adozona.hu
21925/1947. II. PM rendelet
21925/1947. II. PM rendelet
a Magyar Agrártudományi Egyetem tudományos segédszemélyzetének fizetési osztályokba és fokozatokba való besorolásáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A közszolgálati illetmények és nyugellátások rendezéséről szóló 2500/1945. ME rendelet 7. §-ának (5) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a földmivelésügyi miniszterrel egyetértésben, a következőket rendelem:
Ennek a rendeletnek alkalmazása szempontjából az egyetemi tudományos segédszemélyzet alatt a következő személyeket kell érteni; az egyetemi intézeti tanárt, továbbá az egyetemi segédszemélyzetet (az egyetemi főadjunktust, az egyetemi I. és II. osztályú adjunktust, az egyetemi I é...
Ennek a rendeletnek alkalmazása szempontjából az egyetemi tudományos segédszemélyzet alatt a következő személyeket kell érteni; az egyetemi intézeti tanárt, továbbá az egyetemi segédszemélyzetet (az egyetemi főadjunktust, az egyetemi I. és II. osztályú adjunktust, az egyetemi I és II. osztályú tanársegédet és az egyetemi gyakornokot, valamint az egyetemi intézeti vagy szemináriumi könyvtárkezelőt és egyetemi demonstrátort.
2. §
(1) Egyetemi intézeti vagy szemináriumi könyvtárkezelővé (demonstratorrá) az választható meg, aki egyetemi tanulmányaiból legalább két évet szabályszerűen elvégzett.
(2) A könyvtárkezelőt (demonstratort), az illető tanszéket betöltő tanár javaslatára, az illetékes tudománykar választja. A választási a földmivelésügyi miniszter erősiti meg.
(3) A könyvtárkezelő (demonstrator) az állami rendszerű X. fizetési osztály 3. fokozatában járó illetményekkel egyenlő összegű jutalomdijban részesül.
3. §
Egyetemi gyakornokká, egyetemi tanársegéddé és egyetemi adjunktussá csak az választható, aki tudományszakának megfelelő egyetemi (főiskolai) oklevéllel rendelkezik.
4. §
(1) Az egyetemi gyakornok a IX. fizetési osztály 3. fokozatának megfelelő illetményeket élvezi.
(2) Az egyetemi gyakornok legfeljebb háromszor választható meg.
5. §
(1) Az egyetemi tanársegéd szolgálatát az állami rendszerű IX. fizetési osztályban kezdi és ebben az állásában ujból való megválasztása esetén fokozatosan az állami rendszerű VIII. fizetési osztály 1. fokozatáig léphet elő.
(2) A IX. fizetési osztályba tartozó tanársegédet a "II. osztályu egyetemi tanársegéd" cim. a VIII. fizetési osztályba tartozó tanársegédet az "I. osztályú egyetemi tanársegéd" cim illeti meg.
6. §
(1) Az adjunktus szolgálatát az állami rendszerű VIII. fizetési osztályban kezdi és ebben az állásában ujból való megválasztása esetén fokozatosan az állami rendszerű VII., illetőleg végleges minőségben (7. § (6) bek.) az állami rendszerű VI. fizetési osztály 1. fokozatáig léphet elő.
(2) A VIII. fizetési osztályba tartozó adjunktust a "II. osztályu egyetemi adjunktus" cim, a VII. fizetési osztályba tartozó adjunktust az "I. osztályú egyetemi adjunktus" cim, a VI. fizetési osztályba tartozó adjunktust az "egyetemi főadjunktus" cim illeti meg.
7. §
(1) Az egyetemi segédtanszemélyzet tagjait az illető tanszéket betöltő tanár javaslatára, az illetékes tudománykar választja. A választást a földmivelésügyi miniszter erősíti meg.
(2) A gyakornokot egy-egy évre, az I. és II. osztályu tanársegédet két-két évre, az I. és II. osztályu adjunktust pedig három-három évre választják.
(3) Az egyetemi segédtanszemélyzeti ideiglenes minőségben eltöltött idő nem haladhatja meg a 6 évet és azt csak a háborus katonai szolgálat alapján lehet meghosszabbítani.
(4) Az egyetemi segédtanszemélyzet tagjait általában csak teljes tanévre, tehát szeptember hó 1-től a következő év augusztus hó 31-ig terjedő időre lehet megválasztani.
(5) A segédtanszemélyzet tagjainak szolgálati viszonya megválasztásuk, illetőleg kinevezésük időtartamának lejártával megszűnik.
(6) Az egyetemi adjunktust - az egyetemi segédtanszemélyzeti minőségben eltöltött 6 év után - az illető tanszéket betöltő tanár javaslatára és az illetékes tudománykar előterjesztésére a földmivelésügyi miniszter végleges állásba is kinevezheti.
8. §
(1) Az illető tanszéket betöltő tanárnak javaslatára és az illetékes tudománykar előterjesztésére egyetemi intézeti tanárrá nevezheti ki a földmivelésügyi miniszter azt a végleges minőségű I. és II. osztályú adjunktust, főadjunktust (7. § (6) bek.), vagy azt a mezőgazdasági (kertészeti és szőlészeti) főiskolai intézeti tanárt, aki tudományszakának megfelelő egyetemi (főiskolai) oklevél birtokában legalább 9 évet töltött el közszolgálatban.
i2i Az illetékes egyetemi tudománykar előterjesztésére a földmivelésügyi miniszter - a pénzügyminiszter előzetes hozzájárulásával - kimagasló tudományos munkásságra (pl. egyetemi magántanárságra) való tekintettel az oklevél megszerzése után a közszolgálat körén kívül eltöltött időt a 7. § (6) bekezdésében és az előző bekezdésben előirt időben egészben vagy részben beszámíthatja.
(3) Az intézeti tanár szolgálatát az állami rendszerű VII. fizetési osztály 3. fokozatában kezdi és ebben a minőségben fokozatosan a VI. fizetési osztály 1. fokozatáig léphet elő.
(4) A kitűnően minősített intézeti tanárt - az intézeti tanári fény leges létszám 10%-ának erejéig - az illetékes tudománykar előterjesztésére az állami rendszerű V. fizetési osztályba lehet kinevezni.
9. §
Azt, aki az egyetemi tudományos segédszemélyzet létszámába tartozó állásra való kinevezése előtt az állásra megállapított legalacsonyabb fizetési osztályt már elérte, vagy annál mar magasabb fizetési osztályba jutott, ugy kell fizetési osztályba és fokozatba sorolni, mintha fizetési osztályát az uj állásban érte volna el.
10. §
(1) A Magyar Agrártudományi Egyetem tudományos segédszemélyzetének létszámában a fizetéstelen állások és elnevezések megszűnnek.
(2) Az illetékes tudománykar a tudományos segédszemélyzet létszámába nem tartozó, de valamely tanszéken, vagy intézetben az oktatás, vagy kutatás terén állandó hasznos munkát végző személyeket megbízott egyetemi gyakornokká, vagy megbizott egyetemi tanársegéddé, továbbá a tudományos segédszemélyzet létszámába ugyancsak nem tartozó, az egyetemen kivül kimagasló tudományos munkásságot kifejtő személyeket, tiszteletbeli egyetemi tanársegéddé, 1. és II. osztályú adjunktussá, vagy főadjunktussá választhat.
(3) A megválasztás szolgálati jogviszonyt nem létesít.
(4) A megválasztás a földmivelésügyi miniszter jóváhagyásával válik érvényessé.
11. §
(1) A jelen rendelet hatálybalépésekor végleges minőségben kinevezett mezőgazdasági (kertészeti és szőlészeti) főiskolai tanársegédeknek és intézeti tanároknak az egyetemi tudományos segédszemélyzet létszámába való kinevezése esetén ugyanennek a rendeletnek rendelkezései az irányadók azzal az eltéréssel, hogy őket az egyetemi segédtanszemélyzet létszámába is csak végleges minőségben lehet kinevezni.
(2) Az egyetemi tudományos segédszemélyzet létszámába át nem vett, tehát továbbra is e minőségben szolgálatot teljesítő mezőgazdasági (kertészeti és szőlészeti) főiskolai tanársegédeknek és intézeti tanároknak fizetési osztályokba és fokozatokba való besorolása tekintetében a 2500/1945. ME rendelet 8. §-ának a közép- és alsófokú gazdasági szakoktatási intézetek igazgatóira és tanáraira vonatkozó rendelkezéseit kell továbbra is alkalmazni.
12. §
Ennek a rendeletnek hatálya alá tartozó közszolgálati alkalmazottakra a jelen rendelettel nem szabályozott kérdésekben a 2.500/ 1945. ME rendeletben foglaltak az irányadók.
13. §
Az előző szakaszban említett közszolgálati alkalmazottakat ugy kell fizetési osztályokba és fokozatokba besorolni, mintha szolgálatuk egész tartama alatt a jelen rendelet lett volna érvényben.
14. §
Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1947. évi március hó 13-án.