adozona.hu
5690/1948. (V. 20.) Korm. rendelet
5690/1948. (V. 20.) Korm. rendelet
a munkakörüknél fogva kollektív szerződés hatálya alá nem tartozó munkavállalók fizetésének megállapítása tárgyában

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
A jelen rendelet hatálya alá tartoznak - az alábbi (2) bekezdésben felsoroltak kivételével - az ipari, bánya-, kohó-, közlekedési és kereskedelmi válla latok, ideértve a közhasználatú villamosműveket, a pénz-, hitel- és biztosító intézeteket, valamint a szövetkezeteket is (a továbbiakban: vállalatok).
Nem tartoznak a jelen ...
(2) Nem tartoznak a jelen rendelet hatálya alá az olyan állami (önkormányzati) és állami (önkormányzati) érdekeltségű üzemek és vállalatok, amelyeknél a munkavállalók állami (önkormányzati) vagy állami (önkormányzati) üzemi rendszerű fizetési osztályokba vannak besorozva, - továbbá a társadalombiztosítási intézetek sem.
2. § A jelen rendelet hatálya alá tartozó vállalatoknál az 1948. évi június hó 1. napja után a munkakörüknél fogva kollektív szerződés hatálya alá nem tartozó munkavállalók (az alábbiakban: munkavállalók) állandó fizetése - az illetménytöbbletadó összegének leszámításával - a havi háromezer forintot nem haladhatja meg. Ezen a kereten belül a munkavállalók állandó fizetését az alábbi 3-7. §-ban foglalt rendelkezések figyelembevételével kell megállapítani.
3. § (1) A vállalatokat az I. számú melléklet szerint gazdasági jelentőségüknek megfelelően A-E. csoportokba kell besorolni. A besorolás kivételesen indokolt esetekben az I. számú mellékletben foglalt szabályoktól eltérően is történhet.
(2) A besorolást az Országos Munkabérmegállapító Bizottság (az alábbiakban: OMB) Titkársága hajtja végre és a besorolás eredményét a Magyar Közlönyben közzéteszi.
(3) A vállalat a besorolás ellen a közzétételtől számított tizenöt napon belül felszólamlással élhet az OMB-hez: a felszólamlást az OMB Titkárságánál kell beadni.
(4) Az. OMB Titkársága a felszólamlásnak saját hatáskörében is helyt adhat és az eredeti besorolást a felszólamlásnak megfelelően módosíthatja; ellenkező esetben a felszólamlást az iratokkal együtt elbírálás végett az OMB elé terjeszti.
(5) Azok a vállalatok, amelyek a 30000/1948. OMB számú határozatban (Magyar Közlöny 83. szám) előírt bejelentést a jelen rendelet hatálybalépése napjáig nem tették meg, a bejelentésnek az OMB Titkárságánál való benyújtását követő ötödik nap elteltéig a 2. §-ban említett munkavállalóik részére csupán a jelen rendelet hatálybalépése napján élvezett fizetésük hetvenöt százalékát fizethetik ki.
(6) Ha megváltoznak azok a feltételek, amelyek alapján a vállalatot az (1) bekezdés szerint csoportba sorolták, az OMB Titkársága a besorolást módosíthatja. A besorolás módosítására az előző bekezdések rendelkezései irányadók.
4. § A 2. §-ban említett munkavállalókat az 5-7. §-ban foglalt rendelkezéseknek megfelelően fizetési csoportokba és fizetési fokozatokba kell besorolni.
5. § (1) Az egyes munkavállalók munkakörének megfelelő fizetési csoportokat és az ezekbe való besorolás szabályait a II. számú melléklet, az egyes fizetési csoportoknak és ezeken belül az egyes fizetési fokozatoknak megfelelő fizetést pedig a III. számú melléklet tünteti fel.
(2) Az egyes fizetési csoportokon belül a munkavállalót általában a legalacsonyabb fizetési fokozatba kell besorolni. Különleges teljesítmény, különleges szakképzettség, továbbá az alábbi (3) bekezdésben meghatározott szolgálati idő eltöltése cselében a munkavállalót magasabb fizetési fokozatba is be lehet sorolni.
(3) Az V-VII. fizetési csoportba tíz évi szolgálat után az l. fizetési fokozatba, a III. és IV. fizetési csoportban pedig tizenöt évi szolgálat után az I. fizetési fokozatba feltét a munkavállalót besorolni. Huszonöt évi szolgálat után a munkavállalót a -munkakörének megfelelő fizetési csoportnál eggyel magasabb fizetési csoportnak a legalacsonyabb fokozatába lehet besorolni. A szolgálati idő kiszámításánál bármely korábbi munkáltatónál bármilyen munkakörben eltöltött szolgálat tartamát is figyelembe kell venni.
6. § (1) A munkavállalók besorolását a vállalat hajtja végre, de köteles a besorolást - az üzemi bizottság (bizalmi) ellenjegyzésével ellátva vagy ennek esetleges különvéleményével együtt - a IV. számú mellékletnek megfelelő űrlapon jóváhagyás céljából az OMB Titkárságához bejelenteni.
(2) A besorolást
az E. csoportba tartozó vállalatoknak öt napon belül,
a D. csoportba tartozó vállalatoknak tíz napon belül,
a C. csoportba tartozó vállalatoknak tizennégy napon belül,
a B. csoportba tartozó vállalatoknak tizennyolc napon belül,
az A. csoportba tartozó vállalatoknak huszonkét napon belül
kell bejelenteni. A határidőt a vállalat csoportba sorolásának a Magyar Közlönyben való közzétételétől (3. § (2) bekezdés) kell számítani.
(3) Az OMB Titkársága a besorolást felülvizsgálja és amennyiben az a jelen rendelet rendelkezéseinek nem felel meg, módosítja, illetőleg szükség esetében a vállalatot új besorolásra utasítja.
(4) Amennyiben a vállalat gazdasági helyzete, üzem- (üzlet-) vitele vagy egyéb fontos ok azt szükségessé teszi, az OMB Titkárságának javaslatára a Gazdasági Főtanács Titkársága a munkavállalóknak a II. számú mellékletben az egyes vállalati csoportokra meghatározott legmagasabb létszámát felemelheti. A Gazdasági Főtanács Titkársága az e tárgyban hozott határozatát a vállalattal az OMB titkársága útján közli. A határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs.
(5) Az előző bekezdésben említett valamely feltétel fennforgása esetében az OMB Titkársága hivatalból, vagy a vállalat kérelmére a munkavállalók fizetési csoportokba és fizetési fokozatokba való besorolásánál a II. számú mellékletben foglalt szabályoktól eltérhet. A vállalatnak erre irányuló kérelmét az V. számú mellékletnek megfelelő űrlapon kell előterjesztenie.
(6) Az OMB Titkársága a besorolás tárgyában hozott határozatát a vállalattal írásban közli. A határozat ellen - annak a vállalat részére való kézbesítésétől számított tizenöt napon belül - ipari, bánya-és kohóvállalatok, valamint közhasználatú, villamosművek (szövetkezetek) tekintetében az illetékes ipari igazgatóság, a kereskedelmi vállalatok (szövetkezetek) tekintetében a Kiskereskedők Országos Szabad Szervezete, az államosított pénz- és hitelintézetek tekintetében az Állami Bankok Központi Irodája, egyéb pénz- és hitelintézetek (szövetkezetek) tekintetében a Takarékpénztárak és Bankok Egyesülete, a biztosító intézetek (szövetkezetek) tekintetében a Biztosító Intézetek Országos Szövetsége, ezeken felül valamennyi vállalat (szövetkezet) tekintetében az illetékes szakszervezet felszólamlással élhet. A felszólamlás tekintetében egyébként a 3. § (3) és (4) bekezdésében foglalt rendelkezések irányadók.
(7) A vállalat az OMB Titkárságának a besorolás tárgyában hozott határozat kézbesítéséig a munkavállalók részére csak előleget fizethet.
7. § (1) Amennyiben a vállalat a munkavállalók besorolása tárgyában hozott határozat (6. §) kézbesítését követő időben kollektív szerződés hatálya alá nem eső munkakörben új munkavállalót alkalmaz, köteles ezt az 5. § rendelkezései szerint besorolni és a besorolást a V. számú mellék lelnek megfelelő űrlapon jóváhagyás végett - az. alkalmazástól számított három napon belül - az OMB Titkárságához bejelenteni. A 6. § rendelkezéseit ilyen esetekben is megfelelően alkalmazni kell.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezései irányadók abban az esetben is, ha a vállalat olyan munkavállalóját kívánja kollektív szerződés hatálya alá nem eső munkakörben foglalkoztatni, akit addig kollektív szerződés hatálya alá eső munkakörben foglalkoztatott, - továbbá abban az esetben is, ha a vállalat a besorolás tárgyában hozott határozatban már szereplő munkavállalóját a korábbitól eltérő munkakörben kívánja foglalkoztatni.
(3) A besorolás tárgyában hozott határozatban már szereplő munkavállalót - a munkakör változtatása nélkül is - az 5. § (2) bekezdésében megjelölt szolgálati idő eltöltése esetében az említett bekezdésben meghatározott magasabb fizetési fokozatba lehet előléptetni. Az ilyen előléptetést az OMB Titkárságához ugyancsak be kell jelenteni.
8. § A műszaki képesítésű és műszaki munkakörben foglalkoztatott V-VII. fizetési csoportba sorolt munkavállalókat az 1943. évi június hó 1. napjától műszaki pótlékban kell részesíteni. A műszaki pótlék összege havi százötven forintnál nem lehet több, de ezen a határon belül sem haladhatja meg azt az összeget amely a munkavállalóra irányadó fizetési fokozat és a következő magasabb fizetési fokozat szerint járó állandó fizetés kőzött különbözetként mutatkozik, ha a munkavállaló valamely fizetési csoport I. fizetési fokozatába tartozik, az előbbi rendelkezés alkalmazásában a következő magasabb fizetési fokozatnak a legközelebbi magasabb fizetési csoport legalacsonyabb fizetési fokozatát kelt tekinteni.
9. § (1) Az I-IV. fizetési csoportba sorolt munkavállalókat az 1948. évi június hó 1. napjától az állandó fizetésükön felül többteljesítési juttatásban lehet részesíteni. A juttatás mértékét mutatószám figyelembevételével az OMB Titkársága állapítja meg.
(2) A mutatószámot a vállalat állapítja meg, de köteles azt jóváhagyás céljából az OMB Titkárságához bemutatni.
(3) A mutatószám megállapításánál tekintettel kell lenni azokra a tényezőkre, amelyeknek a gazdaságosság növelésére kihatásuk van; így különösen
a) a gazdaságosabb értékesítésre, az áru- és pénzforgás sebességének növelésére,
b) a termelés mennyiségének, változására, növekedésére, csökkenésére,
c) a termelés költségeinek változására, a döntő fontosságú tényezők (produktív és inproduktív munkaidő, energia-, szén-, valamint anyagfelhasználás, fontosabb üzemanyagfogyasztás, stb.) változására,
d) a selejt, a hulladék és az egyéb veszteségtényezők százalékos változására,
e) az előirányzat (terv) teljesítésének mértékére, valamint a határidők megtartására.
(4) Az előző bekezdésben felsorolt tényezőket a mutatószámban gazdasági jelentőségük, illetőleg forinteredményük arányában kell figyelembe venni (súlyszámok). Emellett azonban a nemzetgazdasági szempontból döntő fontosságú tényezőket fokozottabban lehet értékelni.
(5) Mindaddig, amíg az OMB Titkársága a mutatószámot jóvá nem hagyta, csupán az állandó fizetés huszonöt százaléka fizethető ki előlegként a munkavállalóknak.
(6) Kivételes munkateljesítmény esetében az V-VII. fizetési csoportba sorolt munkavállalókat is lehet az OMB Titkárságának előzetes engedélye alapján mutatószám figyelembevételével többteljesítési juttatásban részesíteni. Az engedély megadásáig az említett munkavállalók részére e címen még előleg sem folyósítható.
10. § (1) A munkavállalók részére a III. számú melléklet szerint járó állandó fizetésen, a 8. §-ban meghatározott műszaki pótlékon és a 9. §-ban meghatározott többteljesítési juttatáson felül az 1948. évi június hó 1. napja után egyéb juttatást vagy költségmegtérítést csak a (2), (3) és (1) bekezdésben meghatározott keretek között, lehet folyósítani.
(2) Amennyiben a vállalatnál a kollektív szerződés hatálya alá tartozó munkavállalók a kollektív szerződés alapján valamilyen természetbeni juttatásban részesülnek, ebben - az OMB Titkárságának előzetes engedélyével és az önköltségi ár megtérítése ellenében - a 2. §-ban említeti munkavállalók is részesíthetők.
(3) A vállalat által nyújtott szolgálati lakásban lakó munkavállaló lakbér fejében a társadalombiztosítási intézet által megállapított egyenértéket köteles a vállalatnak megtéríteni. Ugyancsak a társadalombiztosítási intézet által megállapított egyenértéket köteles megtéríteni a munkavállaló a vállalat által nyújtott fűtésért és világításért is.
(4) A 2. §-ban említett munkavállalók kiküldetése esetében járó díjazásra vonatkozó szabályokat az OMB Titkársága állapítja meg. E szabályok megalapításáig a kiküldetési díjak tekintetében a kollektív szerződés rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
11. § Vétséget követ el és két évig terjedhető fogházzal tüntetendő.
A) a vállalat felelős vezetője, ha
a) tudva valótlan adatok alapján hajija végre a munkavállalók besorolását vagy állapítja meg a többteljesítési juttatás mellékére irányadó mutatószámot,
b) az OMB Titkársága, illetőleg az OMB által jóváhagyott besorolásnak meg nem felelő fizetést folyósít.
c) a III. számú melléklet szerint járó állandó fizetésen, a 8. §-ban meghatározott műszaki pótlékon, valamint a 9. és 10. §-ban meghatározott juttatásokon felül akár pénzben, akár természetben egyéb juttatásban részesíti a munkavállalót.
B) az a munkavállalót, aki
a) abból a célból, hogy előnyösebb besorolási nyerjen, az öl foglalkoztató vállalatnak tudva valótlan adatol jeleni be,
b) az. OMB Titkársága, illetőleg az OMB által jóváhagyott besorolás alapján kiszámított fizetésnél többet köt ki, vagy fogad el.
c) a III. számú melléklet szerint járó állandó fizetésen, a 8. §-ban meghatározott műszaki pótlékon, valamint a 9. és 10. §-ban meghatározott juttatásokon felül akár pénzben, akár természetben egyéb juttatást köt ki, vagy fogad el.
12. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról az érdekelt miniszterek gondoskodnak.
(2) A 12100/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 240. szám), a 10680/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 201. szám), valamint a 2360/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 50. szám) 6. és 7. §-a az 1948. évi június hó 1. napján hatályát veszti.
Budapest, 1948. évi május hó 14-én.
II. sz. melléklet az 5690/1948. (V. 20.) Korm. rendelethez
III. sz. melléklet az 5690/1948. (V. 20.) Korm. rendelethez
IV. sz. melléklet az 5690/1948. (V. 20.) Korm. rendelethez
V. sz. melléklet az 5690/1948. (V. 20.) Korm. rendelethez