3/1974. (XI. 19.) EüM-MüM együttes rendelet

az egészségügyi dolgozók általános munkaidőcsökkentésének bevezetéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A munkaidőcsökkentés további kiterjesztéséről szóló 1034/1974. (VII. 4.) Mt. h. számú határozat 9. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendeljük.
A rendelet hatálya kiterjed
az egészségügyi miniszter közvetlen felügyelete alá tartozó valamennyi egészségügyi és szociális intézmény, intézet, orvostudományi egyetem, egészségü...

3/1974. (XI. 19.) EüM-MüM együttes rendelet
az egészségügyi dolgozók általános munkaidőcsökkentésének bevezetéséről
A munkaidőcsökkentés további kiterjesztéséről szóló 1034/1974. (VII. 4.) Mt. h. számú határozat 9. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendeljük.
1. §
A rendelet hatálya kiterjed
a) az egészségügyi miniszter közvetlen felügyelete alá tartozó valamennyi egészségügyi és szociális intézmény, intézet, orvostudományi egyetem, egészségügyi szakiskola,
b) a tanácsok által fenntartott valamennyi egészségügyi és szociális intézmény, intézet, szolgálat, egészségügyi szakiskola (a továbbiakban: intézmény), valamint a tanácsok felügyelete alá tartozó gyógyszertári központok,
c) a Magyar Államvasutak orvos-egészségügyi azon dolgozóira, akiknek törvényes munkaideje a rendelet hatálybaléptekor heti 48 óra.
2. §
(1) A munkaidőcsökkentést - a feltételek megteremtésétől függően - 1975. január 1. és 1975. december 31. között kell bevezetni.
(2) Heti 44 órára kell csökkenteni - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - az 1. §-ban felsorolt intézmények és a gyógyszertári központok dolgozóinak munkaidejét.
(3) Heti 42 órára kell csökkenteni a folyamatosan működő egészségügyi és szociális intézmények három műszakos munkahelyein a betegek (gondozottak) közvetlen ellátását végző egészségügyi szakdolgozók és az Országos Mentőszolgálat kivonuló szolgálata gépkocsivezetőinek munkaidejét.
3. §
(1) A munkaidőcsökkentést
a) kéthetenkénti többlet-szabadnappal,
b) a napi munkaidő csökkentésével,
c) az a) és b) pontokban foglaltak - intézeten belüli - együttes alkalmazásával,
d) a többlet-szabadnapok összevont kiadásával kell megoldani.
(2) A többlet-szabadnapok a közvetlen betegellátást végző dolgozó esetében kizárólag abban az esetben adhatók ki összevontan, ha a betegosztályon a feladat ellátására egy vagy két dolgozó áll rendelkezésre és a szabadnapok kéthetenkénti kiadása a betegellátást akadályozná. Ilyen esetben a többlet-szabadnapokat a dolgozó részére a ki nem vett szabadnapot követő 30 napon belül kell kiadni. Amennyiben erre a betegellátás sérelme nélkül nincs mód, a többlet-szabadnapokat legkésőbb 90 napon belül kell kiadni.
(3) A községi alapellátás (általános-, gyermekkörzeti orvosi szolgálat, gyógyszertár) dolgozói részére a többlet-szabadnapok - a (2) bekezdésben foglaltak szerint - összevontan is kiadhatók.
4. §
(1) A munkaidőcsökkentés bevezetésére az intézményeknek az illetékes intézményi stb. szakszervezeti szervvel egyetértésben felkészülési tervet kell készíteniük Az 1. § a)-b) pontjaiban feltüntetett intézmények a felkészülési tervet az Egészségügyi Minisztérium külön kiadandó szakmai irányelvei alapján készítik el.
(2) A felkészülési terv elkészítése során az 1034/1974. (VII. 4.) Mt. h. számú határozat 2. pontjában foglaltakon túlmenően figyelemmel kell lenni arra is, hogy
- a lakosság egészségügyi és szociális ellátása folyamatos, egyenletes, zavartalan legyen, az ellátás színvonala nem csökkenhet,
- az egészségügyi oktatási intézményekben az oktatás folyamatossága biztosítva legyen,
- a munkafegyelem és a munka szervezettsége javuljon,
- a belső tartalékok feltárásával a munka hatékonysága fokozódjék,
- a váltásos munkabeosztással dolgozók többletteljesítményéért megállapított átalánydíj a munkaidőcsökkentés arányában emelkedjék.
(3) A felkészülési tervet felülvizsgálat, jóváhagyás végett a felügyeleti szervnek kell megküldeni. A rövidebb munkaidőre történő áttérést a felügyeleti szerv az illetékes megyei (budapesti), járási szakszervezeti szervvel egyetértésben engedélyezi.
5. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A rendelet kihirdetésével egyidejűleg a kórházi főorvosok és helyetteseik munkaidejéről szóló 27/K/2/1956. EüM számú utasítás hatályát veszti.
Dr. Zsögön Éva s. k.,
egészségügyi minisztériumi államtitkár
Buda István s. k.,
munkaügyi minisztériumi államtitkár
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.