az igazolványokat elektronikusan vagy papír alapon, hivatalból vagy a polgár kérésére kell kiállítani. A kiállítás a Rendelet alapján díjmentes. A kiállításért az a tagállam felelős, ahol a kiállítás oka szerinti esemény bekövetkezett (pl. ahol a tesztet végezték vagy ahol a polgárt oltották). Az igazolványok adattartalmát és a mintairatot a feljegyzés melléklete mutatja be.
A rendelkezések biztosítják a kiállításhoz szükséges, a Rendeletben meg nem jelölt adatkezelési szabályokat, valamint felhatalmazást adnak
- a Kormány számára a részletszabályok kiállítására,
- a külpolitikáért felelős miniszter számára, hogy - az egészségügyért és közbiztonságért felelős miniszter egyetértésével - rendeletben határozza meg azon külföldi országokat, amelyek területén beadott oltások esetén Magyarország - megfelelő igazolás birtokában, kérelemre - kiállítja a digitális Covid-igazolványt.
A javaslat a Rendelettel összhangban az egészségügyi adatkezelésről szóló szabályokat is módosítja oly mértékben, hogy külföldön, a külpolitikáért felelős miniszter által - az egészségügyért és közbiztonságért felelős miniszter egyetértésével - rendeletben megjelölt országban kapott Covid-19 elleni védőoltásokat az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT) is be lehessen jelenteni.
Az oltás beadása az oltópontokon történik, az érintett területeken a lakóhely meglétét az oltóponton a lakóhely szerinti államban kiállított, névre szóló közokirattal igazolni szükséges. A jogosult a védőoltás típusát nem választhatja meg. A jogosult oltópontra szállításához a magyar állam közlekedési eszközt biztosíthat az államhatár magyar oldala és a kijelölt oltópont közötti oda-vissza utazáshoz. Ha a magyar állam közlekedési eszközt biztosít, azt a jogosult köteles igénybe venni.
A javaslat tartalmazza továbbá a szomszédos országok Magyarországgal határos közigazgatási egységei lakosságának koronavírus elleni védőoltásával összefüggő adatkezelési szabályokat is.
A Cstv. további módosításai terminológiai korrekciót vezetnek át a normaszövegen. A Kormány nem a vállalkozásokat minősíti stratégiailag kiemeltté, hanem az adott vállalkozás - Cstv.-ben már felsorolt - jellemzőire tekintettel nyilvánítja a csődeljárást, illetve a felszámolási eljárást stratégiailag kiemelt jelentőségűvé, amelynek következtében az eljárásra a Cstv. IV. Fejezete szerinti sajátos szabályokat is alkalmazni kell.
A módosítás alapján a nyilvántartást kezelő szerv átadja a Nemzeti Szociálpolitikai Intézetről szóló kormányrendeletben foglalt feladatok, így a Programban biztosított szolgáltatás nyújtásának érdekében, a Program igénybevételére jogosult célcsoport tagjainak bevonása és a kapcsolattartás érdekében átadja a Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: SZIN Nonprofit Kft.) részére a Program időtartama alatt minden év december 15. napjáig azon Magyarországon élő magyar állampolgárságú személyek természetes személyazonosító adatait, érvényes lakcímadatait, valamint külföldön történő letelepedésére vonatkozó adatokat, akik a tárgyévet követő év december 31-éig betöltik a 65. életévüket, valamint azon személyek elhalálozásának tényére és idejére vonatkozó adatokat, akiknek az adatai korábban átadásra kerültek.
A módosítás kiegészíti az adatszolgáltatásért fizetendő igazgatási díj alól mentesülő szervek körét is a SZIN Nonprofit Kft-vel.
A rendelkezésben a személy azonosítása tárgykörének pontosítása szükséges aszerint, hogy abba az elhunyt személy azonosítása is beleértendő.
Az utazási költségtérítési rendszer átalakítására vonatkozó törvényi szintű rendelkezések a Magyarország 2022. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2021. évi LXXXIX. törvénnyel már kihirdetésre kerültek, 2022. január 1 -jei hatállyal.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet módosításának a törvénynél későbbi hatálybalépése miatt a törvényi szintű módosítások alkalmazását későbbre kellett halasztani, ellenkező esetben jogalkalmazással, illetve jogértelmezéssel feloldhatatlan jogszabályi anomáliák keletkeztek volna. Ennek eredményeként került kidolgozásra és megjelenésre a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény utazási költségtérítésre vonatkozó szabályainak a veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 806/2021. (XII. 28.) Korm. rendelet. E rendelet a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény (a továbbiakban: 2021. évi I. törvény) hatályvesztésekor - 2022. június 1 -jén - veszti hatályát.
Mivel fentiek okán 2022. június 1 -je és július 1 -je között jogalkalmazási problémák merülhetnek fel az utazási költségtérítési rendszer vonatkozásában, törvényi szintű átmeneti rendelkezés megalkotása indokolt.
Jelen formájában a szabályozás munkajogi problémákat is okoz, mivel a munkavállaló nem tudja a kötelezettségét teljesíteni kitiltó határozat birtokában a munkából való távolléte esetén, azonban ha nem minősülhet keresőképtelennek, akkor a távolléte akár igazolatlannak is minősülhet.
Továbbá a pénzbeli ellátásra való jogosultság megállapítása szempontjából sem egységes a joggyakorlat, ami fentiek mellett szintén indokolja a rendelkezés hatályon kívül helyezését.
A javaslat alapján a járványhelyzethez igazodva a Kormány elrendelheti oltáshoz, felgyógyuláshoz vagy negatív teszthez kötött védettségi igazolvány kiadását. A Kormány rendeletében dönthet arról, hogy milyen adatok és miként kerülnek az igazolványra.
A javaslat bővíti a halottvizsgálati bizonyítványban rögzített adatok körét. Továbbá új rendelkezésként maximalizálásra, egyúttal meghatározásra kerül az adatok tárolására vonatkozó időtartam, amely az elhunytra vonatkozó adatokat a halottvizsgálati bizonyítvány kiállítását követő 30 évig, az eltemettetésre kötelezettre, illetve a temetést intézőre vonatkozó adatokat a halottvizsgálati bizonyítvány kiállítását követő 5 évig kezeli.
Az Operatív Törzs adatkezelési jogalapja az egészségügyi válsághelyzet megszűnésével megszűnik. Az Operatív Törzs által összegyűjtött adatok elemzése érdekében elengedhetetlenül szükséges, hogy a járványt követően - annak közvetlen, illetve közvetett, hosszútávú hatásainak vizsgálata, valamint az újabb járványok megelőzésére szolgáló intézkedések kialakítása érdekében az adatok továbbra is kezelve, kutatva legyenek. Ennek érdekében a javaslat az adatokat átadja a Kormány rendeletében megjelölt szervnek.
A szerv főszabály szerint az adatokat zárolja, azzal adatkezelési műveleteket nem végez, azonban azokhoz az általa elrendelt a hosszú távú kutatások céljából hozzáférést engedélyezhet. A szerv a kutatások alatt folyamatosan felülvizsgálja, hogy mennyiben szükséges az adatok tárolása.
A szerv szintén hozzáférést biztosíthat a járványügyben eljáró szervek számára abban az esetben. ha azok az adatokat máshonnan nem tudják beszerezni és azok feladataik ellátásához elengedhetetlenül szükségesek.
A védőoltás felvételének határidejét a munkáltató határozhatja meg azzal, hogy az nem lehet kevesebb 45 napnál. Kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás második dózisát az oltóorvos által meghatározott időpontban kell felvenni.
Ha a foglalkoztatott a védőoltást a munkáltató által meghatározott határidőn belül nem vette fel, a foglalkoztatott részére a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el.
A munkáltató a foglalkoztatott jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti, ha a fizetés nélküli szabadság elrendelésétől számítva egy év eltelt, és a foglalkoztatott a védőoltás felvételét nem igazolta a munkáltató felé, továbbá az egészségügyi okból történő mentesülés feltétele sem áll fenn.
Ha a foglalkoztatott a fizetés nélküli szabadság elrendelését követően felveszi a védőoltást, a munkáltató a fizetés nélküli szabadságot haladéktalanul megszünteti.
A rendelkezés a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény hatálya alá tartozó rendvédelmi feladatokat ellátó szervek esetében eltérő szabályként rögzíti, hogy munkavégzés feltételeként ezen szervek foglalkoztatottai részére védőoltás megállapítására az országos parancsnok vagy országos főigazgató jogosult a rendvédelmi feladatokat ellátó szervet irányító miniszter jóváhagyásával.
A szabályozás a nemzeti gyógyszerhatóságokkal, illetve a WHO-val való objektív információcserét helyezi előtérbe az engedélyesekkel a dokumentációk tárgyában történő közvetlen kommunikáció helyett, emellett az értékeléssel járó hatósági feladatokat is csökkenti, ami a gyógyszerhatóság alapvető szakmai szempontjait, a hatósági működés gyorsreagáló képességeit is erősíti.
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 131/O. §-a határozza meg a 2021. évi LXX. törvényhez kapcsolódó átmeneti rendelkezéseket. A Ctv. 131/O. § (1) bekezdés b) pontjának hatálya alá tartozó cégek esetében a törvényi átmeneti rendelkezés 2022. június 30-ig biztosítja, hogy ha a cég érvényes adószámmal rendelkezik, akkor helyreállítva a törvényes működését, a kényszertörlési eljárás vele szemben megszüntetésre kerül. Ebben az esetben tehát a Ctv. 117/C. § (2) bekezdésében foglalt feltételeknek csak egy részét kell a cégnek teljesítenie. A 687/2021. Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése ezen felül azt biztosítja, hogy a Ctv. 131/O. § (1) bekezdés a) pontja szerinti cégek is élhessenek ezzel a könnyített továbbműködési lehetőséggel. A 687/2021. Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése pedig általános jelleggel - tehát nem csak a Ctv. 131/O. § (1) bekezdés a) vagy b) pontjának hatálya alá eső esetben - biztosítja átmeneti ideig, 2022. június 30-ig a könnyített, eljárást megszüntető feltételrendszert.
A 687/2021. Korm. rendelet 4. §-a rendelkezéseinek a Ctv. 131/O. §-ába való átvétele már nem két bekezdésre bontva, hanem egy bekezdésként megfogalmazva történik. A 687/2021. Korm. rendelet 4. § (1) bekezdés utolsó mondata jogértelmezési garanciális okból kerül a törvényi szintű szabályozásba átemelésre.
A módosítás eredményeként a Ctv. 131/O. §-a egyben jeleníti meg a kényszertörlési eljárás novelláris módosításához kapcsolódó átmeneti rendelkezéseket.
A javaslat ennek érdekében bevezeti a rögzített ajánlott levélküldemény fogalmát, amely azt a kizárólag ajánlott többletszolgáltatás igénybevételével feladott könyvelt levélküldeményt jelenti, amelynek kézbesítését a postai szolgáltató ismeri el, hiszen ez a levélküldemény a levélszekrénybe vagy postafiókba történő elhelyezéssel is szabályosan kézbesíthetővé válik. A módosítás ezért következetesen elkülöníti a személyes átadással kézbesítendő könyvelt küldeményekre és az ún. érintésmentes kézbesítési technológia alkalmazásával kézbesíthető könyvelt küldeményekre, azaz a rögzített ajánlott levélre vonatkozó rendelkezéseket.
A magasabb hozzáadott értékű postai szolgáltatások során kezelt könyvelt postai küldemények - így a tértivevény többletszolgáltatással feladott levelek, a hivatalos iratok és a postacsomagok -kézbesítésére a módosítás nem vonatkozik, így ezeket a küldeményeket az egészségügyi válsághelyzet megszűnését követően továbbra is személyes átadással kell majd kézbesíteni.
Az egészségügyi válsághelyzet időszakában a kizárólag ajánlott többletszolgáltatás igénybevételével feladott levélküldeményeknél alkalmazott ún. érintésmentes kézbesítési technológia alkalmazásával a postai szolgáltató ezeket a küldeményeket az azok címében feltüntetett helyhez rendelten felszerelt levélszekrénybe helyezheti úgy, hogy a kézbesítés tényét rögzíti és aláírást az átvevőtől nem vesz fel. Ez a kézbesítési mód amellett, hogy egészségügyi szempontból biztonságos, a 2020. április 6-i bevezetése óta szerzett tapasztalatok alapján javítja a sikeres házhoz kézbesítési arányt és ezzel egyidejűleg csökkenti a címzettek által a küldemények átvételére fordított postai ügyintézési időt (értesítő alapján történő letéti kézbesítés). Ez utóbbi, a fogyasztók elégedettségét is növelő előny fenntartása az egészségügyi válsághelyzet megszűnésével is indokolt.
A javaslat alapján a kizárólag ajánlott többletszolgáltatás igénybevételével feladott, rögzített ajánlott levél elnevezésű - és fizikai jellemzőjük alapján ebből objektív okoknál fogva nem kizárt (pl. a postaláda bedobó nyílásánál nem vastagabb) - levélküldemények a járványügyi készültség időszakától függetlenül levélszekrénybe, illetve postafiókba helyezéssel lesznek kézbesíthetőek. A postai szolgáltatónak ehhez biztosítania kell olyan adminisztratív és informatikai megoldások alkalmazását (pl. PDA-val az egyedi azonosító leolvasását és e tranzakciónak a nyilvántartási rendszerekbe való rögzítését), amellyel az érintett küldemények kézbesítésének megtörténtét utólag is megalapozottan - nyilvántartásaiban rögzített adatokon alapulóan - el tudja ismerni. A rögzített ajánlott levelek sorsa iránti érdeklődés vagy esetleges panasz kapcsán tehát a postai szolgáltató saját nevében előzőek szerinti megalapozottsággal megfelelően kiállított - aláíráskép felvétele nélküli -igazolása is megfelel a könyvelt postai küldemény kézbesítése bizonyítható módjának.
A módosítás következetesen elkülöníti és egyértelművé teszi, hogy a személyes átadással kézbesítendő küldemények - tértivevény többletszolgáltatással feladott levelek, a hivatalos iratok és a postacsomagok - esetében a kézbesítést megelőző technológiai és adminisztrációs elemek (átvételi jogosultság jogcímének és az átvevő személyazonosságának ellenőrzése, az átvétel tényéhez kapcsolódó adatok rögzítése valamint az átvevői aláíráskép felvétele) alkalmazásában nincs változás. Az ún. érintésmentes kézbesítési technológiának megfelelő kézbesítési mód csak a rögzített ajánlott levelek esetében kerül bevezetésre, amely alapján azok a küldemény címében megjelölt helyhez tartozóan felszerelt levélszekrénybe vagy a címzett által bérelt postafiókba helyezéssel is kézbesíthetőek anélkül, hogy a postai szolgáltató a címzettel a személyes kapcsolatot felvenné vagy tőle aláírásképet kérne. A rögzített ajánlott levél ugyanakkor továbbra is könyvelt küldeménynek minősül, a postai szolgáltatót ennek megfelelően terhelő felelősségi szabályok alkalmazásával.
A veszélyhelyzet megszűnésével - figyelemmel arra, hogy az 502/2020. (XI. 16.) Korm. rendeletben meghatározott átmeneti határidők is lejártak - nincs szükség a társasházak vonatkozásában eltérő vagy átmeneti rendelkezések fenntartására.
Az Eszjt. szerint az állami fenntartású egészségügyi szolgáltató esetén a Kormány rendeletében kijelölt szerv a munkáltató. Ezzel szemben az Eütv. fogja szabályozni az állami fenntartású egészségügyi intézmények vezetői és alkalmazottai tekintetében a munkáltatói jogok gyakorlását, ezért szükséges a törvény pontosítása.
Az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra, az Igazságos Átmenet Alapra és az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a határigazgatás és a vízumpolitika pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról szóló, 2021. június 24-i (EU) 2021/1060 európai parlamenti és a tanácsi rendelet XVII. melléklete elvárja a tényleges tulajdonosok adatainak tagállami nyilvántartását a kedvezményezettek, illetve az uniós értékhatár feletti közbeszerzési eljárások nyertesei tekintetében. Ennek teljesítése érdekében a módosítás kiegészíti a tényleges tulajdonosi nyilvántartáshoz hozzáférni jogosultak körét az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos irányító hatósági vagy közreműködő szervezeti feladatokat ellátó szervvel, szervezettel, valamint az európai uniós források felhasználásért felelős miniszter által vezetett minisztériummal.
A központi bankszámla- és széfnyilvántartás vonatkozásában az Irányelv 6. cikke kifejezetten előírja a nyilvántartó szervnek, hogy naplózza a hatóságok lekérdezéseit. A jelen §-ban foglalt rendelkezések az ott rögzített előírásoknak való megfelelést biztosítják, és ehhez hasonlóan rögzítik a tényleges tulajdonosi adatok központi nyilvántartásához kapcsolódó adathozzáférések nyilvántartásának részletszabályait is.
Az Irányelv említett cikke szintén előírja a tagállamoknak, hogy a központi bankszámla-nyilvántartásokat működtető hatóságok megfelelő intézkedéseket hozzanak annak érdekében, hogy a személyzetnek tudomása legyen az alkalmazandó európai uniós és nemzeti jogról, ideértve az alkalmazandó adatvédelmi szabályokat is. Ezeknek az intézkedéseknek speciális képzési programokat is magukban kell foglalniuk.
A központi nyilvántartások adataihoz való hozzáférés kapcsán a kormányrendeletben további részletszabályok jelentek meg az előzetes regisztráció bevezetésére vonatkozóan. A § célja egy olyan életszerű szabályozás kialakítása, hogy a hatóságok és a szolgáltatók részéről a polgári jogi szabályok szerinti törvényes képviselőjükön kívül további adatfelhasználók, illetve lekérdezők megadásának lehetősége is fennálljon, és a regisztráció során az adathozzáférést igénylő szervezet és természetes személy egyértelműen azonosítható legyen.
Tekintettel arra, hogy a szolgáltatók adathozzáférésének és érdemi eltérésjelzési kötelezettségének is előfeltétele a törvényben előírt ügyfél-átvilágítási intézkedések megkezdése, illetve adatellenőrzési kötelezettség teljesítése, indokolt a szolgáltatók ezen eljárási jogosultságáról szóló nyilatkozatot is a regisztráció részévé tenni.
Ezt követően pedig legkésőbb a széfszolgáltatási szerződés megkötését követő 5 munkanapon belül, illetve az adatokban bekövetkezett változást követő 5 munkanapon belül kell az adatközlést teljesíteni.
Azáltal, hogy a 2021. évi I. törvény módosításával 2022. január 1-jével meghosszabbításra került a veszélyhelyzeti rendelkezések alkalmazhatósága 2022. május 31. napjáig, szükségessé vált a 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet szerinti támogatási szabályok alkalmazhatóságának módosítása is.
A SARS-CoV-2 koronavírus-világjárvány következményeinek elhárításában részt vevő foglalkoztatottakat megillető pótszabadságra vonatkozó törvényi szintű szabályozás nem tartalmazza a jogosultak között a Nemzeti Népegészségügyi Központnál foglalkoztatottakat. Mivel azonban a foglalkoztatottak ezen köre is részesült az irányadó veszélyhelyzeti kormányrendelet alapján pótszabadságban, szükséges a 2021. évi XCIX. törvény módosítása.
A fejlesztő foglalkoztatás keretében foglalkoztatott személy után kapott támogatási szabályokhoz kapcsolódó egyes rendelkezések véghatárideje is meghatározásra kerül.