A munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény módosításáról szóló T/5293. számú törvényjavaslat indokolása

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 
  • Jogszabály indoklása: 2001. évi CXIII. törvény

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság Rogán Antal (Fidesz) képviselő "Kíván-e fellépni a minisztérium a 40 év felettieket súlyosan diszkrimináló munkáltatókkal szemben?" címen benyújtott interpellációjának vizsgálata kapcsán több alkalommal foglalkozott a diszkriminatív álláshirdetések ügyével. A bizottság 2001. szeptember 18-ai bizottsági ülésén egyöntetűen úgy határozott, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott jogszabály-módosítás azt a célt szolgálja, hogy a munkaviszony létesítésével...

A munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény módosításáról szóló T/5293. számú törvényjavaslat indokolása
INDOKOLÁS
A Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság Rogán Antal (Fidesz) képviselő "Kíván-e fellépni a minisztérium a 40 év felettieket súlyosan diszkrimináló munkáltatókkal szemben?" címen benyújtott interpellációjának vizsgálata kapcsán több alkalommal foglalkozott a diszkriminatív álláshirdetések ügyével. A bizottság 2001. szeptember 18-ai bizottsági ülésén egyöntetűen úgy határozott, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott jogszabály-módosítás azt a célt szolgálja, hogy a munkaviszony létesítésével kapcsolatos eljárásban fellelhető, különösen az álláshirdetésekben megjelenő diszkrimináció megszűnjön.
Az 1. §-hoz
A Met. jelenlegi előírásai szerint a munkaügyi ellenőrzés kiterjed a hátrányos megkülönböztetés tilalmára vonatkozó rendelkezések megtartására, ugyanakkor azonban az ellenőrzés lehetőségét a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével kezdődően teszi csak lehetővé. A Javaslat kibővíti a munkaügyi ellenőrzés lehetőségét a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt közvetlenül megelőző munkáltatói eljárásokra, amelyek különösen érzékenyek a diszkriminatív magatartás szempontjából, külön kiemelve a pályázati eljárást és a kiválasztást.
A 2. §-hoz
A Met. jelenlegi előírása szerint a diszkriminációval kapcsolatos ellenőrzéseket és még néhány egyéb olyan jellegű ellenőrzést, ahol a tényállás megállapításához a hátrányt elszenvedett személy bejelentése nem mellőzhető, a munkaügyi felügyelő bejelentésre folytatja le. A Javaslat a Met. szövegét pontosítja, meghatározva, hogy az ellenőrzést - összhangban az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény "ügyfél" fogalmával - annak a magánszemélynek, jogi személynek vagy jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezetnek (félnek) a bejelentésére folytatják le, akinek a jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti (pl. aki úgy véli, hogy vele szemben hátrányos megkülönböztetést alkalmaznak).
A 3. §-hoz
A törvényjavaslat hatályba lépésének időpontja 2002. január 1., mert célszerűnek tartjuk, hogy az egyidejű legyen a folyamatban lévő, a munkaügyi ellenőrzésről szóló T/4644. számú módosítás hatálybaléptetésével.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.