adozona.hu
19/1972. (XII. 2.) ÉVM rendelet
19/1972. (XII. 2.) ÉVM rendelet
az építőipari munkavezetők képzéséről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A művezetőkről szóló 35/1964. (XII. 29.) Korm. rendelet 6. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az építőipari munkavezetők képzését - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - az alábbiak szerint szabályozom.
Alapfokú magasépítőipari, illetve mélyépítőipari munkavezetői ...
(1) Alapfokú magasépítőipari, illetve mélyépítőipari munkavezetői vizsgát tehet az, aki építőipari szakmunkás-képesítéssel, 5 éves szakmai gyakorlattal (vízügyi képesített munkás bizonyítvány esetén 3 éves szakmai gyakorlattal) rendelkezik, legalább 8 általános vagy azzal egyenértékű iskolai végzettsége van és alapfokú munkavezetői előkészítő tanfolyamon részt vett.
(2) Középfokú magasépítőipari, illetve mélyépítőipari munkavezetői vizsgát tehet az, aki alapfokú munkavezetői képesítéssel rendelkezik, legalább 3 évig munkavezetői munkakörben dolgozott és középfokú munkavezetői előkészítő tanfolyamon részt vett.
2. §
(1) Az alap- és a középfokú munkavezetői vizsgára történő eredményes felkészülést előkészítő tanfolyamok szervezésével kell elősegíteni.
(2) Alap- és középfokú munkavezetői vizsgára előkészítő tanfolyamot építőipari vállalat - több építőipari vállalat vagy építőipari vállalat és más építőipari szervezet együttesen - szervezhet. Ennek érdekében - elsősorban az oktatók biztosítása céljából - építőipari oktatási intézmények és építőipari tudományos intézetek közreműködése is igénybe vehető.
3. §
(1) Az előadók részére kifizethető óradíjakat és a vizsgáztatók vizsgadíját külön jogszabály állapítja meg.
(2) Az előkészítő tanfolyam költségeit (előadói óradíjak, tankönyvek, jegyzetek stb.) a tanfolyam résztvevői arányosan megosztva viselik.
(3) A tanfolyam költsége, az egyéb kiadások (útiköltség stb.) és a tanfolyam (vizsga) miatt a munkából távoltöltött időre járó átlagkereset a munkáltatót akkor terheli, ha a dolgozót a tanfolyamra (vizsgára) a munkáltató küldte, vagy ha ezeket a kötelezettségeket részben vagy egészben, tanulmányi szerződésben vagy más módon vállalta. Utóbbi esetben a tanfolyami költség átvállalása a dolgozó által teljesítendő külön kötelezettségekhez köthető, amelyek nemteljesítése esetén a dolgozó terhére költségvisszatérítési kötelezettség írható elő.
4. §
(1) Az alap- és a középfokú munkavezetői vizsgát az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium által kinevezett - e rendelet mellékletében meghatározott működési helyű - vizsgabizottság előtt kell letenni. A munkavezetői vizsga eredményes letételéről az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium bizonyítványt ad ki.
(2) A közlekedési építőiparban, illetve a vízépítőiparban folyó különleges szakképzettséget adó munkavezetőképzés esetében a vizsgabizottság kinevezése és a bizonyítvány kiadása a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium, illetve az Országos Vízügyi Hivatal hatáskörébe tartozik.
(3) Az előkészítő tanfolyamok óraszámát és tananyagát, továbbá a vizsgákkal kapcsolatos részletes szabályokat (ideértve az ügyirat- és pénzkezelés szabályait is) az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium, a (2) bekezdés esetében pedig a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium, illetve az Országos Vízügyi Hivatal - a pénzkezelési szabályok tekintetében a Pénzügyminisztériummal egyetértésben - állapítja meg.
5. §
(1) Az alapfokú munkavezetői bizonyítvány munkavezetői munkakör betöltésére, a középfokú munkavezetői bizonyítvány pedig főmunkavezetői munkakör betöltésére jogosít.
(2) E rendelet hatályba lépése előtt szerzett és munkavezetői munkakör betöltésére jogosító képesítések érvényességét az alábbiak szerint kell elismerni:
1. Alapfokú építőipari munkavezetői képesítésként
a) az ÉM Központi Munkavezetőképző Iskola elvégzéséről 1951-54 években kiadott bizonyítványt;
b) az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium által kiadott magasépítőipari, illetve mélyépítőipari művezetői bizonyítványt;
c) a vízépítőipari munkavezetői bizonyítványt (a vízépítőipar területén);
d) az építőipari szakközépiskola által kiadott érettségi bizonyítványt (5 éves szakmai gyakorlat után);
e) az Út- és Vasútépítési Szakközépiskola által kiadott érettségi bizonyítványt (5 éves szakmai gyakorlat után, a közlekedési építőiparban);
f) a vízügyi szakközépiskolák vízépítési és vízgazdálkodási ágazatán szerzett érettségi bizonyítványt (5 éves szakmai gyakorlat után, a vízépítőipar területén);
g) az Állami Útmesteri Iskola által 1957-ig kiadott bizonyítványt;
h) a kőműves, az ács és a kőfaragó mesterlevelet;
2. középfokú építőipari munkavezetői képesítésként
a) az Állami Felsőépítőipari Iskola III. osztályának végbizonyítványát;
b) az Állami Felsőépítőipari Iskola téli tagozat IV. évfolyamának végbizonyítványát;
c) az Építőipari Műszaki Középiskola (1949-1951) IV. osztályának végbizonyítványát;
d) a magasépítőipari technikum eredményes elvégzése után kiadott technikusi oklevelet;
e) a mélyépítőipari technikum eredményes elvégzése után kiadott technikusi oklevelet;
f) az Útépítési, továbbá a Vasútépítési és Pályafenntartási Technikum eredményes elvégzése után kiadott technikusi oklevelet (a közlekedési építőiparban);
g) az építőipari szakközépiskola elvégzése után tett technikusminősítő vizsgát;
h) az Út- és Vasútépítési Szakközépiskola elvégzése után tett technikusminősítő vizsgát (a közlekedési építőiparban);
i) a vízügyi szakközépiskola (vízépítési és vízgazdálkodási ágazata) elvégzése után szerzett technikusi oklevelet (a vízépítőipar területén).
6. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti
a) az építőipari munkahelyek vezetőiről szóló 3/1967. (IV. 28.) ÉVM rendelet 16. §-a;
b) a munkavezetők képzéséről szóló 85/B/1952. (Ép. Ért. 33.) ÉM utasítás, valamint
c) a munkavezetők képzéséről szóló 85/B/1952. (Ép. Ért. 33.) ÉM miniszteri utasítás végrehajtása tárgyában kiadott 91/B/1952. (Ép. Ért. 35.) ÉM utasítás.
Építőipari Szakközépiskola Budapest
I., Szabó Ilonka utca 2/4.
"Hild József" Építőipari Szakközépiskola
Győr, Tanácsköztársaság útja 1.
"Pollack Mihály" Építőipari Szakközépiskola
Pécs, Székesfehérvár u. 4.
"Péchy Mihály" Építőipari Szakközépiskola
Debrecen, Varga u. 5.
"Vedres István" Építőipari Szakközépiskola
Szeged, Horváth Mihály u. 2.
Építőipari Szakközépiskola
Miskolc, Selyemrét