adozona.hu
Végső előterjesztői indokolás a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelethez - Indokolások Tára 2020/20.
Végső előterjesztői indokolás a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelethez - Indokolások Tára 2020/20.
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
- Jogszabály indoklása: 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az indokolás az Indokolások Tárában közzétételre kerül.
A módosítás célja, hogy a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelmét szolgáló szabályok érvényesülését elősegítse, és - a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról szóló 2017/2398 európai parlamenti és tanácsi irányelvet [a továbbiakban: (EU) 2017/2398 irányelv], továbbá - a munkáju...
A módosítás célja, hogy a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelmét szolgáló szabályok érvényesülését elősegítse, és - a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról szóló 2017/2398 európai parlamenti és tanácsi irányelvet [a továbbiakban: (EU) 2017/2398 irányelv], továbbá - a munkájuk során rákkeltő, illetve mutagén anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról szóló 2019/130 európai parlamenti és tanácsi irányelvet [a továbbiakban: (EU) 2019/130 irányelv] átültesse.
A munkahelyek kémiai biztonságáról szóló 25/2000. EüM-SZCSM együttes rendelet hatályon kívül helyezésének és új rendelet megalkotásának igénye már korábban, 2013-ban felmerült, az európai uniós jogi aktusoknak való megfelelés pontosítása céljából, különösen a kockázatelemzés tartalma körében, a kockázatkezelés általános alapelvei tekintetében. Az ITM rendeletben új és módosított munkahigiénés határértékeket, kötelező és ajánlott biológiai expozíciós mutatókat is szükségessé vált bevezetni. A munkavédelmi hatóságot és az egészségügyi államigazgatási szervet érintő szervezeti változások, valamint az indikatív foglalkozási expozíciós határértékek negyedik listájának létrehozásáról és a 91/322/EGK, valamint a 2000/39/EK és a 2009/161/EK bizottsági irányelv módosításáról szóló 2017/164 bizottsági irányelv átültetése miatt kerül sor az új rendelet megalkotására.
Az ITM rendelet a munkahelyen jelen lévő vagy a munkafolyamat során felhasznált veszélyes anyagok és veszélyes keverékek expozíciójából eredő egészségi és biztonsági kockázatok elkerüléséhez vagy csökkentéséhez szükséges minimális intézkedéseket, köztük a munkahelyi levegőben megengedett foglalkozási expozíciós határértékeket határozza meg. Az ITM rendeletben külön mellékletekben találhatók meg a veszélyes anyagok munkahelyi levegőben megengedett határértékei, a szálló- és rostszerkezetű porok koncentrációi mg/m3-ben, valamint a kötelező és ajánlott biológiai határértékek. Az ITM rendelet egy külön melléklet formájában iránymutatást ad a fém-ólom és az ólom ionos vegyületei expozíciójával járó tevékenységekről.
Összhangban a munkavédelmi szabályrendszer azon céljával, hogy az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés megteremtésének kötelezettsége a munkáltató alapvető feladata, jelen szabályozás korszerű, az EU-tagországokban alkalmazott jó gyakorlattal való konformitást is megteremtő határértékek meghatározásával segítséget nyújt egyrészt a munkáltatók számára kötelezettségeik teljesítéséhez, másrészt hatékonyan képes szolgálni a munkavállalók egészségvédelmét.