adozona.hu
121600/1945. VII. PM rendelet
121600/1945. VII. PM rendelet
az újjáépítési közmunkaváltság kivetéséről és kezeléséről szóló 120700/1945. VII. PM rendelet egyes rendelkezéseinek módosítása tárgyában
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az újjáépítési közmunkakötelezettség szabályozásáról szóló 4000/1945. ME rendelet (megjelent a Magyar Közlöny 1945. évi (53. számában) 20. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
Az ujjáépitési közmunkaváltság kivetéséről és kezeléséről szóló 120700/1945. PM rendelet (a továbbiakban V. u., megjelent a Magyar Közlöny 1945. évi 106. számában) 13. §-ának (1) bekezdésében a bevallásra megállapított határidőt az 1945,. évi újjáépítési közmunkaváltság tekinte...
(1) Az ujjáépitési közmunkaváltság kivetéséről és kezeléséről szóló 120700/1945. PM rendelet (a továbbiakban V. u., megjelent a Magyar Közlöny 1945. évi 106. számában) 13. §-ának (1) bekezdésében a bevallásra megállapított határidőt az 1945,. évi újjáépítési közmunkaváltság tekintetében az 1945. évi szeptember 15. napjában állapítom meg. Azok a váltságkötelesek tehát, akik az e szakasz (10) bekezdése értelmében a V. u. megjelenése előtt bevallásukat már megtették és ezt a bevallásukat módosítani akarják, újabb bevallásukat szeptember hó 15. napjáig bezárólag tehetik meg; egyéb esetekben bevallást tenni nem kell.
(2) A V. u. 15. §-a (1) bekezdésének 1. pontjában említett felhívásban a pénzügyigazgatásig az (1) bekezdés rendelkezéseire a váltság kötelesek figyelmét köteles kifejezetten fel-
2. §
(1) A V. u. 14. §-ának (3), (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) A (2) bekezdés rendelkezései szerint készített illetményjegyzékeket a vállalat (üzem) székhelye szerint illetékes községi előjáróságnak (városi adóhivatalnak, kerületi adószámvitelí osztálynak) minden év július hó 15. napjáig, illetőleg az 1945. évre vonatkozólag 1945. évi szeptember hó 15. napjáig meg kell küldeni és a 4000/1945. ME rendelet 8. §-ának (2) bekezdésében foglalt kötelezésnél fogva az esedékes váltságot minden hónap 5. napjáig egy összegben kell a vállalat (üzem) székhelye szerint illetékes községi elöljárósághoz (városi adóhivatalhoz, kerületi adószámviteli osztályhoz) befizetni A váltság befizetéséről a váltság alapjának és összegének feltüntetésével a munkáltató a munkavállaló részére minden hónapban - az illető hónapra érvényes hatállyal - igazolást ad. A munkavállaló a váltság befizetését a fizetés megtörténtének a közmunkaigazolványban való feltüntetése céljából köteles a lakóhelye szerint illetékes községnél (városnál) bemutatni."
"(4) Azokat a váltságköteleseket, akiknek szolgálati járandóságukon kívül a váltságnál figyelembe veendő egyéb jövedelmük is van, a (2) bekezdésben említett illetményjegyzékbe - külön csoportosítással - szintén fel kell venni s a szolgálati , járandóságukra eső váltságot minden hónapban be kell fizetni. Azonban meg kell jegyezni, hogy. ezek a munkáltatók egyéb jövedelmeik után váltságfizetési kötelezettségüknek a váltság összegének megállapítása után fognak eleget tenni. Az ilyen váltságkötelesekre tehát nem a jelen §, hanem a 13 § rendelkezései az irányadók. Abból a célból, hogy a váltság az egyéb jövedelmek után is megállapítható legyen, az ilyen munkavállalókról a munkáltató a (2) bekezdésben említett illetményjegyzéken kívül s ezzel egyidőben külön illetményjegyzéket is készít, amely a munkavállalókat lakóhelyük szerint csoportosítja. Ezeket a külön készített illetményjegyzékeket a munkáltató a munkavállalók lakóhelye szerint illetékes községnek (városnak, kerületi adószámviteli osztálynak) küldi meg abból a célból, hogy ennek alapján a község (város) a munkavállalók egyéb jövedelmeit bejegyezze. A község (város) ennek alapján a munkavállaló összes jövedelmei után járó váltságot kiszámítja s az illetményjegyzéket a különbözet befizetése végett a vállalatnak visszaküldi. A munkáltatónak joga van az egyéb jövedelmekre eső és általa befizetett váltságkülönbözetet a munkavállaló illetményeiből visszatartás útján levonni."
"(5) Ha a munkavállalók személyében változás áll be, a munkáltató köteles mind a vállalat (üzem) székhelye, mind pedig a munkáltató lakóhelye szerint illetékes községi elöljáróságnak (városi adóhivatalnak, kerületi adószámviteli osztálynak) a változást az azt követő hónap 5. napjáig bejelenteni abból a célból, hogy egyrészt a vállalat székhelye szerint illetékes község (város) az illetményjegyzékben a változást keresztülvezethesse, másrészt pedig a lakóhely szerint illetékes község (város) az év hátralékos idejére kivetendő váltság összegét az egyéni számlalapon írja elő."
3. §
A V. u. 21. §-ának (3) bekezdése után uj (4) bekezdésként a következő rendelkezést kell felvenni:
"(4) A 14. § alá tartozó váltságkötelesek terhére a váltságot előírni nem kell, hanem azt egy tételben a munkáltató nevén kell nyilvántartani. A munkavállaló lakóhelye szerint illetékes községi elöljáróság (városi adóhivatal, kerületi adószámvitelí osztály) a váltságköteles főkönyvi tételénél havonta csupán azt köteles nyilvántartani, hogy a munkavállaló váltságát a névszerint feltüntetendő munkáltató fizette be."
4. §
A V. u. 47. §-ának (1) bekezdésében említett nyolcnapi határidőt tizenöt napra kell helyesbíteni s e bekezdést - annak utolsó mondataként - a következő rendelkezéssel kell kiegészíteni:
"Azoknak a közmunkára kötelezetteknek, akik bejelentésüket már a jelen rendelet hatályba lépése előtt megtették, újabb bejelentési tenni nem kell."
5. §
Budapest székesfőváros területén a közmunkaváltság könyvelésé, nyilvántartása és beszedése tekintetében átmenetileg 1946. évi július hó 15. napjáig bezárólag azok az eljárási szabályok az irányadók, amelyeket Budapest székesfőváros polgármestere hirdetményi úton közzétett.
6. §
Jelen rendelet az 1945. évi július hó elsejei érvénnyel kihirdetése napján lép hatályba.
Budapest, 1945. évi szeptember hó 4-én.