4/1975. (IV. 16.) EüM rendelet

a helyi közforgalmú vasúti jármű- és trolibuszvezetők, valamint a mozgólépcső- és sikló kezelők előzetes és időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967 (X. 8.) Korm. rendelet 79. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján a belügyminiszterrel, a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
A helyi közforgalmú vasúti jármű (a közúti vasúti, az elővárosi vasúti, a földalatti vasúti, a fogaskerekű vasúti jármű)- és a trolibuszvezetők, valamint a mozgólépcső- és sikló kezelők (...

4/1975. (IV. 16.) EüM rendelet
a helyi közforgalmú vasúti jármű- és trolibuszvezetők, valamint a mozgólépcső- és sikló kezelők előzetes és időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatáról
A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967 (X. 8.) Korm. rendelet 79. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján a belügyminiszterrel, a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A helyi közforgalmú vasúti jármű (a közúti vasúti, az elővárosi vasúti, a földalatti vasúti, a fogaskerekű vasúti jármű)- és a trolibuszvezetők, valamint a mozgólépcső- és sikló kezelők (a továbbiakban: járművezető) előzetes és időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatát a 3. § (1) és (2) bekezdésében, valamint a 4. § (2) bekezdésében meghatározott egészségügyi szervek látják el.
2. §
(1) Az előzetes alkalmassági orvosi vizsgálatot a kiképzés, illetve a munkaviszony megkezdése előtt, az időszakos orvosi vizsgálatot - ha a korábbi alkalmassági orvosi vizsgálat ennél rövidebb határidőt nem állapított meg - két évenként kell az érdekelt személy, illetőleg a munkáltató kezdeményezésére elvégezni.
(2) A munkáltató - az (1) bekezdésben foglaltaktól függetlenül - köteles alkalmassági orvosi vizsgálatot kezdeményezni, ha a járművezető
a) olyan sérülést szenvedett, vagy olyan megbetegedése történt, amely a járművezetésre való alkalmasságát befolyásolhatja;
b) járművezetésre való alkalmassága a munkáltató szerint egyébként kétségesnek látszik.
3. §
(1) Az előzetes alkalmassági orvosi vizsgálatot első fokon a Budapesti Közlekedési Vállalat Egészségügyi Osztálya látja el.
(2) Az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatot első fokon
- budapesti székhelyű munkáltató dolgozója tekintetében az (1) bekezdésben megjelölt szerv,
- egyéb esetben a munkáltató székhelye szerint illetékes, a 15/1972 (VIII. 5.) EüM rendelet 90. §-ának (1) bekezdésében meghatározott első fokú egészségügyi hatóság által kijelölt egészségügyi szerv (a továbbiakban együtt: első fokú egészségügyi szerv) végzi.
(3) Ha az első fokú egészségügyi szerv a vizsgálatra jelentkező személyt a járművezetésre alkalmasnak minősíti, ezt
- előzetes alkalmassági orvosi vizsgálat esetében a jelentkezési lapra,
- időszakos alkalmassági orvosi vizsgálat esetében a jármű vezetésére jogosító igazolványba
be kell jegyezni.
(4) A jelentkezési lapra, illetőleg a jármű vezetésére jogosító igazolványba be kell jegyezni az alkalmasság esetleges korlátozásait (pl. szemüveg kötelező használata, a két évnél rövidebb időtartamon belüli időszakos vizsgálat megtartásának szükségessége) is.
(5) Ha az első fokú egészségügyi szerv a járművezetőt a jármű vezetésére alkalmatlannak minősíti, ezt a részletes szakvéleményt is magában foglaló értesítésben kell az érdekelttel, valamint a munkáltatójával közölni.
4. §
(1) Ha a járművezető vagy munkáltatója az első fokú egészségügyi szerv döntésével nem ért egyet, az értesítés kézbesítésétől számított 15 napon belül kérheti az alkalmasság másodfokon történő elbírálását. A kérelmet az első fokú egészségügyi szervnél kell előterjeszteni.
(2) Az előzetes és az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatot másodfokon az Országos Orvosszakértői Intézetnek az első fokon eljárt egészségügyi szerv szerint illetékes első fokú orvosi bizottsága (továbbiakban: másodfokú szerv) végzi.
(3) A másodfokú egészégügyi szerv eljárására a 3. § (3)-(5) bekezdésében foglaltak az irányadók. A döntésről az első fokon eljárt egészségügyi szervet is értesíteni kell.
(4) A másodfokú egészségügyi szerv döntése végleges.
5. §
(1) Akit az előzetes, illetőleg az időszakos alkalmassági orvosi vizsgálat járművezetésre jogerősen alkalmatlannak minősített, újabb vizsgálatot csak akkor kérhet, ha a korábbi vizsgálat befejezése óta három hónap eltelt, és orvosi bizonyítvánnyal igazolja, hogy egészségi állapotában javulás állott be.
(2) A helyi közforgalmú vasúti jármű és trolibuszvezetők orvosi vizsgálatára és véleményezésére a gépjárművezetők orvosi vizsgálatára és véleményezésére vonatkozó Orvosi útmutató IV. és V. fejezetének A) bekezdéseit, a mozgólépcső és sikló kezelők orvosi vizsgálatára és véleményezésére pedig az említett fejezetek B) bekezdéseit kell alkalmazni.
(3) Az 1. §-ban meghatározott járművezetők alkalmassági orvosi vizsgálatáról kiállított bizonyítvány illetékét külön jogszabály állapítja meg.
6. §
E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Schultheisz Emil s. k.,
egészségügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.