adozona.hu
ÍH 2016.117
ÍH 2016.117
Cégeljárás - egyszerűsített végelszámolás lefolytatásának határideje - felügyeleti illeték I. Az egyszerűsített végelszámolás lefolytatására előírt törvényi határidőt követően az nem hosszabbítható meg tetszőlegesen az egyszerűsített végelszámolás ismételt elhatározásával [Ctv. 114. § (6) bekezdése és 116. § (1) bekezdés c) pontja]. II. A kényszertörlés elrendelése nem az általános szabályok szerint, hivatalból lefolytatott törvényességi felügyeleti eljárásban elmulasztott jogkövető magatartás szankciója.
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az A.O.Sz. Betéti Társaság B. A. beltagi- és B. É. kültagi jogviszonyával működött, a beltag a betéti társaságot üzletvezetőként képviselte. A 2014. október 31. napján megtartott tagok gyűlésén a társaság tagjai elhatározták annak jogutód nélküli megszűnését és az egyszerűsített végelszámolás lefolytatását. Végelszámolóvá a volt üzletvezető beltagot, B. A.-t választották. A végelszámoló által meghatalmazott jogi képviselő 2014. december 9-én terjesztett elő a cégbíróságon a cég törlése iránti...
A cégbíróság a jelen eljárást megindító, 2015. május 22. napján kelt végzésével hívta fel a betéti társaságot, hogy 30 napon belül a törvényes működését állítsa helyre és nyújtson be változásbejegyzési kérelmet a betéti társaság egyszerűsített végelszámolást követő törlése iránt. A végelszámoló a felhívásnak nem tett eleget, csupán vitatta a cégbíróság eljárást megindító végzésében megjelenő jogi álláspontot. Arra hivatkozott, hogy a Cégközlöny 2015. április 16. napján megjelenő számában közzétette, hogy a betéti társaság tagjai ismételten, 2015. március 23. napján elhatározták a társaság egyszerűsített végelszámolás útján történő jogutód nélküli megszüntetését.
Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott végzésével a céget a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 114. § (6) bekezdése, a 116. § (1) bekezdés a) pontja alapján a további működéstől eltiltotta, megszűntnek nyilvánította és elrendelte a kényszertörlési eljárás megindítását. Egyben kötelezte 100 000 forint cégbírósági felügyeleti illeték viselésére is. A cégbíróság határozata indokolásában kiemelte, hogy a Ctv. 114. § (1) bekezdése szerint az egyszerűsített végelszámolást annak kezdő időpontjától számított 150 napon belül be kell fejezni és a törlési kérelemmel együtt kell bejelenteni a végelszámoló személyét. A végelszámolónak az egyszerűsített végelszámolás helyett az általános szabályok szerint kell eljárnia a Ctv. 114. § (3), (5) bekezdéseiben foglalt esetekben. A cég ugyanakkor - a cégbíróság felhívása ellenére - 2014. október 31. napján elhatározott egyszerűsített végelszámolást követően nem nyújtott be változásbejegyzési kérelmet a társaság törlése, avagy az általános szabályok szerinti végelszámolásra történő áttérés bejegyzése iránt. Így 2015. március 23-án nem határozhatott volna ismételten a társaság egyszerűsített végelszámolással történő megszüntetéséről.
A végzés megváltoztatása és a cég megszűntnek nyilvánítása, kényszertörlése elrendelése mellőzése, illetve a cégbírósági felügyeleti illeték alóli mentesítés iránt a cég terjesztett elő fellebbezést. Jogorvoslati kérelmében kifejtette, hogy a 2015. március 23. napján elhatározott végelszámolást követően annak tényét a végelszámoló a Cégközlöny 2015. április 16-i lapszámában közzétette. Elkészült a társaság (záró) számviteli beszámolója, melyet a könyvelő megküldött az IM Céginformációs Szolgálatához. A végelszámolás során a végelszámoló amiatt nem sértette meg a Ctv. 114. § (1), (3)-(5) bekezdéseit, mert a 2015. március 22-én elhatározott egyszerűsített végelszámolási eljárást lefolytatta és a törvényes határidőben befejezte azt. A törvényességi felügyeleti illeték alól amiatt kérte mentesíteni a társaságot, mert az illeték kiszabásának lényege az, hogy a társaság valamelyik törvényben írt kötelezettségének nem tett eleget. Fellebbezéséhez utóbb csatolta a záró egyszerűsített éves beszámolót, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal záró ellenőrzéséről készült okiratot.
A fellebbezés az eljárás fő tárgya tekintetében alaptalan, míg a cégbírósági felügyeleti illeték esetében alapos.
A cégbíróság által helyesen alkalmazott Ctv. 114. § (1) bekezdése szerint (más mellett) a betéti társaság végelszámolásának cégbejegyzése egyszerűsített módon történhet, ha a cég a végelszámolás kezdő időpontjától számított 150 napon belül a végelszámolást befejezi. Ebben az esetben a végelszámolás elhatározásakor a végelszámoló személyét a végelszámolás befejezésével és a törlési kérelemmel együtt jelenti be a cég a cégbíróságnak [Ctv. 114. § (2) bekezdés]. A végelszámoló azonban köteles a végelszámolásra vonatkozó általános szabályokra áttérni, amennyiben az egyszerűsített végelszámolás lefolytatására előírt határidő az eljárás folyamatban léte alatt lejárt [Ctv. 114. § (3) bekezdés c) pont]. Amennyiben a cég a végelszámolás általános szabályaira történő áttérést nem hajtja végre, a cégbíróság kényszertörlési eljárás megindítását rendeli el [Ctv. 114. § (6) bekezdés, 116. § (1) bekezdés c) pont].
A konkrét esetben a betéti társaság nem vitásan a végelszámolási eljárás megindítása kezdő időpontjától (2014. október 31.) az egyszerűsített végelszámolás befejezésére nyitva álló 150 napos határidőn belül olyan törlési kérelmet a cégbíróságon nem terjesztett elő, amelyben a végelszámolás befejezésére hivatkozott volna, így a cég ennek következtében törölhető lett volna. Az elsőfokú bíróság helyes megállapítása szerint a 2014. december 9. napján előterjesztett változásbejegyzési kérelmet a cégbíróság jogerősen elutasította.
Helyesen utalt az elsőfokú bíróság arra is, hogy ezt követően a cég akkor járt volna el a Ctv. 114. § (1)-(2) bekezdése, (3) bekezdés c) pontja szabályainak megfelelően, amennyiben a 2014. október 31. napján elhatározott egyszerűsített végelszámolás befejezését követő újabb törlési kérelmet terjeszt elő, avagy a végelszámolás általános szabályaira áttérés iránt terjeszt elő változásbejegyzési kérelmet. Nem volt elzárva attól sem a cég, hogy a 2014. október 31. napján elhatározott egyszerűsített végelszámolást követően újabb határozatot hozzon a cég működése tovább folytatásáról.
Mindezekre azonban nem került sor, így a cégbíróság a Ctv. 114. § (6) bekezdése és 116. § (1) bekezdés c) pontja mellőzést nem tűrő szabálya szerint helyesen nyilvánította a céget megszűntnek és rendelte el a kényszertörlési eljárás megindítását. Az egyszerűsített végelszámolás lefolytatására előírt törvényi határidőt követően az nem hosszabbítható meg tetszőlegesen az egyszerűsített végelszámolás ismételt elhatározásával (Győri Ítélőtábla Cgtv.IV.25.720/2015/2. szám, Pécsi Ítélőtábla Cgtf.V.30.108/2010/2. szám).
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 65. § (1) bekezdése szerint a cégbíróság által lefolytatott törvényességi felügyeleti eljárásért 100 000 forint felügyeleti illetéket kell fizetni. A felügyeleti illetéket az a cég viseli, amelynek törvénysértő működését a cégbíróság megállapítja.
A Ctv. 116. § (1) bekezdése egymástól elhatárolva, külön szabályozza azt az esetet, amikor a cégbíróság törvényességi felügyeleti hatáskörében eljárva nyilvánítja megszűntnek a céget [116. § (1) bekezdés a) pont], illetve azt, amikor a cég a végelszámolás általános szabályaira történő áttérést nem hajtotta végre [116. § (1) bekezdés c) pont]. A 116. § (1) bekezdés c) pontja esetében a cégbíróság ugyan hivatalból jár el, azonban nem a Ctv. 76. §-a szerinti hivatalbóli törvényességi felügyeleti eljárást folytatja le. Az egyszerűsített végelszámolásra nyitva álló törvényi határidő [Ctv. 114. § (1) bekezdés] elmulasztása és a végelszámolás általános szabályaira történő áttérés mellőzése esetén a cég törvényes működése már nem kényszeríthető ki [Ctv. 72. § (1) bekezdés]. Így a kényszertörlés elrendelése nem az általános szabályok szerint, hivatalból lefolytatott törvényességi felügyeleti eljárásban elmulasztott jogkövető magatartás szankciója. Ezért ilyen esetben a bírósági gyakorlat szerint a céggel nem szabható ki az Itv. 65. § (1) bekezdése alapján cégbírósági felügyeleti illeték (Debreceni Ítélőtábla Cgtf.III.30.285/2009/2. szám, Győri Ítélőtábla Cgtf.IV.25.720/2015/2. szám).
Ezekre figyelemmel az ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését az eljárás főtárgya tekintetében a Ctv. 96. §-a, a Pp. 259. §-a alapján alkalmazandó Pp. 253. § (2) bekezdés alapján helybenhagyta, míg a felügyeleti illeték viselésére kötelező rendelkezést megváltoztatta és mellőzte annak kiszabását.
(Győri Ítélőtábla Cgtf. IV. 25.858/2015/2.)