A Kjtv. 18. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Ha a közjegyzői szolgálat előreláthatólag az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdése alapján szűnik meg, a megüresedő közjegyzői állásra a pályázatot legkésőbb a szolgálat megszű..." />

T/8289. számú törvényjavaslat indokolással - Az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Kjtv.) 1. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A közjegyző az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdésének hatálya alá tartozó személy."
A Kjtv. 18. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Ha a közjegyzői szolgálat előreláthatólag az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdése alapján szűnik meg, a megüresedő közjegyzői állásra a pályázatot legkésőbb a szolgálat megszű...

T/8289. számú törvényjavaslat indokolással - Az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról
2012. évi ... törvény az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról
1. A közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény módosítása
1. §
A közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Kjtv.) 1. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A közjegyző az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdésének hatálya alá tartozó személy."
2. §
A Kjtv. 18. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Ha a közjegyzői szolgálat előreláthatólag az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdése alapján szűnik meg, a megüresedő közjegyzői állásra a pályázatot legkésőbb a szolgálat megszűnésének várható időpontját fél évvel megelőzően kell meghirdetni."
3. §
A Kjtv.
a) 20. § (2) bekezdésében az "a közjegyzőre irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének" szövegrész helyébe az "a közjegyzői szolgálatnak az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdése alapján történő megszűnése",
b) 24. § (1) bekezdés a) pontjában az "és d) pontjában" szövegrész helyébe a "pontjában és az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdésében"
szöveg lép.
4. §
(1) Hatályát veszti a Kjtv. 22. § (1) bekezdés d) pontja.
(2) Hatályát veszti a Kjtv. 177. § (2) bekezdése.
2. A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény módosítása
5. §
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 232. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) A végrehajtó az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdés első mondatának hatálya alá tartozó személy."
6. §
A Vht. 234. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) Ha a végrehajtói szolgálat előreláthatólag az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdése alapján szűnik meg, a megüresedő végrehajtói állásra a pályázatot legkésőbb a szolgálat megszűnésének várható időpontját fél évvel megelőzően kell meghirdetni."
7. §
A Vht. 240. § a) pontjában az "és d) pontjában" szövegrész helyébe a "pontjában és az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdésében" szöveg lép.
8. §
Hatályát veszti a Vht.
a) 239. § (1) bekezdés d) pontja,
b) 306. §-a.
3. Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény módosítása
9. §
Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 11/A. § (3) bekezdésében és 13. § (8) bekezdésében az "a Bjt. 90. § ha) pontja szerinti rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése miatt" szövegrész helyébe az "az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése alapján" szöveg lép.
4. A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény módosítása
10. §
(1) A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.)
a) 90. § (2) bekezdés e) pontjában az "elnökhelyettesével," szövegrész helyébe az "elnökhelyettesével, vagy",
b) 103. § (3) bekezdés l) pontjában az "a felső korhatár" szövegrész helyébe az "az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatár"
szöveg lép.
(2) Hatályát veszti a Bszi.
a) 90. § (2) bekezdés f) pontja,
b) 94. § (2) bekezdésében az "a 90. §-ban foglalt feltételek alapján" szövegrész.
5. A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény módosítása
11. §
(1) A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény (a továbbiakban: Bjt.) 4. § (2) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
(Nem nevezhető ki bíróvá az a személy,)
"h) akinek a részére öregségi nyugdíjat, korhatár előtti ellátást vagy olyan más pénzbeli ellátást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésekor hivatalból öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani."
(2) A Bjt. 4. § (2) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:
(Nem nevezhető ki bíróvá az a személy,)
"i) aki betöltötte az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatárt."
12. §
A Bjt. 40. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A bíró nem veheti igénybe öregségi nyugdíj, korhatár előtti ellátás, vagy más olyan pénzbeli ellátás folyósítását, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésekor hivatalból öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani."
13. §
A Bjt. 42. §-a a következő (4)-(6) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A 40. §-ban szabályozott összeférhetetlenségi esetekben a bíró az összeférhetetlenségi okot a kinevezésétől - ha az összeférhetetlenségi ok a tisztsége gyakorlása során merült fel, az ok felmerülésétől - számított 30 napon belül köteles megszüntetni. Ennek megtörténtéig a bíró olyan tevékenységet nem folytathat, amely kizárólag bírói hatáskörbe tartozik.
(5) Ha a bíró a (4) bekezdésben írt kötelezettségének az előírt ideig nem tesz eleget, a szolgálati bíróság a fegyelmi eljárás szabályainak megfelelő alkalmazásával eljárva soron kívül dönt az összeférhetetlenségről. Az összeférhetetlenség megállapítása esetén a szolgálati bíróság határozatot hoz a felmentési ok fennállásáról. Az összeférhetetlenségről hozott határozat ellen a fegyelmi határozatra vonatkozó szabályok szerint van helye fellebbezésnek és másodfokú eljárásnak.
(6) Ha a bíró az eljárás ideje alatt a vele szemben fennálló összeférhetetlenségi okot megszünteti, az összeférhetetlenség megállapítását mellőzni lehet."
14. §
(1) A Bjt. 90. §-a a következő p) ponttal egészül ki:
(A bírót fel kell menteni,)
"p) ha az összeférhetetlenség megállapításra kerül."
(2) A Bjt. 90. § h) pont hb) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A bírót fel kell menteni, ha a bíró)
"hb) az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatár betöltése előtt a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 18. § (2) vagy (2a) bekezdésében foglalt feltételek fennállására hivatkozással maga kéri nyugállományba helyezését,"
15. §
A Bjt. 101. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"101. § A bírák fegyelmi és az ezzel összefüggő kártérítési ügyeiben, továbbá a bíró munkájának szakmai értékeléséből és vezetői munkájának értékeléséből eredő jogvitákban, továbbá az összeférhetetlenségi eljárásban a Budapest területén működő ítélőtábla mellett elsőfokú szolgálati bíróság (a továbbiakban: elsőfokú szolgálati bíróság), a Kúria mellett másodfokú szolgálati bíróság (a továbbiakban: másodfokú szolgálati bíróság; a továbbiakban együtt: szolgálati bíróság) jár el."
16. §
A Bjt. 145. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A szolgálati jogvita alapján nem helyezhető vissza bírói tisztségébe az, aki a határozat meghozatalakor a bírói kinevezési feltételeknek nem felel meg."
17. §
(1) A Bjt. a következő 232/A. §-sal egészül ki:
"232/A. § (1) A bírói szolgálati jogviszony fennállása esetén e törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 40. § (6) bekezdésében meghatározott összeférhetetlenségi ok megszüntetésére rendelkezésre álló határidőt az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésétől kell számítani.
(2) E törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 4. § (2) bekezdés h) pontját az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésekor folyamatban lévő pályázati eljárásokban is alkalmazni kell."
(2) A Bjt. a következő 232/B és 232/C. §-sal egészül ki:
"232/B. § (1) Ha a bíró az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatárt 2014. január 1-jét megelőzően tölti be, az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése alapján 2013. december 31-i hatállyal kell felmenteni.
(2) A felmentési időre és a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítésre vonatkozó szabályokat az
(1) bekezdés szerinti esetben is alkalmazni kell.
232/C. § (1) E törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 4. § (2) bekezdés i) pontját az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésekor folyamatban lévő pályázati eljárásokban is alkalmazni kell.
(2) E törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 145. § (4) bekezdését az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell."
18. §
A Bjt.
a) 94. § (1) bekezdésében a "(2a)" szövegrész helyébe a "(2) vagy (2a)",
b) 94. § (3) bekezdésében az "a felső korhatár" szövegrész helyébe az "az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatár",
c) 96. § (2) bekezdésében az "a felső korhatár" szövegrészek helyébe az "az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatár"
szöveg lép.
6. A legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény módosítása
19. §
(1) A legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Üjt.) 11. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:
"(4a) Nem nevezhető ki ügyésznek az a személy, akinek a részére öregségi nyugdíjat, korhatár előtti ellátást vagy olyan más pénzbeli ellátást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésekor hivatalból öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani."
(2) Az Üjt. 11. § (4a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: "(4a) Nem nevezhető ki ügyésznek az a személy,
a) akinek a részére öregségi nyugdíjat, korhatár előtti ellátást vagy olyan más pénzbeli ellátást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésekor hivatalból öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani, vagy
b) aki betöltötte az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdése szerinti korhatárt."
20. §
(1) Az Üjt. 24. § (8) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdésében meghatározott esetben a legfőbb ügyész helyettest hathavi átlagilletményének megfelelő összeg illeti meg."
(2) Az Üjt. 24. §-a a következő (11) bekezdéssel egészül ki:
"(11) Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (2) bekezdésében foglalt esetben a (3) és (6) bekezdést megfelelően alkalmazni kell azzal, hogy vezető ügyészi munkakörbe nem helyezhető át a volt legfőbb ügyész helyettes."
21. §
Az Üjt 25. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (2) bekezdésében foglalt esetben a (2) és (3) bekezdést megfelelően alkalmazni kell."
22. §
Az Üjt. 41. § (1) bekezdés második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdésében meghatározott esetben az ügyészt hathavi átlagilletményének megfelelő összeg illeti meg."
23. §
Az Üjt. 43. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) Ha az ügyész a határozat meghozatalakor nem felel meg az ügyészi kinevezési feltételeknek, a bíróság nem helyezheti vissza az eredeti munkakörébe."
24. §
Az Üjt. a következő 45/A. §-sal egészül ki:
"45/A. § Az ügyész nem veheti igénybe öregségi nyugdíj, korhatár előtti ellátás, vagy más olyan pénzbeli ellátás folyósítását, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésekor hivatalból öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani."
25. §
Az Üjt. 109. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
"(3a) Az, akinek ügyészként az ügyészségi szolgálati jogviszonya az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdése alapján szűnik meg, és a megszűnést követő 3 hónapon belül alügyészként ügyészségi szolgálati jogviszonyt kíván létesíteni, mentesül a pályaalkalmassági vizsgálaton való részvétel kötelezettsége alól."
26. §
Az Üjt. 153. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Ahol e törvény a "nyugdíjasnak minősül", "öregségi nyugdíjra jogosult", "öregségi nyugdíjra való jogosultság" kifejezést használja, e fogalmak tekintetében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 294. § (1) bekezdés g) pontját kell alkalmazni. Nyugdíjasnak minősül az ügyészségi alkalmazott abban az esetben is, ha felmentését a Tny. 18. § (2) vagy (2a) bekezdése alapján szerzett jogosultságára hivatkozással maga kéri."
27. §
(1) Az Üjt. a következő 165/A. §-sal egészül ki:
"165/A. § (1) Az ügyészi szolgálati jogviszony fennállása esetén e törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 45/A. §-ban meghatározott összeférhetetlenségi ok megszüntetésére rendelkezésre álló határidőt az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésétől kell számítani.
(2) E törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 11. § (4a) bekezdését az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésekor folyamatban lévő pályázati eljárásokban is alkalmazni kell."
(2) Az Üjt. a következő 165/B-165/D. §-sal egészül ki:
"165/B. § (1) Ha az ügyész az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdése szerinti korhatárt 2014. január 1-jét megelőzően tölti be, az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdése alapján a szolgálati jogviszonya 2013. december 31-én szűnik meg.
(2) A 24. § (8) bekezdését és a 41. § (1) bekezdés második mondatát az (1) bekezdés szerinti esetben is alkalmazni kell.
165/C. § (1) E törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 11. § (4a) bekezdés a) és b) pontját az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésekor folyamatban lévő pályázati eljárásokban is alkalmazni kell.
(2) E törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 43. § (1a) bekezdését az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvény hatályba lépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
165/D. § E törvénynek az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló 2012. évi ... törvénnyel megállapított 109. § (3a) bekezdésében és a 122. § (1a) bekezdésében foglalt rendelkezés azok tekintetében alkalmazható, akiknek ügyészként az ügyészségi szolgálati viszonya a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése miatt, illetve az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdése alapján 2012. június 30. napjával vagy azt követően szűnt meg."
28. §
Az Üjt.
a) 36. § (1) bekezdés f) pontjában, (6) és (7) bekezdésében a "(2a)" szövegrész helyébe a "(2) vagy (2a)",
b) 64. § (5) bekezdésében a "(2) vagy (4)" szövegrész helyébe a "(2), (4) vagy (5)" szöveg lép.
29. §
(1) Az Üjt. 159. § (1) bekezdésében a "160-165. §-a" szövegrész helyébe a "160-165-A. §-a" szöveg lép.
(2) Az Üjt. 159. § (1) bekezdésében a "160-165-A. §-a" szövegrész helyébe a "160-165/C. §-a" szöveg lép.
30. §
(1) Hatályát veszti az Üjt. 24. § (1) bekezdés c) pontja és 34. § d) pontja.
(2) Hatályát veszti az Üjt. 121. § (4) bekezdése és 130. § (5) bekezdés a) pont ab) alpontja.
7. A korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény módosítása
31. §
A korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § (1) A korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság folyósítását szüneteltetni kell, ha a jogosult
a) a Hszt. 64. § (5) bekezdése vagy 264/C. § (1) bekezdés c) pontja alapján,
b) a Hjt. 69. § (5) bekezdése alapján,
c) a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény 4. § (2) bekezdés h) pontjára vagy 40. § (6) bekezdésére tekintettel, vagy
d) a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény 11. § (4a) bekezdésére vagy 45. § (2a) bekezdésére tekintettel
kérelmezi.
(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság a jogosult kérelmére csak akkor folyósítható újból, ha a jogosult igazolja szolgálati jogviszonyának megszűnését."
8. egyes törvények Alaptörvénnyel összefüggő módosításáról szóló 2011. évi CCI. törvény módosítása
32. §
Nem lép hatályba az egyes törvények Alaptörvénnyel összefüggő módosításáról szóló 2011. évi CCI. törvény 45. § (4) bekezdése.
9. A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosítása
33. §
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 83/A. § (1) bekezdésében hatályát veszti a "Tbj. 5. §-a szerinti biztosítási jogviszonyban álló" szövegrész.
10. Záró rendelkezések
34. §
(1) E törvény - a (2) és (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - 2012. november 1-jén lép hatályba.
(2) Az 1-3. §, a 4. § (2) bekezdése, az 5. §, a 6. §, a 8. § b) pontja, a 9. §, a 10. §, a 11. § (2) bekezdése, a 14. § (2) bekezdése, a 16. §, a 17. § (2) bekezdése, a 18. §, a 19. § (2) bekezdése, a 2023. §, a 25. §, a 26. §, a 27. § (2) bekezdése, a 28. §, a 29. § (2) bekezdése, a 30. § és a 32. § 2013. január 1-jén lép hatályba.
(3) A 4. § (1) bekezdése, a 7. §, a 8. § a) pontja 2014. január 1. napján lép hatályba.
35. §
E törvény
a) 10. §-a az Alaptörvény 25. cikk (7) bekezdése,
b) 11-18. §-a az Alaptörvény 25. cikk (7) bekezdése, valamint 26. cikk (1) és (2) bekezdése alapján,
c) 19-24. §-a, 27. §-a, 28. §-a és 30. § (1) bekezdése az Alaptörvény 29. cikk (7) bekezdése alapján,
d) 34. §-a az Alaptörvény 25. cikk (7) bekezdése, 26. cikk (1) és (2) bekezdése, valamint 29. cikk (7) bekezdése alapján
sarkalatosnak minősül.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A Magyarország Alaptörvényének második módosításáról szóló Alaptörvény-módosító javaslat (a továbbiakban: Alaptörvény-módosító javaslat) az Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseit akként módosítja, hogy abban rögzíti, hogy a bírói szolgálati jogviszony felső korhatára a betöltött 65. életév legyen, egyben rendelkezik a bírói jogviszony megszüntetésének módjáról is.
Az Alaptörvény-módosító javaslat azonos tartalmú szabályokat állapít meg az ügyészekre nézve. Emellett a törvény alapján egyes jogvitákban a Kormány tagjának egyedi közhatalmi döntésével kinevezett, nemperes eljárásban igazságszolgáltatási tevékenységet folytató személyek -közjegyzők és önálló bírósági végrehajtók - vonatkozásában 2014. január 1 -jétől érvényesülnek a jogviszony megszűnésére vonatkozó előírások. Az Alaptörvény-módosító javaslat továbbá előírja a bírák és az ügyészek tekintetében, hogy a bírói, ügyészi jogviszonyt nem töltheti be olyan személy, aki saját jogán (tehát nem pl. özvegyi jogon) állami nyugdíjban részesül.
Az egyes igazságügyi jogviszonyokban alkalmazandó felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat (a továbbiakban: javaslat) rögzíti az Alaptörvény módosító javaslat rendelkezéseit alapul véve, az azokhoz kapcsolódó szükséges részletszabályokat az egyes jogállási és kapcsolódó törvények kiegészítésével, módosításával a bírák, ügyészek, közjegyzők és önálló bírósági végrehajtók tekintetében. Ennek megfelelően a javaslat módosítja
- a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvényt (a továbbiakban: Kjtv.),
- a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvényt (a továbbiakban: Vht.),
- az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvényt (a továbbiakban: Iasz.),
- a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvényt (a továbbiakban: Bszi.),
- a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvényt (a továbbiakban: Bjt.),
- a legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvényt (a továbbiakban: Üjt.)
- a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvényt
- az egyes törvények Alaptörvénnyel összefüggő módosításáról szóló 2011. évi CCI. törvényt és
- a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényt.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
Az 1. §-hoz
A közjegyző tevékenységére és jogállására tekintettel az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdésének hatálya alá tartozó személy. Az egyértelmű szabályozás érdekében a javaslat a Kjtv.-ben is rögzíti ezt az általános elvek között.
A 2. §-hoz
A javaslat az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdése alapján megüresedett közjegyzői álláshelyek mielőbbi, zökkenőmentes betöltése érdekében előírja, hogy ezen közjegyzői állásokra a pályázatot legkésőbb a szolgálat megszűnésének várható időpontját fél évvel megelőzően kell meghirdetni. Ez a rendelkezés elősegíti az ügyek ésszerű időn belül történő befejezése, illetve az időszerű ügyintézés követelménye érvényesülését.
A 3. §-hoz
A javaslat a Kjtv. 20. § (2) bekezdésének és 24. § (1) bekezdés a) pontjának módosításával a Kjtv. szabályait az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseihez igazítja.
A 4. §-hoz
A javaslat rendelkezik a Kjtv. 22. § (1) bekezdés d) pontjának és 177. § (2) bekezdésének hatályon kívül helyezéséről, mivel a szabályozást az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezései tartalmazzák.
Az 5. §-hoz
Az önálló bírósági végrehajtó az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdésének hatálya alá tartozó személy. Az egyértelmű szabályozás érdekében a javaslat a Vht.-ban is rögzíti ezt az önálló bírósági végrehajtóra vonatkozó rendelkezések között azzal, hogy az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdésének második mondata esetükben nem alkalmazandó. Ez utóbbinak indoka, hogy a hatályos szabályozás szerint is 65. életév betöltése a végrehajtók szakmai felső korhatára.
A 6. §-hoz
A javaslat az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (4) bekezdése alapján megüresedett önálló bírósági végrehajtói álláshelyek mielőbbi, zökkenőmentes betöltése érdekében előírja, hogy ezen végrehajtói állásokra a pályázatot legkésőbb a szolgálat megszűnésének várható időpontját fél évvel megelőzően kell meghirdetni. Ez a rendelkezés elősegíti az ügyek ésszerű időn belül történő befejezése, illetve az időszerű ügyintézés követelménye érvényesülését.
A 7. §-hoz
A javaslat a Vht. 240. § a) pontjának módosításával a Vht. e szabályát az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseihez igazítja.
A 8. §-hoz
A javaslat rendelkezik a Vht. 239. § (1) bekezdés d) pontjának hatályon kívül helyezéséről, mivel a szabályozást az Alaptörvény-módosító javaslattal módosításra kerülő Alaptörvény Átmeneti rendelkezései tartalmazzák. A javaslat a 306. § hatályon kívül helyezéséről azért rendelkezik, mert időközben a szakmai felső korhatár javaslat szerinti emelése szükségtelenné teszi az átmeneti szabályozást.
A 9-10. §-okhoz
Az Alaptörvény-módosító javaslat alapján a jövőben a bírák jogviszonyának felső korhatár elérése miatti megszüntetésére felmentéssel közvetlenül az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései alapján kerül sor. Ezen változást, továbbá az Alaptörvény-módosító javaslat egyéb módosításait az Iasz. és a Bszi. szabályaiban is át kell vezetni.
A 11. §-hoz
Az Alaptörvény-módosító javaslat szerint nem állhat bírói szolgálati jogviszonyban olyan személy, akinek a részére saját jogán állami nyugdíjat, vagy olyan juttatást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként kell továbbfolyósítani, továbbá a bíró szolgálati jogviszonyát a hatvanötödik életévének betöltésével felmentéssel meg kell szüntetni. Ezeknek a rendelkezéseknek a bírói kinevezés akadályai között is meg kell jelennie, melyet a javaslat beiktat a Bjt.-be.
A 12-13. §-okhoz
Tekintettel arra, hogy az Alaptörvény-módosító javaslat szerint bírói jogviszony fennállása és a saját jogú nyugdíjban, valamint a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként járó juttatásban részesülés összeférhetetlen, ezeknek a szabályoknak meg kell jelenni a Bjt. összeférhetetlenségi szabályrendszerében is, amelyet egyes technikai normákkal is bővíteni kellett.
A 14. §-hoz
Az összeférhetetlenség meg nem szüntetésének jogkövetkezménye a bírói szolgálati jogviszony megszüntetése, melyet a javaslat beiktat a Bjt. felmentési okai közé.
Figyelemmel arra, hogy a bíró nyugellátásra már az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatár betöltését megelőzően jogosulttá válhat, szükséges biztosítani, hogy erre hivatkozással indítványozhassa bírói szolgálati jogviszonya megszüntetését.
A 15. §-hoz
Tekintettel arra, hogy a javaslat 13. §-a az összeférhetetlenségi eljárásra a fegyelmi eljárás szabályait rendeli alkalmazni, a javaslat a szolgálati bíróság feladatai között megjeleníti az összeférhetetlenségi eljárás lefolytatását.
A 16. §-hoz
Garanciális szabály, hogy amennyiben egy bírót jogellenes felmentés miatt visszahelyez a bíróság bírói tisztségébe, ekkor is teljesülnie kell a kinevezési feltételeknek.
A 17. §-hoz
A javaslat kiegészíti a Bjt.-t a javaslattal elfogadásra kerülő módosítások alkalmazásához szükséges átmeneti szabályokkal.
Tekintettel arra, hogy az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 12. cikk (1) bekezdése szerinti korhatár kihatással lehet bírói szolgálati jogviszonyokra, biztosítja a javaslat a szükséges felkészülési, átmeneti időt.
A 18. §-hoz
A javaslat a módosításokat a Bjt. vonatkozó szabályaiban átvezeti.
A 19. §-hoz
Az Alaptörvény-módosító javaslat szerint - a bírákra vonatkozó szabályozással azonosan - nem állhat ügyészi szolgálati jogviszonyban olyan személy, akinek a részére saját jogán állami nyugdíjat, vagy olyan juttatást folyósítanak, amelyet a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként kell továbbfolyósítani, továbbá az ügyész szolgálati jogviszonya a hatvanötödik életévének betöltésével megszűnik. Ezeknek a rendelkezéseknek az ügyészi kinevezés akadályai között is meg kell jelennie, melyet a javaslat beiktat az Üjt.-be.
A 20-22. §-hoz
Az Alaptörvény-módosító javaslat alapján a jövőben az ügyészek jogviszonyának felső korhatár elérése miatti megszűnésére közvetlenül az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései alapján kerül sor, továbbá az Alaptörvény-módosító javaslat az ügyészségen vezető tisztséget betöltő személyek tekintetében is bevezet felső életkori korlátot. Minderre figyelemmel egyrészt a javaslat az Üjt. 24. § (8) bekezdésének és 41. §-ának az ügyészi felső korhatár elérése miatti megszűnéshez kapcsolódó szabályozását az Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseinek előírásaihoz igazítja, másrészt kiegészíti az Üjt. 24. és 25. §-át egy új, a vezetői tisztség megszűnése miatt szükséges - a más ügyészi munkakör felajánlására, illetve a javadalmazásra vonatkozó részletszabályokat tartalmazó -bekezdéssel.
A 23. §-hoz
Hasonlóan a bírákra vonatkozó szabályozáshoz, garanciális szabály, hogy amennyiben egy ügyészt jogellenes felmentés miatt visszahelyez a bíróság ügyészi tisztségébe, ekkor is teljesülnie kell a kinevezési feltételeknek.
A 24. §-hoz
Tekintettel arra, hogy az Alaptörvény-módosító javaslat szerint ügyészi jogviszony fennállása és a saját jogú nyugdíjban, valamint a nyugdíjkorhatár betöltésétől nyugdíjként járó juttatásban részesülés összeférhetetlen, ezeknek a szabályoknak meg kell jelenni az Üjt. összeférhetetlenségi szabályrendszerében is.
A 25. §-hoz
Nem indokolt a pályaalkalmassági vizsgálat előírása azon alügyészek tekintetében, akik rövid idővel e jogviszonyuk létesítését megelőzően ügyészi szolgálati jogviszonyban álltak és jogviszonyuk a felső korhatár elérése miatt szűnt meg, hiszen esetükben a korábbi ügyészi működésük támasztja alá a pályára való alkalmasságukat.
A 26. §-hoz
A javaslat az Alaptörvény-módosító javaslat rendelkezéseivel összhangban módosítja az Üjt. értelmező rendelkezését.
A 27. §-hoz
A javaslat kiegészíti az Üjt.-t a javaslattal elfogadásra kerülő módosítások alkalmazásához szükséges átmeneti szabályokkal.
Tekintettel arra, hogy az Alaptörvény Átmeneti rendelkezései 13. cikk (1) bekezdése szerinti korhatár kihatással lehet ügyészi szolgálati jogviszonyokra, biztosítja a javaslat a szükséges felkészülési, átmeneti időt.
A 28-30. §-hoz
A javaslat átvezeti az Üjt. vonatkozó szabályaiban az Alaptörvény-módosító javaslat szabályozására tekintettel szükséges módosításokat és rendelkezik azon előírások hatályon kívül helyezéséről, amelyeket az Alaptörvény-módosító javaslat, illetve a javaslat egyéb rendelkezései is tartalmaznak.
A 31. és 33. §-hoz
Az Alaptörvény-módosító javaslat a bírák és az ügyészek tekintetében előírja, hogy a bírói, ügyészi jogviszonyt nem töltheti be olyan személy, aki saját jogán állami nyugdíjban részesül. Annak esetében, akinek a nyugdíja folyósítását szüneteltetik, a jogviszony fenntartásának nincs akadálya. E szabályozásra figyelemmel a javaslat a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvényben és a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényben is elhelyezi a korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság (mint az öregségi nyugdíjkorhatár elérésétől nyugdíjként továbbfolyósított ellátások), valamint az öregségi nyugdíj folyósításának szüneteltetéséhez szükséges szabályokat.
A 32. §-hoz
Az egyes törvények Alaptörvénnyel összefüggő módosításáról szóló 2011. évi CCI. törvény 45. § (4) bekezdése a javaslat alapján nem lép hatályba, tekintettel arra, hogy az a Kjtv. 22. § d) pontját módosítaná, amely a közjegyzői szolgálat felső korhatár miatti megszűnésére vonatkozó rendelkezést tartalmaz, amely rendelkezést az Alaptörvény-módosító javaslat az Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseiben helyez el.
A 34. és 35. §-hoz
A javaslat ehelyütt rögzíti a hatálybalépésre vonatkozó rendelkezéseket, és azt, hogy mely §-ok minősülnek sarkalatosnak.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.