(4) A gazdasági társaság szétválása esetén a jogelőd gazdasági társasággal szemben a szétválás időpontját megelőzően hozott bírósági vagy közigazgatási hatósági d..." />

A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény módosításáról szóló T/1928. számú törvényjavaslat indokolása

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény 82. §-a az alábbi (3)-(4) bekezdésekkel egészül ki:
"(3) A gazdasági társaság szétválása esetén a jogutód társaságok a szétválás időpontjában folyamatban lévő közigazgatási hatósági eljárásokból fakadó vagyoni jellegű kötelezettségek teljesítéséért egyetemlegesen felelnek.
(4) A gazdasági társaság szétválása esetén a jogelőd gazdasági társasággal szemben a szétválás időpontját megelőzően hozott bírósági vagy közigazgatási hatósági d...

A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény módosításáról szóló T/1928. számú törvényjavaslat indokolása
2010. évi ... törvény a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény módosításáról
1. §
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény 82. §-a az alábbi (3)-(4) bekezdésekkel egészül ki:
"(3) A gazdasági társaság szétválása esetén a jogutód társaságok a szétválás időpontjában folyamatban lévő közigazgatási hatósági eljárásokból fakadó vagyoni jellegű kötelezettségek teljesítéséért egyetemlegesen felelnek.
(4) A gazdasági társaság szétválása esetén a jogelőd gazdasági társasággal szemben a szétválás időpontját megelőzően hozott bírósági vagy közigazgatási hatósági döntésen alapuló, még le nem járt korlátozás vagy tilalom hatálya - ha a bírósági vagy hatósági döntés a korlátozás vagy tilalom jellegére tekintettel ezt nem zárja ki - a jogutód gazdasági társaságok mindegyikére kiterjed."
2. §
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény 83. § (5) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(5) A szétválási szerződés tervezetét a legfőbb szervnek a szétválásról elviekben döntő első ülésén meghatározottak szem előtt tartásával a vezető tisztségviselők készítik el. Ebben - a (4) bekezdésben foglaltakon túl - meg kell határozni:]
"d) az egyes jogosítványok, illetve kötelezettségek, valamint a folyamatban lévő peres vagy nemperes eljárások tekintetében - ha azok átszállásáról e törvény nem rendelkezett - a jogutód nevesítését;"
3. §
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény a következő 368. §-sal egészül ki:
"368. § A 82. § (3)-(4) bekezdését a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény módosításáról szóló 2010. évi ... törvény hatálybalépését követően végrehajtott szétválásokra kell alkalmazni."
4. §
Ez a törvény a kihirdetését követő második hónap első napján lép hatályba.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A törvényjavaslat a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) módosítása útján kívánja megakadályozni azt, az üzleti életben követett gyakorlatot, amely a Gt. szétválásra (különválásra és kiválásra) vonatkozó - az adminisztratív kötelezettségek és a folyamatban lévő ügyek kezelése esetében is elsősorban a szétválási szerződés tartalmára hagyatkozó - szabályait kihasználva a cég feldarabolásával "ki tudja szabadítani" az érintett gazdasági tevékenységet továbbvivő jogutód céget az adminisztratív korlátozások hatálya alól.
Semmi foganatja nem lehet ugyanis a felelős vállalati magatartást megkövetelő szabályoknak, így például a közbeszerzésben való részvétel és az állami támogatásokra való jogosultságok korlátozásának, ha egy többéves tilalom alól egy gyors cégbírósági eljárás egyszerű és költséghatékony kibúvót adhat.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
Az 1. §-hoz
A Gt. 82. §-ának javasolt két új rendelkezése a hatósági szankciókból eredő kötelezettségek sorsát rendezi. A vagyoni jellegű kötelezettségek (így például a kiszabott bírságok, megtérítendő eljárási költségek) esetében a jogutódok - a Gt. 85. § (4) bekezdésének főszabályától eltérve - egyetemlegesen felelnének. A jogelődre alkalmazott, bírósági vagy közigazgatási hatósági döntésen alapuló tilalmak és korlátozások pedig minden jogutódra kiterjednének, függetlenül attól, hogy maga az ítélet vagy közigazgatási határozat mondja-e ki azokat vagy - mint a közbeszerzésből való kizárás esetében - a törvény erejéből fakadóan következnek egyes hatósági szankciókból. Lehetnek ugyanakkor korlátozások, amelyek jellegüknél fogva a jogelőd jogi személyiségéhez kötődnek (így például magának a szétválásnak az elrendelése). Ennek megfelelően ésszerű, ha a jogutód gazdasági társaságok "priuszát" ilyen esetben maga az eljáró hatóság vagy bíróság kizárhassa.
Az 2. §-hoz
A törvényjavaslat az 1. §-ban megállapított rendelkezésekkel összhangban módosítja a szétválási szerződés tartalmi elemeit meghatározó szabályt.
A 3-4. §-hoz
A §-ok átmeneti és hatálybaléptető rendelkezéseket állapítanak meg.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.