adozona.hu
4/1970. (VII. 23.) MüM rendelet
4/1970. (VII. 23.) MüM rendelet
a kisipari szövetkezetekre vonatkozó egyes munkaügyi rendelkezések módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 1030/1969. (VIII. 17.) számú határozata V. fejezetének 2. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
A kisipari szövetkezetek tagjainak munkajogi szabályzatáról szóló 6/1969. (OÉ 10.) OV számú határozat rendelkezéseit (a továbbiakban: SZABÁLYZAT) a 2-6. §-okban foglalt módosításokkal és kiegészít...
A kisipari szövetkezetek tagjainak munkajogi szabályzatáról szóló 6/1969. (OÉ 10.) OV számú határozat rendelkezéseit (a továbbiakban: SZABÁLYZAT) a 2-6. §-okban foglalt módosításokkal és kiegészítésekkel kell alkalmazni.
2. §
(1) A SZABÁLYZAT 14. § (3) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Ha a tag alacsonyabb vagy kisebb személyi alapmunkadíjjal járó munkakörbe történt beosztás ellen 15 napon belül panasszal él, ennek a panasz első fokú elbírálásáig halasztó hatálya van."
(2) A SZABÁLYZAT 19. § (1) bekezdésének első mondatában a gondolatjelek közé zárt szöveg helyébe a következő rendelkezés lép:
"- ha a szövetkezeti alapszabály vagy a szövetkezeti munkaügyi szabályzat másként nem rendelkezik -".
(3) A SZABÁLYZAT 61. § (1) bekezdésében a 7.000,- forintos határ a magasabb vezető munkakörű dolgozóknál 8.000,- forintra módosul.
(4) A SZABÁLYZAT 61. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Személyi fizetésben - eltérő intézkedés hiányában - a szövetkezet nem termelő állományú létszámának legfeljebb 15%-a részesülhet."
(5) A SZABÁLYZAT 94. § (4) bekezdése hatályát veszti és a (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglalt várakozási időtől a szövetkezet vezetősége a tag javára eltekinthet."
3. §
(1) A SZABÁLYZAT 106. § (5) bekezdése hatályát veszti, a (3) és (4) bekezdések helyébe pedig a következő rendelkezések lépnek:
"(3) Ha a munkavédelmi felügyelő észrevételeivel vagy az állami közegészségügyi, járványügyi felügyelő intézkedésével a szövetkezet nem ért egyet, a vitás ügyet az OKISZ munkavédelmi és szociális osztályához kell felterjeszteni. Az ABEO, illetve a szakmai óvórendszabályoktól való eltérés esetén az OKISZ-nak az óvórendszabályokat kibocsátó szervekkel egyetértésben kialakított állásfoglalása az irányadó.
(4) Az óvórendszabályoktól való eltérésről a szövetkezet - a bevezetéssel egyidőben - ABEO esetében az Egészségügyi Minisztérium Közegészségügyi Felügyeleti és Járványügyi főosztályát, valamint az OKISZ Munkavédelmi és Szociális osztályát, szakmai óvórendszabály esetén az azt kibocsátó minisztert és az érdekelt szakszervezet központját köteles értesíteni. Ha ezek a szervek az alkalmazott megoldást nem tartják kielégítőnek, az eljárás végrehajtását felfüggeszthetik."
(2) A SZABÁLYZAT 107. § helyébe a következő rendelkezés lép:
"107. § Az ABEO és a szakmai óvórendszabályok értelmezésével kapcsolatos vitás kérdéseket az OKISZ-hoz kell felterjeszteni. Ezekben a kérdésekben az OKISZ Munkavédelmi és Szociális osztályának az óvórendszabályokat kiadó szervekkel egyetértésben kiadott állásfoglalása az irányadó."
(3) A SZABÁLYZAT 111. § (2) bekezdése akként módosul, hogy a vitás kérdést a szövetkezet a 110. § (1) bekezdés b) pontja esetében az OKISZ Munkavédelmi és Szociális osztályához köteles felterjeszteni.
(4) A SZABÁLYZAT 112. § (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
" ...Valamennyi kisipari szövetkezetnél vagy bizonyos szakmákhoz tartozó szövetkezeteknél a munkaügyi miniszter az egészségügyi miniszterrel, az illetékes ágazati miniszterrel és a SZOT-tal egyetértésben egyes védőberendezések alkalmazását, illetve egyes egyéni védőeszközök és védőfelszerelésfajták használatát - az OKISZ javaslatára is - elrendelheti."
(5) A SZABÁLYZAT 116. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti, a (4) bekezdés számozása (3) bekezdésre módosul.
(6) A SZABÁLYZAT 121. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) Az OKISZ által szervezett vizsgabizottság előtt kötelesek egészségvédelmi és biztonságtechnikai vizsgát tenni az elnökök, a műszaki vezetők és a biztonsági megbízottak. Az (1) bekezdésben felsorolt többi dolgozó a szövetkezetnél szervezett vizsgabizottság előtt köteles vizsgát tenni.
(4) Az OKISZ által szervezett vizsgabizottság elnökét és tagjait az OKISZ Munkavédelmi és Szociális osztályának vezetője, a szövetkezeti vizsgabizottság elnökét és tagjait pedig a szövetkezet elnöke jelöli ki megfelelő szakismeretekkel és biztonságtechnikai vizsgával rendelkező dolgozók közül. A munkavédelmi felügyelő, illetve a szövetkezet biztonsági megbízottja hivatalból tagja a bizottságnak. A bizottság létszáma legalább 3 fő."
(7) A SZABÁLYZAT 131. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az üzemi balesetek bejelentéséről, nyilvántartásáról és kivizsgálásáról szóló előírásokat külön rendelkezések állapítják meg."*
(8) A SZABÁLYZAT 132. § helyébe a következő rendelkezés lép:
"132. § A kisipari szövetkezetek területén az egészséges és biztonságos munkakörülmények biztosításával kapcsolatos tevékenység összehangolását, valamint az egészséges és biztonságos munkavégzés szabályainak megtartására vonatkozó ellenőrzéseket és az ezzel kapcsolatos társadalmi tevékenység szervezését és irányítását az OKISZ látja el. E tevékenység - a jelen szabályzatban megállapított egyéb feladatok mellett - elsősorban a következőkre terjed ki:
- a munkakörülmények javítását elősegítő irányelvek kiadása,
- a biztonságtechnika és munkaegészségügy fejlesztésének előmozdítása,
- a balesetek és foglalkozási megbetegedések figyelemmel kísérése és az azokat előidéző okok megszüntetésének elősegítése,
- a munka- és egészségvédelem terén elkövetett mulasztásokért a felelősségrevonás kezdeményezése,
- a balesetek, üzemi-egészségi ártalmakat megelőző propaganda, nevelő és felvilágosító tevékenység irányítása és szervezése,
- a szövetkezeti dolgozók munkakörülményeinek javítására irányuló társadalmi segítőmunka megszervezése, irányítása, valamint a társadalmi szervek és aktívák rendszeres képzése és továbbképzése,
- a szövetkezeti vezetők beszámoltatása munka- és egészségvédelmi tevékenységükről,
- a területi (szakmai) szövetségek rendszeres tájékoztatása a területükhöz tartozó szövetkezetek munka- és egészségvédelmi helyzetéről és az ellenőrzési tapasztalatok, statisztikai adatok értékelésével a szövetségek vezetőségének segítése a szövetkezetek munka- és egészségvédelmének javítására, fejlesztésére szolgáló intézkedések megtételében."
(9) A SZABÁLYZAT 133. §-a hatályát veszti.
(10) A SZABÁLYZAT 134. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az OKISZ a munkavédelmi ellenőrzéseket munkavédelmi szakszervei útján végzi. Az OKISZ munkavédelmi szakszerve az OKISZ munkavédelmi és szociális osztálya és annak munkavédelmi főfelügyelői, valamint a szövetségi munkavédelmi felügyelők.
(2) A szövetkezetek munka- és egészségvédelmi feladatainak végrehajtását elősegítik a területi (szakmai) szövetségek szociális és munkavédelmi szakbizottságai. A szakbizottságok feladataikat az OKISZ által kiadott irányelvek figyelembevételével, a bizottságok által megállapított működési szabályok szerint végzik."
(11) A SZABÁLYZAT 135. § helyébe a következő rendelkezés lép:
"135. § Az OKISZ munkavédelmi főfelügyelője és az OKISZ által megbízott szövetségi munkavédelmi felügyelő
a) a szövetkezeteknél bármely időben - ha jogszabály másként nem rendelkezik, minden külön engedély nélkül - ellenőrzést tarthat és kérheti az ellenőrzéshez szükséges felvilágosítások megadását, iratok és egyéb anyagok rendelkezésre bocsátását;
b) a szövetkezet elnökét az általa észlelt hiányosságok záros határidőn belüli megszüntetésére kötelezheti;
c) az egészségvédelmi és biztonsági szabályok megszegésével, illetőleg az előírt balesetelhárítási és egészségvédelmi oktatás mellőzésével foglalkoztatott egyes dolgozók további foglalkoztatásának eltiltására a szövetkezet elnökét vagy a dolgozó más felettesét felhívhatja;
d) a dolgozót fenyegető veszély esetén a munka, illetőleg üzemleállításra - megfelelő határidők kitűzésével - a szövetkezet vezetőségét felhívhatja;
e) ha a dolgozót közvetlen veszély fenyegeti és a baleset bekövetkezése azonnal is várható, a veszély elhárításáig egyes üzemrészek, gépek vagy az egész szövetkezet működésének felfüggesztését elrendelheti, továbbá egyes dolgozókat a munkavégzéstől eltilthat;
f) a szövetkezetnél elő nem írt, de a dolgozók testi épsége érdekében szükséges védőberendezések és egyéb védőeszközök használatát esetenként elrendelheti;
g) a munka egészséges és biztonságos végzésére vonatkozó szabályok megszegése miatt a felelős dolgozóval szemben a szövetkezet székhelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságánál szabálysértési eljárást kezdeményezhet;
h) büntető vagy fegyelmi eljárás megindítását kezdeményezheti."
(12) A SZABÁLYZAT 136. § helyébe a következő rendelkezés lép:
"136. § A munkavédelmi főfelügyelő vagy felügyelő felhívásának a szövetkezet elnöke vagy más vezetője köteles eleget tenni. Ha a felhívást a szövetkezet nem teljesíti, továbbá a vezetőség mulasztása, illetőleg nem kielégítő intézkedése vagy halaszthatatlan hatósági intézkedés szüksége esetén a munkavédelmi főfelügyelő vagy felügyelő közvetlenül a szövetkezet székhelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságához fordulhat."
(13) A SZABÁLYZAT 137. § (1) bekezdésében a hivatkozás 135. §-ra, (2) bekezdésében pedig a 135. § c) és e) pontjaira módosul.
(14) A SZABÁLYZAT V. fejezete kiegészül a következő 133/A. §-sal:
"138/A. § Ahol a SZABÁLYZAT KISZÖV munkavédelmi főfelügyelőt vagy munkavédelmi felügyelőt említ, azon az OKISZ által megbízott szövetségi munkavédelmi felügyelőt kell érteni."
4. §
(1) A SZABÁLYZAT 140. § (1) bekezdésének c) pontja úgy módosul, hogy a juttatást és kedvezményt legfeljebb egy évre lehet csökkenteni vagy megvonni.
(2) A SZABÁLYZAT 143. § (1) bekezdésében a hivatkozás (2) és (3) bekezdésre módosul, a 143. § (4) bekezdése és a 144. § (4) bekezdése pedig hatályát veszti.
(3) A SZABÁLYZAT 156-158. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"156. § A fellebbezés elbírálása során az első fokú eljárás szabályait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a fegyelmi eljárás alá vont szövetkezeti tagot nem kell személyesen meghallgatni, a fontosabb vizsgálati cselekményekről azonban írásbeli feljegyzést kell készíteni.
157. § A szövetkezeti tag a közgyűlés első fokon hozott határozata ellen fellebbezéssel, másodfokon hozott határozata ellen panasszal fordulhat annak a járási (városi, városi kerületi) tanácsnak végrehajtó bizottságához, amely a szövetkezet felett az állami felügyeletet gyakorolja.
158. § A közgyűlés határozata ellen a fellebbezést, illetve a panaszt a közgyűlés határozatának kézbesítésétől számított 15 napon belül kell a szövetkezet vezetőségénél írásban benyújtani. A fellebbezést, illetve a panaszt a szövetkezet vezetősége 8 napon belül köteles az állami felügyeletet gyakorló tanács végrehajtó bizottságához felterjeszteni."
(4) A SZABÁLYZAT 160. § (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
" ... Ha a szövetkezeti tag a jogorvoslat benyújtására megállapított határidő eltelte vagy annak jogerős elintézése előtt tagsági viszonyát megszüntette, a határozat azonnal végrehajthatóvá válik."
5. §
(1) A SZABÁLYZAT 190. és 191. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"190. § (1) A szövetkezeti tag és a szövetkezet között a munkavégzéssel kapcsolatos jogokkal, illetve kötelezettségekkel összefüggő vitákban (a továbbiakban: munkaügyi vita) - ha a SZABÁLYZAT másként nem rendelkezik - a szövetkezet alapszabálya szerint létrejött szövetkezeti munkaügyi bizottság, ha pedig a szövetkezetnél munkaügyi bizottság nem működik, a szövetkezet vezetősége jár el.
(2) A munkaügyi vitában a közgyűlés hoz első fokú határozatot akkor, ha a szövetkezeti alapszabály a döntés jogát a közgyűlésnek tartja fenn.
191. § (1) A munkaügyi vitát eldöntő szerv az eléje terjesztett ügyet tárgyaláson köteles nyolc napon belül - közgyűlés eljárása esetén 30 napon belül - elbírálni. A tárgyalás nyilvános, kivéve, ha a közérdek vagy a dolgozó érdeke folytán a nyilvánosság kizárása indokolt.
(2) A tárgyaláson a feleknek módot kell adni arra, hogy bizonyítékaikat előterjeszthessék, álláspontjukat előadhassák és jogi képviseletet vehessenek igénybe.
(3) A munkaügyi vitát eldöntő szerv határozattal dönt. Az ügyet eldöntő határozatot írásba kell foglalni, amelyet az azt meghozó szerv - kiegészítés és kijavítás kivételével - nem változtathat meg.
(4) A munkaügyi vitát eldöntő szervek eljárásánál a 9/1967. (X. 8.) MüM számú rendeletben foglaltakat megfelelően kell alkalmazni. Ezeket a szabályokat a szövetkezetek - az OKISZ által kiadott minta alapján - munkaügyi szabályzatukban állapítják meg."
(2) A SZABÁLYZAT az alábbi 191/A. §-al egészül ki:
"191/A. § (1) A szövetkezeti munkaügyi bizottságnak, illetve a szövetkezet vezetőségének a nem vagyoni vitában hozott határozata ellen a határozat kézbesítésétől számított 15 napon belül a munkaügyi vitát eldöntő szervnél írásban benyújtott fellebbezéssel lehet fordulni a közgyűléshez.
(2) Ha a munkaügyi vitát eldöntő szerv vagyoni vitában hoz határozatot, a vagyoni követelést a bíróságnál keresettel lehet érvényesíteni.
(3) A jogorvoslatnak vagy keresetnek - ha a jogszabály vagy a SZABÁLYZAT másként nem rendelkezik - halasztó hatálya nincs."
6. §
(1) A SZABÁLYZAT 2. számú függelékének 1. pontjában a hivatkozás:
"a 39. § (1), (2) és (4) bekezdésre módosul."
(2) A SZABÁLYZAT 3. számú függelékének I/3. pontja helyébe a 109/1969. (12) MüM számú utasítás alapján a 113/1967. (15) MüM számú utasításban, illetőleg annak végrehajtására az ágazati miniszterek által kiadott rendelkezésekben megállapított óradíjhatárok lépnek.
(3) A SZABÁLYZAT 4. számú függelékének 27. és 28. számú munkaköreiben a díjtétel felső határa 1550,- Ft, illetve 1350,- Ft, a 34/a. ("A" állománycsoport) és 34/b ("B" állománycsoport) számú munkakörökben pedig ugyancsak 1550,- Ft, illetve 1350 - Ft.
A kisipari szövetkezetek csökkent munkaképességű tagjai helyzetének rendezéséről szóló 4/1968. (OÉ 6.) OV számú határozat a következőképpen módosul:
a) A 2. § (3) bekezdésében előírt bejelentéseket a szövetkezetek közvetlenül az illetékes (járási, városi, megyei jogú városi, fővárosi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi igazgatási szervének küldik meg.
b) A 2. § (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A csökkent munkaképességű szövetkezeti dolgozók foglalkoztatása érdekében és a rehabilitációs feladatok megoldásában az illetékes tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi szakigazgatási szervei és a szövetkezetek szövetségei együttműködve járjanak el.".
c) A 3. § (3) és (4) bekezdésében, valamint a 6. § (2) bekezdésében a KISZÖV feladataira vonatkozó rendelkezések hatályukat vesztik; a munkahelyek felszabadítására a szövetkezetek a területileg illetékes tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi szakigazgatási szervével állapodnak meg.
8. §
A vidékre telepített szövetkezeti részlegek szakember ellátásánál és a szakembereknek adható juttatásoknál megfelelően alkalmazni kell a 102/1965. (2) MüM számú utasítással módosított 129/1961. (19) MüM számú utasítás rendelkezéseit azzal, hogy a juttatásban részesíthetők körét és a juttatások mértékét a szövetkezet vezetősége állapítja meg.
9. §
Az üzemi balesetek bejelentéséről, nyilvántartásáról és kivizsgálásáról szóló 4/1968. (O. É. 34.) O. Eln. számú utasítás a következőképpen módosul:
a) A 4. § (3) bekezdésében, továbbá a 7. § (2), (4) és (6) bekezdésében szövetségen az illetékes szövetségi munkavédelmi felügyelőt kell érteni.
b) A 10. § (1) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a baleset üzemi eredete, a baleset oka vagy a szükséges intézkedések tekintetében a szövetkezet, a sérült és a szövetkezeti bizottság munkavédelmi felelőse között vita merül fel, a vita eldöntésénél a szövetkezeti bizottság, további vita esetén a szövetségi munkavédelmi felügyelő álláspontja az irányadó."
10. §
A kisipari szövetkezeteknél magasabb vezető munkakörű dolgozók: a szövetkezet elnöke, műszaki vezetője és főkönyvelője.
A jelen rendelet kihirdetésével lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a 7/1959. (OÉ 10-11) OV számú határozat, 11/1965. (OÉ 37.) OV számú határozat, 8/1955. (OÉ 8.) O. Eln. számú utasítás, 12/1960. (OÉ 28.) O. Eln. számú utasítás, 19/1962. (OÉ 51.) O. Eln. számú utasítás, 3/1965. (O. É. 7.) O. Eln. számú és a 18/1966. (OÉ 30.) O. Eln. számú utasítás hatályát veszti.