1/1975. (V. 28.) KGM-MüM rendelet

a durvaszerkezeti radiológiai anyagvizsgáló dolgozók szakképesítéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendeljük.
A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatokra, egyéb állami gazdálkodó szervekre, egyesülésekre, szövetkezetekre, valamint ezek jogi sz...

1/1975. (V. 28.) KGM-MüM rendelet
a durvaszerkezeti radiológiai anyagvizsgáló dolgozók szakképesítéséről
Az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendeljük.
1. §
A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatokra, egyéb állami gazdálkodó szervekre, egyesülésekre, szövetkezetekre, valamint ezek jogi személyiségű gazdasági társulásaira (továbbiakban együttesen: vállalat) és e vállalatok minden olyan dolgozójára, aki önállóan röntgen berendezéssel vagy zárt radioaktív sugárforrással durvaszerkezeti röntgen és izotópos - a továbbiakban: radiológiai - anyagvizsgálatot végez.
2. §
Radiológiai anyagvizsgálatot önállóan csak az végezhet, illetve ilyen munkakörben csak az a dolgozó foglalkoztatható, aki az e rendelet 3. §ában megkívánt szakképesítést megszerezte.
3. §
A szakképesítés megszerezhető:
a) a radiológiai anyagvizsgáló tanfolyam (továbbiakban: tanfolyam) elvégzésével és a tanfolyamot követő eredményes képesítő vizsgával,
b) az 5. §-ban meghatározott feltételek mellett tanfolyam elvégzése nélkül is, a vizsgabizottság előtt tett eredményes képesítő vizsgával.
4. §
(1) A tanfolyamra felvehető az, aki
a) életének 18. életévét már betöltötte, de a 40 életévét még nem,
b) radiológiai anyagvizsgálatok végzésére alkalmas, ezt a 12/1972. (VII. 11.) EüM rendelet alapján lefolytatott előzetes orvosi vizsgálat tanúsítja, és
c) a (2) bekezdésben megkívánt gyakorlatot igazolja.
(2) A tanfolyamra bocsátáshoz szükséges
a) a műszaki egyetemi, főiskolai vagy tudományegyetemi fizikusi oklevéllel rendelkező dolgozó esetében a saját üzemének radiológiai durvaszerkezeti anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 3 havi, vagy a tanfolyam vezetője által I meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 1 havi gyakorlat,
b) a technikusi képesítésű, vagy középiskolai végzettségű és az Országos Szakmunkásképzési Jegyzékben szereplő 201-503 szakszámú és 601-611. szakszámú (kohászati; gépgyártás- és karbantartási, szerelőipari, egyéb vas- és fémipari, villamosgép- és energiaipari, műszeripari) szakmák valamelyikéből szakmunkásbizonyítvánnyal rendelkező dolgozó esetében a saját üzemének radiológiai durvaszerkezeti anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 6 havi, vagy a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 1 havi gyakorlat,
c) a középiskolai végzettséggel rendelkező dolgozó esetében a saját üzemének durvaszerkezeti anyagvizsgáló laboratóriumában teljesített 12 havi, vagy a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - szerzett 2 havi gyakorlat.
5. §
A tanfolyam végzése nélkül is képesítő vizsgát tehet az a dolgozó [3. § (1) bekezdés b) pont], akinek a radiológiai vizsgálatok végzésére az alkalmasságát a 12/1972. (VII. 11.) EüM rendelet alapján lefolytatott előzetes orvosi vizsgálat tanúsítja és
a) akinek műszaki egyetemi oklevele, műszaki főiskolai vagy tudományegyetemi fizikusi oklevele van, anyagvizsgálati munkakörben dolgozik és a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett - 1 havi gyakorlatot szerzett;
b) akinek hegesztő szakmérnöki vagy anyagvizsgáló szakmérnöki oklevele van és a tanfolyam vezetője által meghatározott laboratóriumban - a kijelölt gyakorlatvezető irányítása mellett -2 heti gyakorlatot szerzett.
6. §
(1) A tanfolyamra történő felvételhez, vagy a képesítő vizsgára bocsátáshoz a 2. számú melléklet* szerinti jelentkezési lapot a rendelet 11. § (2) bekezdésében megjelölt intézménynek kell megküldeni. A kérelemhez csatolni kell az iskolai végzettséget igazoló bizonyítványt, az előzetes orvosi vizsgálatot végző szervnek a munkaköri alkalmasságot igazoló véleményét, a munkáltató javaslatát és a radiológiai laboratórium vezetőjének a jelentkező szakmai gyakorlatáról szóló igazolását.
(2) A tanfolyamra a felvétel a jelentkezés sorrendjében történik. A tanfolyam vezetőjét, előadóit és a vizsgabizottság tagjait a Kohó- és Gépipari Minisztérium, a Gépipari Tudományos Egyesület (továbbiakban: GTE) anyagvizsgáló szakosztálya Roncsolásmentes Anyagvizsgálati Szakbizottságának javaslata alapján bízza meg.
7. §
(1) E rendelet 2. §-a alapján nem kell szakképesítést igazolnia annak, akit a szakértők nyilvántartó jegyzékébe a 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet alapján, radiológiai anyagvizsgáló szakértőként felvettek és legalább 5 éve rendszeresen foglalkozik radiológiai vizsgálatok irányításával.
(2) Nem kell vizsgát tennie annak a dolgozónak, aki e rendelet hatálybalépése előtt az 1/1959. (I. 8.) MüM rendelet alapján előírt szakképesítést már megszerezte.
8. §
Az, aki radiológiai anyagvizsgálatoknál - szakképesítés nélkül - mint segéderő dolgozik, csak szakképesítéssel rendelkező dolgozó jelenlétében és felügyelete mellett végezhet radiológiai anyagvizsgálatokat.
9. §
A radiológiai szakképesítéssel rendelkező dolgozónak - a 7. § (1) bekezdésében hivatkozott szakértők kivételével - öt évenként továbbképzésben kell résztvennie. A továbbképzésre az 1/1973. (I. 26.) MüM rendelet szabályai az irányadók.
10. §
A tanfolyamokat és szakvizsgákat a Kohó- és Gépipari Minisztérium szervezi.
11. §
(1) A tanfolyamok (továbbképző tanfolyamok) költségei - a tanfolyamra küldött dolgozók létszámának arányában - az érdekelt vállalatokat terhelik.
(2) A tanfolyamok, továbbképző tanfolyamok bonyolítása, központi anyakönyvezése, a szakvizsgát tett anyagvizsgálókról központi nyilvántartás vezetése a KGM Szakoktatási Intézet; a tematikák összeállítása és a tanfolyamok szakmai irányitása a GTE Roncsolásmentes Anyagvizsgálati Szakbizottságának a feladata.
(3) A KGM Szakoktatási Intézet más tárca megkeresésére külön is szervez céltanfolyamot, a tematikánál figyelembe véve a minisztérium ágazati jellegét.
12. §
Radiológiai anyagvizsgálattal foglalkozó dolgozók időszakos orvosi alkalmassági vizsgálatára a 12/1972. (VII. 11.) EüM rendelet irányadó.
13. §
(1) Ez a rendelet 1976. január hó 1. napján lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az 1/1959. (I. 8.) MüM számú rendelet.
Dr. Horgos Gyula s. k.,
kohó- és gépipari miniszter
Karakas László s. k.,
munkaügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.