adozona.hu
3/1972. (IV. 27.) MM rendelet
3/1972. (IV. 27.) MM rendelet
a műszaki tanárok és a műszaki oktatók képzéséről

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 25/1969. (VI. 20.) Korm. rendelet 9. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, valamint a 29/1970. (VIII. 7.) Korm. rendelet 11. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben az alábbiakat rendelem el.
A kijelölt műszaki felsőoktatási intézményekben a szakközépiskolák és a szakmunkásképző intézetek szakmai elméleti tantárgyainak oktatására műszaki tanárokat, szakmai gyakorlati tantárgyainak oktatás...
A kijelölt műszaki felsőoktatási intézményekben a szakközépiskolák és a szakmunkásképző intézetek szakmai elméleti tantárgyainak oktatására műszaki tanárokat, szakmai gyakorlati tantárgyainak oktatására pedig műszaki oktatókat kell képezni.
2. §
(1) A műszaki tanári szakon a jelentkezésre és a felvételre az általános hatályú rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy mentesülnek a felvételi vizsga alól az esti és levelező tagozatra jelentkező és a 3/1965. (VI. 4.) MM rendelet alapján képesítést szerzett technikus tanárok, valamint a jelen rendelet alapján szerzett műszaki oktatói oklevéllel rendelkező jelentkezők, ha a jelentkezés időpontjában oktatói munkakörben működnek.
(2) A hallgatók sikeres államvizsga után középiskolai műszaki tanári oklevelet kapnak. Az oklevél főiskolai végzettséget tanúsít és szakközépiskolákban, valamint szakmunkásképző intézetekben szakmai elméleti tantárgyak oktatására képesít.
3. §
(1) A műszaki oktatóképzés esti és levelező tagozaton folyik, tanulmányi ideje egy és fél év.
(2) A műszaki oktatói szakon a jelentkezésre és a felvételre az általános hatályú rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a gimnáziumi végzettség vagy a választott szakkal nem azonos szakirányú szakközépiskolai, illetve technikumi képesítés csak megfelelő szakmunkásképesítéssel együtt fogadható el szükséges előképzettségként, továbbá minden jelentkezőnek legalább kétéves műszaki szakmai gyakorlattal vagy műszaki tárgy oktatásában szerzett oktatói gyakorlattal kell rendelkeznie.
(3) A hallgatók sikeres államvizsga után műszaki oktatói oklevelet kapnak. Az oklevél a tanítóképző intézeti oklevéllel egyenértékű végzettséget tanúsít és szakközépiskolákban, valamint szakmunkásképző intézetekben szakmai gyakorlati tantárgyak oktatására képesít.
4. §
(1) A Nehézipari Műszaki Egyetemen és a Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskolán gépész, a Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskolán villamos- és műszeripari, a Pollack Mihály Műszaki Főiskolán építőipari szakirányú műszaki tanárképző, a Budapesti Műszaki Egyetem és a Nehézipari Műszaki Egyetem esti és levelező tagozatán pedig műszaki oktatói szakot létesítek.
(2) Műszaki tanári, illetőleg műszaki oktatói szaknak később más műszaki felsőfokú oktatási intézményekben történő létesítéséről külön intézkedem.
5. §
A műszaki tanár- és műszaki oktatóképzés egyéb tanulmányi és szervezési kérdéseit külön szabályozom.
6. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A 3/1965. (VI. 4.) MM rendelet alapján folyó műszaki tanárképzés és technikus tanárképzés fokozatosan megszűnik.