10/1956. (XII. 15.) Korm. rendelet

a bérek kifizetése terén szükséges rend helyreállításáról és az 1956. decemberi bérek kifizetéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány - a termelés megindításának nehézségeire tekintettel - eddig méltányosságból engedélyezett bizonyos bérkifizetéseket termelő munka nélkül is. Bár ezek a kifizetések igen jelentős terhet jelentenek a népgazdaságra, a Kormány korábbi engedélyét még december hóra is fenntartja. A forint értékállandóságának megóvása érdekében azonban felhívja a vállalatokat, intézményeket a bérügyi rendszabályok legpontosabb betartására.
A munkástanácsok elnökségének ta...

10/1956. (XII. 15.) Korm. rendelet
a bérek kifizetése terén szükséges rend helyreállításáról és az 1956. decemberi bérek kifizetéséről
I.
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány - a termelés megindításának nehézségeire tekintettel - eddig méltányosságból engedélyezett bizonyos bérkifizetéseket termelő munka nélkül is. Bár ezek a kifizetések igen jelentős terhet jelentenek a népgazdaságra, a Kormány korábbi engedélyét még december hóra is fenntartja. A forint értékállandóságának megóvása érdekében azonban felhívja a vállalatokat, intézményeket a bérügyi rendszabályok legpontosabb betartására.
A munkástanácsok elnökségének tagjait, a vállalatok igazgatóit és főkönyvelőit és az intézmények vezetőit a Kormány személyükben anyagilag is felelőssé teszi a bérkifizetési rendeletek betartásáért.
A bérek kifizetése terén szükséges rend helyreállítása érdekében az állami és társadalmi szervek a hatályos jogszabályokban foglalt felhatalmazásokon túlmenő bérügyi intézkedéseket nem tehetnek; ilyen intézkedésekre vonatkozó javaslatukat a Kormány elé kell terjeszteni.
A Kormány által jóvá nem hagyott és kifizetett többletbéreket, illetve előlegeket a járandóságokból le kell vonni. A levonás üteme tekintetében a vállalat (intézmény) állapodjon meg az illetékes bankfiókkal. A levonások ütemét a dolgozók jövedelmének arányait figyelembe véve úgy kell megállapítani, hogy a levonások általában legkésőbb 1957. április 30-ig befejeződjenek.
II.
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az 1956. december hónapra kifizethető béreket az alábbiak szerint szabályozza:
A) Azoknál a vállalatoknál, amelyeknél á Népköztársaság Elnöki Tanácsának 1956. évi 25. számú törvényerejű rendelete szerint munkástanács működik, a bérkifizetést a munkástanács szabályozza az alábbi irányelvek szerint, illetve keretek között:
1. Munkások
a) A végzett munkáért a törvényes rendelkezések szerinti bérek fizetendők.
b) Ha az üzemben a decemberre előírt munkaidő rövidebb az 1956. október 23 előtti munkarend szerinti munkaidőnél, úgy a különbözet után kifizethető a november 1-től 20-ig terjedő időre alkalmazott átlag órabér 80%-a, feltéve, hogy a dolgozó a decemberre előírt munkarend szerinti munkaidőt ledolgozta.
Azoknak a dolgozóknak, akiknek havi keresetét a jelen pont szerinti csökkentés 800.- Fi alá csökkentené, a 800.- Ft havi keresetet biztosítani lehet. Azoknak azonban, akiknek havi keresete a csökkentés nélkül sem éri el a 800.- Ft-ot, a tényleges keresetet csökkentés nélkül kell kifizetni.
Azoknál a dolgozóknál, akiknek törvényes munkaideje meghaladja a havi 210 órát, a jelen pont szerinti 80%-os bért a ledolgozott idő és a törvényes munkaidő különbözete után kell folyósítani és az átlagbér kiszámításánál a túlóra pótlékot is figyelembe kell venni.
c) A közlekedési akadályok miatt távollevők részére a helyi körülmények alapos mérlegelése alapján az akadályok fennállása idejére legfeljebb bj pont szerinti bér fizethető. Azon munkahelyeknél, ahol bármilyen közlekedési lehetőség rendelkezésre állt, a munkahelyüktől távolmaradó dolgozók részére bért kifizetni nem szabad.
d) Azoknak, akik fenti b) és c) pontokban foglaltaktól eltérő okból nem dolgoznak, bér nem fizethető. 1956. december 11. és 12-re nem fizethető bér azoknak, akik ezeken a napokon bármilyen címén nem dolgoztak.
e) A bányászatban csak a tényleges munkában töltött időre, illetve a végzett teljesítményért fizethető bér. Ennek megfelelően a b) és c) pontokban foglaltak a bányászatra nem alkalmazhatók.
f) A munkástanácsokról szóló 1956. évi 25. számú tvr. 16. § (1) bekezdése szerint a munkástanács tagjai nem függetlenítettek. Amennyiben azonban a termelés beindítása, vagy egyéb az üzem érdekében végzett munkák miatt a munkástanács tagjai kivételesen nem munkakörükben végeznek munkát, részükre a más munkakörben eltöltött időre is legfeljebb a saját munkakörükben őket megillető munkabért kell folyósítani.
g) A decemberi részfizetés alkalmával kifizethető a december 1-15. közötti munkanapokra az a)-f) pontok szerint jutó hozzávetőleges kereset A szokásos levonásokat a decemberi bérből legkésőbb a végelszámoláskor végre kell hajtani.
2. Egyéb dolgozók
a) Az alkalmazottak és egyéb dolgozók alapbér fizetésére nézve ugyanazokat az elveket kell alkalmazni, mint a munkások keresetére.
b) A rendszeresen prémiumban részesülő dolgozók prémiumát a szokásos prémium kifizetési időpontokban az I-III. negyedévi átlagos prémium alapján kell kiszámítani, ez azonban nem haladhatja meg a 100 százalékos tervteljesítésért járó prémiumot. Az ilyen módon kiszámított prémiumot az alapbérek csökkenésének megfelelő arányban kell csökkenteni. (Kifizetés a havi premizáltaknál januárban, a negyedévenként premizáltaknál februárban történhetik.) Ahol a IV. negyedévre történt prémiumfizetés, ott a fentiek szerint kifizethető negyedévi összes prémiumban a folyósított összegeket bele kell számítani. Azoknál a vállalatoknál; amelyek a jóváhagyott prémiumfeladatokat teljesítették, prémiumot az eddig szokásos módon kell számfej leni.
Az előbbiek szerint kifizethető prémiumok összege vállalati keretnek tekintendő. Felosztásáról a munka beindításával kapcsolatos feladatok figyelembevételével a vállalat igazgatója és a munkástanács dönt.
B) Azoknál a vállalatoknál, amelyeknél a Népköztársaság Elnöki Tanácsának 1956. évi 25. számú tvr. szerint nincs munkástanács, illetve hivataloknál, állami intézményeknél az A) pontban foglalt elvek alkalmazandók.
A kiskereskedelem, nagykereskedelem és közétkeztetés hálózati dolgozói részére kifizethető béreket a kereskedelmi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben szabályozza.
C) A decemberi bérfizetéseket az előírt bérfizetési napokon kell teljesíteni az alábbi kivételekkel:
december 19-én fizetendő az egyébként december 19-én, 20. és 21-én kifizetendő bér
december 20-án fizetendő az egyébként december 22-én, 23. és 24-én kifizetendő bér
december 21-én fizetendő az egyébként december 25-én, 26. és 27-én kifizetendő bér
december 28-án fizetendő az egyébként december 28-án, 29. és 30-án kifizetendő bér
december 29-én fizetendő az egyébként december 31. és január 1-én kifizetendő bér.
A december 28-29-én kifizethető bérekre december 22-23-án legfeljebb az esedékes összeg fele előleg címén kifizethető. Ezt az előleget azonban a december 28-29-i kifizetéskor egy összegben kell levonni.
D) A vállalatok és intézmények által december hónapra a jelen rendelet alapján kiszámított béralap használható fel. Az illetékes bankfiók tartozik a havi végelszámolás előtt a november és december havi kifizetési rendelet betartását ellenőrizni. Ehhez a vállalatok munkástanácsának elnöke, igazgatója és főkönyvelője (intézményeknél a vezető) tartoznak a bank által megkívánt alábbi adatokat, törvényes következmények terhe mellett, a Valóságnak megfelelően közölni:
Hány órára és mennyi bért fizettek a ledolgozott órák után,
hány órára és mennyi bért fizettek a le nem dolgozott órák után,
hány főnek és mennyi bért fizettek távollevő dolgozóknak, mennyi levonást eszközöltek és milyen címen,
mennyi volt állománycsoportonként az A/1. pont szerinti "előző átlagbér",
hány főnek fizettek összesen bért állománycsoportonként, mennyi prémiumot fizettek, mennyi volt I-III. negyedévi átlagprémium és mennyi a feltételek 100 százalékos teljesítéséért járó prémium.
Az illetékes felügyeleti szervek is tartoznak a béralap igénylések és bérkifizetések helyességét ellenőrizni.
E) Bért csak a banktól ilyen címen felvett készpénz összegekből lehet kifizetni. A vállalatok - az ilyen címen engedéllyel bíró kiskereskedelmi vállalatok kivételével - készpénz bevételeiket bérkifizetésre nem használhatják fel.
Kossa István s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány pénzügyek vezetésével megbízott tagja
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.