3/1969. (I. 24.) PM-ÉVM-MüM együttes rendelet

a lakásépítés vállalati támogatásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeljük.
A rendelet hatálya kiterjed - az állami gazdaságok kivételével - az állami vállalatokra, trösztökre, a kisipari és háziipari termelőszövetkezetekre, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetekre, valamint a szövetkezeti vállalatokra (a továbbiakban: vállalat).
Az állami gazdaságok dolgozóinak kedvezményes lakóházépítéseire továbbra is az 1/1967. (V. 12.) MÉM-PM-ÉVM együttes rendelet előírásait kell alkalm...

3/1969. (I. 24.) PM-ÉVM-MüM együttes rendelet
a lakásépítés vállalati támogatásáról
A Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeljük.
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed - az állami gazdaságok kivételével - az állami vállalatokra, trösztökre, a kisipari és háziipari termelőszövetkezetekre, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetekre, valamint a szövetkezeti vállalatokra (a továbbiakban: vállalat).
(2) Az állami gazdaságok dolgozóinak kedvezményes lakóházépítéseire továbbra is az 1/1967. (V. 12.) MÉM-PM-ÉVM együttes rendelet előírásait kell alkalmazni.
2. §
(1) A vállalat dolgozói lakásproblémáinak megoldása és megfelelő törzsgárda kialakítása érdekében - e rendelet előírásai keretében - támogathatja a lakásépítési tevékenységet.
(2) A vállalat igazgatója és szakszervezeti bizottsága, illetve szövetkezeteknél az alapszabályban meghatározott szerv - a KISZ szervezet bevonásával - az érdekelt dolgozók lakáskörülményeinek, jogos lakásigényének és jövedelmi viszonyainak figyelembevételével közösen határozzák meg - a kollektív szerződés mellékleteként, a szövetkezeteknél külön szabályzatban (a továbbiakban: Szabályzat) - a 4. § (2)-(3) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a lakásépítés támogatására felhasználható összegeket, a vállalat adottságainak legjobban megfelelő lakásépítési és támogatási formákat, a támogatás módját, mértékét és feltételeit - ideértve a vállalat azon kikötési jogát, hogy a támogatás fejében a dolgozónak meghatározott ideig a vállalatnál kell dolgoznia -, továbbá a munkaviszony megszűnése esetén a vállalati támogatás megtérítésének szabályait.
3. §
(1) A vállalati támogatásban részesülő dolgozókat a szakszervezeti bizottsággal - szövetkezeteknél az alapszabályban meghatározott szervvel - és a KISZ szervezettel közösen a vállalat igazgatója jelöli ki.
(2) A kijelölésnél a dolgozónak a vállalatnál végzett munkáját, lakáskörülményeit, jogos lakásigényét és szociális helyzetét kell figyelembe venni. Vállalati támogatásra csak olyan dolgozót szabad kijelölni, aki a fenti követelmények mellett az előírt anyagi feltételeket teljesíteni tudja.
(3) A vállalati támogatás során biztosítani kell a termelésben közvetlenül résztvevő dolgozók és a fiatalok, valamint a több személy eltartásáról gondoskodó (nagycsaládos, többgyermekes) dolgozók megfelelő arányú részesedését.
(4) A vállalati támogatásra kijelölt dolgozó és a vállalat - e rendelet és a Szabályzat előírásainak megfelelően - írásbeli megállapodást köteles kötni.
4. §
(1) A lakásépítés vállalati támogatása a (2) bekezdésben foglaltak szerint képezhető lakásépítési alapból és - a (3) bekezdés szerint - közvetlenül a részesedési alapból történik.
(2) A lakásépítési alapot a fejlesztési alapból kell képezni. Erre a célra a fejlesztési alapnak, szövetkezeteknél a tartalékalapnak csak a nyereségből képzett - a vállalat döntése szerinti - része, legfeljebb azonban annak 10%-a használható fel, amennyiben ezt egyéb kötelezettségek nem terhelik.
(3) A részesedési alap felhasználásának mértékét - a pénzbeni részesedésre elkülönített részből, az egyes részesedési kategóriák csoportátlagát nem terhelően - a vállalat határozza meg. A felhasználás módja tekintetében a Szabályzat rendelkezései az irányadók.
(4) A lakásépítési alap pénzeszközeit a felhasználásra vonatkozó döntéstől kezdődően a vállalat egyéb eszközeitől elkülönítve, az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: OTP) területileg illetékes fiókjánál vezetett "lakásépítési alap számlán" kell kezelni. A számlavezetésre az OTP-vel bankszámla szerződést kell kötni.
(5) A "lakásépítési alap számla" megelőlegezésére bankhitel nem nyújtható.
5. §
(1) A vállalat a lakásépítési alapból
a) támogathatja dolgozói társas- és családiház építését (ideértve az OTP társasházban levő kész lakás megvásárlását is) kölcsön nyújtásával;
b) a tanács részére meghatározott összeg átadásával hozzájárulhat a bér- és szövetkezeti lakásépítés növeléséhez, a bérlő, illetve a lakásszövetkezeti tag kijelölési jogának átruházása ellenében;
c) szolgálati lakásokat építhet.
(2) A vállalat a lakásépítési alapból a telepszerű lakásépítkezésekkel kapcsolatos területelőkészítés (kisajátítás, házhelyek kialakítása, közművesítés stb.) költségeihez előzetes megállapodás szerint a tanácsoknak hozzájárulást adhat.
(3) A vállalat dolgozói társas- és családiház építéséhez legalább az önköltségnek megfelelő térítés ellenében - a jogszabályokban megállapított keretek között - egyéb segítséget (az előkészítő munkálatok elvégzése, fuvareszközök, felszerelések kölcsönzése stb.) is nyújthat. Ha a vállalati feladatok maradéktalan elvégzését nem gátolja, felhasználhatja saját építő-, szak- és szerelőipari, valamint tervező kapacitását is. A munkára jelentkező dolgozók részvételét az építési munkálatokban a lehetőségekhez képest biztosítani kell.
6. §
(1) Vállalati támogatásban elsősorban a dolgozók szervezett társasház és csoportos családiház építését kell részesíteni.
(2) A vállalati támogatás hatékonyabb felhasználása, a telepszerű, koncentrált lakásépítések előmozdítása érdekében a vállalatok egymással társulva is végezhetik dolgozóik lakásépítkezéseinek szervezését és lebonyolítását.
(3) A vállalat dolgozói lakásépítkezéseinek szervezésével és lebonyolításával az OTP-t vagy erre jogosult más szervet is megbízhat, illetve a 3. § szerint kijelölt vállalati dolgozók az OTP beruházásában megvalósuló társasházépítés keretében épülő lakásokból kész lakásokat is vásárolhatnak.
7. §
(1) A vállalati támogatásban részesülő társas-és családiház építésének (vásárlásának) pénzügyi forrása:
a) az érdekelt dolgozók előtörlesztése,
b) a vállalati támogatásként nyújtott kölcsön és engedmény,
c) az OTP kölcsön,
d) az állami árkiegészítés.
(2) A lakásépítésben (vásárlásban) résztvevő dolgozó által fizetendő előtörlesztés mértékét a 3. § (4) bekezdése szerinti megállapodásban kell rögzíteni. Az előtörlesztés a lakásár (állami árkiegészítéssel csökkentett ár) 15%-ánál alacsonyabb nem lehet.
(3) A vállalati támogatásként nyújtott kölcsön és engedmény összegében, valamint feltételeiben a 3. § (4) bekezdése szerint kell megállapodni.
(4) Az OTP kölcsönt a társasház (családiház) építési akció mindenkori feltételei szerint kell nyújtani. Mértéke nem haladhatja meg a lakásár (állami árkiegészítéssel csökkentett ár) 25%-át.
(5) Az állami árkiegészítés mértékére és folyósításának feltételeire a 2/1967. (XII. 31.) ÉVM-PM-ÁH együttes rendelet, illetve az ezt kiegészítő és módosító rendelkezések az irányadók azzal, hogy a vállalat saját (házilagos) kivitelezésében megvalósuló építkezésekhez állami árkiegészítés nem nyújtható.
8. §
(1) A dolgozó a lakásépítési alapból nyújtott vállalati kölcsönt - az OTP területileg illetékes fiókja útján - kamatmentesen, havi részletekben, az OTP kölcsönre megállapított törlesztési idő alatt köteles visszafizetni. A kölcsön fennálló összege után az OTP évi 1% kezelési költséget számít fel. Késedelmes fizetés esetén az egyébként előírt késedelmi kamat felszámítható.
(2) A dolgozó által - a vállalati kölcsön visszafizetéseként - teljesített befizetéseket az OTP a vállalat "lakásépítési alap számlája", javára negyedévenként elszámolja. A visszafizetett pénzeszközök a vállalat rendelkezése szerint vagy ismételten felhasználhatók - a rendeletben szabályozott módon - a lakásépítés vállalati támogatására, vagy a vállalat fejlesztési alapja javára visszautalhatók.
(3) A vállalati támogatással felépült társasház (családiház) a dolgozó személyi tulajdonába kerül. A lakás (családiház) a ki nem egyenlített vállalati kölcsön, illetőleg OTP kölcsön fedezetéül szolgál. A vállalat jelzálogjogát az OTP-t követő rangsorban kell a telekkönyvbe bejegyezni. A jelzálog telekkönyvi bejegyzése, illetve törlése illetékmentes. A lakást (családiházat) a tartozás fennállásának ideje alatt csak a vállalat, illetőleg az OTP hozzájárulásával szabad elidegeníteni vagy megterhelni.
9. §
(1) A vállalat részesedési alapjából a dolgozónak - az őt terhelő fizetési kötelezettségek teljesítéséhez - engedményt vagy kamatmentes kölcsönt adhat. Ennek keretében a vállalat:
a) a dolgozó előtörlesztéséhez (készpénz befizetéséhez) vissza nem térítendő módon hozzájárulhat, illetve annak egy részét megelőlegezheti;
b) a dolgozó által visszatérítendő vállalati kölcsön meghatározott részét elengedheti.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti engedményt a részesedési alapból a lakásépítési alap javára kell megtéríteni, illetőleg annak összegét a dolgozót terhelő havi törlesztési kötelezettségnek megfelelően, havi részletekben kell az OTP-nél vezetett "lakásépítési alap számla" javára átutalni.
(3) A vállalat a lakásépítési alap terhére átvállalhatja a 8. § (1) bekezdése szerint az OTP által a dolgozó terhére felszámításra kerülő 1% kezelési költség megtérítését. A lakásépítési alapból, illetve a vállalati költségek terhére a dolgozónak - a lakásépítés vállalati támogatása címén - más juttatást adni nem lehet.
(4) Az (1) és (3) bekezdés szerinti juttatás a vállalatnál eltöltött, illetve a vállalatnál eltöltendő huzamosabb munkaviszony kikötése alapján, továbbá a nagycsaládos (több gyermekes) dolgozók részére adható.
10. §
(1) A vállalat az általa a 7. § (3) bekezdése szerint nyújtott támogatás ki nem egyenlített összegét, illetve a 9. § (1) és (3) bekezdése alapján nyújtott engedmény és kölcsön összegét részben vagy egészben - a Szabályzat előírásai keretében - a dolgozótól megvonhatja (visszakövetelheti), ha a dolgozó a közte és a vállalat között a 3. § (4) bekezdése szerint létrejött megállapodás alapján reá háruló kötelezettségét nem teljesíti.
(2) A megállapodásból fakadó jogok és kötelezettségek körében, valamint a visszavonással kapcsolatban felmerült vitás ügyekben a munkaügyi vitákra vonatkozó szabályok szerint kell eljárni.
11. §
(1) A tanácsi bér- és szövetkezeti lakásépítés növeléséhez a 6. § (1) bekezdése alapján nyújtott vállalati hozzájárulás, illetőleg a megépülő lakásokból történő részesedés mértékében a vállalat és az illetékes tanács végrehajtó bizottsága állapodik meg.
(2) A kijelölési jog átengedése esetén a bérlakások bérlőit, illetőleg a lakásszövetkezeti tagokat - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium által kiadott irányelvek figyelembevételével - a vállalat jelöli ki.
(3) A vállalat által kijelölt lakásszövetkezeti tag részére a szövetkezeti lakás értékesítése az általános szabályok szerint történik.
12. §
(1) A vállalatok a tanácsok részére a bér- és szövetkezeti lakásépítés növelése, valamint az 5. § (2) bekezdése szerinti területelőkészítés céljából nyújtott vállalati hozzájárulást a tanácsoknak az OTP-nél vezetett lakásberuházási betétszámlájára kötelesek átutalni.
(2) A lakásberuházási betétszámlára vállalati hozzájárulás címén befolyó összeget a tanácsokkötelesek a lakásépítés növelésére fordítani. Afelhasználás módját az érdekelt tanács határozza meg.
(3) A vállalati hozzájárulásokból terven felül megépülő szövetkezeti lakások értékesítéséből származó bevétel a tanácsokat illeti meg. Ezeket a bevételeket a tanácsok ugyancsak lakásépítésre kötelesek felhasználni.
(4) A tanácsok részére nyújtott vállalati hozzájárulások kiegészítésére költségvetési támogatás nem igényelhető.
13. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a már folyamatban levő lakásépítkezésekre alkalmazni nem lehet.
Vályi Péter s. k.,
pénzügyminiszter
Bondor József s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter
Veres József s. k.,
munkaügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.