a) a gyermek halva születik vagy meghal,
b) a várandósság során korai vagy középidős magzati halál következik be."
Az Mt..." />

T/16020. számú törvényjavaslat indokolással - A munka törvénykönyvéről szóló 2012. I. törvény módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 118. § (4) bekezdés helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha
a) a gyermek halva születik vagy meghal,
b) a várandósság során korai vagy középidős magzati halál következik be."
Az Mt...

T/16020. számú törvényjavaslat indokolással - A munka törvénykönyvéről szóló 2012. I. törvény módosításáról
2021. évi ... törvény a munka törvénykönyvéről szóló 2012. I. törvény módosításáról
1. §
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 118. § (4) bekezdés helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha
a) a gyermek halva születik vagy meghal,
b) a várandósság során korai vagy középidős magzati halál következik be."
2. §
Az Mt. 118. §-a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az anyának amennyiben várandóssága során korai vagy középidős magzati halál, vagy perinatális halál következik be, öt munkanap, ikergyermekek esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet a kérésének megfelelő időpontban kell kiadni."
3. §
(1) Az Mt. 294. § (1) bekezdése a következő m) ponttal egészül ki:
[(1) E törvény alkalmazásában]
"m) Perinatális halál:
ma) a halál a méhen belül a terhesség 24. hete után következett be, vagy ha a méhen belül elhalt magzat hossza a 30 cm-t vagy tömege az 500 g-ot eléri,
mb) mikor a halál az újszülött megszületését követő 168 órán belül következik be, függetlenül az újszülött hosszától vagy tömegétől."
(2) Az Mt. 294. § (1) bekezdése n) ponttal egészül ki:
[(1) E törvény alkalmazásában]
"n) Korai vagy középidős magzati halál: a 24 hétig vagy annál rövidebb ideig az anya méhében lévő magzat, ha az anya testétől történt elválasztás után az élet semmilyen jelét nem adja; vagy ha a magzat kora nem állapítható meg, és a magzat testtömege az 500 grammot vagy a testhossza a 30 cm-t nem éri el, ide nem értve azon ikerszülés esetét, ahol legalább az egyik magzat élve született."
4. §
Az Mt. 298. §-a az következő (7) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(7) elhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg a gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadság igénybevételére, valamint a pótszabadsággal összefüggő költségek megtérítésére vonatkozó szabályokat, továbbá ugyancsak rendeletben állapítsa meg az apát vagy az anyát a várandósság során annak bármely szakaszában elvesztett magzatuk után őket megillető pótszabadság igénybevételére, valamint a pótszabadsággal összefüggő költségek megtérítésére vonatkozó szabályokat."
5. §
Ez a törvény 2021. június 30-én lép hatályba.
INDOKOLÁS
Általános indokolás
A jelenlegi szabályozás biztosítja annak a lehetőségét, hogy a szülőket, mint munkavállalókat segítse és támogassa olyan esetben, amikor a babavárás a perinatális halál bekövetkezése miatt tragédiába fordul. A perinatális halál azokra a magzatokra vonatkozik, akiknek halála a méhen belül a terhesség 24. hete után következik be, vagy ha a méhen belül elhalt magzat hossza a 30 cm-t vagy tömege az 500 g-ot eléri, vagy amikor a halál az újszülött megszületését követő 168 órán belül következik be, függetlenül az újszülött hosszától vagy tömegétől.
Az édesapák részére erre a helyzetre a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) öt (ikrek esetén hét) munkanap pótszabadságot biztosít. Az édesanyáknak a várandósság ezen szakaszában lehetőségük van a gyermek születése esetén járó huszonnégy hét szülési szabadságból hat hetet igénybe venni azzal, hogy ezen időszakra csecsemőgondozási díjra tarthatnak igényt, továbbá jár nekik az anyasági támogatás, és a családi adó-és járulékkedvezmény is igénybe vehető a várandósság 91. napjától a terhesség megszakadásáig.
Abban az esetben azonban, amikor a magzat elvesztése a várandósság korábbi szakaszában következik be, tehát korai vagy középidős magzati halál következik be, a szülők számára nem biztosított a pótszabadság igénybevételének a lehetősége. A korai vagy középidős magzati halál, azaz a vetélés akkor következik be, ha a 24 hétig vagy annál rövidebb ideig az anya méhében lévő magzat az anya testétől történt elválasztás után az élet semmilyen jelét nem adja; vagy ha a magzat kora nem állapítható meg, és a magzat testtömege az 500 grammot vagy a testhossza a 30 cm-t nem éri el, ide nem értve azon ikerszülés esetét, ahol legalább az egyik magzat élve született.
Ebben a korai szakaszban az édesanyák keresőképtelenségük esetén táppénzre tarthatnak igényt, az édesapák arra sem. Ugyanakkor a táppénz nem minden esetben indokolt és azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a fizetett szabadság anyagilag is nagyobb támogatást jelent. Az Mt. ugyan lehetővé teszi, hogy a munkáltató keresőképtelenség, vagy különös méltánylást érdemlő személyi, családi ok miatt mentesítse a munkavállalót a munkavégzési kötelezettsége alól, ugyanakkor a munkavállalók a munkáltatónak alárendelt, sokszor kiszolgáltatott helyzetéből eredően nem biztos, hogy tudnak élni e lehetőségekkel.
Az LMP képviselőcsoportja úgy gondolja, hogy olyan tragikus esetekben, amikor egy család a várva várt babát elveszíti, minden eszközzel segíteni kell a szülőket a gyász feldolgozásában, tehát a pótszabadság legyen igénybe vehető a várandósság megszakadásának bármely szakaszában, akár a táppénz mellett, vagy helyett. A veszteség, a fájdalom és a gyász érzésénél indokolatlan különbséget tenni a magzat kora, vagy a terhesség előrehaladottsága okán, a lényeg ugyanaz, hogy egy élet veszett el. A pótszabadság, amely jelen törvényjavaslat célja szerint mindkét szülőnek jár függetlenül a várandósság előrehaladottságától, a már meglévő támogatások mellett igénybe vehetően, segíthet a veszteség feldolgozásában.
További segítséget nyújthat a gyász feldolgozásában az is, hogy a szülők részére biztosítani kellene - akár párban igénybevehető - terápiát.
Részletes indokolás
1. §
A törvényjavaslat biztosítja az apák számára a már jelenleg is igénybevehető pótszabadság mellé a várandósság korábbi szakaszában is igénybevehető pótszabadságot.
2. §
A rendelkezés megteremti a lehetőségét annak, hogy az édesanya amennyiben a magzata a várandósságának bármely szakaszában meghal, úgy ilyen jogcímen pótszabadságot vegyen igénybe.
3. §
A törvényjavaslat a fogalmakat tartalmazza.
4. §
A törvényjavaslat tartalmazza továbbá a módosítással kapcsolatos kormányrendeleti szintű szabályozás megalkotására vonatkozó felhatalmazásokat.
5. §
A § hatálybaléptető rendelkezést tartalmaz.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.