adozona.hu
ÍH 2019.34
ÍH 2019.34
AZ ADÓS VAGYONÁNAK PÁLYÁZAT ÚTJÁN VALÓ ÉRTÉKESÍTÉSÉRE ALKALMAZANDÓ JOGSZABÁLYOK I. A felszámoló az adós vagyonának értékesítésére vonatkozó szabályok alapján akkor nyilváníthatja a pályázatot érvénytelennek, illetve eredménytelennek, ha nem adtak be a pályázati feltételeknek megfelelő pályázatot. II. A felszámolás alá került gazdálkodó szervezet vagyonának értékesítése során is megfelelően érvényesülnie kell a Ptk. elővásárlási jogra vonatkozó rendelkezéseinek. A Ptk. 6:222. § (2) bekezdésének az ajánlati k
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú bíróság az 50. sorszámú ítéletével a keresetet elutasította és kötelezte a felperest perköltség megfizetésére.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a Fővárosi Törvényszék az I. rendű alperes felszámolását 2014. július 23-i kezdő időponttal tette közzé a Cégközlönyben. Az I. rendű alperes felszámolója az I. rendű alperes tulajdonában álló ingatlanokat nyilvános pályázati felhívás útján kívánta értékesíteni, melyek benyújtásának határideje 2016. február 1. napj...
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a Fővárosi Törvényszék az I. rendű alperes felszámolását 2014. július 23-i kezdő időponttal tette közzé a Cégközlönyben. Az I. rendű alperes felszámolója az I. rendű alperes tulajdonában álló ingatlanokat nyilvános pályázati felhívás útján kívánta értékesíteni, melyek benyújtásának határideje 2016. február 1. napjának 8:00 órája volt. A felszámoló az elővásárlási jog gyakorlása érdekében felhívta a figyelmet, hogy az arra jogosultak a pályázat benyújtásának határidejéig, írásban kötelesek bejelenteni, hogy az elővásárlási jogukkal élni kívánnak-e. A pályázati kiírásban rögzítette azt is, hogy az elektronikus értékesítés érvényességének és eredményességének megállapítását követően a nyertes ajánlatot bemutatja azoknak az elővásárlásra jogosultaknak - az őket megillető sorrendben - akik a pályázati határidő lejártáig bejelentették szándéknyilatkozat formájában, hogy gyakorolni kívánják az elővásárlási jogukat. Az I. rendű alperes felszámolója az ajánlati biztosíték összegét 22 500 000 forintban határozta meg. A pályázatban szereplő vagyonelemek irányára mindösszesen 750 000 000 forint volt.
A felperes a pályázati kiírásban szereplő ingatlanok közül nyolcban rendelkezik tulajdoni illetőséggel. Ezt a tényt az I. rendű alperes felszámolójának a 2015. október 6. napján átvett levelében bejelentette.
A meghirdetett ingatlanok közül egy az I. rendű és a VIII. rendű alperes, egy másik a felperes, az I. rendű és a VIII. rendű alperes közös tulajdona, amelyre a VII. rendű alperes javára 133 010 000 forint adótartozás és járulékai erejéig végrehajtási jog került bejegyzésre.
A perrel érintett ingatlanokon a II. alperes javára 15 milliárd forint erejéig keretbiztosítéki jelzálogjog és 2013. október 27. napjáig vételi jog került bejegyzésre, míg a III. rendű alperes javára az ingatlanok egy részén, 213 m² nagyságú területre vezetékjog, a IV. rendű alperes javára elővásárlási jog és 2015. február 22. napjáig tartó haszonélvezeti jog, az V. rendű alperes javára 5 milliárd forint erejéig egyetemleges keretbiztosítéki jelzálogjog és a lemondás a jelzálogjog ranghelyével való rendelkezés jogáról, a VI. rendű alperes javára 19 542 792 forint főkövetelés és járulékai erejéig végrehajtási jog került bejegyzésre.
A felperes a felszámoló által 2016. január 11. napján átvett levelében bejelentette, hogy a nyertes pályázati ajánlattól függően gyakorolni kívánja az elővásárlási jogát.
A felszámoló a 2016. február 1. napján kelt levelében az I. rendű alperest (helyesen: a felperest) értesítette arról, hogy a Cégközlönyben 2015. december 31. napján megjelent pályázati hirdetményre érvényes pályázat érkezett, amely szerint a B. C. Kft. nettó 376 000 000 forint vételáron kívánja megvásárolni az ingatlanokat. Egyidejűleg felszólította a felperest, hogy e levél átvételét követő 10 napon belül tegyen elfogadó nyilatkozatot, amennyiben a pályázat szerinti vételi ajánlat elfogadásával élni kíván az elővásárlási jogával. A felperes a felhívást 2016. február 5. napján vette át, 2016. február 12. napján telefaxon, valamint postai úton is megküldött nyilatkozatával bejelentette, hogy a vételi ajánlatot teljes egészében elfogadva, gyakorolni kívánja az elővásárlási jogát. Csatolta a 22 500 000 forint ajánlati biztosíték megfizetésének igazolását, valamint a jogszabályban előírt mellékleteket is.
Az I. rendű alperes felszámolója a 2016. február 22. napján írt levelében értesítette a felperest, hogy a meghirdetett ingatlanokra bejegyzett jelzálogjoggal rendelkező zálogjogosult a pályázati ajánlat alacsony összegére tekintettel a pályázati eljárás eredménytelenné nyilvánítását kezdeményezte. Erre figyelemmel a felszámoló a pályázati eljárást - megfelelő ajánlat hiányában - a pályázati kiírásban biztosított jogával élve eredménytelenné nyilvánította, ezt az EÉR rendszerben is közzétette, egyidejűleg intézkedett a 22 500 000 forint visszautalásáról.
A felperes a 2016. február 25-i levelével tájékoztatta az I. rendű alperes felszámolóját, hogy a vételi ajánlata elfogadásával az adásvételi szerződés létrejött, ezért azt kérte, hogy a felszámoló tájékoztassa ennek írásba foglalása időpontjáról, helyéről és egyéb feltételeiről. A felszámoló e megkeresésre nem válaszolt.
A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a felperes az I. rendű alperes által közölt vételi ajánlat elfogadásával megszerezte az I. rendű alperes tulajdonában álló, a perbeli pályázati kiírásban megjelölt ingatlanok tulajdonjogát, továbbá a bíróság rendelje el tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba árverés/adásvétel jogcímén történő bejegyzését, valamint állapítsa meg, hogy a felperes a tárgyi ingatlanok tulajdonjogáért nettó 376 000 000 forint vételárat köteles megfizetni az ítélet jogerőre emelkedését követő 8 napon belül. A többi alperesnek a tulajdonjoga bejegyzése iránti keresete tűrésére kötelezését kérte. Indítványozta a tárgyi ingatlanokra bejegyzett keretbiztosítéki jelzálogjogok, a vételi jog és végrehajtási jogok törlését, a tulajdonjogának bejegyzésével egyidejűleg.
A felperes a keresetét arra alapította, hogy a perbeli ingatlanok tulajdonostársaként a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 5:81. § (1) bekezdése alapján elővásárlási joggal rendelkezik, amit az I. rendű alperes sem vitatott, és a Ptk. 6:221. § (1) bekezdésének eleget is tett. Állította, hogy az I. rendű alperes által a felperesnek megküldött érvényes pályázat a Ptk. 6:222. § (2) bekezdése alapján a tulajdonos által közölt vételi ajánlatnak minősül, ezért az ajánlati kötöttség az abban megjelölt határidőig fennáll. A felperes az ajánlati kötöttség ideje alatt megküldte a vételi ajánlatot elfogadó nyilatkozatát az I. rendű alperesnek, ezért a Ptk. 6:222. § (4) bekezdése alapján az adásvételi szerződés a felperes és az I. rendű alperes között létrejött, mégpedig a Cégközlönyben közzétett pályázati felhívásnak, valamint az érvényes és az I. rendű alperes felszámolója által elfogadni kívánt pályázatnak megfelelő tartalommal. Hangsúlyozta, hogy az I. rendű alperes felszámolója a pályázatot - a vételi ajánlat megküldését és annak elfogadását követően - jogszabálysértő módon minősítette eredménytelenné és tagadta meg az adásvételi szerződés megkötését.
Az I. és a II. rendű alperes a kereset elutasítását kérte.
Az I. r. alperes arra hivatkozott, hogy az elővásárlási jog szabályai a felszámolási eljárásban - annak sajátosságaira tekintettel - részben eltérő módon érvényesülnek. Kiemelte: a felszámoló az adósi vagyont a forgalomban elérhető legmagasabb áron köteles értékesíteni, emellett figyelemmel kell lennie a zálogjogos hitelezőre és egyeztetnie is szükséges vele. Felhívta a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 49/A. § (4) bekezdését annak alátámasztására, hogy az eredménytelenség megállapítása a felszámoló jogköre. Hangsúlyozta, mind a pályázónak, mind az elővásárlásra jogosultnak számolnia kellett azzal, hogy az irányárhoz képest rendkívül alacsony, az érvénytelenségi küszöböt csekély összeggel meghaladó pályázat nem lesz eredményes. Álláspontja szerint a felszámoló ajánlati kötöttséget nem eredményező nyilatkozatot tett. 2016. február 1. napján csupán arról a tényről értesítette a felperest, hogy a pályázati felhívásra érvényes pályázat érkezett, azonban nem nyilatkozott arról, hogy eredményesnek tekinti a pályázatot, mivel ekkor még az eredményességről nem született döntés. Az elővásárlási jog csak érvényes és egyúttal eredményes pályázati eljárás esetében nyílik meg, ilyen értesítést azonban a felszámoló a felperesnek nem küldött, miután a zálogjogosult a 2016. február 19-én megküldött megkeresésében a pályázatban foglalt alacsony vételár miatt az értékesítési eljárás eredménytelenné nyilvánítását kérte.
A II. rendű alperes elsődlegesen a perbeli legitimációjának hiányára hivatkozott, mivel a követelésállományát 2015. december 21. napjával a IX. rendű alperesre ruházta. Érdemben osztotta az I. rendű alperes álláspontját.
A III., a IV. és az V. rendű alperes a kereset teljesítését nem ellenezte. Az V. rendű alperes kiemelte, hogy a felszámoló nem nyilváníthatta (volna) eredménytelenné a pályázatot.
A VI. rendű alperes a kereset elutasítását és a perrel felmerült költségei megtérítését kérte. Hivatkozott arra, hogy végrehajtási joga jogszerűen került bejegyzésre, a felszámolási eljárás lényege és célja a hitelezők minél magasabb értékben történő kielégítése.
A VII. és a VIII. rendű alperesek a kereset teljesítését nem ellenezték.
A IX. rendű alperes a kereset elutasítását kérte, az I. rendű alperes hivatkozásaihoz csatlakozva.
Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította és kötelezte perköltség megfizetésére.
Elsőként azt vizsgálta, hogy a II. rendű alperessel szemben a kereset érvényesíthető-e. Megállapította, hogy a földhivatal függőben tartja a jogutódlás megállapítását, arra még nem került sor, ezért a II. rendű alperes perben állása szükséges.
Az elsőfokú bíróság a Ptk. 5:81. § (1) bekezdésére, a 6:221. § (1) bekezdésére, a 6:222. § (1) bekezdésére, valamint a Cstv. 49/A. § (1) és (4) bekezdésére utalással kifejtette: osztotta az I., a II., illetőleg a IX. rendű alperes álláspontját, amely szerint - bár nem vitásan érvényes pályázat érkezett az ingatlanokra, és ezt követően a felperes a vételi ajánlatot teljes egészében elfogadta - az I. rendű alperes felszámolója a pályázat eredménytelenné nyilvánítására jogosult volt. Ennek magyarázata, hogy a felszámolónak a hitelezők minél magasabb mértékben történő kielégítése és az adósi vagyonnak a forgalomban elérhető legmagasabb vételáron történő értékesítése a feladata. A felszámoló a Cstv. 49/A. § (4) bekezdésében biztosított jogkörében járt el, amikor úgy döntött, hogy a pályázatot eredménytelennek nyilvánítja. E vonatkozásban mérlegelési jog illette meg, figyelemmel arra is, hogy ezt a jogkörét a pályázati kiírásban nem zárta ki, nem szerepeltette abban, hogy a beérkezett vételi ajánlatot kötelezően elfogadja. Tekintettel arra, hogy az I. rendű alperes felszámolás alatt áll, a Ptk. szabályain felül a Cstv. szabályai is irányadók a felperes elővásárlási jogosultságára. Mivel a pályázati kiírásban nem konkrét vételár került megjelölésre, valamint a kiírás kifejezetten rögzítette, hogy a felszámoló számára nem jelent értékesítési kötelezettséget, a felszámoló megfelelő ajánlat hiányában a pályázatot eredménytelenné nyilváníthatta. A felszámoló azt követően döntött az eredménytelenné nyilvánításról, hogy ezt az ajánlati ár alacsony mértéke miatt a II. rendű alperes kérte. Az elővásárlásra jogosult az elővásárlási jogával nem élhet olyan módon, hogy azzal az adós vagyonából történő hitelezői kielégítést meggátolja, illetőleg akadályozza.
Az elsőfokú ítéletet a felperes és az I. rendű alperes támadta fellebbezéssel.
A felperes elsődlegesen annak megváltoztatását és a keresetének helyt adó ítélet meghozatalát, másodlagosan az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését indítványozta.
Kiemelte, hogy a Cstv. kifejezetten biztosítja az elővásárlási jog jogosultjának, hogy a felszámolás alatt álló adós vagyontárgyának értékesítése során ezt a jogát gyakorolja. Állította, hogy a Cstv. nem tartalmaz olyan "felhatalmazó" rendelkezést, amely alapján a felszámoló jogosult az elővásárlási jog jogosultjával közölt ajánlatot a Ptk.-tól eltérve visszavonni és a pályázatot utólag, az eladási ajánlat közlését és annak elfogadását követően eredménytelennek minősíteni. Rámutatott, hogy a Cstv. 49/E. § (4) bekezdése alapján a felszámolónak a nyertes ajánlatot az elektronikus értékesítés érvényességének és eredményességének megállapítását követően be kell mutatnia az elővásárlási joggal rendelkezőknek, az őket megillető sorrendben annak érdekében, hogy nyilatkozzanak, kívánnak-e élni elővásárlási jogukkal. Eszerint a felszámoló az érvényesnek és eredményesnek minősített ajánlatot köteles közölni az elővásárlásra jogosulttal; a jogosult tehát csak azt az ajánlatot ismeri meg, amelyen a felszámoló az ingatlant értékesíteni szándékozik. A Ptk.-nak az elővásárlási joggal kapcsolatos 6:222. § (1)-(4) bekezdéseit a felszámolási eljárásban is változatlan tartalommal kell alkalmazni, ezért a felszámolási eljárásban is létrejön az adásvételi szerződés az ajánlat elfogadásával. A felszámolónak még az ajánlat közlése előtt nyilatkoztatni kell a zálogjogosultat, hogy elfogadható-e számára a vagyontárgynak az érvényes ajánlati áron történő értékesítése. A pályázati felhívás is tartalmazta, hogy a felszámoló a nyertes ajánlatot az elektronikus értékesítés érvényességének és eredményességének megállapítását követően mutatja be az elővásárlási joggal rendelkezőknek. Az I. rendű alperes felszámolója tehát a pályázati felhívásban maga nyilatkozott akként, hogy kizárólag a nyertes ajánlatot mutatja be az elővásárlási joggal rendelkező jogosult részére. A felperes ennek alapján kizárólag arra következtethetett, hogy a vele közölt eladási ajánlat érvényes és eredményes pályázat folytán alakult ki és annak elfogadásával az adásvételi szerződés létrejön közte és az I. rendű alperes között, a pályázati felhívásnak és a közölt eladási ajánlatnak megfelelő tartalommal. Hangsúlyozta, hogy az I. rendű alperes felszámolója a 2016. február 1. napján kelt levelében a Cstv. 49/C. § (3) bekezdésére is hivatkozott, amely szerint a "jogszabály vagy szerződés alapján elővásárlásra jogosult jogát a nyilvános értékesítésen vagy azt követően a felszámoló felhívására gyakorolhatja oly módon, hogy a véglegesen kialakult vételár ismeretében nyilatkozik vételi szándékáról". Az elsőfokú bíróság által alkalmazott Cstv. 49/A. § (4) bekezdése azt az esetet szabályozza, ha a benyújtott pályázat nem felelt meg a pályázati felhívásban részletezett feltételeknek. A jelen esetben azonban ez nem állt fenn, az elsőfokú bíróság tehát tévesen jutott arra a következtetésre, hogy az I. rendű alperes felszámolója jogszerűen minősítette eredménytelennek pályázatot, így helytelenül vonta le azt a következtetést, hogy a kereset alaptalan.
Az I. rendű alperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását - lényegében annak helyes indokaira tekintettel - indítványozva.
A fellebbezésre tett észrevételeiben kiemelte: a Cstv. 49/A. § (4) bekezdése, illetve a felszámolási eljárásban történő elektronikus értékesítésről szóló 17/2014. (II. 3.) Korm. rendelet 14. § (2) bekezdése lehetővé teszi a felszámoló számára, hogy a pályázatot eredménytelenné nyilvánítsa, ezért tartalmazta a perbeli hirdetmény is kifejezetten azt, hogy a felszámoló a pályázatot eredménytelennek nyilváníthatja. Ezzel tehát mind a pályázónak, mind az elővásárlásra jogosultak számolnia kellett. Az értékesítőnek az elektronikus értékesítés érvényességének és eredményességének megállapításáról döntést kell hoznia, és azt közzé kell tenni az EÉR internetes felületén. A jelen esetben nem vitás, hogy a felszámoló a 2016. február 19-én készült jegyzőkönyv szerint az eljárást eredménytelenné nyilvánította, ezt az EÉR internetes felületén közzétette, az eredménytelenné nyilvánítás okát megjelölte. A 2016. február 1-jei értesítése, amelynek alapján a felperes az elővásárlási jogát gyakorolta, kizárólag arra vonatkozó tájékoztatást tartalmazott, hogy érvényes pályázat érkezett, nem foglalta magában azonban, hogy a pályázat egyben eredményes is volt. Sem a Cstv., sem más jogszabály nem tiltja, hogy a felszámoló többször megkeresse a jogosultat és akár ismételten előzetes nyilatkozatot kérjen be tőle. A Ptk. az elővásárlási jogból eredő igények érvényesítésére a korábbiaknál szigorúbb szabályokat tartalmaz, így az igényérvényesítés határidejét 30 napban határozza meg azzal, hogy ezzel egyidejűleg a jogosultnak a teljesítőképességét is igazolnia kell. A Ptk. 6:223. § (1) bekezdésének helyes értelmezése mellett az elfogadó nyilatkozat megtételén kívül a teljesítőképesség igazolásának kötelezettsége abban az esetben is terheli a jogosultat, ha az elővásárlási jogának gyakorlása ellenére nem kötöttek vele szerződést, de erre a tulajdonostárs és harmadik személy között sem került sor.
A II. rendű alperes ugyancsak az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.
Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen fejtette ki, hogy a Ptk. szabályaihoz képest a Cstv. speciális rendelkezéseire is figyelemmel kell lenni a tényállás jogi megítélésekor, mivel azok többlet-kötelezettségeket és jogokat rónak a felszámolóra. Az elővásárlási jog gyakorlásának lehetősége nem vezethet oda, hogy a pályázati eljárás ura az elővásárlási jog jogosultja legyen, és ezzel vagyonvesztést okozzon a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezetnél. Az adott esetben a vételi ajánlat alig valamivel haladta meg a kiírt minimálár összegét, így a II. rendű alperes megalapozottan kérte a felszámolótól a pályázat eredménytelenné nyilvánítását. A felszámoló kifejezetten fenntartotta magának a jogot az eredménytelenné nyilvánításhoz, így jogszerűen járt el, amikor ennek eszközével élt.
A III-IX. rendű alperesek nem nyújtottak be fellebbezési ellenkérelmet.
Az I. rendű alperes fellebbezése további 2 000 000 forint + áfa perköltség megfizetésére irányult, mert álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg a pertárgy értékét. Állította, hogy a felperest a perben a teljesítőképességének igazolása is terhelte volna.
A felperes az I. rendű alperes fellebbezésére tett észrevételében kiemelte, hogy a teljesítőképességet kizárólag az elővásárlási jog megsértésével kötött szerződés hatálytalanságának megállapítása iránti kereset esetében kell vizsgálni, a Ptk. 6:223. §-a a felperes által a keresete jogalapjaként megjelölt Ptk. 6:221. § (1) bekezdésétől, a Ptk. 6:222. § (1)-(4) bekezdésétől, valamint 6:226. § (3) bekezdésétől elkülönülten rendelkezik arról, hogy mi a következménye az elővásárlási jog megsértésével kötött szerződésnek. A jogalkotó a Ptk. 6:223. §-ának külön címet adva, eltérően szabályozza azt, ha a tulajdonos nem csak megtagadja az adásvételi szerződés megkötését az elővásárlásra jogosulttal, de harmadik személlyel megköti azt.
Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást az alábbiakkal egészítette ki:
Az I. rendű alperes mint eladó és a felperes mint vevő között a perbeli ingatlanok tárgyában, 2016. február 12-én - a közölt ajánlatban írt vételár és a közzétett pályázati feltételek szerint - adásvételi szerződés jött létre, miután az elővásárlásra jogosult felperes az I. rendű alperes 2016. február 1-jén kelt elfogadó nyilatkozat tételére vonatkozó felhívást tartalmazó jognyilatkozatával közölt írásbeli ajánlatát elfogadta. A felperes 2016. február 11-én kelt írásbeli elfogadó nyilatkozata az I. rendű alperes felszámolójához 2016. február 12-én telefaxon, majd 2016. február 16-án postai kézbesítéssel megérkezett.
Az adásvételi szerződés alapján a felperes 376 000 000 forint nettó vételár ellenében megvásárolta, az I. rendű alperes pedig eladta a perbeli ingatlanokat az alábbi feltételek szerint.
A vételár megfizetésének módja, határideje: a fizetési határidő a szerződéskötéstől számított 8 nap. A vételárat átutalással kell megfizetni a felszámolónak a bankszámlájára. A vételár akkor tekinthető megfizetettnek, amikor az eladó bankszámláján jóváírása kerül. A Cstv. 49. § (4) bekezdése szerint a beszámítás lehetősége kizárt; részletfizetésre nincs lehetőség. Az adásvételi szerződés megkötésével kapcsolatosan felmerülő minden költség, díj, illeték a vevőt terheli.
A vagyonelem átvételének módja, határideje: a teljes vételár megfizetését követő 8 munkanapon belül. Az eladó az adásvétel tárgyaira vonatkozóan kellékszavatosságot nem vállal. Az adós felszámolójának az eladott ingatlanokkal kapcsolatosan környezeti teherről nincs tudomása, a jövőben esetlegesen felmerülő környezetvédelmi kötelezettségekért felelősséget nem vállal.
Az eladó felszámolója tájékoztatja a vevőt, hogy az ingatlanok jelenleg bérlők birtokában vannak. A felszámoló a bérleti szerződést felmondta és az ingatlanok kiürítése iránt a Fővárosi Törvényszék előtt pert indított, amely folyamatban van.
Az alperes felszámolója tájékoztatja a vevőt, hogy a VIII. rendű alperes, az I. rendű alperes és a felperes ellen jognyilatkozat pótlása iránt indított eljárásban az elsőfokú bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasította, az ügy másodfokú felülbírálat alatt áll. Eladó felszámolója tájékoztatja a vevőt, hogy VIII. rendű alperes a b.-i ….helyrajzi számú ingatlanokra ingatlan-megosztási és határrendezési kérelmet nyújtott be a földhivatalnál, amelyet a földhivatal jelenleg függőben tart. A …. helyrajzi számú ingatlanok tulajdoni lapján a cím "felülvizsgálat alatt" megnevezéssel van feltüntetve. Az ingatlanokra vonatkozó közüzemi szolgáltatások átírásáról a vevőnek kell gondoskodnia.
A felperes fellebbezése az alábbiak szerint alapos, az I. rendű alperes fellebbezése alaptalan.
A per tárgyát képező jogvita eldöntése szempontjából annak volt jelentősége, hogy a felszámolás alá került gazdálkodó szervezet vagyonának a felszámoló által lefolytatott értékesítése során miképpen érvényesülnek együtt a Cstv. vagyonértékesítésre és a Ptk. elővásárlási jogra vonatkozó szabályai.
A Ptk. 6:222. § (1) bekezdése szerint, ha a tulajdonos harmadik személytől olyan vételi ajánlatot kap, amelyet el kíván fogadni, az ajánlat elfogadása előtt köteles az ajánlatot teljes terjedelemben közölni az elővásárlásra jogosulttal. Nem terheli e kötelezettség a tulajdonost, ha annak teljesítése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülmény miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna. A (2) bekezdés úgy rendelkezik, hogy az ajánlat közlése a tulajdonos által tett eladási ajánlatnak minősül. Az ajánlati kötöttségre a távollevők között tett ajánlatra vonatkozó szabályokat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a tulajdonos ajánlati kötöttségének idejét a szerződés általános szabályaiban meghatározottnál rövidebb időtartamban nem határozhatja meg. A (3) bekezdés alapján: ha a jogosult az ajánlati kötöttség ideje alatt nem tesz elfogadó nyilatkozatot, a tulajdonos a dolgot az ajánlatot tevő harmadik személy ajánlatának megfelelően vagy annál az eladó számára kedvezőbb feltételek mellett eladhatja. Végül a (4) bekezdés értelmében, ha az elővásárlásra jogosult a tulajdonoshoz intézett nyilatkozatában az ajánlatot elfogadja, a szerződés közöttük jön létre.
A Cstv. 49. § (1) bekezdése alapján a felszámoló az adós vagyontárgyait nyilvánosan értékesíti a forgalomban elérhető legmagasabb áron. A felszámoló az értékesítést pályázat vagy árverés keretében végzi. Ezen eljárások alkalmazásától csak akkor tekinthet el a felszámoló, ha ehhez a választmány hozzájárul, vagy ha a várható bevételek nem fedezik az értékesítés költségeit, vagy ha a várható bevételek és az értékesítés előrelátható költségei közötti különbség kevesebb, mint 100 000 Ft. Ebben az esetben a felszámoló az értékesítés egyéb nyilvános formáját is alkalmazhatja a kedvezőbb eredmény elérése érdekében. E § (6) bekezdése értelmében, ha a felszámoló a vagyontárgy értékesítése során az elővásárlási jog figyelembevételére vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, az elővásárlásra jogosult az (5) bekezdésben foglalt jogvesztő határidő alatt keresetével a bírósághoz [6. § (1) bek.] fordulhat.
A Cstv. 49/A. § (4) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a felszámoló a pályázatot eredménytelennek nyilváníthatja, amennyiben nem adtak be a pályázati feltételeknek megfelelő pályázatot [...]; a 49/C. § (3) bekezdése szerint pedig a jogszabály vagy szerződés alapján elővásárlásra jogosult jogát a nyilvános értékesítésen vagy azt követően a felszámoló felhívására gyakorolhatja oly módon, hogy a véglegesen kialakult vételár ismeretében nyilatkozik vételi szándékáról.
Az elektronikus értékesítés vonatkozásában a Cstv. 49/E. § (4) bekezdése mondja ki: az elővásárlási joggal rendelkezőknek nem kell részt venniük az elektronikus értékesítésben. A felszámoló az elektronikus értékesítés érvényességének és eredményességének megállapítását követően a nyertes ajánlatot bemutatja az elővásárlási joggal rendelkezőknek, az őket megillető sorrendben, annak érdekében, hogy nyilatkozzanak: kívánnak-e élni elővásárlási jogukkal.
A felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak nyilvános értékesítésére vonatkozó részletes szabályokról, továbbá a felszámolás számviteli feladatairól szóló 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet módosításáról szóló 237/2009. (X. 20.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése szerint eredménytelennek kell nyilvánítani a pályázati értékesítést, ha a pályázati felhívásban meghatározott feltételeknek megfelelő ajánlatot nem adtak be. Az értékesítés eredménytelenségének okát indoklással, a jegyzőkönyvben rögzíteni kell. E rendelet 2. § (8) bekezdése értelmében az elővásárlási jog gyakorlását [Cstv. 49/C. § (3) bekezdés] nem lehet az ajánlati biztosíték megfizetésétől függővé tenni.
A felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak elektronikus értékesítéséről szóló 17/2014. (II. 3.) Korm. rendelet 27. § (4) bekezdése értelmében a felszámoló az elektronikus értékesítés érvényességének és eredményességének megállapítását követően a nyertes ajánlatot bemutatja az elővásárlási joggal rendelkezőknek, az őket megillető sorrendben, annak érdekében, hogy nyilatkozzanak: kívánnak-e élni elővásárlási jogukkal. A nyilatkozat tételére legalább 10 napot kell biztosítani nekik, kivéve az 10. § (1) bekezdés f) pontja szerinti kis értékű vagyontárgyakra vonatkozó egyszerűsített elektronikus értékesítési eljárást, amely esetekben legalább 5 napot kell biztosítani e nyilatkozat megtételére az elővásárlási jog jogosultjainak.
A versenyeztetési eljárásban tett felhívással kapcsolatban a Ptk. 6:74. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy ha a fél olyan ajánlati felhívást tesz, amelyben több személytől kéri ajánlat benyújtását, azzal, hogy a beérkezett ajánlatok közül a felhívásban foglaltaknak megfelelő, legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel köti meg a szerződést, a felhívást tevő felet szerződéskötési kötelezettség terheli. A (2) bekezdés szerint a felhívást tevő fél a felhívásban foglaltaknak megfelelő, legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel szemben a szerződés megkötését akkor tagadhatja meg, ha a felhívásban ezt a jogot kikötötte.
A fenti jogszabályi rendelkezések összevetése alapján leszögezhető, hogy a felszámolónak a jogszabályok keretei között és betartásával - már a pályázat tartalmának körültekintő és gondos meghatározásával - kell megfelelnie a Cstv. 49. § (1) bekezdésében előírt követelménynek, amely azt írja elő számára, hogy az adós vagyontárgyait nyilvánosan a forgalomban elérhető legmagasabb áron értékesítse. A felszámoló az adós vagyonának értékesítésére vonatkozó szabályok alapján nyilváníthatja a pályázatot érvénytelennek, illetve eredménytelennek, akkor ha nem adtak be a pályázati feltételeknek megfelelő pályázatot [Cstv. 49/A. § (4) bekezdés].
Az adott ügyben az I. rendű alperes felszámolójának az elővásárlásra jogosulthoz intézett, az érvényes ajánlatot közlő nyilatkozata a Ptk. 6:222. § (2) bekezdése szerint a tulajdonos ajánlatának minősül. A jognyilatkozat ajánlati tartalma magából a nyilatkozatból, illetve a mellékelt vételi ajánlatból világosan kitűnik. Az I. rendű alperes felszámolója - összhangban az idézett jogszabályokkal, különösen a felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak elektronikus értékesítéséről szóló 17/2014. (II. 3.) Korm. rendelet 27. § (4) bekezdésével - azt közölte a felperessel, hogy ha nem tesz elfogadó nyilatkozatot, akkor e magatartását úgy tekinti, hogy elővásárlási jogával nem kíván élni. A felszámoló nyilatkozatában kifejezetten a Cstv. 49/C. § (3) bekezdésére utalva felhívta a felperest.
Az adós vagyonának értékesítését szabályozó idézett jogszabályi rendelkezések a felszámolási vagyon értékesítésének tisztaságát és átláthatóságát garantálják. Ezért kell a felszámolónak az érvényes és eredményes pályázatra benyújtott, a véglegesen kialakult vételárat tartalmazó ajánlatot kell megküldenie az elővásárlásra jogosultnak; a jogosult pedig oly módon gyakorolja elővásárlási jogát, hogy ennek ismeretében nyilatkozik vételi szándékáról. A perbeli esetben az elővásárlásra jogosult alappal bízhatott abban, hogy a felszámoló által megküldött ajánlat érvényes és eredményes pályázat során kialakult végleges ajánlat, hiszen ellenkező esetben nincs olyan ajánlat, amelyet meg kell küldeni az elővásárlásra jogosultnak [Cstv. 49/E. § (4) bekezdés; 17/2014. (II. 3.) Korm. rendelet 27. § (4) bekezdés]. Mindebből az a következtetés vonható le, hogy bár a felszámoló az elővásárlásra jogosult felhívása előtt nem rögzítette jegyzőkönyvben a pályázat eredményességét és azt a felhívásban sem minősítette ilyennek, a kapott ajánlatot érvényes és eredményes pályázaton kialakult vételi ajánlatként küldte meg az elővásárlásra jogosultnak.
A megküldött, a Ptk. 6:222. § (2) bekezdése szerint a tulajdonos ajánlatának minősülő ajánlatához a felszámoló által képviselt I. rendű alperes kötve volt, azt az ajánlati kötöttség ideje alatt nem vonhatta vissza. Az ítélőtábla álláspontja szerint nem csak a Ptk. 6:222. § (2) bekezdésében írt ajánlati kötöttség, hanem a felszámolási vagyon értékesítésére vonatkozó garanciális szabályok mellőzését jelentené, ha a felszámoló utólag - annak függvényében, hogy az elővásárlásra jogosult él-e jogával - az értékesítési pályázatot eredménytelenné nyilváníthatná, előnyt kovácsolva abból, hogy a rá vonatkozó jogszabályokat nem tartotta be.
Az ajánlati kötöttség körében tér ki az ítélőtábla arra, a felszámoló pályázati felhívásában szereplő kikötésre, amely szerint a pályázati felhívás nem jelent "értékesítési" (szerződéskötési) kötelezettséget. E kikötéssel összefüggésben elvileg értelmezésre szorul a Ptk. 6:74. § (2) bekezdése és a felszámolási vagyon értékesítésére vonatkozó szabályok együttes alkalmazhatósága. Az adott ügyben azonban ennek azért nem volt jelentősége, mert a szerződés megkötésének megtagadását a pályáztató (felhívást tevő fél) csak az ajánlattevővel szemben kötheti ki, az elővásárlásra jogosulttal szemben nem, hiszen ez utóbbival a felhívást tevő fél azt a kapott ajánlatot közli (már saját ajánlataként, amelyhez kötve van), amelyet el kíván fogadni [Ptk. 6:222. § (1), (2) bekezdés].
A felszámoló által megküldött írásbeli ajánlat ugyanilyen formában történt elfogadásával a távollevő felek között az adásvételi szerződés létrejött [Ptk. 6:222. § (4) bekezdés; 2/2009. (VI. 24.) PK vélemény 9. b) pont].
Az ítélőtábla nem találta alaposnak az I. és a II. rendű alperes teljesítőképesség igazolására vonatkozó jogi érvelését. Az elővásárlásra jogosult felperes ugyanis keresetében a Ptk. 6:222. § (4) bekezdése alapján annak megállapítását kérte, hogy a számára megküldött ajánlat elfogadásával közte és a felperes között az adásvételi szerződés létrejött. Ezzel szemben a Ptk. 6:223. §-a az elővásárlási jog megszegésével megkötött szerződés hatálytalansága körében szabályozza tényállási elemként a teljesítőképesség igazolását; e § (2) bekezdése rendelkezik úgy, hogy az igényérvényesítés feltétele - az elfogadó nyilatkozat tétele mellett - a teljesítőképesség igazolása. A teljesítőképesség igazolása tehát csak az elővásárlási jog megszegésével megkötött szerződés hatálytalanságának megállapítása esetén feltétele az igényérvényesítésnek, az adott perben azonban a felperes igényét nem erre a jogalapra építette.
Mivel az adásvételi szerződés az I. rendű alperes mint eladó és a felperes mint vevő között létrejött, a felperes a szerződéssel kötelmi jogcímet szerzett a tulajdonszerzésre, a szerződés alapján igényt tarthat tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére; ezt a perbeli ingatlanon bejegyzett joggal rendelkező alperesek tűrni kötelesek. Az ingatlanügyi hatóság megkeresésénél az ítélőtábla az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 26. § (1) bekezdésére és a 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet 22. §-ára is figyelemmel volt.
A Cstv. 38. § (4) bekezdése értelmében az adós ingatlanán és egyéb vagyontárgyain fennálló elidegenítési és terhelési tilalom a felszámolás kezdő időpontjában, a visszavásárlási és vételi jog, valamint a zálogjog a vagyontárgy értékesítésével megszűnik. Az elővásárlási jog megszűnik, ha az elővásárlásra jogosult nem él, vagy e törvény rendelkezései szerint nem élhet az elővásárlási jogával. A szükségessé vált törlést az ingatlan-nyilvántartásban - a felszámoló megkeresésére az értékesítési jegyzőkönyv vagy adásvételi szerződés alapján - az ingatlanügyi hatóság, illetve a jelzálogjogot nyilvántartó más szervezet végzi.
A Cstv. idézett rendelkezésére figyelemmel - mivel a szerződés létrejöttét és tartalmát a másodfokú bíróság állapította meg - az ítélőtábla a rendelkező részben írtak szerint kötelezte a perbeli ingatlanokon jelzálogjoggal rendelkező alpereseket zálogjoguk törlésének tűrésére, s kereste meg az ingatlanügyi hatóságot ezek törlése iránt.
Ugyanakkor az ingatlanra bejegyzett végrehajtási jog törlésére irányuló kereseti kérelmet illetően az elsőfokú bíróság elutasító döntését helybenhagyta, mert ezek jogi sorsa [Cstv. 38. § (1) bekezdés] független a perbeli adásvételi szerződés megkötésétől. A bejegyzett végrehajtási jogok gyakorolhatóságának határideje 2013. október 27-én lejárt, így azok törlése nem állt összefüggésben az adásvételi szerződés megkötésével.
Az adásvételi szerződés alapján a felperes jogosulttá vált azoknak az ingatlanoknak a birtoklására, amelyeket a felperes szerződéssel átruházott. Ezek birtokba bocsátására az I. rendű alperes a szerződés alapján, a rendelkező részben írtak szerint köteles.
Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének a keresetet a IX. rendű alperes tekintetében elutasító döntését helyesnek találta, mivel a IX. rendű alperes az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett joggal nem rendelkezik, ezért az elrendelt változások bejegyzésének tűrésére sem kötelezhető.
Az I. rendű alperes fellebbezését a másodfokú bíróság azért találta alaptalannak - noha a pertárgy értékére vonatkozó érvei helyesek voltak -, mert az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva a keresetnek túlnyomó részben helyt adott, s emiatt a pervesztessé vált I. rendű alperes perköltsége felemelésére irányuló fellebbezése sem lehetett alapos.
Az ítélőtábla a fenti indokok alapján az elsőfokú bíróság ítéletét túlnyomó részben, a rendelkező részben írtak szerint megváltoztatta, míg a IX. rendű alperes, illetve a végrehajtási jog törlésére vonatkozó kereseti kérelem elutasítása tekintetében helybenhagyta. [Pp. 253. § (2) bekezdés]
(Fővárosi Ítélőtábla 15.Gf.40.691/2017/11/II.)