BH 2020.6.175

A gyártót a dolog mindenkori tulajdonosával szemben terhelő jótállás nem zárja ki, hogy a dolog átruházása esetén a forgalmazó is vállaljon a szerződésben jótállási kötelezettséget [2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:171. § (1) bek., 6:172. §].

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

[1] A felperes 2015. november 2-án megrendelt az alperestől egy nyerges vontatót. A felperes a jármű ellenértékét, 79 900 euró + áfa összeget a finanszírozóval kötött külön szerződés alapján kívánta megfizetni. Ennek érdekében 2015. november 13-án a felperes mint lízingbevevő, az alperes mint eladó és a D. L. Zrt. mint lízingbeadó és vevő között jött létre a szerződés, amelyben a D. L. Zrt. az alperestől megvásárolt fent hivatkozott nyerges vontatót 36 hónap futamidőre lízingbe adta a felpere...

BH 2020.6.175 A gyártót a dolog mindenkori tulajdonosával szemben terhelő jótállás nem zárja ki, hogy a dolog átruházása esetén a forgalmazó is vállaljon a szerződésben jótállási kötelezettséget [2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:171. § (1) bek., 6:172. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A felperes 2015. november 2-án megrendelt az alperestől egy nyerges vontatót. A felperes a jármű ellenértékét, 79 900 euró + áfa összeget a finanszírozóval kötött külön szerződés alapján kívánta megfizetni. Ennek érdekében 2015. november 13-án a felperes mint lízingbevevő, az alperes mint eladó és a D. L. Zrt. mint lízingbeadó és vevő között jött létre a szerződés, amelyben a D. L. Zrt. az alperestől megvásárolt fent hivatkozott nyerges vontatót 36 hónap futamidőre lízingbe adta a felperesnek.
[2] A szerződés a jótállással és szavatossággal kapcsolatosan az alábbi rendelkezéseket tartalmazza:
"7.1. Az eladó kijelenti és szavatolja, hogy a lízingtárgy(ak) kizárólagos tulajdonában van(nak) és per-, teher- és igénymentes(ek). Az eladó a lízingtárgy(ak)ra a hatályos jogszabályoknak megfelelő szavatosságot és jótállást, szervizbiztosítási és alkatrészellátási kötelezettséget vállal. A lízingtárgy(ak)ra vonatkozó szavatossági és jótállási jogok vonatkozásában a lízingtárgy(ak) gyártójának a lízingtárgynak a birtokba adásakor irányadó garanciális feltételrendszere, továbbá a Polgári Törvénykönyv és az egyéb vonatkozó jogszabályok rendelkezései az irányadók. A lízingbevevő tudomásul veszi, hogy a vevőszolgálati (garanciális) feladatok ellátásával kapcsolatban a gyártó által meghatározott márkaszervizeket/szakműhelyeket veheti igénybe. Eladó köteles a lízingbevevő részére átadni a gyártó által rendszeresített magyar nyelvű használati, kezelési útmutatót, garanciális feltételeket, valamint a szervizkönyvet. A csatolt okmányokat az átadás-átvételi jegyzőkönyvben fel kell tüntetni."
[3] A szerződés tárgyát képező nyerges vontatóra Garanciajegy is kiállításra került, amelyben a DAF (gyártó) garantálta a jármű első tulajdonosának, hogy a jármű megjelölt modulokba tartozó alkotóelemei sem formai, sem gyártási hibával nem rendelkeztek az átadás időpontjában. A "Gyári garancia - erőátvitel" modul 2015. 12. 07. - 2017. 12. 06. időre, korlátlan kilométerre szólt. A motor megnevezés alatt az alábbi felsorolást tartalmazta: Üzemanyagpumpa és befecskendezőcsövek, injektorok, rövid blokk, beleértve a főtengelyt, összekötő rudakat, dugattyúkat, hengerperselyeket és csapágyakat, hűtőfolyadék pumpákat, termosztátot és termosztátfoglalatot, hengerfejet és hengerfejtömítést, beleértve a beszívó- és kipufogószelepeket és a szelep működését, szívó- és kipufogócsonkokat, turbótöltőt, olajpumpát, beleértve az olajszintmérő lécet, a feltöltőeszközöket, olajhűtőt, elektromos ventilátort, a főtengelyt, lengéscsillapítót, motorfelfüggesztést, a motorféket, kivéve a külső működést, az indítómotort, a lendkereket és a foglalatát.
[4] A Garanciajegy 10.2. pontja szerint a garancia tanúsítványban szereplő jogokról és kötelezettségekről szóló bármilyen vitás kérdés először az illetékes amszterdami bíróságon rendezendő, Hollandiában. A 10.3. pont szerint a garancia esetében a hollandiai törvények az irányadók, minden egyéb jog kizárása mellett. A 10.4. pont értelmében, amennyiben a garancia bármely rendelkezése ellentétes bármilyen egyéb törvénykezés által lefektetett joggal, abban az esetben az adott rendelkezés hatályon kívül helyezendő, míg a többi rendelkezés továbbra is hatályban marad.
[5] A nyíltvégű pénzügyi lízingszerződés Általános Szerződési Feltételei az alábbi rendelkezéseket tartalmazzák:
" 4. A Lízingtárggyal kapcsolatos jótállás, szavatosság
4.1. A lízingbeadó a lízingbevevőre engedményezi az eladóval kötött adásvételi szerződésből származó jogait a tulajdonjog, illetve a vételár részbeni vagy teljes visszatérítésére vonatkozó igény érvényesítésének a kivételével. Ennek megfelelően az eladó bármely szerződésellenes magatartása miatt a lízingbevevő a kártérítési és szavatosságon alapuló utólagos árleszállítási igényeket és az elállás jogát, a lízingbevevő pedig a jótállási, szavatossági, illetve termékfelelősségen alapuló jogokat érvényesítheti. A lízingbevevő a lízingtárggyal kapcsolatos minden követelését közvetlenül az eladóval szemben jogosult és köteles érvényesíteni, saját felelősségére, költségére és kockázatára, olyan formában, ahogyan azt a jogszabályok és az eladó szavatosságára vagy jótállására vonatkozó feltételei előírják. A lízingbevevő az igényérvényesítés elmulasztásából vagy sikertelenségéből származó károkat, kifogásokat a lízingbeadóval szemben nem érvényesítheti."
[6] A szerződésekkel érintett nyerges vontató 2015. december 7-én került a felperes birtokába és azt K. O. járművezető használta. 2016. május 19. napján a nyerges vonató a leállítását követően nem indult újra. K. O. a felperes férjének a segítségével értesítette a gyártó magyarországi szakszervizét, Helyszíni javítással kicserélték a gázolaj szűrőket, melynek következtében a nyerges vontató működőképessé vált.
[7] 2016. május 20. napján a szintén K. O. által vezetett nyerges vontató ismételten meghibásodott, ám ekkor már nem sikerült működőképes állapotba hozni, ezért beszállításra került a gyártó szakszervizébe, ahol a vezető oldali tanksapka cseréje és az alsónyomású szivattyú cseréje történt meg ekkor, melynek eredményeként a vontató működőképes állapotba a került.
[8] Ezt követően a nyerges vontató bal oldali tanksapkáját K. O. is cserélte.
[9] A K. O. által vezetett nyerges vontató 2016. május 27-én és 2016. május 28-án ismételten meghibásodott.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése
[10] A felperes kereseti kérelmében 3 248 789 forint és késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest elsődlegesen jótállás, másodlagosan szavatosság jogcímén. A felperes álláspontja szerint az alperes hibásan teljesített, amelynek következtében az üzemagyagpumpa és a befecskendezőcsövek hibájának a kijavításával járó költségek, valamint ezen hibákból eredő jövedelemkiesés megtérítésére köteles.
[11] Mindkét jogalap vonatkozásában azt állította, hogy a gyártó hivatalos márkaszervize által 2016. május 20. napján kicserélt bal oldali tanksapka nem záródott megfelelően már a nyerges vontató 2015. december 7-én történő átvételekor sem, így került szennyezés az üzemanyagba, amely azokat a hibákat okozta, amelyeknek a kijavításával kapcsolatban 1 914 309 forint összegű kára keletkezett. A hibák kijavításának időtartama alatt a járművet 24 napon keresztül nem tudta használni, ezért 1 334 480 forint jövedelemkiesése is keletkezett.
[12] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy jótállásra a nyerges vontató gyártója köteles, és a jótállással kapcsolatos jogviták elbírálására magyar bíróság nem rendelkezik joghatósággal, ezért indokolt a per megszüntetése.
[13] Az alperes álláspontja szerint a jótállásra alapított igény el is évült, ugyanis a per tárgyát képező nyerges vontató 2015. december 7-én került átadásra a felperes részére, aki a feltételezett hibából eredő kártérítési igényét csak 2017. május 9-én, tehát 1 év elteltét követően jelentette be. A kereset másodlagos jogalapja körében is hivatkozott elévülésre, emellett álláspontja szerint a felperes által megjelölt hibát a felperes által csatolt szakértői vélemények nem bizonyítják. Kifogásolta azt is, hogy K. O. a vezető oldali tanksapkát egy utángyártottra cserélte ki.

Az első- és másodfokú ítélet
[14] Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a peres felek között a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:215. § (1) bekezdése szerinti adásvételi szerződés, a felek és a D. L. Zrt. részvételével a Ptk. 6:409. § szerinti lízingszerződés, valamint a Ptk. 6:215. § (1) bekezdésének megfelelően adásvételi szerződés jött létre a per tárgyát képező nyerges vontatóra.
[15] A felperes kereshetőségi joga körében azt állapította meg, hogy a jótállási kötelezettség a nyerges vontató erőátviteli moduljának a meghibásodását illetően a gyártót terhelte. Kiemelte, hogy a per részbeni megszüntetésének nem volt helye, mert a kereshetőségi jog fennálltát a bíróságnak érdemben kellett elbírálnia. Akkor kellett volna megszüntetnie a pert az elsődlegesen előterjesztett keresetet illetően, ha a felperes a gyártóval szemben terjesztett volna elő kereseti kérelmet.
[16] A másodlagos kereset körében azt állapította meg, hogy a felperes szavatossági igénye nem évült el. A Ptk. 6:163. § (1) bekezdésére és 6:24. § (1), (2) bekezdésére tekintettel álláspontja az volt, hogy a műszaki végzettséggel és tudással nem rendelkező felperes részére a 2017. március 2-án kelt szakértői vélemény ismeretében vált világossá, hogy a sorozatosan jelentkező hibának a bal oldali tanksapka nem megfelelő záródása, esetleges gyári hibája lehet az okozója. 2015. december 7-től 2017. március 2-ig a kellékszavatossági igény érvényesítésével összefüggő elévülés nyugodott. A 2017. június 29-i keresetindítás pedig 1 éven belül történt.
[17] Az elsőfokú bíróság a kellékszavatossági igényt bizonyítatlannak ítélte, mert a felperes nem tudta bizonyítani, hogy a lecserélt bal oldali tanksapka már 2015. december 7-én sem zárt jól, tehát az átadás időpontjában is hibás volt. Döntése értelmében a felperes a szakszerviz által rendelkezésre bocsátott alkatrészek, így a tanksapka vizsgálatával kapcsolatban szükségtelenül indítványozta a már meglévő szakértői vélemények kiegészítését, ugyanakkor indítvány a kicserélt tanksapka vizsgálatával kapcsolatban nem került előterjesztésre. A felperes terhére kellett értékelni azt, hogy a tanksapka nem áll rendelkezésre. A bizonyítás sikertelenségét pedig felperesnek kell viselnie.
[18] Az elsőfokú bíróság rámutatott arra is, hogy a szakértői vélemények azt sem támasztják alá, hogy a felperes által megjelölt meghibásodások kizárólag azért következtek be, mert a tanksapka nem jól zárt.
[19] Az elsőfokú bíróság a jogalap fennállásának hiányában a kereset összegszerűségét érdemben nem vizsgálta, ezért a felperes által indítványozott könyvszakértő kirendelését is mellőzte.
[20] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az elsődleges kereseti kérelem kapcsán rámutatott arra, hogy a felperes ezt nem tudta bizonyítani, ezen túlmenően pedig nem kellett vizsgálni a kereseti kérelem megalapozottságát, és az alperes e körben előadott érveléseit sem.
[21] A kellékszavatossági igény vonatkozásában arra mutatott rá, hogy 2017. március 2-től számított 3 hónapon - és nem egy éven - belül lett volna érvényesíthető a követelés, így a 2017. június 29. napján előterjesztett kereset határidőben előterjesztettnek nem tekinthető, a felperes kellékszavatossági igénye elévült.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem
[22] A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben tartalmilag a jogerős ítélet elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára történő utasítását kérte.
[23] A felperes felülvizsgálati kérelmében kifogásolta, hogy a bíróság a peres felek között létrejött szerződés tartalmát az alperes jótállási felelőssége tekintetében nem az adásvételi szerződés, és nem a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata alapján állapította meg, és azt nem a Ptk. 6:58. §-a szerint értelmezte. A bíróság az egyes szerződési feltételeket és nyilatkozatokat - sértve a Ptk. 6:86. § (1) bekezdésében foglaltakat - nem a szerződés egészével összhangban értelmezte. Mindezek alapján tévesen állapította meg, hogy az alperes által vállalt szerződéses jótállás nem az eladót, hanem a külföldi gyártót terhelte. Ennek egyértelműen ellentmond az adásvételi szerződés 7. pontja. A jótállás tartalmát a gyártói garanciajegyben foglalt tartalom tölti ki azzal, hogy a garanciajegyben írt bizonyítási teherre vonatkozó kikötés érvénytelen, míg a joghatósági és alkalmazandó jogra vonatkozó kikötés külföldi elem hiányában nem lehet irányadó. A joghatóság megítélése sérti az 1215/2012/EU rendelet 25. cikkét és az 1979. évi XIII. tvr. 62/F. §-át is.
[24] A felperes előadta, hogy a bíróság tévesen állapította meg jogerős ítéletében azt is, hogy a szavatossági igénye elévült, ezzel megsértette a Ptk. 6:24. § (2) bekezdését. A Ptk. 6:24. § (2) bekezdése szerinti igényérvényesítési határidő kezdő időpontját nem a közjegyzői eljárásban beszerzett igazságügyi szakértői vélemény keltének napjában, hanem a szakvélemény részére történő kézbesítési időpontjában kell meghatározni, ami 2017. április 7-e, így az igény érvényesítésére rendelkezésére álló határidő csak július 7-én járt le.
[25] Arra is hivatkozott, hogy a bíróság nem tett eleget az ítélettel szemben támasztott indokolási kötelezettségének, megsértve ezzel az 1952. évi III. törvény (Pp.) 221. § (1) bekezdésében foglaltakat és az Alaptörvény XXIV. cikk (1) bekezdés második mondatában foglalt jogát. Fellebbezésében részletesen érvelt amellett, hogy az alperes eladói jótállást vállalt, és ennek körében a gyártói garanciajegyben foglaltakat lehet alkalmazni, a másodfokú ítélet azon az egy mondaton túlmenően, hogy nem tudta bizonyítani, hogy jótállás címén az alperessel szemben kereshetőségi joga van, döntését nem indokolta meg.
[26] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében tartalmilag a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai
[27] A felülvizsgálati kérelem alapos.
[28] A Kúria a Pp. 275. § (2) bekezdése szerint a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a jogerős ítéletet, és megállapította, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból az alábbiak szerint jogszabálysértő.
[29] A jótállást a Ptk. a hibás teljesítés egyik jogkövetkezményeként szabályozza. Lényegét tekintve a jótállás a szerződés hibátlan teljesítéséért vállalt objektív, a szavatossághoz képest szigorúbb helytállási kötelezettség, ami abban nyilvánul meg, hogy a bizonyítási teher fordított. Jótállási igény érvényesítése esetén ugyanis a jótállási kötelezettség alól történő mentesülés érdekében a kötelezettnek kell bizonyítania, hogy a jótállási idő alatt észlelt, és vele megfelelően közölt, az igényérvényesítésre alapot adó hiba oka a teljesítés után keletkezett.
[30] A Ptk. 6:172. §-a értelmében a jótállásból eredő jogokat a dolog tulajdonjogának átruházása esetén az új tulajdonos érvényesítheti a jótállást vállaló kötelezettel szemben. Ennek megfelelően a dologhoz kapcsolódó jótállási jogosultság a dolog tulajdonjogában beállt változás esetén akkor is megilleti a dolog aktuális tulajdonosát, ha egyfajta szerződési láncolat útján jutott hozzá a dologhoz. A perbeli esetben erre került sor, hiszen a járművet a gyártója eladta a forgalmazó alperesnek, aki a lízingbeadóval kötött adásvételi szerződés alapján ruházta át a tulajdonjogot, míg a felperes mint lízingbevevő a lízingszerződésben engedményezett jogok alapján jogosulttá vált a perbelihez hasonló közvetlen, saját jogú jótállási igények érvényesítésére. (Megjegyzi a Kúria, hogy az elsőfokú bíróság által megállapított peres felek közötti adásvételre nem került sor. Pusztán azért, mert a háromoldalú megállapodást ezen a néven címezték meg, nem lehet a peres felek közötti adásvételi szerződés létrejöttét megállapítani, és abból, hogy az egyedi dolgot a felperes rendelte meg a finanszírozóval kötendő ügylet érdekében a forgalmazó alperestől, szintén nem következik adásvétel létrejötte).
[31] Annyiban helyes a másodfokú bíróság okfejtése, hogy a Ptk. új rendszerében a dolog tulajdonjogának átruházásától függetlenül a felperes a Ptk. 6:172. §-a alapján jogosulttá vált arra, hogy közvetlenül a jótállást vállaló gyártóval szemben érvényesítsen jótállási igényt, ugyanakkor a másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta, hogy nem csak a gyártót terhelheti jótállási kötelezettség. Jótállási kötelezettség alapulhat a felek megállapodásán is. Pusztán abból, hogy a perbeli szerződésben vállalt jótállás terjedelme a gyártó által vállalt jótállási feltételekkel azonos, nem következik, hogy a jótállási igény kizárólag a gyártóval szemben érvényesíthető.
[32] Helyesen hivatkozott a felperes a felülvizsgálati kérelmében arra, hogy a jótállási jognyilatkozat megtétele tekintetében döntő jelentősége van a peres felek által megtett szerződési nyilatkozatoknak és azok értelmezésének. A Ptk. 6:86. § (1) bekezdése szerint értelmezve a perbeli ügyleteket, a Ptk. 6:58. §-a alapján megállapítható, hogy a peres felek és a lízingbeadó kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata folytán a felperes javára a 6:171. § (1) bekezdése szerinti jótállási jogosultság került kikötésre.
[33] A felülvizsgálati kérelemben hivatkozott Adásvételi szerződés címet viselő, többoldalú jogügylet 7. pontja nem hagy kétséget afelől, hogy a gyártói garanciával azonos terjedelemben a vevő - és a lízingszerződés kikötései alapján a felperes - irányában az alperes vállalt jótállást, ezért téves az ezzel ellentétes ítéleti okfejtés. A szerződéssel alapított jótállás alapján a felperes választása szerint jogosult a gyártóval és/vagy az alperessel szembeni jótállási igények érvényesítésére.
[34] Sem az elsőfokú, sem a másodfokú bíróság érdemben nem foglalkozott a jótállási kérdésekkel az általa elfoglalt jogi álláspont folytán, ennek hiányában pedig megalapozott érdemi döntés a felülvizsgálati eljárásban jelenleg nem hozható.
[35] Rámutat a Kúria arra, hogy tévesen ítélte meg a másodfokú bíróság jogerős ítéletében a felperes szavatossági igényének elévülését is. Annyiban helyes a megközelítése, hogy az elsőfokú bíróság álláspontjától eltérően a hiba felfedezését követően 3 hónapon belüli igényérvényesítés szükséges, azonban téves az a következtetése, hogy a felperes esetében e 3 hónapos határidő elmulasztásra került. A kellékszavatossági igények általános elévülési ideje a Ptk. szabályozása szerint egy év (kivéve a fogyasztói szerződésekre és az ingatlanra vonatkozó speciális szabályokat), és az igényérvényesítési határidők minden esetben a teljesítéskor kezdődnek és elévülési jellegűek. Ez azt jelenti, hogy az igényérvényesítési határidők számítására - mivel elévülési jellegű határidőkről van szó - az elévülés nyugvásának és megszakadásának szabályai is irányadóak.
[36] Ennek megfelelően a kellékszavatossági igények elévülése a Ptk. 6:24. §-ának (1) bekezdése szerint nyugszik akkor, ha a jogosult a követelést menthető okból nem tudja érvényesíteni. A kellékszavatossági igények esetében az igényérvényesítést leggyakrabban akadályozó ilyen menthető körülmény az, hogy a jogosult a hibát nem ismeri fel. Számos esetben előfordul ugyanis, hogy a hiba oka a szolgáltatásban már a teljesítés időpontjában is fennállt, a hiba azonban a jellegénél, vagy a dolog természeténél fogva csupán később, a használat során vált felismerhetővé. A Ptk. értelmezése körében is irányadó 1/2012. (VI. 21.) PK vélemény 11. pontjának indokolásából következik, hogy a hibának az elévülés nyugvását megszüntető felismerése akkor következik be, amikor a jogosult tudomást szerez mindazokról a hibával kapcsolatos tényekről, amelyek ismerete szükséges a hiba miatti szavatossági igény érvényesítéséhez, vagyis a hibajelenség észlelése mellett felismeri a hiba okát, terjedelmét, jelentőségét és következményeit is. Az elévülés nyugvásának megszűnése ugyanis csak akkor következik be, ha a jogosult a követelése érvényesíthetőségének helyzetébe került. Abban az esetben, ha a hiba felismeréséhez szakember bevonására van szükség, az ily módon szükséges szakmai vizsgálatra szakértő megbízásával, vagy előzetes bizonyítás keretében kerülhet sor. Ilyenkor az elévülés mindaddig nyugszik, ameddig a szavatossági igény érvényesítéséhez szükséges adatokat a jogosult a szakértő tájékoztatása, illetőleg a beszerzett szakértői vélemény alapján meg nem ismeri.
[37] Ebből következően annak az időpontnak a meghatározásakor, hogy a felperes mikor került a közvetlen igényérvényesítés helyzetébe, nem a szakértői vélemény keltének van jelentősége, hanem annak, hogy az abban foglalt megállapításokról a felperes mikor szerzett tudomást. Helyesen hivatkozott a felperes felülvizsgálati kérelmében arra, hogy miután a szakvélemény részére történő kézbesítésére 2017. április 7-én került sor, így a keresetindítása határidőn belül történt, azaz elévülés jogcímén érdemi vizsgálat nélkül a másodlagosan előterjesztett szavatossági igényét sem lehetett volna elutasítani.
[38] A peres felek közötti jogvitában nincs érdemi relevanciája a Garanciajegyen feltüntetett joghatósági és alkalmazandó jogra vonatkozó szabályoknak. Miután a perbeli jótállási igény két magyar honosságú jogalany relációjában vizsgálandó, így határon átnyúló elem hiányában sem a hivatkozott uniós rendelet, sem pedig a nemzetközi magánjogi szabályok nem irányadók. Megjegyzi a Kúria, hogy e két szabály együttes alkalmazására egyebekben sem kerülhetne sor, amennyiben ugyanis a joghatóságra és az alkalmazandó jogra uniós jogforrás, és magyar nemzetközi magánjogi jogforrás is tartalmaz rendelkezést, az adott jogviszony tekintetében állást kell foglalni a többrétegű szabályok közül egyik vagy másik alkalmazási elsődlegességéről. Ha a jogviszonyra uniós jogforrás irányadó, ez kizárja a nemzeti magánjogi rendelkezések alkalmazhatóságát. A perbeli esetben a Garanciajegyben kikötött feltételek alkalmazásának más akadálya is lehet, az egymásnak ellentmondó feltételek esetén ugyanis, vizsgálni szükséges a kikötés érvényességét is.
[39] A kifejtettek értelmében a Kúria a jogerős ítéletet az elsőfokú ítéletre is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasította.
[40] A megismételt elsőfokú eljárásban az elsőfokú bíróságnak érdemben kell vizsgálnia a felperes elsődleges jótállási igényét. A jótállási felelősség kiindulópontjaként a termék hibáját a szakértőnek az a megállapítása igazolja, hogy a nyerges vontató sorozatos meghibásodásainak egyik lehetséges oka az üzemanyagpumpa és a befecskendezőcsövek hibája. Ezért a jótállás Ptk.-beli szabálya alapján a mentesülés körében a bizonyítási terhet az alperesre kell telepíteni, az alperes bizonyíthatja, hogy a jótállási idő alatt észlelt hiba oka a teljesítés után keletkezett. Amennyiben az alperes a jótállási felelősség alól kimenti magát, úgy érdemben szükséges vizsgálni a felperes másodlagos, szavatossági jogcímen előterjesztett igényét, mert az nem évült el.
(Kúria Pfv. V. 20.561/2019.)

***

TELJES HATÁROZAT

A Kúria
mint felülvizsgálati bíróság
v é g z é s e

Az ügy száma: Pfv.V.20.561/2019/4.
A tanács tagjai:
Dr. Bartal Géza a tanács elnöke
Dr. Simonné Dr. Gombos Katalin előadó bíró
Dr. Cseh Attila bíró
A felperes: V. V. Gy.
A felperes képviselője: Dr. Turcsán Gábor ügyvéd (9700 Szombathely, Kőszegi u. 2. III.)
Az alperes: H. Kft.
Az alperes képviselője: Dr. Kauter György ügyvéd (1027 Budapest, Csalogány u. 3/D. 3/2.)
A per tárgya: Kártérítés megfizetése
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: Felperes
A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma: Fővárosi Törvényszék 2.Gf.75.611/2018/6.
Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma: Pesti Központi Kerületi Bíróság 7.G.302.344/2017/26.

Rendelkező rész
A Kúria a jogerős ítéletet az elsőfokú bíróság ítéletére is kiterjedően hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.
A felperes felülvizsgálati eljárási költségét 400.000 (Négyszázezer) forintban, míg az alperesét 70.000 (Hetvenezer) forintban állapítja meg.
A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A felperes 2015. november 2-án megrendelt az alperestől egy nyerges vontatót. A felperes a jármű ellenértékét, 79.900,- euró + áfa összeget finanszírozóval kötött külön szerződés alapján kívánta megfizetni. Ennek érdekében 2015. november 13-án a felperes mint lízingbevevő, az alperes mint eladó és a D. L. Zrt. mint lízingbeadó és vevő között jött létre a szerződés, amelyben a D. L. Zrt. az alperestől megvásárolt fent hivatkozott nyerges vontatót 36 hónap futamidőre lízingbe adta a felperesnek.
[2] A TI2 B AG09694 számú szerződés a jótállással és szavatossággal kapcsolatosan az alábbi rendelkezéseket tartalmazza:
"7.1. Az eladó kijelenti és szavatolja, hogy a lízingtárgy(ak) kizárólagos tulajdonában van(nak) és per-, teher- és igénymentes(ek). Az eladó a lízingtárgy(ak)ra a hatályos jogszabályoknak megfelelő szavatosságot és jótállást, szerviz biztosítási és alkatrészellátási kötelezettséget vállal. A lízingtárgy(ak)ra vonatkozó szavatossági és jótállási jogok vonatkozásában a lízingtárgy(ak) gyártójának a lízingtárgynak a birtokba adásakor irányadó garanciális feltételrendszere, továbbá a Polgári Törvénykönyv és az egyéb vonatkozó jogszabályok rendelkezései az irányadók. A lízingbevevő tudomásul veszi, hogy a vevőszolgálati (garanciális) feladatok ellátásával kapcsolatban a gyártó által meghatározott márkaszervizeket/ szakműhelyeket veheti igénybe. Eladó köteles a lízingbevevő részére átadni a gyártó által rendszeresített magyar nyelvű használati, kezelési útmutatót, garanciális feltételeket, valamint a szervizkönyvet. A csatolt okmányokat az átadás-átvételi jegyzőkönyvben fel kell tüntetni."
[3] A szerződés tárgyát képező nyerges vontatóra Garanciajegy is kiállításra került, amelyben a gyártó garantálta a jármű első tulajdonosának, hogy a jármű megjelölt modulokba tartozó alkotóelemei sem formai, sem gyártási hibával nem rendelkeztek az átadás időpontjában. A "Gyári garancia - erőátvitel" modul 2015. 12. 07. - 2017. 12. 06. időre, korlátlan kilométerre szólt. A motor megnevezés alatt az alábbi felsorolást tartalmazta: Üzemanyag pumpa és befecskendező csövek, injektorok, rövid blokk, beleértve a főtengelyt, összekötő rudakat, dugattyúkat, hengerperselyeket és csapágyakat, hűtőfolyadék pumpákat, termosztátot és termosztát foglalatot, hengerfejet és hengerfejtömítést, beleértve a beszívó és kipufogó szelepeket és a szelep működését, szívó és kipufogó csonkokat, turbótöltőt, olajpumpát, beleértve az olajszintmérő lécet, a feltöltő eszközöket, olajhűtőt, elektromos ventillátort, a főtengelyt, lengéscsillapítót, motorfelfüggesztést, a motorféket, kivéve a külső működést, az indítómotort, a lendkereket és a foglalatát.
[4] A Garanciajegy 10.2. pontja szerint a garancia tanúsítványban szereplő jogokról és kötelezettségekről szóló bármilyen vitás kérdés először az illetékes amszterdami bíróságon rendezendő, Hollandiában. A 10.3. pont szerint a garancia esetében a hollandiai törvények az irányadók, minden egyéb jog kizárása mellett. A 10.4. pont értelmében, amennyiben a garancia bármely rendelkezése ellentétes bármilyen egyéb törvénykezés által lefektetett joggal, abban az esetben az adott rendelkezés hatályon kívül helyezendő, míg a többi rendelkezés továbbra is hatályban marad.
[5] A TI2 B AG09694 számú nyíltvégű pénzügyi lízingszerződés Általános Szerződési Feltételei az alábbi rendelkezéseket tartalmazzák:
" 4. A Lízingtárggyal kapcsolatos jótállás, szavatosság
4.1. A lízingbeadó a lízingbevevőre engedményezi az eladóval kötött adásvételi szerződésből származó jogait a tulajdonjog, illetve a vételár részbeni vagy teljes visszatérítésére vonatkozó igény érvényesítésének a kivételével. Ennek megfelelően az eladó bármely szerződésellenes magatartása miatt a lízingbevevő a kártérítési és szavatosságon alapuló utólagos árleszállítási igényeket és az elállás jogát, a lízingbevevő pedig a jótállási, szavatossági, illetve termékfelelősségen alapuló jogokat érvényesítheti. A lízingbevevő a lízingtárggyal kapcsolatos minden követelését közvetlenül az eladóval szemben jogosult és köteles érvényesíteni, saját felelősségére, költségére és kockázatára, olyan formában, ahogyan azt a jogszabályok és az eladó szavatosságára vagy jótállására vonatkozó feltételei előírják. A lízingbevevő az igényérvényesítés elmulasztásából vagy sikertelenségéből származó károkat, kifogásokat a lízingbeadóval szemben nem érvényesítheti."
[6] A szerződésekkel érintett nyerges vontató 2015. december 7-én került a felperes birtokába és azt K. O. járművezető használta. 2016. május 19. napján Dunavecse térségében a nyerges vonató a leállítását követően nem indult újra. K. O. a felperes férjének a segítségével értesítette a gyártó magyarországi szakszervizét, Helyszíni javítással kicserélték a gázolaj szűrőket, melynek következtében a nyerges vontató működőképessé vált.
[7] 2016. május 20. napján a szintén K. O. által vezetett nyerges vontató Dombóvár térségében ismételten meghibásodott, ám ekkor már nem sikerült működőképes állapotba hozni, ezért beszállításra került a gyártó szakszervizébe, ahol a vezető oldali tanksapka cseréje és az alsónyomású szivattyú cseréje történt meg ekkor, melynek eredményeként a vontató működőképes állapotba a került.
[8] Ezt követően a nyerges vontató bal oldali tanksapkáját K. O. is cserélte.
[9] A K. O. által vezetett nyerges vontató 2016. május 27-én és 2016. május 28-án ismételten meghibásodott.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése
[10] A felperes kereseti kérelmében 3.248.789 forint és késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest elsődlegesen jótállás, másodlagosan szavatosság jogcímén. A felperes álláspontja szerint az alperes hibásan teljesített, amelynek következtében az üzemagyag pumpa és a befecskendező csövek hibájának a kijavításával járó költségek, valamint ezen hibákból eredő jövedelemkiesés megtérítésére köteles.
[11] Mindkét jogalap vonatkozásában azt állította, hogy a gyártó hivatalos márkaszervize által 2016. május 20. napján kicserélt bal oldali tanksapka nem záródott megfelelően már a nyerges vontató 2015. december 7-én történő átvételekor sem, így került szennyezés az üzemanyagba, amely azokat a hibákat okozta, amelyeknek a kijavításával kapcsolatban 1.914.309 forint összegű kára keletkezett. A hibák kijavításának időtartama alatt a járművet 24 napon keresztül nem tudta használni, ezért 1.334.480 forint jövedelemkiesése is keletkezett.
[12] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy jótállásra a nyerges vontató gyártója köteles, és a jótállással kapcsolatos jogviták elbírálására magyar bíróság nem rendelkezik joghatósággal, ezért indokolt a per megszüntetése.
[13] Az alperes álláspontja szerint a jótállásra alapított igény el is évült, ugyanis a per tárgyát képező nyerges vontató 2015. december 7-én került átadásra a felperes részére, aki a feltételezett hibából eredő kártérítési igényét csak 2017. május 9-én, tehát 1 év elteltét követően jelentette be. A kereset másodlagos jogalapja körében is hivatkozott elévülésre, emellett álláspontja szerint a felperes által megjelölt hibát a felperes által csatolt szakértői vélemények nem bizonyítják. Kifogásolta azt is, hogy K. O. a vezető oldali tanksapkát egy utángyártottra cserélte ki.

Az első- és másodfokú ítélet
[14] Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a peres felek között a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:215. § (1) bekezdése szerinti adásvételi szerződés, a felek és a D. L. Zrt. részévételével a Ptk. 6:409. § szerinti lízingszerződés, valamint a Ptk. 6:215. § (1) bekezdésének megfelelően adásvételi szerződés jött létre a per tárgyát képező nyerges vontatóra.
[15] A felperes kereshetőségi joga körében azt állapította meg, hogy a jótállási kötelezettség a nyerges vontató erőátviteli moduljának a meghibásodását illetően a gyártót terhelte. Kiemelte, hogy a per részbeni megszüntetésének nem volt helye, mert a kereshetőségi jog fennálltát a bíróságnak érdemben kellett elbírálnia. Akkor kellett volna megszüntetnie a pert az elsődlegesen előterjesztett keresetet illetően, ha a felperes a gyártóval szemben terjesztett volna elő kereseti kérelmet.
[16] A másodlagos kereset körében azt állapította meg, hogy a felperes szavatossági igénye nem évült el. A Ptk. 6:163. § (1) bekezdésére és 6:24. § (1), (2) bekezdésére tekintettel álláspontja az volt, hogy a műszaki végzettséggel és tudással nem rendelkező felperes részére a 2017. március 2-án kelt szakértői vélemény ismeretében vált világossá, hogy a sorozatosan jelentkező hibának a bal oldali tanksapka nem megfelelő záródása, esetleges gyári hibája lehet az okozója. 2015. december 7-től 2017. március 2-ig a kellékszavatossági igény érvényesítésével összefüggő elévülés nyugodott. A 2017. június 29-i keresetindítás pedig 1 éven belül történt.
[17] Az elsőfokú bíróság a kellékszavatossági igényt bizonyítatlannak ítélte, mert a felperes nem tudta bizonyítani, hogy a lecserélt baloldali tanksapka már 2015. december 7-én sem zárt jól, tehát az átadás időpontjában is hibás volt. Döntése értelmében a felperes a szakszerviz által rendelkezésre bocsátott alkatrészek, így a tanksapka vizsgálatával kapcsolatban szükségtelenül indítványozta a már meglévő szakértői vélemények kiegészítését, ugyanakkor indítvány a kicserélt tanksapka vizsgálatával kapcsolatban nem került előterjesztésre. A felperes terhére kellett értékelni azt, hogy a tanksapka nem áll rendelkezésre. A bizonyítás sikertelenségét pedig felperesnek kell viselnie.
[18] Az elsőfokú bíróság rámutatott arra is, hogy a szakértői vélemények azt sem támasztják alá, hogy a felperes által megjelölt meghibásodások kizárólag azért következtek be, mert a tanksapka nem jól zárt.
[19] Az elsőfokú bíróság a jogalap fennállásának hiányában a kereset összegszerűségét érdemben nem vizsgálta, ezért a felperes által indítványozott könyvszakértő kirendelését is mellőzte.
[20] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az elsődleges kereseti kérelem kapcsán rámutatott arra, hogy a felperes ezt nem tudta bizonyítani, ezen túlmenően pedig nem kellett vizsgálni a kereseti kérelem megalapozottságát, és az alperes e körben előadott érveléseit sem.
[21] A kellékszavatossági igény vonatkozásában arra mutatott rá, hogy 2017. március 2-től számított 3 hónapon - és nem egy éven - belül lett volna érvényesíthető a követelés, így a 2017. június 29. napján előterjesztett kereset határidőben előterjesztettnek nem tekinthető, a felperes kellékszavatossági igénye elévült.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem
[22] A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben tartalmilag a jogerős ítélet elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára történő utasítását kérte.
[23] A felperes felülvizsgálati kérelmében kifogásolta, hogy a bíróság a peres felek között létrejött szerződés tartalmát az alperes jótállási felelőssége tekintetében nem az adásvételi szerződés, és nem a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata alapján állapította meg, és azt nem a Ptk. 6:58. § szerint értelmezte. A bíróság az egyes szerződési feltételeket és nyilatkozatokat - sértve a Ptk. 6:86. § (1) bekezdésében foglaltakat - nem a szerződés egészével összhangban értelmezte. Mindezek alapján tévesen állapította meg, hogy az alperes által vállalt szerződéses jótállás nem az eladót, hanem a külföldi gyártót terhelte. Ennek egyértelműen ellentmond az adásvételi szerződés 7. pontja. A jótállás tartalmát a gyártói garanciajegyben foglalt tartalom tölti ki azzal, hogy a garanciajegyben írt bizonyítási teherre vonatkozó kikötés érvénytelen, míg a joghatósági és alkalmazandó jogra vonatkozó kikötés külföldi elem hiányában nem lehet irányadó. A joghatóság megítélése sérti az 1215/2012/EU-rendelet 25. cikkét és az 1979. évi XIII. tvr. 62/F. §-át is.
[24] A felperes előadta, hogy a bíróság tévesen állapította meg jogerős ítéletében azt is, hogy a szavatossági igénye elévült, ezzel megsértette a Ptk. 6:24. § (2) bekezdését. A Ptk. 6:24. § (2) bekezdése szerinti igényérvényesítési határidő kezdő időpontját nem a közjegyzői eljárásban beszerzett igazságügyi szakértői vélemény keltének napjában, hanem a szakvélemény részére történő kézbesítési időpontjában kell meghatározni, ami 2017. április 7-e, így az igény érvényesítésére rendelkezésére álló határidő csak július 7-én járt le.
[25] Arra is hivatkozott, hogy a bíróság nem tett eleget az ítélettel szemben támasztott indokolási kötelezettségének, megsértve ezzel az 1952. évi III. törvény (Pp.) 221. § (1) bekezdésében foglaltakat és az Alaptörvény XXIV. cikk (1) bekezdés második mondatában foglalt jogát. Fellebbezésében részletesen érvelt amellett, hogy az alperes eladói jótállást vállalt, és ennek körében a gyártói garanciajegyben foglaltakat lehet alkalmazni, a másodfokú ítélet azon az egy mondaton túlmenően, hogy nem tudta bizonyítani, hogy jótállás címén az alperessel szemben kereshetőségi joga van, döntését nem indokolta meg.
[26] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében tartalmilag a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai
[27] A felülvizsgálati kérelem alapos.
[28] A Kúria a Pp. 275. § (2) bekezdése szerint a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a jogerős ítéletet, és megállapította, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból az alábbiak szerint jogszabálysértő.
[29] A jótállást a Ptk. a hibás teljesítés egyik jogkövetkezményeként szabályozza. Lényegét tekintve a jótállás a szerződés hibátlan teljesítéséért vállalt objektív, a szavatossághoz képest szigorúbb helytállási kötelezettség, ami abban nyilvánul meg, hogy a bizonyítási teher fordított. Jótállási igény érvényesítése esetén ugyanis a jótállási kötelezettség alól történő mentesülés érdekében a kötelezettnek kell bizonyítania, hogy a jótállási idő alatt észlelt, és vele megfelelően közölt, az igényérvényesítésre alapot adó hiba oka a teljesítés után keletkezett.
[30] A Ptk. 6:172. §-a értelmében a jótállásból eredő jogokat a dolog tulajdonjogának átruházása esetén az új tulajdonos érvényesítheti a jótállást vállaló kötelezettel szemben. Ennek megfelelően a dologhoz kapcsolódó jótállási jogosultság a dolog tulajdonjogában beállt változás esetén akkor is megilleti a dolog aktuális tulajdonosát, ha egyfajta szerződési láncolat útján jutott hozzá a dologhoz. A perbeli esetben erre került sor, hiszen a járművet a gyártója eladta a forgalmazó alperesnek, aki a lízingbeadóval kötött adásvételi szerződés alapján ruházta át a tulajdonjogot, míg a felperes mint lízingbevevő a lízingszerződésben engedményezett jogok alapján jogosulttá vált a perbelihez hasonló közvetlen, saját jogú jótállási igények érvényesítésére. (Megjegyzi a Kúria, hogy az elsőfokú bíróság által megállapított peres felek közötti adásvételre nem került sor. Pusztán azért, mert a háromoldalú megállapodást ezen a néven címezték meg, nem lehet a peres felek közötti adásvételi szerződés létrejöttét megállapítani, és abból, hogy az egyedi dolgot a felperes rendelte meg a finanszírozóval kötendő ügylet érdekében a forgalmazó alperestől, szintén nem következik adásvétel létrejötte).
[31] Annyiban helyes a másodfokú bíróság okfejtése, hogy a Ptk. új rendszerében a dolog tulajdonjogának átruházásától függetlenül a felperes a Ptk. 6:172. §-a alapján jogosulttá vált arra, hogy közvetlenül a jótállást vállaló gyártóval szemben érvényesítsen jótállási igényt, ugyanakkor a másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta, hogy nem csak a gyártót terhelheti jótállási kötelezettség. Jótállási kötelezettség alapulhat a felek megállapodásán is. Pusztán abból, hogy a perbeli szerződésben vállalt jótállás terjedelme a gyártó által vállalt jótállási feltételekkel azonos, nem következik, hogy a jótállási igény kizárólag a gyártóval szemben érvényesíthető.
[32] Helyesen hivatkozott a felperes a felülvizsgálati kérelmében arra, hogy a jótállási jognyilatkozat megtétele tekintetében döntő jelentősége van a peres felek által megtett szerződési nyilatkozatoknak és azok értelmezésének. A Ptk. 6:86. § (1) bekezdése szerint értelmezve a perbeli ügyleteket a Ptk. 6:58. §-a alapján megállapítható, hogy a peres felek és a lízingbeadó kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata folytán a felperes javára a 6:171. § (1) bekezdése szerinti jótállási jogosultság került kikötésre.
[33] A felülvizsgálati kérelemben hivatkozott Adásvételi szerződés címet viselő, többoldalú jogügylet 7. pontja nem hagy kétséget afelől, hogy a gyártói garanciával azonos terjedelemben a vevő - és a lízingszerződés kikötései alapján a felperes - irányában az alperes vállalt jótállást, ezért téves az ezzel ellentétes ítéleti okfejtés. A szerződéssel alapított jótállás alapján a felperes választása szerint jogosult a gyártóval és/vagy az alperessel szembeni jótállási igények érvényesítésére.
[34] Sem az elsőfokú, sem a másodfokú bíróság érdemben nem foglalkozott a jótállási kérdésekkel az általa elfoglalt jogi álláspont folytán, ennek hiányában pedig megalapozott érdemi döntés a felülvizsgálati eljárásban jelenleg nem hozható.
[35] Rámutat a Kúria arra, hogy tévesen ítélte meg a másodfokú bíróság jogerős ítéletében a felperes szavatossági igényének elévülését is. Annyiban helyes a megközelítése, hogy az elsőfokú bíróság álláspontjától eltérően a hiba felfedezését követően 3 hónapon belüli igényérvényesítés szükséges, azonban téves az a következtetése, hogy a felperes esetében e 3 hónapos határidő elmulasztásra került. A kellékszavatossági igények általános elévülési ideje a Ptk. szabályozása szerint egy év (kivéve a fogyasztói szerződésekre és az ingatlanra vonatkozó speciális szabályokat), és az igényérvényesítési határidők minden esetben a teljesítéskor kezdődnek és elévülési jellegűek. Ez azt jelenti, hogy az igényérvényesítési határidők számítására - mivel elévülési jellegű határidőkről van szó - az elévülés nyugvásának és megszakadásának szabályai is irányadóak.
[36] Ennek megfelelően a kellékszavatossági igények elévülése a Ptk. 6:24. §-ának (1) bekezdése szerint nyugszik akkor, ha a jogosult a követelést menthető okból nem tudja érvényesíteni. A kellékszavatossági igények esetében az igényérvényesítést leggyakrabban akadályozó ilyen menthető körülmény az, hogy a jogosult a hibát nem ismeri fel. Számos esetben előfordul ugyanis, hogy a hiba oka a szolgáltatásban már a teljesítés időpontjában is fennállt, a hiba azonban a jellegénél, vagy a dolog természeténél fogva csupán később, a használat során vált felismerhetővé. A Ptk. értelmezése körében is irányadó 1/2012. (VI. 21.) PK vélemény 11. pontjának indokolásából következik, hogy a hibának az elévülés nyugvását megszüntető felismerése akkor következik be, amikor a jogosult tudomást szerez mindazokról a hibával kapcsolatos tényekről, amelyek ismerete szükséges a hiba miatti szavatossági igény érvényesítéséhez, vagyis a hibajelenség észlelése mellett felismeri a hiba okát, terjedelmét, jelentőségét és következményeit is. Az elévülés nyugvásának megszűnése ugyanis csak akkor következik be, ha a jogosult a követelése érvényesíthetőségének helyzetébe került. Abban az esetben, ha a hiba felismeréséhez szakember bevonására van szükség, az ily módon szükséges szakmai vizsgálatra szakértő megbízásával, vagy előzetes bizonyítás keretében kerülhet sor. Ilyenkor az elévülés mindaddig nyugszik, ameddig a szavatossági igény érvényesítéséhez szükséges adatokat a jogosult a szakértő tájékoztatása, illetőleg a beszerzett szakértői vélemény alapján meg nem ismeri.
[37] Ebből következően annak az időpontnak a meghatározásakor, hogy a felperes mikor került a közvetlen igényérvényesítés helyzetébe, nem a szakértői vélemény keltének van jelentősége, hanem annak, hogy az abban foglalt megállapításokról a felperes mikor szerzett tudomást. Helyesen hivatkozott a felperes felülvizsgálati kérelmében arra, hogy miután a szakvélemény részére történő kézbesítésére 2017. április 7-én került sor, így a keresetindítása határidőn belül történt, azaz elévülés jogcímén érdemi vizsgálat nélkül a másodlagosan előterjesztett szavatossági igényét sem lehetett volna elutasítani.
[38] A peres felek közötti jogvitában nincs érdemi relevanciája a Garanciajegyen feltüntetett joghatósági és alkalmazandó jogra vonatkozó szabályoknak. Miután a perbeli jótállási igény két magyar honosságú jogalany relációjában vizsgálandó, így határon átnyúló elem hiányában sem a hivatkozott uniós rendelet, sem pedig a nemzetközi magánjogi szabályok nem irányadók. Megjegyzi a Kúria, hogy e két szabály együttes alkalmazására egyebekben sem kerülhetne sor, amennyiben ugyanis a joghatóságra és az alkalmazandó jogra uniós jogforrás, és magyar nemzetközi magánjogi jogforrás is tartalmaz rendelkezést, az adott jogviszony tekintetében állást kell foglalni a többrétegű szabályok közül egyik vagy másik alkalmazási elsődlegességéről. Ha a jogviszonyra uniós jogforrás irányadó, ez kizárja a nemzeti magánjogi rendelkezések alkalmazhatóságát. A perbeli esetben a Garanciajegyben kikötött feltételek alkalmazásának más akadálya is lehet, az egymásnak ellentmondó feltételek esetén ugyanis, vizsgálni szükséges a kikötés érvényességét is.
[39] A kifejtettek értelmében a Kúria a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet az elsőfokú ítéletre is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasította.
[40] A megismételt elsőfokú eljárásban az elsőfokú bíróságnak érdemben kell vizsgálnia a felperes elsődleges jótállási igényét. A jótállási felelősség kiindulópontjaként a termék hibáját a szakértőnek az a megállapítása igazolja, hogy a nyerges vontató sorozatos meghibásodásinak egyik lehetséges oka az üzemagyag pumpa és a befecskendező csövek hibája. Ezért a jótállás Ptk.-beli szabálya alapján a mentesülés körében a bizonyítási terhet az alperesre kell telepíteni, az alperes bizonyíthatja, hogy a a jótállási idő alatt észlelt hiba oka a teljesítés után keletkezett. Amennyiben az alperes a jótállási felelősség alól kimenti magát, úgy érdemben szükséges vizsgálni a felperes másodlagos, szavatossági jogcímen előterjesztett igényét, mert az nem évült el.

Záró rész
[41] A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítása folytán a Kúria a Pp. 275. § (5) bekezdése alapján csupán megállapította a peres felek felülvizsgálati eljárásban felmerült eljárási költségeit, annak viseléséről az elsőfokú bíróságnak kell határoznia. A Kúria a felülvizsgálati eljárási költség körében a felperes által lerótt felülvizsgálati eljárási illetéket, míg mindkét peres fél vonatkozásában a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (2), (5) és (6) szerinti mérsékelt összegű, a kifejtett ügyvédi tevékenységekkel arányban álló ügyvédi munkadíjból álló felülvizsgálati eljárási költségeket vette figyelembe.
[42] A Kúria a jogerős ítélet elleni felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdése folytán tárgyaláson kívül bírálta el.
[43] A végzés elleni felülvizsgálatot a Pp. 271. § (1) bekezdés e) pontja zárja ki.
Budapest, 2020. február 13.
Dr. Bartal Géza s.k. a tanács elnöke, Dr. Simonné Dr. Gombos Katalin s.k. előadó bíró, Dr. Cseh Attila s.k. bíró
A kiadmány hiteléül:
Tné, bírósági tisztviselő
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.