adozona.hu
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény módosításáról szóló T/10702. számú törvényjavaslat indokolása
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény módosításáról szóló T/10702. számú törvényjavaslat indokolása
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 190. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Ha a munkáltató a vezető munkaviszonyát csőd- vagy felszámolási eljárás során szünteti meg, a munkaviszony megszüntetésekor járó díjazás szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató legfeljebb hat havi átlagkeresetet köteles el őre megfizetni. A vezető részére ezt meghaladóan járó díjazás a csőd- vagy felszámolási eljárás megszű...
"(4) Ha a munkáltató a vezető munkaviszonyát csőd- vagy felszámolási eljárás során szünteti meg, a munkaviszony megszüntetésekor járó díjazás szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató legfeljebb hat havi átlagkeresetet köteles el őre megfizetni. A vezető részére ezt meghaladóan járó díjazás a csőd- vagy felszámolási eljárás megszűnésekor, illetőleg a felszámolási zárómérleg, vagy a záró egyszerűsített mérleg jóváhagyása után válik esedékessé. Az állami vagy önkormányzati tulajdonban álló munkáltatónál foglalkoztatott vezető állású munkavállalóra jelen bekezdés rendelkezéseit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató legfeljebb három havi átlagkeresetet köteles előre megfizetni.
"(5) Az állami vagy önkormányzati tulajdonban álló munkáltatónál foglalkoztatott vezető állású munkavállaló munkaviszonyának megszűnése, illetve megszűntetése esetén a vezető állású munkavállalónak járó díjazásra a 95. § rendelkezéseit kell alkalmazni; díjazásnak egyéb jogcímen helye nincs.
(6) Ha az állami vagy önkormányzati tulajdonban álló munkáltatónál foglalkoztatott vezető állású munkavállaló munkaviszonyának megszűnése, illetve megszűntetése következtében végkielégítésben részesült, ugyanannál a munkáltatónál a munkaviszony megszűnését, illetve megszűntetését követő öt éven belül csak akkor létesíthet újra munkaviszonyt, ha a végkielégítés összegét a munkáltatónak visszafizette."
"(1) A 189. §-ban, a 190. § (1) és (3)-(6) bekezdésében, valamint a 192/A. §-ban foglalt rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet."
(2) Az Mt. e törvény 1. §-ával megállapított 190. §-a (4) bekezdésének harmadik mondata rendelkezéseit az e törvény hatálybalépése után közölt munkaviszony-megszüntetés esetén kell alkalmazni.
(3) Az Mt. e törvény 2. §-ával megállapított 190. §-ának (5) és (6) bekezdését, illetve 3. §-ával megállapított 192/B. §-át az e törvény hatálybalépését követően létesített jogviszonyokra kell alkalmazni.
A törvényjavaslat az állami, illetve önkormányzati tulajdonú társaságok vezető állású munkavállalóival kötendő szerződésekre vonatkozóan határoz meg egyértelmű, kötelezően alkalmazandó követelményeket a közpénzek elherdálásának megakadályozása érdekében.
A törvényjavaslat a végkielégítés visszafizetéséhez köti újbóli munkaviszony létesítésének lehetőségét az olyan állami, vagy önkormányzati tulajdonú munkáltatónál, amelynél a munkavállaló öt éven belül már vezető állású munkavállalóként állt munkaviszonyban.